B U l T E N LANDS C II E B K R 1 CIITE N. Eene hartaandoeningdie met zware benauwdheden gepaard ging, maakte een einde aan haar leven. De heer J. H. Lintz, administrateur der eigendommen van H. K. H., be vond zich reeds sedert den dag dat de ziekte der prinses zorg wektete Reinhartshausen. Tot dusver is nog niet beslist of het koninklijk lijk in den graf kelder dei- Oranjes hier te lande ol in een graf in Duitschland zal rusten. De verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland in het hooldkiesdistrict Leiden, ter vervulling der vacature ontslaan door het overlijden van mr. P. Du Rieu. is bepaald op Dinsdag 12 Juni a. s.de her stemming, zoo noodig, 26 Juni d. a. v. De minister van binnenlandsche zaken brengt Ier algemeene kennis, dat te beginnen met 5 Juni a. s.hel rijks prentenkabinet alhier voor het publiek geopend zal zijn des Dinsdags van 10 tot 3 ure en het kabinet van pleisterbeelden dagelijks van 10 tot 4 ure. Bij de gisteren door het departement van koloniën gehouden aanbe steding van twee partijen vlaggendoek, waren minste inschrijvers de hh. P. Clos Leembruggen te Leiden, voor ƒ1495.50 en 1747.10. In den afgeloopen nacht had alhier een treurig voorval plaats. Zekere C. M.oud 22 jaar, had zich op de leuning van de brug aan het Leveudaai nedergezet en was daarop in slaap geraakt, met het noodlottig gevolg, dat hij achterover in het water is gevallen. Nadat hij schijnbaar levenloos in de stal van den stalhouder K was gebrachtwerd door den inmiddels ont boden geneeskundige dr. Van Haren Noman, bijgestaan door eenigc hh. stu denten, alles in het werk gesteld wat de kunst vermag, ten einde de levensgeesten op te wekken: alle moeite was echter te vergeefs, de dood moest worden geconstateerd. Men meldt ons: ln Maart was het winter en de wintermaanden deden zich als herfst kennen. April werd beter en gaf gematigd weer, doch Mei heeft met enkele uitzondering nu reeds dagen voortgebracht, die, wat de temperatuur aangaat, met Augustus gelijk staau. Mei valt dit jaar zeer in uitersten; het is te warm of te koud. Zij vergoedt de geleden koude of beneemt de genoten warmte beurtelings. Voor acht dagen viel een harde nachtvorst, heden teekende de thermometer 79° Falir. Soms verschilt de temperatuur in twee dagen 20'. Het barometerverschil bleef doorgaans klei ner en de donder, die met zuidenwind aan de lucht komt, verteert bij ruimenden wind naar het noorden. Door de vrijzinnige kiesvereeniging "Plicht en Recht" te Vlissingen is als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer, in het hooldkiesdis trict Middelburg, geproclameerd de heer W. J. Snouek Hurgrouje, arrond.- schoolopziener te Leiden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 26 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezigte zamen een bedrag uitmaakten van ƒ25,151,762.99. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok giste ren van Port-Said. De Burgemeester den Tex arriveerde heden van Amster dam te Batavia. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Port-Said. De Prins Alexander is heden van Amsterdam te Batavia aangekomen. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 28 Mei en ging dienzelfden dag het Kanaal in. Naar wij vernemen, zullen HH. MM. de koning en de koningin den l" Juli. bij hun vertrek uit Luxemburg, rechtstreekts, doorreizen naar het landgoed «Oranje Nassau-Oord",om aldaar vier weken te verblijven. (/V.A' C.) - Door de Wurlembergsche regeering is aan de onze de uitlevering ge vraagd van Rottnacker, directeur van het postkantoor te Alwanger, wegens ontvreemding, in zijne betrekking van openbaar ambtenaar gepleegd. Bij de Barents-vereeniging te Amsterdam is het volgende telegram ontvangen: Vardoe, 27 Mei, 3 uur namiddags. Barents aangekomen. Alles wel aan boord. Geen nieuws van de Varna. De eerste der jaarlijksche sludenten-roeiwedstrijden van het Nederland sche studenten-roeibond zal plaats hebben den 30"e° Juni e. k., 's namid dags te 3 uur, te Alfen a/d. Rijn. De race zal zijn tusschen 4 riems gieken, welke alle van deuzelfden maker en volkomen aan elkaar gelijk zijn. Het hangt dus geheel van roeiers en stuurman af, wie den prijs zal behalen. Deze bestaat uit een diploma voor de overwinnende vereeniging en een gou den medaille voor den stuurman en ieder der 4 roeiers. (U. D.) - Men meldt uit hel Westland aan het Dagbl. v. Z.-B. Tegen half Juni denkt men hier met de «Engelsche Campagne", d. i. de verzending van aard appelen naar Engeland in 't groot, ie beginnen. Ofschoon men dit jaar, wegens het gure Maartweder, was verplicht later dan gewoonlijk te poten, dankt men het aan het daarop gevolgde groeizame weder, dat de oogsttijd evenwel niet is vertraagd geworden. Met hel oog op den aanvoer uit andere landen, is het vooral zaak, dat het Westland niet ten achteren kome, om dat dit van zeer grooten invloed is op de prijzen der eerste verzendingen en een vlugge daling daarvan voorkomt. Daar het welslagen van den aard- appelhandel voor vele tuinders een levensquaestie is, is het te hopen, dal dit jaar betere zaken moge doen, dan al eenige jaren achtereen het geval was. Te Wormerveer werden eergisterenavond het 120-jarig bestaan gevierd van een leesgezelschap, dat in 1763 door Abram Vos en Jan Eveliens werd opgericht, met het doel om aan de vele papiermakers en olieslagers in die gemeente na hun dagwerk goede lectuur te verschaften. De loop der tijden heeft in de inrichting van dit leesgezelschap bjjna geen verandering gebracht. Nog heden zijn er 52 leden, en slechts wanneer iemand voor zijn lidmaat schap bedankt, kan een ander als lid worden aangenomen. Contributie, boekenveiling, algemeene vergadering, waar men ook thans nog, der traditie getrouw, op kosten van het gezelschap bier drinkt en eene pijp rookt, 'tis alles als voor 120 jaren. Het eigendomsrecht van den onlangs te Lage Mierde gevonden schat zal, naar de 's Bossche Ct meldt, een punt van behandeling uilmaken bij de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch. De burgemeester van Lage Mierde, thans in het bezit van den schat, is voor die rechtbank gedagvaard dooi den werkman, die den schat vond, tegen den 30sltD dezer maand, tot afgifte der helft. Voor den eischer treedt op mr. Louis Rits, advocaat en procureur te 's Bosch. 's GRAVEND AGE, 29 Mei. Door Z. M. is de heer dr. J. R. Kappeler. arts te Flunteren bij Zurich, benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht, en is de heer J. Dijkhof, onderwijzer aan de tusschenschool te Utrecht, benoemd tot hulponderwijzer bij de opleiding van jongens aan boord van een van V. M oorlogsschepen. Door Z. M. is bepaald, dat hel escadron ordonnansen, met ingang van 1 November a. s., garnizoen zal houden te Amersfoort. Met 's konings machtiging is de heer J. Seeuwen erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te Rotterdam. w e. a x re. In liet lagerhuis verklaarde de heer Fitzmaurice, dat er grond bestaat om aan te nemen, dal het bericht omtrent eene conventie tusschen Chili eo generaal Iglesias juist is, doch dal de regeering geene officiële mededeeling daaromtrent ontvangen heelt. Overigens zou het voorbarig zijn, aan te nemen, dat dit tot het herstel van den vrede leiden zou. Door de heer Hicks- Beach werd meegedeeld, dat hij, met hel oog op de antwoorden der regeering betreffende Transvaal en Zoeloeland, eerstdaags in-dtet huis een voorstel zal doen tot het benoemen van eene commissie van onderzoek naar deu toestand der Britsche bezittingen en het daaraan grenzende gebied. De tweede nederlaag van Celewayo bij zijn aanval op Oliam en Usi- bebu wordt bevestigd. De Engelsche agent Shepstone heeft den koning ver laten en is naar P. Marilzburg teruggekeerd. Geheel Zoeloeland is in gisting en men verwacht nog meer bloedige gevechten. Het gerucht, dat eenige Europeanen in de noordelijke districten vermoord werden, verdient nadere bevestiging. De Standard ontving uit Damascus eene bevestiging van Abd-el-Kader's dood. Hij stierf verleden Vrijdag. Vele duizenden, onder welken alle nota belen, woonden de begrafenis bij, die in de Ranahiel-moskee met buiten gewone pracht plaats had. Algemeen is de rouw. Men verzekert, dat het gouvernement te Cairo voornemens is, in strijd met de capitulatiën eene belasting te leggen op de onroerende goederen der vreemdelingen daar te lande. F H A Bi H R 1J K. De kamer van afgevaardigden heeft ten aanzien der interpellatie van den heer De Jauzé, over het monopolie, dat de firma llachette heeft ten verkoop van boeken in de wachtkamers van de stations, de eenvoudige orde van den dag aangenomen met 348 stemmen tegen 119. De hoofdpunten van de onderhandelingen met de Noordelijke, Orlean- sche, Zuidelijke Westelijke spoorwegmaatschappijen zijn over en weer aan genomen. De overeenkomsten zullen binnen veertien dagen bij de kamer overgelegd worden. De regeering heeft een bataljon infanterie met artillerie naar Haiphong gezonden, en de vorige week zond zij er twee compagniën heen. Zij heeft krachtige maatregelen genomen om de veiligheid in Tongkiu te verzekeren, Het algemeene gevoelen te Saigon is dat Hué, de hoofdstad vanAnnam, ge bombardeerd moet worden en dat gelijktijdig eene doortastende expeditit naar Tongkin moet vertrekken. Zaterdag heeft te Vésinet, bij Parijs een duel op den degen plaats ge had tusschen Albert Depit en Alphonse Daudet, naar aanleiding vaneendoor eerstgenoemde in Paris geschreven artikel, waarin Chateaubriand, Lamartine, mad Récamier, Berlin Sr. enz., sprekende werden ingevoerd om hen te doeo verklaren, dat Alph. Daudet niet een zetel in de akademie waardig is. Dt heer Delpit werd ernstig aan den voorarm gekwetst. In September a. s. zal de koning van Spanje eene reis door Europa ondernemen, terwijl de koningin zoolang regentes zal zijn. Koning Alphou- sus zal over Parijs naar Londen gaan, om koniugin Victoria te bedankeo voor de Orde van de Kouseband, dan weder over Parijs naar Weenen Hel Zwitsersche leger was den lsltD Januari 1883 in het 205,176 man sterk; 114,917 behoorden lot het staande leger, 90.259 tot de landweer. In het vorige jaar telde het leger 3070 man meer. In 1882 gal Zwitserland voor militaire doeleinden 13.213,868 fr. uit. Voor kleedio; 1,905,266 fr. voor onderwijs (waarmede 174 instructeurs belast zijn, 6,572. fr.voor cavaleriepaarden 1,278,898 Ir. Aan pensioenen 47,645 fr. Er zjjn nog 600 Zwitsers, door Rome en Napels gepensionneerd, die van de Italiaan- sche regeering 211,565 fr. ontvangen. UDlTBCHLAKtt. Te Hamburg is dezer dagen eene poging gedaan om de filiale der Duit- schc bank op te lichten, die, hoe slim ook overlegd, niettemin mislukt it Er kwam een heer met een chèque van 560 fr.uit Parijs op de bank ge trokken. De chèque werd goedgekeurd en afgestempeld en de kassier ont ving door de spreekbuis bericht, dat hij die som kon uitbetalen. De houder echter van de cheque ging niet dadelijk naar den kassier, maar kwant eerst na een kwartier geld halen, en wel 12060 fr. De kassier, zich niet herinnerende zulk een hoog bedrag vernomen te hebben, deed door dt spreekbuis navraag in het kantoor en kreeg ten antwoord, dat de chèque met het door hem opgegeven nummer voor slechts 560 fr. geboekt stond. Toen de vreemdeling dat hoorde, liet hij zijn chèque in den steek en ont vluchtte. Hij bleek de 5 zeer handig en bijna onmerkbaar in 120 veranderd te hebben, met gebruikmaking van eenig chemisch middel om den inkt uit te wisschen. Hij is nu de 560 fr. kwijl, die hy werkelijk te Parijs gestort had. Te Bremen is eene Engelsche stoomboot gecharterd, om daarmede eene zeepleiziervaart'naar de Amslerdamschc tentoonstelling te ondernemen, Het vertrek is bepaald op 16 Juli. De tocht zal 8 dagen duren. RVILAltn. De keizer heeft aan den minister van buitenlandsche zaken, den heet Von Giers, het volgende schrijven gericht: «De macht en de roem, welke Rusland, - dank zij der Voorzienigheid, heeft verworven; de uitbreiding van het rijk en van zijne talrijke bevolking, laten geene plaats voor ge dachten aan nieuwe veroveringen. Mijne zorg is uitsluitend gewijd aan de vreedzame ontwikkeling van het rijk en van zijne welvaart, aan de hand having der vriendschappelijke betrekkingen tot de mogendheden op den grondslag der beslaande verdragen en aan de handhaving der waardigheid des rijks. Wijl ik in u een vertrouwden, ijverigen, bij de leiding der in ternationale betrekkingen met dezelfde bedoelingen bezielden medewerker heb gevonden, verleen ik u de orde van Alexander Newski, met diamanten omzet, als een bewijs mjjner dankbaarheid." In de algemeene vergadering der groote Russische spoorwegmaatschappij is het super-dividend bepaald op 297% metaalkopeken, gelijkstaande nel 5612/3 Nederlandsche centen. Het saldo op den dienst van het loopendt jaar, voor een hooger dividend, bedraagt zuiver 564,000 roebels, van den Warschau- en Nidchui-spoorweg 860,000 roebels, van den Nicolai spoorweg 4,661,000 roebels. De exploitatiekosten bij den Warschau-spoorweg zijn 58%, bij den Nischni-spoorweg 37%, bjj den .Nicolai-spoorweg 38% pCt. De stamactiën bekomen 2 roebels 45 kopeken dividend.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2