B I T E L A N 1) S C li K B K BI CIIT E N. pastorie heeft zij eene belangrijke bijdrage toegezegd. Ook voor de stichting van het nieuwe raadhuis aldaar schonk zij eene zeer belangrijke gift, terwijl zjj in tal van woningen in die gemeente zich een engel der liefde bewees. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Port Said den 31slt» Mei. De Voorwaarts, van Amsterdam, laatst van Barcelona naar Batavia, is 1 Juni te Marseille aangekomen om te repareeren. Het XVI* Nationaal Zangersfeest, dat te Rotterdam in het begin van Augustus in het Feestgebouw zou gegeven worden, zal aldaar niet doorgaan. In eene vergadering, door de commissie gehouden, is besloten, met het oog op de pokken-epidemie aldaar, het feest uit te stellen, en aan het hoofdbe stuur van het Nationaal Zangersbond machtiging te vragen om het in het volgend jaar te Rotterdam te houden. Te de Cocksdorp op Tessel zag men eergisterenavond ver in zee vuur gloed, waaruit onderscheidene malen vuurpijlen opstegen. Het verschijnsel duurde bijna een half uur, waarna het plotseling ophield. Als het een bran dend schip is geweest en de schepelingen zich in de booten hebben kunnen redden, is het zeer waarschijnlijk, dat zij bij de kalme zee en den zwakken wind een der eilanden hebben kunnen bereiken, want de plaats van het onheil bevond zich waarschijnlijk onder de vuren van Kijkduin, de Cocksdorp, Vlieland en Terschelling. Omtrent den brand te Deventer wordt gemeld: Vele zaad- en hooi bergen, alsmede een vijftien tot twintig, meest nieuwe arbeiderswoningen, zijn totaal verbrand. De hitte was zoo geweldig, dat zelfs twee brand spuiten verbrandden. De schutterij was onder de wapens. Ook het garni zoen verleende hulp. Persoonlijke ongelukken zijn niet bekend. Uit Sneek meldt men aan de (V. R. C. van 30 Mei: Het volgende voorval trekt alhier de algemeene aandacht. Gisterenavond werden te dezer stede een drietal mannen gevankelijk binnengebracht door den gemeente veldwachter Sijbrandy, geslationneerd te Goënga. Dezen was meegedeeld, dat aan den herbergier in dat dorp door een drietal heeren een bankbiljet van 100 ter wisseling was aangeboden, 't Vermoeden viel op valschheid van dat papier. Na verder onderzoek gedurende den dag werden de drie reizigers gevonden in eene herberg niet ver van Sneek. Daar werden ze door den veldwachter uitgenoodigd hem naar Goënga te volgen. Hier werden ze dadelijk door den herbergier herkend als dezelfde mannen van dien morgen. Intusschen was door een knaap eene portefeuille van den weg opgeraapt en werd deze aan Sijbrandy te hand gesteld. Daarin bevonden zich o. anog 10 bankbiljetten elk van ƒ100. Een onderzoek wees uit, dat ze valsch waren. Te Sneek aangekomen, trachtte een der gevangenen te ontsnappen maar hij werd al spoedig achterhaald en met zijne twee kameraden in ver zekerde bewaring genomen. Heden hebben ze voor den kantonrechter een voorloopig verhoor ondergaan. Ze geven op te heeten Johan Wilson, koop man in vellen te Rotterdam, Joh. Doorenbosch, schachten-fabrikant te idem en Nic. Exter, koopman te idem. Johan Wilson is al dadelijk als een voor malige Sneeker erkend, die daar lithograaf is geweest. Door denzelfden veldwachter is op den weg van Sneek naar Goënga later nog een rolletje bankpapier gevonden, bevattende 10 stuks. Daaraan ontbraken de nummers. Een herbergier te Rauwerd is de dupe van de bedriegers geworden. Ilij heeft een der briefjes ingewisseld. Een later onderzoek zal wel meer aan het licht brengen. Zoo op het oogenblik deelt men ons mede, dat in Bols- ward twee bankbiljetten van ƒ100 zijn uitgegeven. Te Maastricht hebben de maréchaussés een Zwitser gearresteerd, die uit eene bank van leening in zijn vaderland 72,000 francs heeft ontvreemd. Men meldt uit Curasao van den 4de° Mei: Alhier is overleden de heer J. C. Menstng, lid van den raad van bestuur, lid van den kolonialen raad, administrateur van financiën en president van de directie der gouvernements bank alhier. De heer J. P. Eskildsenhoofdcommies ter administratie van financiën is lijdelijk met de waarneming der betrekking van administrateur van finan ciën belast. Alhier is bericht ontvangen dat door inenting in het militaire hospitaal te Paramaribo met de van hier gezonden koepokstof uit het pare vaccinogène, voor het eerst animale koepokstof aldaar is verkregen. Bekend is het dat de stof uit Nederland naar Suriname gezonden, steeds zoo goed als geen gevolg had. "s GRAVENHAGE, 1 Juni. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat F. W. O. Lindner, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veld tocht tegen Frankrijk in 1870/71, en van het Pruisische onderscheidingstee- ken 2' kl. voor dienst bij de landweer. Door Z. M. is benoemdtot raadsheer in den hoogen raad der Neder landen, jh'. mr. B. G. De Jonge, thans president der arrond.-rechtbank te 's Gravenhage; tol rechter in de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. H. G. P. Kolfschoten, advocaat en procureur te Arnhem; tot rechler-plaals- vervanger in de arrond.-rechtbank te Utrecht, mr. A. A. Pit, advocaat en procureur aldaar; tot substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amster dam, mr. B. Simons, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank; tot substituut-griffier bij de arrond.- rechtbank te Alkmaar, mr. 11. Wesseling, thans substituut-griffier hij de arrond.-rechtbank te Winschoten. Door Z. M. is benoemd: lot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Sleenderen, H. Beker Jr.candidaat-notaris te Brummen, en tot notaris binnen hel arrondissement Leeuwarden, ter stand plaats Anjum, gemeente Oost-DongeradeelR. Bandacandidaat-notaris te Leeuwarden. Door Z. M. is benoemd tot lid en voorzitter der commissie aan welke in 1883 wordt opgedragen het examineeren van hen, die niet behoorende tot de in art. 11 der wet op het hooger onderwijs bedoelde leerlingen der gymnasia, en niet wenschende af te leggen het eindexamen bij een gymna sium, een getuigschrift wenschen te verkrijgen dat zij bekwaam zijn tol de studie aan eene universiteit over te gaan, dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia; tot leden dier commissie: d'. A. H. G. P. Van den Es. rector van hel gymnasium te Amsterdam; dr. E. Mehler, rector van. en dr. C, Mensinga, leeraar aan het gymnasium te Zwolle; dr. J. L. Sirks, rector van het gymnasium te Groningen; dr. H. Mulder, conrector van het gymna sium te 's Gravenhagedr. 11. P. J. Stenfert Kroese. leeraar aan het gym nasium te Arnhem; F. J. L, Kramer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; K. Ten Bruggencate en dr. F. G. Slothouwer, leeraren aan hel gymnasium Ie Leeuwarden W. Everts, directeur der eerste afdeeling van het bisschoppe lijk seminarie van Roermond te Roldue, gemeente Kerkrade, en O. J. Schreu- ders, directeur van een instituut te Noordwijk. Door Z. M. is de le luit. F. W. Oriessenvan het 3e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal wor den beschikt. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 6"1"1 Juni 1883, des voormiddags ten elf ure. De arrond.-rechtbank alhier heeft gisteren mej. K.die zich meermalen schuldig maakte aan het bevorderen van claudestine prostitutie bij minder jarigen, veroordeeld tot 1 jaar celstraf. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd tot wet houder verkozen het raadslid jhr. Six. Ook werd in die zitting o. m. afwjj- zend beschikt op het adres van den heer T. Domela Nieuwenhuis c. s., houdende hel verzoek om aan de kinderen, die de openbare bewaarscholen voor on- en minvermogenden bezoeken, van gemeentewege gratis voedsel te verstrekken. - De acte tot uitgifte in erfpacht voor 75 jaren van het gemeente-bad huis en aanhoorigheden is eergisteren, 30 Mei, gepasseerd. H. K. H. prinses Hendrik keert reeds morgenavond uit Engeland in de residentie terug. In de afgeloopen maand Mei zijn per stoomtram den Haag—Scheve- ningen 41500 personen vervoerd. De B E 2L 3Ï E. Banque du Luxembourg, Jacquemin en is door de rechtbank van Marche failliet verklaard. E S «f E JC A IS T®. In het lagerhuis deelde de heer Fitz Maurice mede, dat Engeland en Mexico overeengekomen zijn tegelijkertijd te Londen en te Mexico speciale gezanten te accrediteerenmet het oog op onderhandelingen over de her nieuwing der diplomatieke betrekkingen. De Britsche minister te Peru is benoemd tot speciaal gezant te Mezico, en majoor Baring tot opvolger van Malet te Cairo, met denzelfden titel, rang en functies. De beer Macoan zeide dat Okelly hem had uitgedaagd en, daar het duel in strijd is met de wet van het parlement, liet hij aan de kamer over wat te doen was, Gladstone stelde voor Okelly te nopen den volgenden dag op zijne plaats in het huis te verschijnen. De Parnellisten bestreden dit voorstel, maar het werd met 250 tegen 19 stemmen aangenomen. Zaterdag II. is het oefeningsschip Mars, dat bij Dundee voor anker laggrootendeels verbrand. Het achterste gedeelte van het schip stond spoedig in volle vlam. Er heerschte eene buitengewone bedaardheid en tucht onder de vierhonderd knapendie aan boord waren. Zij gehoorzaamden allen aan het bevel om op het dek aan le treden. Slechts een hunner sprong over boord. Men poogde te vergeefs den brand met de aan boord zijnde toestellen meester te worden en eerst nadat verscheidene andere spui ten ter hulp waren opgedaagd kon men den brand bedwingen. FEAMKÏISJ Ik, In den senaat interpelleerde de heer Broglie de regeering over de hand boeken voor het onderwijs. Hij zeide, dal het onderwijs naar die hand boeken in strijd is met de verklaringen der regeering, aangaande de neutra liteit van het onderwijs. De minister Ferry antwoordde dat de regeering zich slechts verdedigt. De veldtocht tegen de handboeken heeft meer eent staatkundige dan eene godsdienstige bedoeling. De minister schond zijne be loften niet; hij beloofde onzijdigheid in het godsdienstige, niet in de wijs begeerte of in staatkunde. Het zedekundig onderwijs in de scholen beval humane begrippendie aan alle godsdiensten gemeen zijn. De kamer van afgevaardigden heeft het debat over de rechterlijke her vorming hervat. Met 420 tegen 34 stemmen heeft zij een amendement aan genomen, strekkende om het ambt van rechter met andere administratieve of eleclieve functiën onvereenigbaar te maken. Eene motie van den heet Roche, strekkende om hierop voor plaatsvervangers en vrederechters eene uitzondering te maken, werd aangenomen met 372 tegen 79 stemmen. De Temps meent te weten dat de laatste reis van den heer Von Giers ten doel had de mogendheden mede te deelen dat Rusland verplicht zal zijn in Armenië een equivalent te zoeken voor de bezetting van Egypte doot Engeland. Gladstone, zegt het blad, heeft door Egypte te nemen niet alleen Frankrijks welwillendheid verloren maar ook de Oostersche quaestie heropend. Hij deed Rusland een voorwendsel aan de hand om de omvang rijke plannen te verwezenlijken, waarvan de verovering van Britsch-Indii het slot zal zijn. De heer De Lesseps zal den 4Jtn Juni aan zijne aandeelhouders de plan nen voor het nieuwe Suez-kanaal ntededeelen. Zij zullen daarin beslaan dat de oude Fransche maatschappij op zich zal nemen binnen den tijd val vijf jaren het tweede kanaal te graven, en dat in de kosten er van doot uitgiften eener leening zal worden voorzien.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2