LEIDSC1IE CO II KA NT. 1883. MAANDAG 28 MEI. .11°. 133. STADS-BEUICHTEIV Kostelooze inenting met stof afkomstig van het Kalf. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertenliën is van 14 regels f i.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze Vaccinatie en Rcvaccinatie, met stof afkomstig van het Kalt, voor onvermogendenin het lokaal der Stads-Waag, en wet op de volgende dagen, als: Baandag 31 Bel, Dinsdag 39 Bel, Woensdag 6 Juni, Donderdag 14 Juni, Zaterdag 33 Juni Baandag 3 Juli, Dinsdag lO Juli, Woensdag IS Juli, Donderdag 36 Juli, Zaterdag 4 Augustus a. s. en zoo vervolgens met eene tussehenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 Mei Door de liberale kiesvereeniging "Algemeen Belang" alhier is voor het lidmaatschap van de tweede kamer als candidaat gesteld de heer D. Hartevelt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 lot 62 volwassen personen en 4 tot 8 kinderen. —•In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting «Rhijnzigt" 784 zwembaden door heeren en 20 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 19° Celsius. Wij vernemendat de regeering een telegram uit Indië heeft ont vangen, meldende, dat wegens den toestand in Atjeh, alwaar de controleur J. P. Th. Van der Lith sneuvelde, een bataljon infanterie derwaarts is gezonden. In het vertrouwen dat door de Nederlandsche vertegenwoordiging de rijkssubsidie zal worden toegestaan, waarvoor een wetsontwerp is ingediend, dat door de tweede kamer 24 dezer bereids werd goedgekeurd, heeft het uitvoerend comité in overleg met de commissie van vertegenwoordiging der Nederlandsche laudbouwmaatschappjjen gemeend in bet belang der zaak te handelen, hel programma voor de in 1884, van 28 Juli tot en met 9 Augustus, te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling te verspreiden. In het belang dezer voor ons Vaderland zoo belangrijke zaak achten wij het niet ondienstig in het kort het gevraagde ter expositie te vermelden: Af- deeling 1. Paarden, Groningsch of Frit ,n Geldersch; iulandsche gekruiste en niet gekruiste soorten en alle iulandsche soorten, voorts rassen uil Groot-Brittannie en Ierland, België, Frankrijk, Duitschland en Dene marken. Afdeeling 2. Veeslagen uil NederlandGroot-Brittannië en Ierland, België, Duitschland, Zwitserland en Frankrijk. Afdeeling 3. Wolvee, rassen uit Nederland en Groot-Brittannië en Ierland. -- Afdeeling 4. Varkens, rassen uit Nederland en Groot-Brittannië en Ierland. In elk der vier ge noemde afdeelingen worden ook rassen uit alle landen hiervoren niet ge- hoetnd ingewacht. Afdeeling 5. Boter, vette kaas, magere kaas, melk; deze groepen zijn beschikbaar voor Nederlandsche en buitenlandsche inzen dingen. Voorts eene groep gepreserveerde boter, verpakt tot verzending of die eeue reis naar tropische gewesten heen en terug heeft gemaakt enz. In deze groep worden ook binnen- en buitenlandsche handelaren in bold en kaas ter mededinging toegelaten. Afdeeling 6. Werktuigen en gereed schappen voor den landbouw. - Afdeeling 7. Leer- en hulpmiddelen voor het landbouwcnderwijs en voor het landbouwbedrijt. Afdeeling 8. Bijenteelt. Voor belanghebbenden is het meer uitgebreid programma op franco aan vrage kosteloos verkrijgbaar gesteld bij den secretaris van het uitvoerend comité, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen bij 's Gravenhage. De uitlovingen bij het programma bedragen: voor paarden ƒ27910, voor rundvee ƒ34180, vcor wolvee 5530, voor varkens 3060, voor boter en kaas 10050, voor werktuigen ƒ12690, voor landbouwonderwijs 1000, voor bijen 510, te zamen 94930. Men schrijft ons uit AmsterdamVeronderstelt dat men bij een bezoek van de Internationale, Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling alhier, eens aan de «Hollandsche restauratie" op het terrein wil verpoozen, ook omdat men als Hollander daartoe door nationaliteits gevoel gedreven wordt; veronderstelt dat men daar zich wil ververschen, kies het eenvoudige broodje of het minder eenvoudige dejeuner, schrikt niet terug, het is er alles even keurig, fijn en vooral niet duur, in één woord: echt Hollandsch; men gevoelt er zich op zijn gemak, men wordt er trotsch op zijn Vaderland. De bedienden zijn er voorkomend, allervriendelijkst, ofschoon de meeste Duitsch spreken, maar dat doet er niet toe, het is er eene echte fijne "Hollandsche restauratie". Dat een landman er een glas jenever zou ge bruiken, daarvoor een kwartje betaalde, toen zijn duim in het glas stopte en zei: daar, nu is het leeg, is klaarblijkelijke laster en alleen door «brood nijd" aangewend om den roem der «Hollandsche restauratie" te verkleinen. Gedurende de maand April is bjj de rijks-postspaarbank ingelegd 196,785.73 en terugbetaald 143,869.42, alzoo meer ingelegd dan terug betaald f 52916 31. Aan het einde der maand Maart was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 2,323.370.01, zoo dat de som der inlagen op 30 April 1883 bedroeg 2,376,286.32. In den loop der maand werden 1800 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 510 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 55056 boekjes in omloop waren. Terwijl het nadeelig saldo der Curagaosche begrooting voor 1883 op ƒ40105.66 werd geraamd, laat het zich thans voorzien, dat, tengevolge van den aanzienlijken uitvoer van phoshporzure kalk van Aruba, de opbrengst der koloniale middelen het geraamde bedrag verre zal overtreffen, zoodat van een uit 's rijks schatkist aan te vullen tekort geen sprake zal behoeven te zijn, maar integendeel op een batig slot van minstens ƒ70000 mag gere kend worden. In deze omstandigheden heeft het koloniaal bestuur gemeend te mogen aandringen op eene verhooging der Curagaosche begrooting tot een gezamenlijk bedrag van f 44000: 1". om de nieuwe gebouwen voor de quarantaine-inrichting aan de Caracas-baaidie men aanvankelijk dacht over twee jaren te verdeelen en waarvoor mitsdien ƒ20000 werd uitgetrokken, nog in dit jaar te voltooien en daardoor die som te verhoogen met ƒ30000; 2°. voor buitengewone herstellingen aan fortificatiën en landsgebouwen wordt ƒ5000 noodig geacht; 3°. wordt 9000 verlangd, ten einde aan een ervaren ingenieur een onderzoek te kunnen opdragen betreffende eenige technische onderwerpen die voor de kolonie van het hoogst belang zijn. Door een aantal banketbakkers in den lande, die «vergunning" hebben tot den verkoop van sterken drank in het klein, is een adres gericht tot den minister van justitie, en door twee hunner Dinsdag jl. in audiëntie aan Z. Ex. overhandigd. In gemeld adres zetten zij de bezwaren uiteen, tegen art. 28 der wet van 28 Juni 1881, in verband met art. 3 n». 8 dier wet waarbij wordt bepaald: dat na 1 Mei 1884 geen sterke drank in hel klein meer verkocht zal mogen worden in eene lokaliteit, waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend. Zij beroepen zich daarbij op de strekking der wet, welke h. i. het verbod, waartegen adressanten opkomen, niet vor dert, en de toepassing op de winkels van banketbakkers en confiseurs zelfs geacht mag worden lijnrecht in strijd te zijn met de bedoeling van de wet, weshalve adressanten meenen dat verandering in de hierboven bedoelde wets bepaling zeer wensehelijk zou zijn. Men leest in de Köln. Ztg«Volgens mededeelingen uit kringen, waar men met Nederlandsche verhoudingen bekend is, houdt men zich in Nederland levendig bezig met de vraag van liet verlagen van den water spiegel in het meer van Constanz. Wijl men meent dat de Nederlandsche scheepvaart daarbij een groot belang heeft, beweert men onder belangheb benden dat, vóór wijzigingen aan het meer van Constanz worden gemaakt, aan alle Rijnoever-stalen, dus ook aan Nederland, gelegenheid moet worden gegeven om de plannen nader te onderzoeken en bezwaren daartegen te laten gelden. Het plan is echter nog niet buiten de grenzen eener voor- loopige bespreking getreden. Het doel, om de vraag aan eene nadere over weging te onderwerpen en in eene conferentie te doen onderzoeken, werd reeds sedert 1880 in de pers besproken. Ook in den rijksdag is de zaak ter sprake gebracht, en men kan wel verzekerd zijn, dat baar gewicht in regeeringskriugen niet wordt miskend." - Naar wij vernemen worden van wege de Westlandsche stoomtramweg maatschappij opnemingen gedaan, die in verband staan met plannen tot den aanleg van eene lijn van Naaldwijk via De Lier en Schipluiden naar Delft. Dagblv. Z. H en 's Gr.) Het stoomschip IVoord-Hollandvan Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port Said. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok eer-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1