COtRAXT. LEI DSC IIE 1883. WOENSDAG 6 JUNI. STADS-DE DICHTEN B1NNENLANDSCH E BERICHTEN. M°. 131. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels I.— iedere i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van J. H. De Kruis, smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tol oprichting van eene smederij in een perceel in de Groenesteeg, deel uitmakende van het huis en erf aan de Hooigracht ir. 41. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, tnet de bijlagenop de Secretarie dezer gemeenie Ier visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 191'0 Juni aanst., 's voormiddags Ie elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 5 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N\ 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergun ning is verleend aan J. Parmentier en zijne rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een ketel voor het verven van sajet en wollen garens, in het perceel aan de Langeslraat n° 23. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 4 Juni 1883. E. KIST, Secreiaris. LEIDEN, 5 Juni. Zijne Excellentie de minister van hinnenlandsche zaken, vergezeld van den heer referendaris van onderwijs, heeft heden morgen aan de kweek school tol opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen een bezoek gebracht en met de meeste belangstelling van hel een en ander kennis genomen. Gedurende de maand Mei is de kweekschool voor zeevaart alhier met een 30 lal joneens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 166. Heden voormiddag werd hel stoffelijk overschot van den heer J. Brand- hod Isselmau op het kerkhof der herv. gemeente le Leiderdorp in het VALKENBURG. Straks richt g(j uwe schreden naar de schoone en breede Houthemmer weg met zijne prachtige berggezichten, waarbij de grooie en diepe rots kloven een trotsch effect teweeg brengen en aan welker voet, als tegen stelling dezer wilde natuur, de bontgevlekte koe in stilte op de groene weilanden loopt te grazen, ol ook wel betreedt gij het stijle, maar niet gevaarlijke voetpaadje, dat u naar het dorp Geulhem leidt en waaronder de golven van het kleine riviertje de Geul steeds vreedzaam kabbelende voort vloeien. Een andermaal weder brengt gij een bezoek aan den Kluizenaar, door de inwoners heremiet genoemd, op den Schaasberg, die u legen eene kleine tegemoetkoming de heerlijkste melk en boter verschaft, die zijne koeien en geiten, zijn eenigst gezelschap in dit eenzaam oord, hem opleve ren en gij kunt dan daarenboven genieten van ongetwijfeld het schoonste vergezicht, dat in Nederland te vinden is; dan weder is het de rotsachtige weg naar Sibbe met zijne talrijke en weelderig begroeide valleien, die u tot zich trekt en nog veel meer schoone oorden en streken zijn ter uwer beschikking. Waarheen gij echter uwe schreden ook wenden moogt, overal noodigen de uitgestrekte bosschen, hier vau struikgewas, daar van trotsche eiken- of bettkcuboomen u uit een oogenblik in bun schaduw te komen vertoeven. Mocht gjjsteeds voortwandelende, door het gunstige weder en de schoone natuur verleid, uwe schreden te ver gericht hebben, zoodal gij, om nog trjvlig aan den weelderigen disch te kunnen deelnemen, den koristen weg huiswaarts wilt inslaan, vraag die dan slechts aan een der talrijke schil ders (de eenigsten voor wie het geen vacaniie is), welken gij overal ont moet. Indien dezen echter, zelf vreemdelingen zijnde, niet in staat zijn Uwe vragen naar genoegen te beantwoorden, wend tl dan gerust tot den breedgeschouderde!! voermandie daar zingende en juichende huiswaarts keert, terwijl kar en paard, ja zelfs zijne getrouwe hem steeds vergezel- De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. egel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. familiegraf bijgezel. Als voormalig ingezetene van Leiden was hij bij ieder een bekend en hij had vele vrienden, die zelfs nog toenamen, toen Brand- höfl zijne laatste levensjaren voor goed op zijn aangenaam gelegen tuin /'Nooit gedacht" nabij deze stad ging doorbrengen. Dr. H. G. Hagen, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeenie alhier, schetste bij den grafkuil den overledene als een man van waren godsdienstzin en stillen eenvouddie ook, gelijk voor iedereen in meer of mindere mate is weggelegd, het leed gekend had, doch berustte in den wil der Voorzienigheid, mededeelzaam was en tot aan den avond zijns levens met blijmoedigheid en harlelijkheid iedereen ont ving, die tot hem kwam. zoodat na een zoo Chrislelijken levenswandel, bjj het vertrouwen dat hij ons naar betere gewesten was voorgegaan, zijne nagedachtenis zou voortduren. De heer W. Van der Reyden deed daarop in niet minder warme bewoordingen de deugden van dezen braven man oprechten vriend, ook voor zoo vele zijner natuurgenoten, waarbij de hand zich nooit gesloten hield, de hulpvaardigheid van dezen edelen grijsaard, uitkomen. De grijze haren zijn eene eerekroon als zij op den weg der gerechtig heid gevonden worden; deze woorden mochten op den overledene worden toegepast, zoo eindigde spreker. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank. op 2 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van 26,050 910.68. liet stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, arriveerde hedenochtend te Marseille. Men meldt aan het Dbl. v. Z H. en 's Gr. uil Erbach; Gisteren- vo/ rmiddag ten 10 ure werd op de aangekondigde eenvoudig-plechtige wjjze, naar het door de overledene uitgedrukt verlangen, op het kerkhof alhier ter aarde besteld het stoffelijk overblijfsel van H. K. H. mevrouw de prinses Marianne. Eene groote menigte was samengevloeid om de eerbiedige getuige van dezen droeven tocht naar den doodenakker te zijn. Talrijke deputatiën waren bij de groeve vereenlgd, om aan de afgestorven vorstin, die eene wel doenster was voor zoo veel en zoo velende laatste hulde te bewijzen. Gelijk men weet. bevonden zich te Erbach de zoon van de ontslapeneprins Alhrecht van Pruisen, haar dochter prinses Alexandrine, wed. van hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerinen haar kleinkinderen uit hel huweljjk van haar overleden dochter prinses Charlotte met hertog George van Saksen- lende keeshond met groene lakken versierd zijn, ten teeken dat dit de laatste schoven zijn, die van den akker op den zolder gebracht worden. Wees volstrekt niet angstig hem in zijne vreugde te storen; gaarne zal hjj zijn gezang voor een oogenblik .willen staken en zijn paard door een lang gerekt "httu bai" tot stilstaan brengen, om in zijn eigenaardig dialect, eenigzins verbasterd door de moeite, die hij zich geeft om zuiver Hollandsch te spreken, op al uwe vragen te antwoorden. Met eenige oplettendheid kost het u niet de minste inspanning zijne woorden le volgen. Het patois van den Limburger is eene verzameling van HollandschFransch Waalsch. ja zelfs liter en daar nog een enkel overgebleven woordje Spaansch zoo wordt o. a. een klein kind nog wel genoemd een nina kinneke. Dit gehrele mengsel wordt zeer zacht en vloeiend uitgesproken, terwijl zijne ietwat zangerige, ofschoon volstrekt niet lijmerige stem, een zeer aangeua- men indruk op den vreemdeling maakt. Dal zingende spreken verloochent zich nimmer, ook al uit de Limburger z'ch hetzij in het Duitsch, hetzij in het Fransch, welke beide talen den meesien zuidelijke Limburgers eigen zijn, tengevolge van de natuuilijke lig ging dezer streek, die maakt dat hare bewoners elk oogenblik met die van België en Duitscliland in aanraking komen. De Limburger eeuigen tijd in Holland, dat wil zeggen in een der noor delijke provinciën vertoefd hebbende, zal insgelijks de llollaudsche taal zeer correct spreken. Spoedig zal hij hel gebruik van Gallicismen als »zij heb ben zich gevochten" afgewend zijn, de letter t. die door hem nimmer aan h het einde van een woord wordt uitgesproken, zal spoedig daar, waar zulks noodig is, er bij gevoegd worden en zal hij tl zeggen, dat Maastricht en niet Maastrich eene schoone en oude stad is, de uitspraak der woorden wordt zuiver, de vorming der zinnen volkomen naar de regelen van het dagelijksch gesprek, alleen dat zingen verraadt nog jaren lang z(jne zuide lijke herkomst. (Ifordt veraolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1