BIJVOEGSELbehoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 28 Mei 3883If0. 323. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. Door Z. M. is voor den lijd van drie jaren gedetacheerd bij liet wapen der genie van het leger hier te lande, de 2e luit. J. L. II. Van llolk. be stemd voor het wapen der genie van het leger in Nederl. Indië en,thans gedetacheerd aas de 1« aldeeling der krijgsschool. De luit. ter zee 1' kl. Z. J. Cambier, uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd is op non-activiteit gesteld. De luitt. ter zee 2° kl. A. C. Van der Sande Lacoste en B. Nierslrasz, dienende aan boord van Zr. M». Iregat Everlsenworden met 1 Juni a. s. overgeplaatst aan boord van Z'. M\ wachtschip te Willemsoord en vervan gen door de luitt. ter zee 2« kl. W. A. Palm en P. VV. Sachse. De officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemacht H. A. Beekhuis, arts, wordt met 16 Juni a. a. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Heden ten 1 ure heeft Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken in een der zalen van het gebouw voor het departement van binnenlandsche zaken de benoemde staatscommissie tot onderzoek der noodzakelijkheid van grondwetsherziening gëinstalleerd. Z. Exc. heeft bjj die gelegenheid de werkzaamheden der staatscommissie ingeleid met eene korte rede. Morgen zal in de Russische kapel alhier, des middags ten 12 uur, eene plechtige godsdienstoefening worden gehouden, ter eere van de kroning van den Czaar. Z. M. de koning zal zich bjj dezen dienst doen vertegen woordigen door den grootmeester van 11D. huis R. J. graafSchimmelpenninck van Nijenhuis, terwijl ook de minister van buitenlandsche zaken de plech tigheid zal bijwonen. Tot bjjwoning van het plechtige "Te Deum", morgenvoormiddag in de Russische kapel ter gelegenheid van de kroning van den Czaar te vieren zijn alle hoofden en leden van vreemde zendingen aan ons hof eu hoogc autoriteiten uitgenoodigd. De consul-generaal van Rusland te Amsterdam en consuls van het rijk in andere Nederlandsche plaatsen, zullen mede aan de plechtigheid deelnemen. Des avonds geeft de diplomatieke vertegenwoordiger van den Czaar aller Russen hier ter stede, de heer De Stolipine, een feest maal in hel gezantschapsgebouw. De heer R. Van Lennep, vice consul van Nederland te Alexandria, is in deze residentie aangekomen en afgestapt aan hel Hotel Paulez. In de heden gehouden zitting van het gerechtshof alhier requireerde de adv.-gen. mr. Gregory de bevestiging: 1". van een vonnis der rechtbank te'sllage, waarbij de horologemaker P. N. tot 1 jaar celstraf en zeven boeten van 12.50 is veroordeeld wegens het verduisteren van een aantal horologes die hem tegen belooning ter reparatie waren toevertrouwd; en 2*. van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij de klecderbleeker H. J. tot 1 jaar celstraf en 3 boeten van 25 is veroordeeld Ier zake van hel zich doen afgeven van twee paren schoenen en een Ëngelsch lederen broekonder voorgeven dat hij bewaarder was in de cellulaire gevangenis te Rotterdam en dat hij handelde op last en met toestemming van den directeur dier ge- vangenis. De beklaagden .in deze zaken meenden te zwaar gestraft te zijn en verzochten vermindering daarvan. In beide zaken is de uitspraak op aanst. Donderdag bepaald. BU1TENLAN l)SCH E BERICHTEN. BELGIË Een der vrienden van de Iinlépciirlance heeft de gebroeders Peltzer in de gevangenis van Leuven bezocht. Zij zijn beiden aan hun lot onderwor pen. Armand vertaalt een Duitsch technisch werk en Léon brengt ingeljjks zijn tijd door met vertaalwerk voor een boekhandelaar te Rrussel. Men wilde eerst Léon bindwerk geven, doch er zijn in de gevangenis zooveel boekbinders, dal men hiervan heeft afgezien. Het geld dat de gevangenen verdienen wordt als volgt verdeeld: 70 pCt. voor den staat en 30 pCt. voor den gevangene. De trotsche Armand schijnt tevreden te zijn met den ge vangeniskost en zj}n liter bier dat hij alleen als een exlratje des Zondags ontvangt. EWGELAIVD. fn het lagerhuis heeft de heer Gladstone' verklaard, dat eene corres pondentie met de Sitez-kanaalmaatschappij heeft plaats gehad en de regeering er prijs op stelt de meening van deskundige personen te hooren, alvorens eenige verbintenis op zich te nemen. De heer Fitz Maurice gaf op twee vragen ten antwoorddat mr. Erriugton (te Rome) noch direct noch indirect ooit eenige betaling uit 'srjjks kas ontvangen heeft, en dat omtrent de in voerrechten op sterken drank op Madagaskar overeenstemming is verkregen, en de desbetreffende conventie weldra geteekend zal worden. Ook deelde de heer Fitz Maurice mede, dat lord Duflerin onlangs met nadruk en ernst de aandacht der Porie heeft gevestigd op de noodzakelijkheid van hervor mingen in Armenië. De Porie heeft toen hervormingen belooft, en de En- gelsche regeering sprak de verwachting uit dat het sedert afgekondigd her- vormingsontwerp niet slechts op het papier zou blijven, maar beter zou blijken dan alle vroegere. Het oogenblik is voor Turkjje hoogst ernstig. De heer Bryce stelde voor, dat het huis den wcnsch zou uitspreken, dat de regeering zou blijven voortgaan, gemeenschappelijk met de mede-onderleekenaren van hel traclaat van Berlijn, de Porte te wijzen op haar plicht en op de nood zakelijkheid, om zoowel in Armenië als in Europeesch-Turkjje hervormingen in te voeren. De heer Gladstone zeide dit voorstel niet principiëel te willen bestrij den, maar de regeering kon zich in dit opzicht niet door liet parlement de handen laten binden, waarna met weglating der woorden: /'gemeenschappe lijk met de mede-onderleekenaren van het traclaat van Berlijn'*, het voor- stel-Bryce aangenomen werd. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de Porte aan de groote mogendheden eene circulaire heeft uitgevaardigdbevat- lende den eiscli tot slechting der Donau-forten, overeenkomstig het Berlijn- scne traclaat. Eergisteren is door president Arthur van de Vereenigde Staten inge wijd de grootste hangende brug in de wereld, die welke strekt tot verbin ding van New-York en Brooklynen waarvan de eerste steen is gelegd deR ■3d*° Februari 1870. De lengte van die brug 1 kilometer 795 meter. Zjj ligt op haar hoogste gedeelte 40 el boven het water. De brug kost bijna 42 millioen gulden. FRAK KR IJt K. De twaalfde lijst van inschrjjvi. gen voor het oprichten van een Gam- betta-monumeiit wijst het cijfer van 6258.20 fr. aan, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 156,064 86 fr. In navolging van hetgeen de minister van binuenl. zaken heeft gedaan wat betreft de onder hem dienst doende ambtenaren en beambten, is door den minister van oorlog aan de militaire gouverneurs en de corpscommandanten eene circulaire gezonden, waarin het leger, de militairen van alle rangen, wordt uitgenoodigd tot hel geven van bijdragen. De politie te Paiijs heeft in eene herberg een der heftigste anarchisten der hoofdstad aangehouden, lerwjjl hij bezig was valsch geld uil te geven. De politie heeft insgelijks zjjn vader aangehouden. De beklaagde verklaarde Aumaréchal te heeten. De stad Calais zal eerlang vereenigd worden met hare voorstad Saint Pierre, die zich in den loop dezer eeuw, door haar lulle-indusirie, van een klein dorpje tot eene welvarende stad heeft ontwikkeld en sedert gerui- men tijd de annexatie wenschte. De oude vestingmuren zal men nu gaan slechten cn de beide steden worden door een zeilden ring van versterkin gen ingesloten. SPANJE. De Spaansche afgevaardigden voor de kroning te Moskou nemen een glazen koets mee, die sinds 1760 dienst heeft gedaan bjj alle plechtigheden van het hof te Madrid. Het rijtuig is geheel van glasplaten gemaakt, met zilveren montuur en blauw fluweelen kussens. Vroeger bevond zich in den bok een speelwerk, dat door de beweging van de koets aan den gang ge houden werd. Door den tijd werd het defect, en daar er niemand was, die het kon herstellen, heeft men het er maar uitgenomen. Een geheim genootschap, bestaande uit 300 leden, is te Cenachoma ontdekt. De papierende statuten en het geld van het genootschap zjjn in beslag en 22 personen in hechtenis genomen; 14 zjjn zich vrijwillig komen overgeven. ITALIË. De ministeriëele crisis is geëindigd. De heer Giannuzzi Savelli, lid van den senaat en president van het hof van appèl, is benoemd lot minister van justitie cn eeredienst; de heer Genada, lid van de kamer der afgevaar digden. tot minister van openbare werken. Zjj zullen heden den eed afleggen. OV1T8CULAND. De rijksdag heeft bij derde lezing der wet op de ziekenfondsen het eerste artikel, zooals het in strjjd met de wenschen der regeering bij tweede lezing was vastgesteld en waardoor de werklieden bij landbouw en bosch cultuur verplicht zonden zjjn geworden om aan die kassen deel te nemen, met 136 tegen 134 stemmen verworpen. Art. 2 is aangenomen, met eene aanvulling, waarbjj de deelneming der werklieden van de houlvesterjj fa cultatief is gesteld. De Reichanzeiger beval eene verordening van 21 dezer aan den minis ter van eeredienst en den Evangelischen Opperkerkeraadwaarin last wordt gegeven lot de plechtige viering van den 400''" geboortedag van Luther, door een kerkelijk feest in de Evangelische kerken cn scholen op 10 en 11 November a s.. De keizer besluit bedoelde verordening met de volgende woorden: "Ik bid God, dat Hjj de gebeden, welke ik op genoemde leesl- dagen met alle leden der Evangelische kerk zal opzenden, moge verbooren, opdat het feest tot duurzamen zegen van de dierbare Evangelische kerk moge gedjjen". De bevolking van Berljjn bedroeg op 1 Mei ruim 1,200,000zielen, tegen 1,120000 op 1 Dec. 1880. Den 18d'° dezer is in de zoogenaamde oude fabriek van gietstaal te Bochum een vreeselijk ongeluk voorgekomen. Er moest eene proef genomen worden uit een houder met gesmolten staal en toen dit geschied was, door den houder een weinig in schuine richting te brengen, zou de werkman die den daarvoor bestemden hydraulischen toestel reeds 1 jaar altijd goed bediende den houder weder recht zetten. Maar bij ongeluk deed hij een verkeerden greep en liet den houder omkantelenzoodat de vloeibare massa in den gietkuil vloeide, waar acht werklieden bezig waren. Twee hunner bekwamen zulke brandwonden, dat zij spoedig overleden; twee werden zoo gevaarlijk gekwetst, dat aan hun opkomen getwijfd wordt; van de vier anderen werden twee ernstig en twee slechts weinig gekwetst. Een wolkbreuk heeft verleden week in het Rinndal (Schwarzburg- Rudolstadt) groote verwoestingen aangericht. Te Blankenburg stortte het water met zooveel kracht neer, dal een aantal huizen zwaar beschadigd werden, en zelfs krachtige mannen moeite hadden zich staande te houden in den stroom. Balken, allerlei huisraad, wagens, doodc paarden en andere dieren, zelfs een paar mensehenlijken dreven door de stad, die een treurig schouwspel van verwoesting opleverde toen hel water eindelijk verdwenen was. Al de bruggen zjjn weggeslagen of onbegaanbaar en verscheidene hui zen ingestort. Wegens het votum van den rijksdag van Zweden, over de leger-orga- nisatie heelt het geheele ministerie zijn ontslag ingediend.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5