EIDSCRE COURANT. 1883. STADS-BERICHTEN Kostelooze inenting met stof afkomstig van het Kalf. 11°. 130. DINSDAG 5 JUNI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. jsmderiijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. IURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter mis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze icclnatle en Rcvacclnatie, met stof afkomstig van het Kali, voor iermogenden, in het lokaal der Stads-Waag, en wel op de volgende eu, als: Maandag 3 «Vuil, Dinsdag ÏO Juli, Woensdag IS Juli Donderdag 36 Juli, Zaterdag 1 Augustus a, s. zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht, of als die dag op Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. ,ziden, den 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. li Maandag 31 Mei, Dinsdag 39 Mei, Woensdag 6 Juni, Donderdag 14 Juni, Zaterdag 33 Juni LEIDEN, 4 Juni. i de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen en laagste/34, 50 en ƒ1.75, allen per heet. - Ten 2 uur heden namiddag kreeg in de Koornbrugsteeg zekeren P. L., 29 jaar, een zenuwtoeval. Na aan het politiebureau bijgebracht te zijn, ijj weder huiswaarts gekeerd. Het Ijjk, een paar dagen geleden te Noordwijk aan Zee opgevischt, herkend voor dat van J. M.in leven huishoudster bij een ingezeten te er stede. Zaterdag namiddag te 4 uren is«een kinderwagentje, waarin een 1% tg kindje zich bevond, door eene onbekende oorzaak in de Mare te water aakt. De vader van het kind sprong onmiddellijk in het water en had zelfvoldoeningmet behulp van eenige personen, de kléine zonder eenig «I op het drooge te brengen. Het was in het afgeloopen jaar eene schoone gedachte van den onder- her der zwem- en badinrichting «Rhijnzigt", bij gelegenheid van het irig bestaan dier instelling, een zwemwedstrijd uil te schrijvenjammer bet ongunstige weder dit plan geheel in duigen wierp en dit feest, hoe me men het had willen doorzettenmoest uilstellen tot een volgend De ondernemer, aan zijne belofte getrouw, kondigt dan ook nu Is aan dat die wedstrijd zal plaats hebben o(i Juli aanst. Reeds rneer- en werd door ons het nut van genoemde inrichting besproken; dat ook eren hare bloei op het oog hebben, bewijst dat de prijzen en premiën r den wedstrijd zijn uitgeloofd door het gemeentebestuur van Leiden, commissie van toezicht op de zwemschool, de besturen der studenten- enigingen «Njord", «Arena Studiosorum" en IJsclub en door den onder- er-directeur. Moge schoon weder dezen dag van strijd tot een feestdag ;enwaartoe het van ouds bekende «Rhijnzigt" zoo ruimschoots de egenheid aanbiedt. (Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar lerstaande annonce). - Voor den beminnaars van scherts en luim is het misschien niet on- islig in berinnering te brengen dat het Humoristisch Album reeds 29 heeft doorleefd en dus zijn 30,te jaar is ingetreden. Dit tijdschrift, al dien tijd eene aangename verpoozing voor den opgeruimde naar j) geest, voer den droefgeestige eene opwekkende lektuur, maakt alzoo spraak op veler belangstelling, zoodat een ruim debiet den uitgevers, de Njjgh en Van Ditmar te Rotterdam, in staat stelle, in weerwil de vele cnrrentie op dit gebied, op denzelfden voet voort te gaan. ■Men deelt ons het volgende mede: Dat de brug aan de Naakte sluis taow is voor de scheepvaart blijkt telkens. Een met turl geladen Friesch P, dat anders over Gouda gaat, maar tegen de kosten opzag, beproefde iisleren door die brug te komen. Al spoedig zat het klem en met ver ia krachten was hel niet vooruit te krjjgen. Een sleepboot hielp, maar htelooseen tweede sleepboot kwam er voor en nadat het schip twee in de brug gezeten had, werd het er doorgehaald. De schipper had omstreeks twintig gulden omkoslen aan touwen, die hij verspeeld had bij de poging om zjjn schip door de brug te halen. Met den marktdag be- teekende dat oponthoud zeer veel en de ophooping van schuiten, waaronder verscheidene marktschuiten, was belangri)k. Ondiepten langs den Vliet wer den van wege gedeputeerde staten van Zuidholland, door beslissende maat regelen, opgeruimd. Nauwe bruggen zooals deze en eene der sluizen aan den Leidschendam, weerhouden echter vele schepen van de vaart langs den Vliet gebruik te maken. Men meldt ons: Welhaast is de Hollandsche haringvisscherjj weder in vollen gang. Maar de vermaardheid van vroeger heeft zij niet meer; daar toe is zjj, ook zonder zich aan tijd te bepalen, veel te algemeen geworden. Het tijdstip dat de eerste Hollandsche haring werd aangebracht was eene gebeurtenis, een glanspunt in Uollandsch visschersbedrjjf. Het «zeebanket", dat eertijds tusschen het pieterselieblaadje en geurige leliën aangeboden en met vreugde begroet werd, heeft onder gewonen visch plaats verkregen. Nu wordt zelfs de eerste Scholsche haring met de Hollandsche vlag begroet en voor hem de kroon uitgestoken van gestrengelden palm met lovertjes, die nooit anders dan voor onzen trotsch bestemd was. Scheveningen zendt nu reeds bjjna zjjn halve vloot in zee, Katwjjk volgt spoedig met zoovele an dere plaatsen, veel schepen eischen veel bemanning. Duitsche visscherslui komen over, de Egmonders leggen hunne schuiten aan wal om te worden aangeworven en mee te doen aan de Hollandsche haringvangst. Men bericht ons uit KaLwijk aan Zee: Zaterdag II. zijn alhier 56 bom men, alle kustvisscbers, aangekomen, welke boomden 45 a 170 in de 6 dagen, het grootste deel besomde over de 100 in 6 dagen, de groote zeilbot 65. De eerste 6 schuiten zijn met de kant- of verschvisscherjj geëindigd om zich voor de haringvaart gereed te maken. Er werd besteed voor tarbot ƒ3 7 per stuk. tong ƒ0.20 a Z0.50 per stuk, kabeljauw 1.25 a ƒ2 per stuk, schelvisch ƒ0.15 a ƒ0.25 per stuk, bunschol ƒ0.60 a ƒ0.80 per stuk, levend binnenlek 5 a ƒ6.50 per mand, groote braad 4 a ƒ5.50 per mand, droogscharren ƒ6.50 a 8 per mand, garnalen ƒ1.50 a 2 per mand. Garnalen werden er veel gevangen. In de Staatscourant van 3/4 Juni is opgenomen het verslag van den beer M. F. °A. G. Campbell aan den minister van binnenlandsche zaken, over de koninklijke bibliotheek te 'sGravenhage gedurende 1882. Daaruit blijkt in hoofdzaak, dat de aanwinsten door geschenken, aankoop, erflating of ruiling verkregen, zeer aanzienlijk zijn geweest. - Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gis teren te Marseille. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Marseille. De Prins Hendrikvan Amsterdam naar Ba tavia arriveerde te Southampton den 3deD Juni. De commissie voor dé stichting van een herinneringsteeken op het graf van 28 der omgekomenen met den monitor Adder is besloten, dat de onthulling van dat gralteeken zal plaats hebben op den eersten verjaardag dier ramp, 5 Juli a. s. De commissie ontwerpt inmiddels plannen, om die onthulling met eenigen luister te doen plaats hebben en vleit zich daarbjj rekening te kunnen maken op de medewerking en ondersteuning van auto riteiten en plaatselijke vereenigingen. Het hardstcenen grafteeken zal de namen bevatten van allen, die bij de ramp van de Adder zijn omgekomen. Het Atjehbeeld van Bart Van Hove, gegoten door de Compagnie des Bronzes te Brussel, wordt met het stoomschip Prins Hendrik naar Atjeh gezonden. Tot groote vreugde van belanghebbenden hebben dijkgr. en hoogheemr. van Rijnland toestemming geweigerd tot hét dempen van een gedeelte der Amsterdamsche trekvaart, dat door den heer W. Coppee te Halfweg was aange vraagd en hem door de gemeenten Amsterdam en Haarlem reeds was toegestaan. Twee tegenadressengeteekend door tien en elf ingezetenen, werden inge diend en als motieven tegen de demping aangevoerd: 1°. het noodzakelijke om, bij eene mogelijke doorgraving van den straatweg, eene haven voor de schepen te hebben; 2°. gebrek aan water bij brandgevaar, en 3°. waarde vermindering der thans gebouwde eigendommen. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt is het Ned. taal- en letterkun dig congres, dat men aanvankelijk voornemens was dit jaar te Brugge te houden, tot' het volgend jaar uitgesteld, voornamelijk omdat men vreesde, legen Amsterdam niet te kunnen opwerken, maar ook omdat in 1884aldaar een standbeeld voor een der groote Flamingonten wordt onthuld. In het programma van het op 12 en 13 Juli a. s. te Delft te geven muziekfeest is eene verandering gebracht. In de plaats van Schuman's «Neujahrslied" zal «Die Kreuzfahrer" van Niels W. Gade worden uitgevoerd. Mevr. de wed. J. De Jaager, dezer dagen te 's Hage overleden, heeft

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1