PER TELEGRAAF. OCIT8GHLA1VD. Uit Berlijn wordt verzekerd, dat er voorloopig geen sprake is van een bezoek des konings van Italië bij den Dnitschen keizer. Van eene samen komst der drie verbonden vorsten zal evenmin iets komen. Keizer Wilhelm verlangt naar rust. De nihilistische volkskalender Narodnaja ff'olja is te Genève vêrschenen. Hij bevat o. a. dertig photographieën van «beroemde Russische martelaars", onder welke benaming ook de moordenaars van den vorigen Czaar en ande ren verstaan worden. Uit eene statistiek bljjkt, dat onder de regeering van Alexander II 103, en onder die van den vorigen Czaar reeds 21 nihilisten- processen gevoerd zijn. Onder den vorigen Czaar zjjn 31 nihilisten opge hangen en 10 doodgeschoten; onder den teger.woordigen keizer 8 opgehan gen en 1 doodgeschoten. Buitendien zijn nog 74 nihilisten «op verschillende wijzen als oilers gevallen", b. v. zij, die bij eene botsing met de politie, in den kerker of in hun verbanningsoord den dood vonden. Aan boord van de Sofia, waarmede Nordenskjöld vóór eenige dagen in zee gegaan is voor zijn tocht naar Groenland, bevinden zich de volgende personen: bevelhebber van het schip is kapitein Nilsson; de bemanning be staat uit 13 koppen; als geoloog is aan boord dr. Nalhorst, als doctor en botanicus dr. Berlin, als zoöloog dr. Forstrand, als hydrograaf d'. Hamberg, als zoöloog dr. Kalthoff, als typograaf en photograaf de heer Kjellström; verder 2 Laplanders, 2 Noorwegers en 1 harpoenador- De wetenschappe lijke uitrusting is compleet. RECLAMES. ïnd- ind- tra' ring ?ene be- 'ij* evat her- san- ieve heet sent iiers zijn door niet estie ang- ndif dan- aan, val doot MOSKOU, 31 Mei. (Part. tel. H.) Officieus wordt gemeld, dat de Oosten- rijksche aartshertog Karei Lodewijk den Czaar een brief van gelukwensching heeft overgebracht. Bij de overhandiging van dit schrijven gaf de Czaar als zijne innige verwachting te kennen, dat, tengevolge van de vriendschap tussclten beide hoven, de aanhangige vraagpunten op bevredigende wijze zullen opgelost worden, ook al mochten, in enkele gevallen, de staatsbe langen van beide rijken soms wellicht uit elkander loopen. Deze verklaring wordt in sommige kringen als eene verzwakking van hel bekende schrijven des keizers aan den heer Von| Giers beschouwd. BERLIJN, 31 Mei. (Part. tel. H.) Uit goede bron verneemt men, dat China tot een compromis met Frankrijk, betreffende Tonkin, geneigd is. China vordert echter, dat Frankrijk met China de suzereiniteit en het pro tectoraat over Tonkin deele. TOULON, 31 Mei. 2000 man vertrekken naar Tonkin. TEHERAN, 1 Juni. Nederland heeft een handeistractaat met Perzië ge sloten, waarbij aan eerstgenoemd land het voorrecht wordt verleend om entrepots op te richten voor Nederlandsche voortbrengselen en uitgestrekte depots te vestigen te Bushire. De andere natiën, welke met Perzië tracta- ten hebben gesloten, zullen in diezelfde voorrechten deelen. De ratificatie is vervat in vier woorden. Waarom ziek en ongesteld zijn wanneer gij door Hop-Bitter gezond kunt worden? Zorg dat uwe nieren gezond en werkzaam blijven door het ge bruik van Hop-Bitter en gij behoeft niet voor ziekte te vreezen. IJswater wordt frisscher en onschadelijker door een scheut Hop-Bitter in eiken dronk. Er zijn honderderlei ziekten doch slechts ééne gezondheid. Daarom trachtte dan ook een ieder dezen koslbaarsten aller schatten te bewaren en door het gebruik van enkele der Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt zich te vrij waren van drukking op de maag, pijnen in het onderlijf, verstopping en dergelijke; daardoor wordt zwaarder lijden, dat zoo dikwijls uit de ver- waarloozing van ligtere pijnen voorkomt, vermeden. De Zwitsersche Pillen zijn in doozen van 70 cents verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWEMER. IN DE STADSZAAL, III. Nadat de Heer A. Van Lier gedurende drie avonden der week ons op moderne drama's vergast had, deed hy gisteren avond een historisch stuk opvoeren, wellicht in de meening dat Leiden's inwoners, die zoo dikwijls op geschiedkundige herinneringen bogen, waar het hunne eigene vaderstad geldt, zich thans in grooteren getale dan vroeger zouden opdoen om de plaatsen te vullen, welke op zoo ontmoedigende wijze ledig bleven. Die meening bleek eene onjuiste en de l p eene goede recette eene ijdele te'zijn. Waarom? Wij kunnen het evenmin onderzoeken als verkla ren. 't Is dan ook onze taak niet. Zij bestaat slechts in het wedergeven der indrukken door de voorstelling op ons te weeg gebracht, en dan ver klaren wij met leedwezen dat die thans minder gunstig zijn dan die welke wij de drie vorige avonden ontvingen. Hel testament van Koningin Elisabeth" naar het Fransch van Eugène Nus en Alphonse Brot. door L. B. J. Moor in onze taal overgebracht, heeft als historischen grondslag de wilsverklaring der Maiden-Queen, die door de auteurs van het stuk geacht wordt niet volkomen vrij geweest te zijn en welke Jacobus VI van Schotland, onder den naam van Jacobus I, recht gaf op den troon van hel vereenigde konink rijk. Op den voorgrond treedt de fictie dat de, gedurende hare laatste levens dagen zoo ongelukkige vorstin een nader testament ten behoeve van Ara bella Stuart, eene barer nichten, gemaakt heelt, dat echter na haar dood zou verbrand wezen. Wij weten niet uit welke mémoires de Ileeren Nus en Brot dn feit opgediept hebben, maar voor hel oogenblik herinnert uw verslaggever er zich niets van; zoodat de echo van Muiderberg vermoe delijk op de u-aag: Uit welke bron vloeide die merkwaardigheid? zou ant woorden: «aardigheid". Dan wie neemt dit zoo nauw waar Fransche dra maturgen of romanciers ons met de historie willen doen kennis maken? Wie heeft hel den ouden Heer Oumas kwalijk genomen dat hij in: La lulipe noire" met de onze omspringt alsof de moord der De Witten in de faubourg St Antoine plaats greep en alsof er ten jare 1672 in «Den Hage" alleen Friesche kappen gedragen werden? Onder zulke omstandigheden durven wij dan ook niet eens verzekeren dat de voor een kapellaan aange- ziene Lord Garnet den datum 24 April 1603 (in plaats van 24 Maart 1603) dicteerende, door welwillende tusschenkomst van den acteur, een soort van spiritistisch testament in het leven riep, dat eerst eene maand na haar overlijden zou gemaakt zijn. Dan genoeg van het onderwerp. De uitvoering van het stuk was niet geheel onverdienstelijk. Dezen avond bleek Mevrouw Ellenberger stellig de eerste. Haar sterven was prachtig en in haar geheele zjjn vertoonde zjj de heersch- zuchtige, boosaardige maar toch ook zoo diep rampzalige koningin, Mevr. Frenkel had zeer goede oogenblikken, vooral in het zevende tafereel; maar hadden wij haar niet in «Fedora" en Frou Frou" gezien; wij zouden haar uit de rol van Arabella niet als eene buitengewone vrouw hebben leeren kennen. De Heer Veltman, als Lord Glenmohr. handhaafde zijn ouden goe den naam; terwyi de Heeren Van Kuyk (Faukes) Potharst (Seymour), Hesselink (Garnet) Is. Van Lier (Roby) en Vos (Lenox) aanspraak hebben op een woord van waardeering. De Heer Ruygrok schijnt blijkbaar in de meening verkeerd te hebben dat Jacobus I er eene eigenaardige wyze van spreken op na hield, in welk geval dat streven naar historische juistheid zijn succesals acteur eenigzins zou kunnen in den weg staan. Mocht voor zyne spraak eene andere reden bestaan dan neme hjj Demosthenes ten voorbeeld Aan kleine kiezelsteentjes is geen gebrek. Beter nog hij raadplege Mevr. Fren kel, die hel zoover bracht in de kunst van gebreken af- en goede hoedanig hedeu aan te leeren. Leiden, 1 Juni 1883. D. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 1 Juni. verkochte hoeveelheid. PRIJZEN. Laagste I Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 337 runt 12876 lammeren. Ter wekeiyksche kaasmarkt aangevoerd: 49 partijen kaas, waarvan zyn gewogen aan de Stadswaag 41 partyen, te zamen 1386 stuks, wegende 8038 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 25 tot 29.50. stuks. t 9 w 9 9 24 44.— «196.— 142 «165.- «330.- 28 «185 «362.— 64 «152 «264.— 79 «180.— «390.- 80 32.- 76.— 127 4.50 10.- 9 9 9 194 17.- 25.— 520 24.- 47.- 12876 9.— 22.— 70 16.- 34.- 304 6. 15.- 207 kalveren, 714 schapen en Derby kaas Leidsche kaas Edammer kaas de 150 KG. 31 50 32.50. 63.—. ADVERTENTIES Voorspoedig bevallen van een Zoon Vrouwe J. G. A. VREEDE VAN OOSTERZEE. Leiden, 30 Mei 1883. Heden avond ontsliep zacht en kalm. na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, de Heer JACOBUS BRANDHOFF ISSELMAN, Weduwnaar van Mejuffrouw JOHANNA MARGARETHA MARIA ISSELMAN, in den ouder dom van 86 jaren en ruim 5 maanden. W. VAN DER REYDEN, Zoeterwoude by Leiden, 31 Mei 1883. Executeur-Testamentair. Holloivay's Zalf. Keer u welken weg gy wiltga waarheen u goeddunkt, overal zult gij personen vinden die gereed zyn den lof dezer Zalf te verkondigen. Voor barsten, schrampen, brandwonden, kneuzingen en verstuikingen is het een onwaardeerbaar geneesmiddel; voor zeere beenen, veroorzaakt door ongeval of koude, kan men er gerust op vertrouwen dat zij goed en duurzaam zal genezen. In gevallen van gezwollen enkels, roos, jicht en rhumatiek geeft Holloway's Zalf de grootste verligting doordien zr de ontsteking vermindert, het bloed verkoelt, de zenuwen stilt, den bloeds omloop regelt en alle onzuiverheden verdrijft. Deze Zalf behoort een plaats te hebben in iedere kinderkamer. Zij geneest de groote lijst van huidziek ten, in de kindsheid ontstaan en die met het opgroeyen van het kind in kracht toenemen. Door het debiet zijn vermeerderd de pryzen als volgt: Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, ƒ3, 6.74, ƒ13.50 ƒ20.50. zijn op franco aanvraag a contant te bekomen by alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 533, Oxfordstrcet.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3