LEIDSC COURANT. 1883. ■V. 132. DONDERDAG 7 JUNI. STADS-BERICIITEN B1NNENLANDSCH E BERICHTEN. logll 5. U.l iciern erd#| •M Diet m liculit I ODH wan riek, De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. rijs der Courant, is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. ta—BgaBBaaaaBBtHS—w 391 71! 158 De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen is ter hand gesteld een op den 5'" Juni jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting, dienst 1883/84, en herinnert voorts een ieder aan zjjne verplichting om zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden 6 Juni 1883. DE KANTER. I.EIDEN 6 Juni. Op bet Orientalisten-congres, dit jaar alhier te houden, zal Frankrijk vertegenwoordigd worden door den heer Barbier de Meynard, professor bij hel Collége de France. De geneeskundige staatscommissie heelt bevorderd tot arts de hh. H. Folmer en C. Th. Humme, med. doctorandi, en toegelaten tot bet le ge deelte de hh. D. W. Schepers en A. M. Van der Willigen Jr.med. docto randi, en den heer VV. M. Geillcand.-arts. Het stoomschip Madura vertrok den 5d"' Juni van Marseille naar Amsterdam. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok gisterenavond van Marseille. De Print Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok ran Southampton 5 Juni. Blijkens een nader bericht uit Erbach. waren bjj de plechtige teraarde bestelling van het stofleljjk overschot van H. K. tl. prinses Marianne ook nog tegenwoordig de hertog van Altenburg en verschillende afgevaardigden van vreemde hoven, alsmede al de plaatselijke autoriteiten en gedeputeerden van onderscheiden sleden en corporation. De predikant Deissmann sprak bij de groeve een treffend gebed uit. Langs den weg naar het kerkhof en op den doodenakker stonden vele vereenigingen met hare banieren geschaard. (D. v. Z. en 's Gr.) Bljjkens de opgave van het bureau Veritas zjjn in de maand April ver loren gegaan 113 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche, en 17 stoom schepen, waaronder geen enkel Nederlandsch. Als verdediger van Gerrit Struik, broeder van Jaantje Cornelia Struik (de zoogenaamde /'tnillioenenjuflrouw"), zal optreden mr. D. S. Van Emden, advocaat te 's Gravenhage. De heer P J. Haaxman, te Rotterdam, als wetenschappelijk man alge meen geacht en die door vele geschriften en als lid van verschillende ge nootschappen aan de wetenschap groote diensten heeft bewezen, vierd gis teren zijn gouden feest als apotheker. Namens 200 vereerders werd den waardigen man een zilveren beker aangebnoeu, vervaardigd in de labriek van de firma Van Kempen en Zoon (e Voorscholen. De Czaar heeft den Russischen consul-generaal te Amsterdam, den heer Serschputowski, benoemd tot werkelijk staatsraad, met den rang van Ex cellentie en kamerheer. De personen, bjj Sneek in hechtenis genomen, wegens het uitgeven van valsche biljetten van de Nederlandsche bank, bevinden zich in de cellu laire gevangenis te Amsterdam en schjjnen zich te hebben verpraat; ten minste de justitie verkreeg de overtuiging, dat de bankbiljetten waren ge maakt door iemand, die daar ter stede domicilie heeft. Na verschillende huiszoekingen wilde zij overgaan tot de aanhouding van den verdachte, maar even te voren was de vogel gevlogen. Zijn moeder en broeder wer den in verzekerde bewaring genomen, maar later weder ontslagen. Van htn schjjnt men de wetenschap le hebben gekregen, dat de verdachte naar Parjjs was vertiokken, ja zelfs waar hij zich aldaar ophield. De inspecteur der recherche Diederiks en de lijdelijke bij dezen tak van dienst ingedeelde poliiie-iuspecteur Vreede begaven zich op last der justitie naar Parijs en moeten hun doel volkomen hebben bereikt, tere jjl tevens te Amsterdam ccne aanhouding is geschiedvan een persoonbij het maken der biljetten betrokken. De afgevaardigden van de afdeelingen der Maatschappij van Weldadigheid 2j ij 'ergaderden te Amsterdam Ier beraadslaging over verschillende belangeu der tolfl. en tot het aanhooren van het rapport van den directeur over den toe stand en de verrichtingen in hel afgeloopen jaar. Aan dit vet slag werd hel 'olgende ontleend: Het landbouwbedrijf gaf aan de landbouwers op het zand slof tot tevredenheid. De veestapel bestond nil 187 stuks rundvee, waar- 85 j 56 521 i 65 123! I 83 i I 51 86!, 82!, 791 79 100 781 871 62 571 971 65), 119 461 1431 291 351 15: 1211 431 1131 1001 140 1031 132 471 121 r got en. D Spoor ïustigi eval. ie niei De dat 1571 uslam 'BA6U onder 120 melkkoeien, 15 kalveren. 26 paarden en 69 schapen. Met den aanleg van nieuwe bosschen werd geregeld voortgegaan. Aan giften en legaten kwamen ongeveer 14000 in, waaronder een onbekende weldoener met 8000. van wijlen |hr. F. V. d. Bosch 1000, van mevrouw dedouair. baronnesse De Vos van Steenwijk van Essen 1962. Onder deze giften zjjn 900 in de eerste vier maanden van 1883. Zondag brachten de officieren van het Russische oorlogsschip, te Am sterdam ter reede liggende, begeleid door den schout-bjj-nacht, commandant der marine, jhr. Van Rensselaer Bowicr, een bezoek aan Zaandam en aan het huisje van Czaar Peter. Het gemeentebestuur ontving de bezoekers zeer eigenaardig naar Russisch gebruik, met brood en zout. De heer Bowier wees den officieren in ernstige woorden op de beteekenis van het kleine huisje, waar een der grootste Russische keizers eens als eenvoudig werkman leefde. De commandant van het Russische vaartuig beantwoordde deze toe spraak op erkentelijke wijze. Het bezoek aan het huisje van den Czaar droeg een zeer ernstig karakter. De vreemdelingen waren zeer onder den indruk van het denkbeeld, dat binnen die muren een groot vaderlander ge leefd had. Bij hel zien van bel portret van den Czaar ontblootten alle het hoofd en sprak de jongste officier een gebed uit. Even na het aangaan der marinewerf le Willemsoord, werd een begin van brand waargenomen in een der in aanbouw zjjnde geschut torens. Door spoedig aangewende bluschmiddelen werd het gevaar in den aanvang gestuit. Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee F. K. Engelbrecht, beeft de haven van Nieuwediep verlaten tot het voortzetten van den tocht in de Noordzee, ter bescherming van de Neder landsche visschersvloot. De onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau, welke deze maand te Utrecht zou plaats hebben, is wegens het overljjden van prinses Marianne uitgesteld. Omtrent den Duitscher Wilhelm Peters, die den 12d'" Mei 11. door de maréchaussees te Venloo aangehouden werd als verdacht van moord te Hal- ternen die weder in vrijheid werd gelaten omdat zjjne papieren in orde warenis eerst nu gebleken dat hij aan dien moord onschuldig is. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer van de wets ontwerpen tot bekrachtiging van Indische credieten. geopend boven de Indi sche begrootingen voor 1881 en 1883brachten verschillende leden opnieuw de bekende bezwaren in tegen de exorbitante wjjze. waarop de bevoegdheid van den gouverneur-generaal gebruikt of liever misbruikt wordt. Ook bleek wederom hoe gebrekkig de grondslag is dien de brgrooting ter beoordeeling van den financiéelen toestand van Indië oplevert uit de mededeeling, dat het tekort voor 1881, op ruim 2 millioen geraamd, nie minder dan 12 millioen 9 ton heeft be ragen. Men wenschte, dat hel Indisch bestuur ernstig zou worden aangemaand om bij het openen van credieten boven de begrooling veel omzichtiger te werk te gaan. Hier tegenover werd gewezen op de enorme uitgestrektheid van het Indisch grondgebied en den omvang en de moeielijkheden der financiëele administratie, zoomede op de zeer vele on voorziene omstandighedendie zich daar kunnen voordoen. In Nederland zelf bleken telkens overschrijvingen noodzakelijk hoeveel le meer het Indië geldt. Intusschen erkenden ook deze leden, dat de ministeriëele aanschrij ving tot zuinigheid en omzichtigheid bij de credietopeningrn niet anders dan gunstig kan werken. Vele leden drongen voorts aan op bespoedigde inzen ding der afgesloten Indische rekeningen van 1872 al. 's GRAVENHAGE. 6 Juni. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwjjs, dr. M. Salverda, voor twee maanden verlol tot herstel van gezondheid verleend, en is de waarne ming dier betrekking gedurende dien tijd opgedragen aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage. De minister van financiën zal den 7d,n Juni, en die van binnenland sche zaken op den 9'l<,,1 Juni a. s. geen audiëntie verleenen. Door den gemeenteraad werd gisteren op het verzoek van de timmer lieden- en modelmakersvereeniging «Vooruitgang zij ons streven", om subsi die voor het doen bezoeken der tentoonstelling te Amsterdam, door eenige barer bekwaamste leden, met 29 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn tegen morgen te 1 uur aan de orde gesteld 23 ontwerpen waartegen geen aanmerkingen zijn gemaakt, o. a. eene overeenkomst uiet de handelmaatschappjj.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1