In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in het hótel des Indes Z. K. H. prins l'risdang. gezant van Siaai. Z. Ex. Luang NaiJej, 1«. minis ter, sir Frederick Verney, secretaris der legatie te Londen, benevens ge volg, Gelijk vroeger is gemeld heeft de komst van den Siameeschen prins ten doel te onderhandelen over het sluiten van een handelstractaat tusschen het rijk van Siam en Nederland. De erf-groothertog van Oldenburg, die eenige dagen de gast is geweest van H. K. H. prinses Hendrik, heeft heden deze stad verlaten. H. li. 11. begeleidde den Dnilschen vorst tol aan het Rijnspoorstation. Prins Roland Napoleon Bonaparte, die zich hier ter slede bevindt, zal van hier uit een tochtje door ons land maken. Gisteren bezocht hij ver schillende instellingen dezer stad. Aanstaanden Vrijdag vertrekt de prins naar Amsterdam, alwaar zijne zuster met haar gemaal, den markies De Vil- lenenve, verwacht worden. Van daar zou een uitstapje naar de noorder provinciën worden ondernomenwaarna de familie nog geruiinen tijd hier ter stede hoopt te vertoeven. Door een aantal hooggeplaatste personen is het plan opgevat, ten be hoeve van de Sophia-stichting te Scheveningeneen herstellingsoord voor kinderen van minvermogenden, opgericht ter nagedachtenis van wijlen H. M. koningin Sophia, dezen zomer een bazar tot stand te brengen, aan welke de naam van Hollandsch Indische bazar zal worden gegeven, ten einde alzoo den flnanciëelen toestand van deze zoo nuttige inrichting te verbeteren. Het voornemen beslaat den verkoop te doen plaats hebben door dames uit de residentie, welke reeds vroeger toonden voor die taak te zijn berekend. Z. K. H. de prins van Oranje heelt zich bereid verklaard het beschermheer schap te aanvaarden en krachtig mede te werken tot instandhouding van eene inrichting, die de herinnering en den naam zijner onvergetelijke moeder met eere doet voortleven. BU1TËNLAN DSCU K BKR I CII TB N. BELUIK In de kamer van afgevaardigden heeft Frère Orban, op last des konings en uit naam van den ministerraad, een ontwerp ingediend tol hervorming der kieswet ten opzichte van provinciale en gemeentelijke verkiezingen. De linkerzijde eischte voorlezing. Daarop heeft Frère Orba'n de 35 artikelen waaruit het ontwerp beslaat, voorgelezen, liet ontwerp behelst, otider zekere voorwaarden, de opneming der capaciteiten onder de kiezers. BW C EI/A W O. Zaterdag had de visscherpj-tentoonstelling te Londen 15380 bezoekers; gedurende de week, eindigende met dien dag, bezochten 71137 personen de tentoonstelling. Sedert de opening kwamen er 291.121. In verband met deze tentoonstelling zal den IS"'0 dezer een internationaal visschcrjj-congres geopend worden. Aanstaanden Zaterdag zal het doodvonnis voltrokken worden aan Timothy Kelly, waarmede de executiën wegens den moord in het Phoenix- park zullen zijn afgeloopen. Aan de Standard wordt uit Shanghai geseind, dat naar stellig vernomen wordt, Lihoeugshano verklaard heeft dat China voornemens is de wapenen op te vatten, tenzij Frankrijk China's rechten op Tongking erkent. Aan het postkantoor te Caïro werden den l'1" Juni 1000 afdrukken in beslag genomen van llalim Pacha's verboden blad. Op hel gerucht daar van ontstond in de Arabische wijken een oploop, die door de politie uiteen werd gedreven. OfFictëel wordt gemeld, dat Kadry-bei niet zal worden vervangen. De zelfmoord van den millionnair Amase Stone te Cleveland. Ohio, heeft aldaar groot opzien verwekt, vooral omdat meó geen enkele grondige reden bedenken kan. wat de aanleiding tot deze daad is geweest. Hij werd zoowel in zaken als in zijn particuliere leven algemeen geacht, terwijl zijne financiëcle positie uitstekend was. Z(jn vermogen wordt op vijf a tien millioen dollars geschat, dat hij hoofdzakelijk in den ijzerhandel verdiend heeft. FkANKltlJ k. De kamer heeft al de artikelen van het ontwerp aangenomen. Dat, hetwelk bepaalt dat de kamer en senaat gezamenlijk tien leden benoemen, werd aangenomen met 375 tegen 129 stemmen. Volgens een bericht uit Moscou heeft de Chineesche gezant te Parjjs, Tseng, die zich thans te Moscou bevindt, gezegd, dat de diplomatieke be trekkingen tusschen Frankrijk en China zeker zouden al breken, wanneer Frankrijk tegen Tongkin handelend optrad zonder voorafgaand overleg met China. De gezant gelooft niet aan den goeden uitslag van de zending van den nieuwen gezant Tricon, 't Is mogelijk dat China niet onmiddellijk han delende optreedt, maar de oorlogspartij zal misschien het Chineesch gouver nement medesleepen. China is besloten de tractaien van 1862 en 1874 te erkennen, als Frankrijk slechts tusschen beide komt op aanvraag van den keizer van Annam, zonder de suzereiniieit van China uil te sluiten. Tseng gelooft dat China Yunnan zou openstellen voor den Franschen handel en voegt er bij dat Frankrijk lienmaal meer opofferingen zich zal moeten ge troosten dan het zich voorstelt. Hij besluit met de verzekering dat een vriendschappelijk overleg voor beide lauden gewenscht is. Hel totaal verlies bij den aanval, waarin tie bevelhebber Riyière het leven verloor, bedraagt: aan donden 4 officieren, 11 soldaten en 18 zeelieden aan gekwetsten 7 officieren, 20 soldaten en 24 zeelieden. De negertroepen verloren 113 man. De toestand te Hanoi is van geruststellenden aard. De communicatie met Haiphong is vrij. De kommandant seint, dat hij eiken aanval kan Afslaan. De vjjftiende Ijjst van bijdragen voor het Gambetta-monument loont het cijfer van 6571.70 aan; zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 177,257.25 fr. Den 10*" Jnli zal te Caen het standbeeld van den componist Anber onthuld worden. SPANJE. Ongeveer in het jaar 1210 schreef in Spanje de geleerde Arabier Aben Pascual een letterkundig woordenboek, waarin hij het leven en de werken van bij de veertienhonderd zjjner land- en stamgenooten te boek stelde. Thans wordt, na bijna zeven eeuwen, dit werk, hetwelk in de boekerjj van het F.scuriaal in handschrift voorhanden is. door den hoogleeraar Codera y Zaidin uitgegeven. Reeds de eerste twee afleveringen behelzen tal van bijzonderheden omtrent de beoefening der wetenschappen door de Ara bieren, welke volstrekt onbekend waren. ITALIË. De Osservatore Romano zegt, dat, ofschoon de heer Von Schlözer, de Pruisische gezant bij het Valicaan, eerlang Rome verlaten zal, hjj na afloop van zijne drie maanden verlof op zijn post zal terugkeeren. Naar men aan de Italië schrijlt heeft dezer dagen te Castelnovate een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een acht en twintig boeren staken in eene boot de Tessino o»er. Midden in den snellen, aan draaikolken rijken stroom wilden eenige der opvarenden van plaats wisselen, hel vaartuig helde op zjjde, het water stroomde naar binnen en onder een hartverscheurend geschreeuw zonk de boot. Sltchts zes der ongelukkigen werden gered. De overigen lieten 73 kinderen ha. DDITSCRLAN». De rijksdag heelt bjj tweede lezing het ontwerp op de suikerbelastingaan- genomen, en heeft voorts besloten eetl onderzoek te dóen instellen naar dc bietencult'uur en de suikerfabrlkage. In het huis van afgevaardigden is hét kanaalplén bij tweede lezing iti behandeling genomen. De commissie van rapporteurs stelt voor, het te ver werpen en Ie besluiten tot aanleg van een Rjjn—Wezer— Elbe—kanaal, mei een zfjtak naar de Benedeti-Kems. De heer Hammacher heeD een voorstel ingediend oïb vóór het gedeelte van Dortmund naar dé Bënedéii-KeWré 46 millioen toe te staan. Voorts is er een voorstel tot aanleg van een kanaal van Boven-Silezië naar Berlijn. De regeringscommissaris verdedigde hel plan voor een kanaal naar de Eems, onder verklaring, dat er niet aan valt te twijlelen of het zal later bjj den Rijn, de Wezer en de Elbe worden aan gesloten; doch inmiddels stemt de regeering in met het voorstel-Hammacher, De heer Herms verklaarde zich tegen een kanaal langs de kust. De héér VVindthorst betreurde hel voorstel der commissie, omdat daarmede het plat der tegeering zoo goed als begraven wordt, Hjj wilde liever de regeeritq met vertrouwen te gemoet komen. Inzonderheid achtte hjj dit van veel bè lang als een middel om Duitschland te émancipeeren van Nederland en Ant werpen. De kanaalquaestie acht hjj uit een economisch oogpunt zoo gé wichtig, dat bij wel wenschte dat de noorfige gelden reeds voorhanden mochten zijn om het gèheele plan in eens ten uitvoer te kunnen brengen, De heer Krosigh verklaarde zich meer vóór eèn binnenkanaalop groni dat door het kanaal naar de Eems de concurrentie van Nederland niet uil den weg wordt geruimd. Uit de eigen verklaringen der regeering volgde dal zij voornemens was eene kanaaliiju over Bremen en Hamburg te brengen heigeen de spreker niet in het belang van Pruisen achtte. Dc minister vat financiën, de heer Scholz, gaf hierop ten antwoord, dat de voortzetting vat het voorgestelde kanaal nog altoos eene open quaeslie is, lerwjjl hjj teven tegensprak dat d regeering reeds ten gunste eener kustlijn was besloten in het verder debat volgden eenige vérloógen tusschen de heere'n Windthon en Schorlemer. Laatstgenoemde wenschte een Rijn -Wezer Elbe-kaDat nevens een Eemskanaal, maar ook een kanaal van Berfjjn naar Boven-Silesit De heer Windhorst noemde dezen wensch een dynamieipatroon. Het kerkeljjk-politiek wetsont werp heft de verplichting der geestelijke om aan te geven en hel recht van dén staat om tusschenbeide te komeo op, waar het betreft de overdracht van zielzorgsambten, waarvan de waai nemenden onvoorwaardelijk kunnen worden afgezet. Het heft verder verplichting tot aangifte en het recht van tusscbenkomst op, voor de regi ling der plaatsvervanging of hulpdienst in geestelijke bediening. Deze bépi ling geldt echter niet voor beheerders van pasforiën. Opgeheven wórl verder dal bjj verzet der regeering tot de competentie van het kerkelj gerechtshof behooren beroepingen, overdracht van geestelijk ambt, aansié ling als leeraar bjj geestelijke voorbereidende scholenuitoefening van ti schoppeljjke rechten en handelingen in vacante bisdommen. Inspraak bljj bestaan, ingeval de persoon, die zou worden aangesteld, wegens redent welke tot hel burgerlijk of staatsburgerlijk gebied behooren, voor de plaat ongeschikt wordt geacht; vooral, wanneer zijne vorming niet óvereeiisleu met de voorschriften der wét. De inspraak grijpt plaats binnen dertig gen. Bezwaren daartegen moéten worden 'ingediend bij dén minister vi «eredienst, die in de Iaaislé instantie beslist. Het voorschrift der wel pens vrijstelling van straf, het verrichten van geestelijke amblshandelinge in vaceerende pasloriën of wier bezitters verhinderd zijn hun ambt uit oefenen, wordt geldig voó'r alle geestelijke ambten, zonder onderscheid, het ambt bezet of niet bezet is. De Reichsanzeiger meldtdal de landdrost van Osnabrück de met oog op hel mondzeer bij het vee uitgéschrevene béperkingen op den iiivix van runderen uit Nederland heeft opgeheven. Slechts het voor de tentooi stelling te Hamburg bestemde vee moet op de grens door Duitsche veearts worden onderzocht, en daarvoor is een attest noodïg van het bestuur gemeente uit welke het komt, verklarende, dat het uil eene gemeentel komstig is. in welke noch longziekte noch mond- en klauwzeer of eend andere licht aanstekeljjke ziekte lieerschende is of sedert de jongslverloop zes maand.en heeft géheerscht. Te Posen zijn 143 soldaten van het garnizoen plotseling ziek gew den, onder verschijnselen van vergiftiging. Men vermoedt, dal de spijt vergiftigd waren. Een onderzoek is ingesteld.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2