LEIDSCI1E €01 It Ail. IN ire. Cents, 1883. .1°. 133. WOENSDAG 30 MEI. STADS -B EDI C H TEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. e ^instn Sardou, ien enj. sor en les ?ert EESTE sbekoi kO.VU ilen, lie Couranl verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. S Ct. Ct. - ld. Ct. Ct 111 61 t. 121 4C 142 29' 34; 15j 122: 42: jlQl 113! 1431 103! 475 125 21.- 1.575 ii sla! BAüi BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen met Maandag 4 Juni tot en met Zaturdag 9 Juni a. s. eenige herstellingen moeten worden verricht aan de Plet-Clijzenbrug over de Haarlemmertrekvaart en dat mitsdien de brug gedurende dien tijd niet kan worden gebruikt voor de passage met Bij- en Voertuigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. 1.EIDEN, 28 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 31 Mei 1883. des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (89) 2°. Idem van een leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Bur gerscholen voor Meisjes en voor Jongens. (89) 3". Verzoek van A. L. Nagel, om restitutie van betaald schoolgeld. (86) 4». Idem als voren van F. H. Ritman. (105) 5". Idem van C L.VanDooren, ter bekoming in eigendom van een gedeelte sloot langs het Delftscbe trekpad. (90 en 102) 6». Idem van C. Blansjaar, tot demping van een gedeelte sloot langs den Zijlsingel. (90) 7°. Idem van J. Bijleveld, om ecne schoeiing te maken in de Haarlemmer trekvaart. (97) 8*. Idem van F. Veelenturf, om duikers te leggen door het Utrechtsche Jaagpad. (98) 9». Voordracht tol onderhandsche verpachting van de tienden onder Leider dorp. (103) 10'. Suppletoire begrooting en staat van af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1882, van het R. K Wees- en Oudeliedenhuis. (99) li». Idem van het R. K. Armbestuur. (100) 12'. Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883. (91) 13'. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1882. (96 en 101) 14°. Voordracht betrekkelijk de verpachting van de haardasch enz. en van het baggeren in de gemeenlewateren. (93) 15'. Voordracht betrekkelijk de plaatsing van het gedenkteeken van Leiden's ontzet op de Ruïne. (64, 65. 78 en 92) 16'. Rekening over 1882 van het Gereformeerde Minne-of Arme oude Mannen- en Vrouwenhuis. (87) 17°. Idem van de dienstdoende Schutterij. (88) 18°. Idem van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. (94) 19°. Idem van de Bank van Leening. (85) 20°. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (95) LEIDEN, 29 Mei Prinses Marianne is niet meer. De hoop, dat de algemeene zwakleloestand der vorstin zou kunnen over wonnen worden, heelt zich niet verwezenlijkt. Heden kwam plotseling, vooral na de gunstige berichten der laatste dagen, de droeve lijding, dat deze telg uit het Oranjegeslacht op haar kasteel te Rheinhartshausen bij Erbach in de Rheingau is ontslapen. Prinses Wilhelmina Frederika Louise Charlotte Marianne, was de dochter van Neêrland's eersten koning. Geboren in het land der ballingschap, den 9ie° Mei 1810, zag zij te Berlijn het levenslicht, werd haar geboorte door baar ouders met te meer vreugde begroetomdat zjj als eerste vrouwelijke spruit uil l.mine echlverbindtenis hun huwelijksgeluk volmaakte. Met de innigste terderheid verwelkomd, nam zij reeds in haar prille jeugd de harten in, niet aUeui »;pn hare ouders, maar van allen die haar zagen. Toen na de omwenteling haar ouders den troon van Nederland thans als koning en koningin weer hadden beklommen, te midden van het dankbare volk en zij den llaag tot residentie hadden gekozen, veroverde de kleine prinses weldra de harten der Hagenaars door baar aangeboren minzaamheid en lief talligheid zoowel als door haar goedheid van harte, die door haar ouders vroegtjjdig aangekweekt, haar reeds als kind de vreugde van 't weldoen deed smaken. Toen dan ook op elfjarigen leeftijd eene hevige zenuw zinking- toorts de prinses aantastte, en haar leven in groot gevaar verkeerde, was 4e angst even groot en oprecht gemeend bij de armen iu dc hofstad, wier oogelijn zij was, als bij haar leerbeminnende ouders. Dat zij toen het leven behield, had zjj voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke qppassing en zelfopofferende liefde harer moeder, die dagen en nachten lang zich rust noch slaap gunde en zich eerst naast het bedje van haar kind neervleide 'oen het levensgevaar geweken was. Het lieftallige kind ontwikkelde weldra tot eene schpone maagd, wier gaven van geest die van het hart evenaarden. Zij wijdde zich aan de schoone kunsten, aan muziek, aan het vermaak ruimschoots door haar ouders en omgeving haar bereid, maar haar armen vergat zij daarom niet. In den bloeitijd van haar jeugd, op 19-jarigen leefljjd, nam zjj b. v. het initiatief tot oprichting van eene Maatschappij van Weldadigheidbestemd om de armen van 'sGravenhage te ondersteunen. Haar sympathieke persoonlijkheid was reeds voldoende om die zaak te doen slagen, en bijgestaan door een aantal aanzienlijke dames, smaakte zij het genoegen ip den eersten winter reeds een 600-tal huisgezinnen voor gebrek te bewaren. Was het dan wonder dat de burgerij haar als het ware op de handen droeg, en dat het stedeljjk bestuur in April 1830. met toestemming en ingenomenheid van haar konink lijken vader, haar de plechtige verklaring op perkament, voorzien van het grootzegel der stad en gesloten in een gouden doos versierd met het wapen van 'sGravenhage, aanbood waarbij haar ofschoon te Berljjn geboren den titel werd verleend van -geborene burgeres van 'sGravenhage." I Slechts ééne teleurstelling, maar diep genoeg om eene eerste wonde in haar hart te slaan, was in dat gouden tijdperk van haar leven haar deel: de verbindtenis met den jongeling die om haar hand had geworven en door zijne hoedanigheden een diepen indruk had gemaakt op prinses Marianne, prins Gustaaf van Zweden, werd om politieke redenen verbroken en ofschoon de trouwbeloften reeds den a?"*0 Juni 1828 op het Loo waren gewisseld, werd dit verlovingsfeest niet door een buweljjk met den Zweedschen vorst gevolgd. Korten tijd evenwel nadat baar de onderscheiding van bet stadsbestuur der residentie was ten deel gevallenwerden nieuwe banden voor de prinses geknoopt en wel met prins Frederik Hendrik Albert van Pruisenbroeder van den legenwoordigen Duitschen keizer. Den 14den Sept. 1830 had de hu welijksplechtigheid plaats. Maar de politieke omstandigheden, de ernstige gebeurtenissen in België, waren oorzaak dat van feestvreugde geen sprake kon zjjn. Onder voor het vaderland en voor haar ouders smartelijke om standigheden verliet de prinses Nederland om baar gemaal naar Berljjn te volgen. Dat dit huweljjk niet gelukkig is geweest, dat na weinige jaren de band tusschen beide echtgenooten voor goed werd verbroken door eene echtschei ding, dat verschillende oorzaken hebben medegewerkt om jaren lang eene verkoeling te doen ontstaan tusschen de prinses en hare vorstelijke verwan ten, is van algemeene bekendheid. Na Jangen tijd in het buitenland te heb ben doorgebracht, vestigde zich de prinses tè Voorburg op haar heerlijk buitenverblijf Rusthof, en werd zjj als het ware de patrones van dat dorp, gelijk zjj het vroeger was geweest van den Haag. Tal van instellingen aldaar danken hun ontstaan of voortbestaan aan de mildheid van de prinses en nimmer liet zij zich onbetuigd waar nood te lenigen was en smart te troosten. Trouwens dit gold niet Voorburg alleen. Nooit werd er te ver geefs een beroep op haar vrijgevigheid gedaan, waar algemeene of bijzon dere rampen holpverieening tot plicht stelden cn haar waardige administra teur, de heer J. H. Linlz, stelde er een eer in de prinses voor te lichten omtrent de beste aanwending van gelden door haar voor liefdadige doelein den bestemd. Op Rusthof sleet prinses Marianne hare laatste jaren in stille ingetogen heid wanneer zjj zich niet bjj bare kinderen en kleinkinderen in Duitsch- land ophield. Behalve eene dochter, prinses Alexandrinaslechts korten tijd gehuwd geweest met den hertog van Mecklenburg-Schwerin, had de prinses een zoonprins Albert, generaal in lTuisischen dienst. Gehuwd met prin ses Maria van Saksen-Altenburg, werd hun echt gezegend met drie zonen, die in de laatste jaren vaak gedurende het badseisoen Ie Scheveningen door brachten. Innig was de blijdschap van de vorstelijke grootmoeder, als zij hetzij hare kinderen en kleinkinderen te Voorburg ontving of hen te Sche veningen opzocht, en een troost is het voorzeker, dat zij ontslapen is om ringd door liefhebbende harten. Verliezen hare naaste verwanten in prinses Marianne eene dierbare nabestaande, Nederland heeft eene prinses verloren, eene de glorie van hét koninklijk hol. eene vorstin, die in haar veelbewo gen leven nooit heeft opgehouden hare gehechtheid aan het Nederlandsche volk op ondubbelzinnige wijze te toonen en die om haar goedhartigheid en weldadigheidszin diep en oprecht betreurd wordt. Omtrent de laatste levensdagen van H. K. H. prinses Marianne verne men wij nog het volgende: De beterschap van de prinses was in die mate toegenomen, dal zjj het verblijf in de ziekekamer met eene wandeling door den tuin mocht ver wisselen. Zelfs bevond zij zich zoo weldat zjj de hoop koesterde weldra naar het buitenverblijl Rusthof te Voorburg hier te lande terug Ie kegren. Juist eergisteren kwamen op dat buitengoed eenige personen van haar dienstpersoneel aan. De prinses gevoelde zich evenwel niet krachtig genoeg de terugreis per spoor aan te nemen en van daar dat zjj gewaagde van het plan om met eene boot langs den Rjjn het vaderland te bereiken. In de laatste dagen had prinses Matiannc haar geliefkoosd handwerk, borduren, eenige uren van den dag herval. In hare omgeving was de verwachting algemeen, dat het volkomen herstel van de prinses nabij was Die hoop werd niet verwezenlijkt.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1