a^n den veldwachter te Steenderenopnieuw veroordeeld tot 15 jaren ge vangenisstraf. Te Tilburg heelt een der voornaamste fabrikanten in bukskins en wollen stoffen de werkzaamheden in zijne fabriek moeten staken, waardoor voor het oogenblik vele werklieden zonder werk zijn. Het passief moet ruim 2 ton bedragen. Gisterenavond werd in de groote zaal van «Zomerzorg" eene gewone vergadering gehouden door de afdeeling Leiden van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, onder voorzitterschap van den heer mr. H. L. A. Obreen. Na afloop van de gewone werkzaamheden was aan de orde een voorstel van het bestuur tot het houden eencr excursie naar Arnhem, bij gelegen heid van de rozcntentoonstelling en de feestelijke bijeenkomst op Zaterdag 14 Juli e. k. Men had gemeend, in weerwil op de laatstgehouden vergade ring sprake was geweest van andere plannen, genoemde reis op den voor grond te moeten stellen, vooreerst de goedkoope gelegenheid, ten andere kon niet worden ontveinsd, welk groot nut gelegen was in die vriendschap pelijke bijeenkomsten. De heer Bnursse Wils meende dit plan krachtig te moeten ondersteunen, niemand toch had in de vorige vergadering aan Arnhem gedacht, en, mochten zich geen buitengewone omstandigheden voordoen, zou de rozententoonstelling uitstekend gelukken, zoodat naar zjjne meening deze excursie rijkdom aan genot zou opleveren. Na eeuige besprekingen over de kosten, welke geraamd werden op een maximum van 6, werd hel voorstel met bijna algemeene stemmen aangenumen. Op de vraag van den voorzitter, wie plan had daaraan deel te nemen, deed zich een 19-tal leden inschrijven. Was hel vereischte getal 20, het bestuur zou zich toch maar belasten met de voorbereidende werkzaamheden en werd den leden de gelegenheid aangeboden zich alsnog aan te melden. Thans kwam in behandeling het voorstel tot het houden van eene ten toonstelling van Primula's in 1885. Door den heer Witte werd dit voorstel nader toegelicht. Was de mislukking dezer tentoonstelling in dit jaar oogenschijnlijk gebrek aan belangstelling, naar zijne meening was dit niet het geval; het plan was te laat bekend geworden, vandaar dat het niet mogeljjk was in dien korten tijd klaar te komen, voornamelijk doordat men planten ter opkweeking uit het buitenland moest laten komen. Nu rees misschien de vraag, waarom niet in 1884? spreker herinnerde, dat alsdan eene groote nationale tentoonstelling zou worden gehouden en het den wensch was van het hoofdbestuur deze zoo min mogeljjk afbreuk te doen door het houden van afdeelingstentoonstellingen. Nu was voor alles goed tjjd en kon, desgevorderd, meerdere uitbreiding aan dit plan worden gegeven. De heer Van Veen geloofde, dat eene dusdanige tentoonstelling eene nuttige zaak is, misschien zouden verloren geslachten opnieuw in leven gebracht kunnen worden; terwijl de heer Speet meent, dat alleen primula's zeer moeielijk is, daar de genomen proeven om ze te forceeren veelal zjjn mislukt. Zijns inziens was hel beter ook andere planten aan te nemen en daar ook eenige prijzen voor uit te loven. Meerdere leden verklaarden zich vopr eenige uitbreiding, zoodat besloten werd tot het houden van eene pri- mulasëen-tentoonstelling in uitgebreiden zin. liet bestuur zag volgaarne dat door de leden eenige wenken werden gegeven in zake dit plan. Alsnu ging men over tot de behandeling vap het voorstel van het bestuur om deel te nemen aan de tentoonstelling te Buitenzorg in September a. s. De heer Witte deelde der vergadering mede, dat in den laatsten tijd geble ken was, dat te Batavia op degelijke wijze de tuinbouw beoefend wordt, zelfs bestond daar reeds het voornemen eene afdeeling op te richten van de Nederlandsche Maatschappij. Vandaar dat het denkbeeld van het bestuur was uitgegaan de belangstelling van de afdeeling te toonen door eene inzen ding op die tentoonstelling en wel door eene collectie tuinbouw- en botani sche literatuur, alsook van eenige planten. Voor het eerste rekende men op de medewerking van bh. uitgevers van dergelijke lectuur. Hoewel het tweede moeielijk was, geloofde hij toch, dat er kans bestond bij eenigzins goede behandeling crocussen en aucuba's de reis te laten maken. Nog deelde de voorzitter mede. dat door het hoofdbestuur een rood fluweel encadrement met de medailles wordt ingezonden, met uildrukkelijken last dezelve uit te reiken. Hij voor zich meende dan ook, dat de medewerking voor den tuin bouw in het algemeen goede vruchten zou afwerpen. Na verschillende dis cussion over het al of niet gelukken van den overtocht, werd besloten, mochten de kosten niet te bezwarend worden, in den zin van het voorstel te handelen. Door den heer Boursse Wils werd namens een der leden een tak van een varen (osmunda regalis) ter bezichtiging aangeboden, een der fraaiste exem plaren in onze varens, aan den top van den lak vormen de vruchthoopjes als het ware eene pluim; deze varens komen meer en meer voor en worden ge makkelijk gekweekt. Ook werd met belangstelling kennis genomen van een drietal clematis, keurige exemplaren door den heer Mater (firma Von Sie- bold) ter expositie medegebracht. In de bus werden twee vragen gevonden: 1°. «Wat is de reden dat som mige appelen- en perenboomen lijden aan kanker, enz.?" Deze vraag zal in de volgende vergadering beantwoord worden. 2". «Hoe komt het dat aan moerbeziënboomen loerebeijen komen De heer Mater had bij ondervin ding, dat ter voorkoming daarvan het uitsnijden van de sporen met zorg moet geschieden; anderen noemden liet een natuurlijk gevolg, aangezien bevruchting zonder die niet mogelijk is, vandaar dat men ze altijd vindt; zij vallen af wanneer de vrucht rijpt. Na menige vraag en mededeeling op het gebied van tuinbouw en plant kunde, vooral met het oog op het ontstaan en verdrijven van vernielende insecten, werd de vergadering gesloten. 's GBAVËNHAGE, 8 Juni. Door Z. M. is benoemd lot griffier bij het kantongerecht te Harderwjjk nir. C. W. Vollgraff, advocaat te 'sGravenhage, en is aan H. Slant, opzijn daartoe gedaan verzoekeervol oulslag verleend ais notaris te Wormer. Door Z. M. is de majoor-kwartiermeester R. Smulders, van het 7* reg. infanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, en is aan vrouwe J. E. G Lentz, weduwe van den officier van gezondheid 1' kl. F. S. W. De Ronde, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, een pensioen toegelegd ad 600 's jaars. Door Z M. is de heer A. P. Langeveld, arts, benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 13deD Juni 1883, des voormiddags ten elf ure. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn alle aanhangige om. werpen aangenomen, waaronder de Noordzee-visscherrj-overeenkorosteene wijziging van art. 126 op hel hooger onderwijs; de grensverandering van Enschedé, een subsidie aan de Amsterdamsche Landbouwtentoonstelling; de onteigening ten behoeve van den spoorweg Winterswijk—Ruurloo; een sub sidie voor de overbrugging van den Usel bij Deventer, en liet onteigenings- ontwerp voor het Merwede-kanaafmet 28 legen 1 stemmen. De minister van marine verklaarde, dat de klachten van de visschers over de Engelschen op zee overdreven waren gebleken. Daadwerkelijke hulp was niet noodig De minister van financiën verklaarde, dat bij de staatsbegrooting van nadere financiëele plannen zon bljjken. De minister van koloniën kon omtrent de toestand in Atjeb niets verder mededeelen. De kamer is op reces gescheiden. Ook heden vergaderde de commissie voor de grondwetsherziening. Prins Napoleon vereenigde gisteren verschillende hoofd- en verdere officieren van corpsen en militaire inrichtingen aan een diner in het hótel Paulez. Tot zjjne gasten behoorden de directeur en officieren van 's rjjks geschutgieterij, de waarn. kommandant van hel regement hussaren, de di recteur der topografische inrichting, alsmede de adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, die hem gisteren op zijn bezoek te Delft begeleidde. Prins Roland Napoleon is heden te 3 uren naar Amsterdam vertrokken. B UI TE NL AN 1)8 C U H BKR I CIIT K N BELGIE. Simon Philippart, die zich te Brussel in hechtenis bevond, is voorloopi; in vrjjheid gesteld, tegen eene borgstelling van 15000 Ir. Een vijftigtal tabaksfabrikanten van Brussel en uit al de steden van hel land, hebben zich gisteren vereenigd in het lokaal "Café des Boule vards", waar zjj zeer lang de nieuwe belasting op de tabak besproken heb ben. Er werd besloten, tengevolge eener discussie, die bijna twee uren geduurd heeft, dat, daar de invoerrechten op de tabak in bladeren van 20 op 100 fr. per 100 kilo's gebracht is. de fabrikanten den prijs kilogram rook-, snuif- en roltabak met 80 centimes zullen verhoogen. Ei is nog geen besluit genomen voor de sigaren, maar het is zeker, dal di prijs met 1 centime per stuk zal verhoogd worden, dat is 10 fr. per 1006. Nieuwe meetingen zullen nog in verscheiden sleden gehouden worden. Den l«t'° en 2d"1 Juli zal te Gent een nationaal muziekfeest plaats heb ben onder directie van den heer H. Waelput en waaraan 500 executanten zullen deelnemen. Als solisten treden op mej. Dyna Beumer en Maria Ffa- ment en de heeren Victor Warol, Henry Fontaine en C. Thomson. Voor dt beide dagen betaalt men 10 fr. ESGKLANIt. Door het heerlijkste weder begunstigd, werden Dinsdag te Arcot de door George III ingestelde officiëefe wedrennen geopend. Het hof arriveerde op het terrein in vijf gala-equipages, voorafgegaan door den opperjager- roeester lord Cork en een schitterenden jachtstoet. In het eerste gala- rijtuig zaten de prins en de prinses van Wallis, prinses Cliristiaan en dt hertogin van Connaught. Sport en aristocratie waren schitterend vertegen woordigd. Rel voornaamste événement was het rennen om de "Prince ol Wales' Slakes", waarbij lord Falmouth's Galliard, gereden door denjockej Archer den eersten prijs (t 850) won. De Times bevat eene dépêche uit Konstantinopel, waarin wordt ge constateerd, dat in Albanië de gisting onder de bevolking toeneemt. De Turksche overheid te Scutari vreestdat de beweging algemeen zal worden en een gevaarlijk karakter zal aannemen. Eene nota van den minister van binnenl. zaken te Alexandrië, in het officiëele Dagblad van 5 Juni geplaatst, spreekt de geruchten van den laatsten tijd tegenvolgens welke generaal Hicks zich over het gedrag der troepen van het onder zijn bevel geplaatste Egyptische leger zou hebben beklaagd en de wegzending van sommige lieden zou hebben verzocht Voorts wordt in de nota verklaard, dat de verhouding met Soudan beter wordt. Suleiman-bey en Daoud-pacha, de hoofden der brandstichters te Alexan drië, zjjn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Achttien Egyptische officieren, beschuldigd van medeplichtigheid, werden veroordeeld tot dwang arbeid voor korteren of langeren tijd. Kadry-bey heeft gisteren Egypte verlaten. F A N H K l.t K. De aeroriautische tentoonstelling te Parijs is Dinsdag ter gelegenheid van het eeuwfeest van de luchtballon geopend. Allerlei toestellen, die op luchtballons en "de luchtscheepvaart" betrekking hebben, zijn daar ten toongesteld. De Chineesche gezant Tseng wortdt den 20!te" dezer uit Moscou U Parijs terug verwacht. Een zekere Aumaréchal, die behoorde tot de anarchistenpartij, werd onlangs gearresteerd, als vervaardiger van valsche munt. Zijn schoonbroe der een zekere Ploquinschreef aan de dagbladen een brief, om zjjnc ver- on leit var we hoi an( eer te gec te ooi de een tor tan nas 1 VOO beii I wei wei afg ver het t onv Sch op in zoo hee wot is I) kno eisc V001 de ven brai war gek H teer Itieli teld alge bij i met plee ook en kan Oza; aaja slecl v grot B alge te i kw: S' beki met geht boer ten opgt tolk naar IJ ding dooi derii ral i

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2