HlJVOEGSEL, behoorcnde lol de Leidsche Courant van Maandag 2d Mei d883A70. óó7. Bij gelegenheid van het jongste Pinksterfeest werden in de II kerk te Wilp in het armen- en kerkzakje gecollecteerd 2 bankbiljetten ieder ad ƒ1000, zijnde een voor de armen en een voor de kerk. De uitdrukkelijke voorwaarde is gesteld, dat voor die som inschrijving op het grootboek moet worden aangekocht. De afvoer van turf uit de Ürentsche veenderijen en omstreken is zoo belangrijk, dal alleen in April 1466 geladen vaartuigen langs het kanaal der Drentsche Maatschappij zijn afgeschut. Van de Dedemsvaart kwamen gedurende die maand 1379 geladen vaartuigen. In geen jaren is zooveel puik drooge turf uit de veendciijen verzonden. De prijzen zijn laag; men ruimt op, omdat de baggerlurf, door de droogte, spoedig verhandelbaar zal zijn. Te Makkinga is eergisteren namiddag ten 3 uur een geweldige brand uitgebroken in liet huis van llellinga. Drie naastgelegene woningen zijfi mede verbrand en ook het vee is omgekomen. De vlammen tastten ook hel gemeentehuis aan, doch daar werden zij gebluscht. De oorzaak van den brand is onbektnd. Den 131"1 Juli zal te Oirschot een groot muziekfeest plaats hebben, ter gelegenheid van hel 40-jarig bestaan der liartnoniekapel "Arti et Ami- citiae". Naar men verneemt zullen 30 a 40 muziekgezelschappen er aan deelnemen. Tegen het begin van Juni zullen de gebroeders W bankiers te Venloo, wegens bedriegelyke bankbreuk, valschlieid enz, voor het gerechlhof te 'slier- tegenbosch terecht staan. Uit Luxemburg wordt gemeld: Z. M de koning-groothertog heelt dezer dagen den landbouwingenieur Enzweller ontboden en twee uren lang zich met dezen vol gruote zaakkennis over de landbouwaangelegenheden des lands onderhouden, zoowel als over de middelen om deze belangrijke bron van welvaart voor hel gansche land verder te ontwikkelen. De levendige belang stelling, door Z M. aan den dag gelegd voor het welzijn der bevolking van het groothertogdom, heeft een all rgunsligsten indruk gemaakt en zal ze ker de banden, die tusschen de Luxemburgers en het koninklijk huis be slaan, nog nauwer toehalen. Aan de tweede kamer der staten-generaal is een wetsontwerp aange boden dat strekt tot bekrachtiging van credieten door den gouverneur-gene raal van Ned. Indie, in December ten vorigen jare geopend, boven de Indische begrooting voor 1881. De begrooting van 1881, reeds vroeger lot bestrijding van de veepest met f 4.200.000 verhoogd, heeft door de onderwerpeljjke kredietopeningen op nieuw eene aanvulling van 5.174 870 ondergaan. Uit de toelichtingen blijkt echter dat onder laatstgemeld bedrag eene som van ƒ354 000 wegens verplaatsing van bezwaar is begrepen, welke op andere posten ongebruikt is gebleven, terwijl 798 300 wegens collecteloonen en aanmaak en trans port van zout grootendeels door meerdere baten vergoed zijn, en 494 145 wegens voorschotten later weer in 's lands kas zijn teruggevloeid of zul len terugvloeien. Van de overige 3 528 425, strekten 300,000 ter verdere voorziening in de uilgaven tot bestrijding van de veepest140,000 lol beteugeling van de in West-Java geheerscht hebbende koorts-epidemie, 1.476,000 tot dekking van uitgaven ten laste van de begrootingen voor oorlog en marine, welke als een gevolg van den oorlog met Atjeh kun nen beschouwd worden, en hel overige, ad 1,612,425, hoofdzakelijk lol aanvulling van artikelen, die met uitgaven zijn bezwaard, waarop tijdens ile samenstelling der begrooting niet was Ie rekenen, of waarvan de raming, wegens onbekendheid met de uitkomsten van de onmiddellijk voor afgaande jaren, niet meer geëvenredigd was aan de behoefte. Om laatst genoemde reden zjjn b. v. alleen de posten voor het onderhoud van gevan genen en voor nbn-acliviteits traktementenwachtgelden, pensioenen en gagementen met bijna een millioeu verhoogd moeten worden. De minister van koloniën deelt tevens mede, dal het nadeelig saldo van den dienst van 1881, bij de begrooting op 2.068606 geraamd, doch op 10.704.173 berekend, blijkens de dezer dagen ontvangen definitieve opga ven van de uitkomsten, in werkelijkheid niet minder dan ƒ12,886,198 heeft bedragen. Een crediet van ƒ200,000, geopend boven de Indische begrooting voor 1883, dat bij een wets-ontwerp aan de bekrachtiging van de wet wordt onderworpen, strekt ter voorziening in de uilgaven, voor het bestrijden van de veeziekte in 1883 nog vcreischt. Toen dal crediet door den gouverneur- generaal werd geopend, was de ziekte nog niet geheel geweken en bedroe gen de vaste uitgaven aan de maatregelen tot beteugeling daarvan verbonden, nog circa 50,000 's maands. 's GKAVENHAGE 19 Mei. Door Z. M. is de generaal majoor der artillerie A. E. Rculher, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Aan den officier van administratie 3e kl. M. C. De Jong, dienende aan boord van Zr. M5. wachtschip Ie Willemsoord, is toegekend het eercleeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp Atjeh. Door de politie zijn aangehouden een persoon die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een paar horloges van een werkman en twee per sonen die in een huis op het Spui diefstal van lood pleegden. Dezen zijn naar het huis van arrest overgebracht. In de residentie is aangekomen en aan het llotel den Ouden Doelen afgestapt de right lion. Gecrge Gubilt, lid van hel Engelschc hoogerhuis, met familie en gevolg van Londen. liet cassatieberoep van drn heer A. R. 11 J'. te Amsterdam, door het gerechtshof aldaar wegens ccdsweigering tol celstraf veroordeeld, zal den 4Jen Juni door den lioogcn raad worden behandeld. BU1TENLAN DSCH E BEU ICIITBN. BELGIË Volgens de Figaro zal in de Brusselsrhe aristocratie een groot huwe lijk gesloten worden. Graaf Frederic De Renesse huwt barones Sidonie De Tornaco, dochter van den minister van staat van het groothertogdom Luxem burg, kamerheer van Z. M. den koning der .Nederlanden. De graven De Renesse stammen in rechte lijn af van de graven van Holland en de herto gen van Aquitanië. Onder hunne maagschap tellen zij de Looz de Duras, de Van Arkels, de Egmonds, de Nassaus, de Hoornes, de Montmorencys, de Crccys enz. Het lijk van den jongeling in het Bois de Cambre is herkend. De zelfmoordenaar heet Maurice Walewijck, alkomstig van 's Hertogenbosch. HÜ was naar Brussel gekomen om de wedrennen bjj te wonen van Boils- forts, en men vermoedt, dat het jongemensch door weddenschappen al zjjn geld verspeeld en in een oogenblik van wanhoop een einde aan zjjn leven beeft gemaakt. e Hf e: e ii a X d. In de gisteren te Londen gehouden vergadering van Mexicaansche fondsenhouders gaf de voorzitter een overzicht van de omstandigheden, waar door Mexico met het betalen zijner schuld in gebreke was gebleven. Hij deelde verder mede, dat de Mexicaansche regeering voorstelde de schuld van bijna 20 millioen te vervangen door obligatiën ter waarde van 20 mil- lioen, waarvan 4.700,000 zou afgezonderd worden om andere vorderingen te voldoen, liet gerucht betreffende eene leening van 5 millioen was van grond ontbloot. De vergadering nam met algemeene stemmen een voorstel aan strekkende om de conversie der buitcnlandscbe schuld goed te keuren. De internationale commissie voor de schadevergoedingen te Alexandrië heeft nu bijna 2200 vorderingen toegewezen tot een bedrag van nagenoeg een millioen Te Port-Saïd zal Engelsch garnizoen blijven, bestaande uit een gedeelte van het regement Hooglanders. F B A N R H IJ K. Een tiental agenten der geheime Parjjsche politie zijn naar Moscou vertrokken, in bjjzonderen dienst van het Fransche kroningsgezantschap. De meeste dezer agenten maken deel uit van de zoogenaamde internationale politie en hebben reeds bjj verschillende gelegenheden de reis naar Rusland gemaakt. De voor Tonkin bestemde troepen zjjn reeds te Toulon bijeengetrokken en zullen onmiddellijk na aanneming van de wet door den senaat inge scheept worden. Naar het schijnt verkeeren de Franschen in Tonkin thans in gevaar. Prins Jéröme Bonaparte is met zjjn jongsten zoon, Louis, naar Enge land vertrokken. Hij zal eerst een bezoek afleggen bij de gewezen keizerin Eugenie en vervolgens zijn zoon naar eene inrichting van onderwijs bren gen waar hjj zijne studiën zal voltooien. Op de muren in het 6de arrond. van Parijs en wel op het standbeeld der republiek zijn dezer dagen in onuilwischbare groene letters de woorden neergeschreven: /'Leve de koning." De daders zijn en blijven ondanks alle nasporingen onvindbaar. De commissaris van politie heeft de woorden op het beeld laten overplakken en een agent er bij geplaatst om het te bewa ken, maar niettemin verdwijnt de opgeplakte strook wit papier eiken dag op nieuw. Op de hoogte van de Villa Daumesnil te Parjjs is de groole kasten- makerjj en timmermanswerkplaats van Bresson afgebrand. De schade wordt op 500.000 fr. begroot. De sterrekundige Borelly heeft op de ster re wacht te Marseille ecue nieuwe planeet ontdekt, in den nacht van 11 op 12 dezer. Deze planeet, eene van de elfde grootte, brengt het aantal bekende asteroïden tusschen Mars eu Jupiter op 233. Drie jongelieden en twee meisjes, allen even onbedreven in de roei en stuurkunst, zijn bjj Alfortville met hun bootje omgeslagen en verdronken. lie heer Louis Ribe, die, zooals reeds gemeld is, op Madagascar werd vermoord, is een Creool van het eiland Réunion, die reeds twintig jaar in de staten van koningin Ranavolo handel dreef. Men meent in den gepleeg- <len moord een daad van vijandelijkheid der inboorlingen legen Frankrijk te moeten zien. In Yiin-Nan, bjj Annam, is voor eenigen tjjd een Fransch zendeling, de heer Terasse, in 1874 derwaarts vertrokken, met veertien inboorlingen vermoord. Omtrent de aanleiding eu de omstandigheden is nog geene bericht ontvangen. Den 15d,° dezer is bij een volksfeest in de nabijheid van Oporto eene bij het vuurwerk te gebruiken dynamietbom gesprongen, tengevolge waarvan vier menschen omkwamen en twintig andere gekwetst werden. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over de motie-Nicotera voortgezet. Er is een begin gemaakt met de ontwikkeling der 18 moliën van orde. Waarschijnlijk zal heden tot de stemming over gegaan worden. DDITSCti L 4 X 9. De keizer en de kroonprins van Duitschland hebben o a. bjj zich ten gehoore ontvangen de leden van de Nederlandsche kroondeputaiie, die op weg waren naar Moscou. Bij de kroning te Moscou zal de groothertog van Baden vertegenwoor digd worden door prins Karei van Baden. De koning en de koningin van Saksen zijn II. Woensdag te Berlijn gekomen om de tentoonstelling Ie bezoeken. Zij werden door den keizer

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5