PER TELEGRAAF. OPENBARE REINIGING AMSTERDAM. RUSLAND. De keizer ontving gisterennamiddag prins Albrecht van Pruisen, den buitengewonen gezant, in eene plechtige audiëntie. De ontmoeting werd door bijzondere hartelijkheid gekenmerkt. De keizer, zijne gemalin en de keizerlijke familie zullen aanstaanden Vrijdag het balbjjwonen, dat door den Duitschen ambassadeur aan het corps diplomatique gegeven wordt. Maandag is er feest op het keizerlijk paleis. Dinsdag bjj den gouverneur-generaal van MoskouDonderdag bal van den adel. Bij een en ander zullen de keizer en zijne familie tegenwoordig zijn. Aanstaanden Woensdag is er gala-voor- stelling in den schouwburg, Zaterdag volksfeest bij het Petrowski-paleis, waartoe groote toebereidselen worden gemaakt. Gisterenavond gaf de minister van buitenlandsche zaken eene soiree, waartoe alle buitengewone gezanten, de leden van het corps diplomatique en alle hoogwaardigheidsbe- kleeders geuoodigd zijn. Volgens de \oroe I'remja wordt de waarde van de Russische keizerskroon, die van Paul 1 alkomstig is, op 3 rnillioen roebels geschat. In den scepter prijkt een van de grootste diamanten, die 19454 karaat weegt. TURK» E. In de nabijheid van Smyrna hebben roovers 15 personen, waaronder verscheiden ambtenaren en buitenlanders, opgelicht; zij verlangen een kolos salen losprijs voor hunne invrijheidstelling. Tengevolge daarvan heeft de Porie den gouverneur van Smyrna, Ali-pacha, afgezet en den minister van de Vakouf, Kiamil-pacha, met de voorloopige plaatsvervanging belast en tegelijkertijd aan generaal Kilian-pacha opgedragen, onverwjjld de noodige maatregelen te nemen tegen de roovers en voor de veiligheid in de provin cie le zorgen. WASHINGTON, 25 Mei. De minister van buitenlandsche zaken heelt de bevestiging ontvangen van het bericht, dat het vredestractaat tusschen Chili en Peru onderteekend is, en dat de inhoud er van geheel overeenkomt met hetgeen dienaangaande in het telegram van 16 Mei is medegedeeld. MOSKOU, 26 Mei. Morgen op den kroningsdag verschijnt een keizerlijk manifest, waarin amnestie verleend wordt aan de Poolsche insurgenten, die den terugkeer naar hun vaderland aannemen, nadat zij den keizer hun vol komen onderwerping en trouw hebben beloofd. Zij blijven nog twee jareu onder toezicht der politie. Het manifest beval «oorts verscheiden kwijtscheldingen van straffen we gens niet staatkundige misdrijven vrijstellingen van een aantal geldboeten, kwijtscheldingen van achterstallige belastingenten bate van zekere cate- goriën der armere bevolking, verder worden verwacht het verleenen van ge deeltelijke amnestiën en van gratie. INGEZONDEN. (Eigen beheer.) Mijnheer de Redacteur! Heb ik de voorgaande week besproken de Openbare reiniging onder eigen beheer, waarvan den Haag het hoofdpunt was, het zij mij vergund, tot slot van mijne beschouwingen over die zaak, de exploitatie van de gemeente Amsterdam aan de aandacht uwer lezers aan te bieden. Ik ben daartoe uitstekend in de gelegenheid, doordien ik van den tegenwoordigen Directeur, de Heer M. C. Voorbeytel, indertijd ontving: een uittreksel uit het verslag van den stadsreinigingsdienst over het jaar 1880, ingediend door de kom- mandant der Brandweer, tijdelijk belast met de functie van directeur der stadsreiniging. Dit verslag is met zorg en netjes bewerkt en geeft aan de deskundigen een duidelijk overzicht over den omvang van de baten en schaden die aan die zaak zijn verbonden, voor oningewijden is (zooals ik al eens meer heb aangemerkt) zoo'n verslag een gesloten boek, of een lasten in het duister; het is daarom dat ik uit dat verslag eeltige hoofdpunten heb overgenomen betreffende de uilgaven en inkomsten van die kostbaren tak van beheer. Men zal daaruit zien, dat, kost die eigen exploitatie liefhebberij inden Haag veel geld, Amsterdam daarvoor volstrekt niet behoeft onder te doen. Ik zal beginnen met de arbeidsloonen die in het jaar 1880 voor die zaak zjjtt uitbetaald; maar moet daarbij opmerken, dat, als het gedrukt verslag, waaruit de onderstaande cijfers zijn overgenomen, niet voor mij lag, ik zelf dan bezwaarlijk zon kunnen gelooven, welke verbazende sommen er voor die zaak zjjn uitgegeven. 1°. Bureaukosten ƒ3216.— 2». Toezicht 13100.—3". Ophalen van asch en vuilnis ƒ83766 -, 4°. Zinkpotten, gooien en urinoirs ƒ19655.— 5". Stal- dienst 3230.— 6°. Zadelmakerij (reparatie) 1252.--, 7*. Wagenmakerij (rep. werk) 1180. 8". Tonnenstelsel 10743.9*. Staaldienst ƒ10920.—, 10°. Vervoer Liernur-syst. ƒ6656. 11*. Beerwagens ƒ1768 12°. Straat reiniging 37754.—13°. Baggerwerk 22495.— Totaal 215.745. De ondervinding heeft mij geleerd dat bij dergelijke zaken, de renten van kapitalen, hel onderhoud en de reparatie van de gebouwen, de aankoop en het onderhond van paarden, schuiten en.de vernieuwing van verder mate rieelbenevens de afschrijving of waardevermindering van de inventaris, minst genomen tot een even groot bedrag komt als het arbeidsloon, zoodat er nogmaals een kapitaal bijkomt van ƒ215,745.— of le zamen ƒ431,490. Hiertegenover moet evenwel worden gesteld de opbrengst van de diverse speciën, om te kunnen zien wat er overschiet, of wal er le kort komt. 1°. De llaardasch, toen in 1854 de Maatschappij van Landbouw en land- ontginning in Nederland, gevestigd te Amsterdam, werd gedirigeerd door Dr. Sarpbati, bracht de haardasch op 110,000.— a 120.000.— per jaar, tegenwoordig is die opbrengst nihil. 2°. Lompenbeenen en verdere afval 4160.— 3°. Tonnenbeer 1677.— 4°. Kuilenbeer 16800.5°. Wagen- beer ƒ600.--, 6°. Beer Liernurstclsel is verantwoord bij publieke werken, daarmede zal het wel zijn /'tout comme chez nous", want dat stelsel heeft in Nederland nog nooit goede resultaten opgeleverd7°. Vuilnis 70822.73, 8°. Stalmest ƒ1484.— te zamen een totaal groot 95,543.73. Trekt men dit bedrag af van de onkosten, dan krijgt men een nadeelig saldo groot 335,946.27, zijnde de 5°/Q renten van het onlzachelijk kapitaal van f 6.718,925.40, zegge zes millioen zeven honderd achttien duizend negen honderd vijf en twintig gulden veertig cents. Ik eindig hiermede voor goed wat deze zaak betreft. Ik heb niet ge tracht de voorstanders van eigen beheer te bekeeren of tot andere gedachten te brengen, ik weet zeer goed dat zóó iets onbegonnen werk is; mijn eenig doel was het schetsen van een tafereel genomen uit het werkelijk leven, als huismiddeltje tegen overdreven zucht lot navolging, niets meer en niets minder. Leiden, 24 Mei 1883. P. AKADE1IIIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSC11E UNIVERSITEIT. Den 26!,tI1 Mei de heer H. Louis Israels, geb. te Groningen, in de rechts wetenschap. na verdediging van zjjn akadcmisch proefschriftInternationaal huwelijksgoederenrecht. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand April door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: B. Metlhorst, mej. Kuhn, beiden te Amsterdam; mevr. J. C. Mond Van Os, te Baarn; Delsman, te 'sGravenhage; mevr. J. Van Oordt. mej. C. De Groot, beiden te Leiden; Th. De Bock, te de Steeg; H. Pak, te Waddingsveen; wed. J. Du Marchie Sarvaas, te Wageningen; mej. H. Borgers, te Zwolle; T. Van Huet, plaats van bestemming niet vermeld. België: Mm. Storm Brak van Oosteljons, te Sterrebeek. Briefkaarten: J. L. Van Egana, le Arnhem. PKOURAtlMA VAN MUZEE14UITVOERINGEN. Zomerzorg. Dinsdag 29 Mei. des avonds le zeven uren. door de Kapel van het Muziekkorps der Grenadiers, ouder directie van den heer J. 11. Völlmab. 1« Afd.1. Marsch op motieven der opera »I.a Mascotte" van Audran, Völlmar; 2. Ouverture //Raymond", Thomas; 3. Fantaisie uit de opera "Le petit Due" van Lecocq, Fauconier; 4. "Früh'lingskinder Walzer", Waldlenfel; 5. Fantaisie uit de opera "Die Zauberflöte" van Mozart. Chic. 2e Afd. 6. Ouverture "Egmond", Von Beethoven; 7. "Air d'Eglise" du célèbre chanteur (1667), A. Stradella; 8. o. "Ungarische Tanze", N°. 4. Brahms; b. "Tolle Streiche", Concert Polka voor Piston, Waldteufel; 9. "Fantaisie Suédoise", Dunkier; 10. "Die nette Karntnerin", Polka, Faulwelter. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Leiden. Huishoudelijk Muziekfeest op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juni 1883, in de Stads-Gehoorzaal te Leiden, onder leiding van den heer Dan. De Lange Programma: Zaterdag 16 Juni: 1. «Trinmphlied", Jolt. Brahms; 2. "Agrippina", Fr. Gernsheim; 3. Concert voor piano, Jul. Röntgen; 4, Fantaisie voor piano, Koor en Orkest, L. Von Beethoven. Zondag 17 Juni: 1. Trio in Bis op. 99, Schubert; 2 Sonate in C. op. Ill, L. Von Beethoven; 3. "Archibald Douglas", C. Löwe; 4. Liederkreis "An die ferne Geliebte", L. Von Beethoven. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 26 Mei. verkochte hoeveelheid prijzen. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalicr-gerst Zware Haver. Lichte Duiveuboonen Paardenboonen Boter (1»" qualileit 54 (2°< 54 (l»le per kil.) (2df Turf haai'dbr. l,l« soort (grauwe) Lange zwarte hectol. vat) 6 6 11820 kilog. dtibb. heet. '22000 Laagste Hoogste 9.- 10.- V U 8- 8.50 6 5J 7.- 5 50 6.— 5 5 50 6 6.50 4.25 4 75 3.— 3.50 8. 8.50 7. - 7.50 58.- r 64. - 52.— 56.— 1.45 1.60 1.30 1.40 0 0 0 0 0.22 0.27 DELFT, 26 Mei. lieden waren de prijzen der Kaas ƒ19 a ƒ24.de 100 kilo. Verkocht 98 stapels, wegende 25078 Kg. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Dbabbe

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6