PER TELEGRAAF. fi - Een ets van Rembrandt, voorstellende het portret van Arnoldus Tlio- lincx, medicinae doctor, meer bekend als Petrus van Tol, is dezer dagen te Londen onder den hamer gebracht. Het kunstwerk heeft opgebracht 1510 of 18120. Naar men zegt, zijn er slechts vijf exemplaren van békend, en van deze zijn drie in vaste handen. Volgens een telegram uit Rome aan de Londensche Morning Post, heeft de heer Perfetti bij Sassoferrato, in de moerassen, eene goud- en zilvermijn ontdekt. Makalolo en andere hoofden der inboorlingen aan de Schirerivier heb ben den oorlog aan Portugal verklaard. Eene kanonneerboot met troepen is van Mozambique tegen de inboorlingen afgezonden. FKAN URIJF In den senaat heeft de heer de Saint-Vallier het rapport omtrent het crediet voor de expeditie van Tongkin ingediend, De senaat heeft besloten de beraadslaging hierover onmiddellijk te openen. Art. 1 is aangenomen na een kort debat. De senaat heeft vervolgens het crediet goedgekeurd, na de bepaling, dat een civiel ambtenaar met het hoogste gezag in Tongkiu zal bekleed worden, geschrapt te hebben. De kamer van afgevaardigden heeft de beraadslaging aangevangen over het eerste ontwerp betreffende de nieuwe rechterlijke inriehting. Een berichtgever der Temps, die de aankomst van den graaf van Cham- bord te Frohsdorf heeft bijgewoond, zegt, dat deze uit zijn rijtuig stapte, steunende op twee bedienden. Men zag, zegt de berichtgever, dat hij geen stap alleen kon doen. Zeer bleek en afgemat, groette hij de toegestroomde menigte op alles behalve opgewekte wijze. Ook merkte de berichtgever op, dat zijne zwaarlijvigheid zeer was toegenomeu. Te Toulon is het inschepen der troepen voor Tongkiu reeds in gang. De Anamite krijgt den kolonel Revillon aan boord met zijn staf, voorts 2 batterijen, elk met 112 man, 2 bataljons zeesoldaten, ieder 350 man sterk, i met 45 officieren. De Mythe brengt eene batterij van 2 bataljons met 40 officieren over. Ook de Atalante zal den 26,le° dezer klaar zijn om eenige I bataljons aan boord te nemen. Prins Philippe van Bourbon zal zijn vader, den graaf Aquila, oom van Frans II van Napels, die, onlangs Humbert als wettig koning erkende, een proces aandoen. De prins had tegen den stap van zijn vader geprotesteerd I eo deze had hem diensvolgens zijn jaargeld ingehouden. Volgens berichten van Madagascar heeft hel eskader der Indische Zee eenige posten der llovas bezet, die zij met miskenning van Frankrijks rechten op hgt gebied van Sakalave hadden gevestigd. Tevens is de douane post van Majunga bezet, die den weg naar Tamatave opent. Volgens berichten van den Senegal heeft kolonel Üesbordes de vijan delijke aanvallen afgeslagen tot voorbij Bamakon, waar het fort volledig is gewapend. Volkomen rust heersclu op den linkeroever van den Niger. Dc telegraaf werkt tot aan Bamakon. ITALIË. De Moniteur de Rome bevat een hevig artikel, in antwoord aan de Norddeulsche Allg. Zeit., die de jongste Pruisische nota, aan het Vaticaan gericht, openbaar heeft gemaakt. Pruisen, zegt de Moniteur, eischt con- cessiën, zonder zelf er eene te doen. Hel eischt het recht van veto, zonder herziening der Meiwetten. Deze gedragslijn wekt rechtmatig wantrouwen. Indien Pruisen overgaat tol herziening der Meiwetten, zal het Vaticaan toegeven omtrent hel recht van veto. Wij hebben altoos godsdienstvrede verlangd, op den grondslag van wederkeerige opofferingen. SPANJE Bij het feestmaal, gisteren op het koninklijk paleis gehouden, bracht ko ning Alfonsus een dronk uit op den koning van Portugal. Hij zeide, dat Spanje en Portugal door een hechten band zijn verbondenonder behoud evenwel van hunne wederzijdsche autonomie en onafhankelijkheid. De koning van Portugal uitte in zijn antwoord gevoelens van gelijken aard. OII1T8C11LAN». Te Hamburg is dezer dagen door een gevangene een eind aan zijn leven gemaakt, die tegenover de sociaal-democraten de rol van verrader had gespeeld. Hij noemde zich //de letterkundige'' Wolf en was vroeger een ijverig aanhanger der sociaal-democraten, maar liet zich na de invoering der socialistenwet als spion der Berlijusche politie gebruiken. Toen hij aan deze vele belangrijke inlichtingen verschaft had, maar ook in het bezit gekomen was van bescheiden der regeering of politie, die voor de sociaal democraten van belang konden zijn, vroeg hij meer loon, onder bedreiging, de bedoelde bescheiden anders aan zijne vroegere vrienden te zullen uitle veren. Daarop werd hij wegens poging tot afdreiging tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld en, na den afloop van die straf, wegens majesteits schennis weder in hechtenis genomen. Voordat deze laatste zaak voor den rechter kon komenbenam hij zich het leven. De universiteit te Wiirzburg was nog nooit zoo sterk bezocht als dezen zomer; zij telt 1040 studenten; de meeslen hunner zijn uit Noord- Duitschland en studeeren in de medicijnen. RUSLAND. De gezamenlijke kosten van de Russische kroningsfeesten worden op 20 millioeu roebel geschat Een aanzienlijk deel daarvan zal moeten dienen voor de kosten van dc volksfeesten te Moskou, waarvoor nu de toebereid selen zoo goed als gereed zijn. Zooals men weet, is voor die feesten een uitgestrekt veld gekozen achter hel Pelroflskypaleis. Er is daar een paviljoen geplaatst, vanwaar het keizerlijk paar de feestvreugde zal gadeslaan. Daar tegenover staan vier groote houten schouwburglenlen, een circus en andere gebouwen, waarin gratis voorstellingen gegeven zullen worden, terwijl rond om achthoekige kramen staan, waar al dc deelnemers aan het feest koste loos van koeken en andere lekkernijen voorzien worden, alsmede lal van ontzachelijk groote vaten, waaruit gratis bier getapt wordt. Sterke dranken worden niet geschonken. Dc kroning van den Czaar zal in al de provin ciesteden van het Russische rijk op den dag na de plechtigheid gevierd worden. RUMENIE. De dagbladen der oppositie maken een manifest openbaar, waarin de senatoren en afgevaardigden der oppositie aan hunne kiezers verklaren, dat zij hun mandaat nederleggen, omdat hel bestuur zich in de laatste wetge vende verkiezingen gemengd heeft. PETERSBURG, 25 Mei. De minister van financiën gaat voort met het uitgeven van 4 pCt. rjjksschatkistbous, ten bedrage van 20 millioen roebels, waarvan de amortisatie den 10/22 November 1883 een aanvang zat nemen. BERLIJN, 25 Mei, Uit Rostoff wordt gemeld, dat daar een groote opstand tegen de Joden was uitgebarsten. De aanleidende oorzaak daarvan zon zijn, dal een Rus door een Joodschen herbergier gedood was. Het grauw plun derde en stak de huizen en magazijnen der Joden in brand. De wanorde lijkheden duurden tot laat in den avond voort. Drie sotnia's Kozakken, die ter plaatse ontboden warenbleken niet bij machte de orde te herstellen. Men vreest voor nieuwe rustverstoringen. RECLAMES. De uitgever van de Oswego Sun zegt: «Mijne moeder raakte door het Hop-Bitter bevrijd van hare verlamming en aangezichispijn." Wanneer men zich dof en loom gevoeltzijn dat de voorloopers van ziekten welke slechts door het Hop-Bitter zullen verdreven worden. AKADENI1E-N1EÜWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 25"eo Mei de heer M. P. H. Wiercx, geb. te 'sHage, in de rechts wetenschap, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift: De voogdij van regenten. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITYOERllliGKN. Musis Sacrum. Zondag 27 Mei, te twee uren, door de Stafmu- ziek van het 4di Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer H. A. Grentzius. 1»" afd.: N°. 1. Marsch, Bekker; 2. Feest-Ouverture, Leutner; 3. «Frühlings- kiuder", Walzer, Strauss; 4. «Das Nachtlager von Granada", (Potpourri), Kreutzer. 2de afd.: N". 5. Ouverture «Athalia", Mendelssohn; 6. «Die Jagd nach dem Gliick", Suppé; 7. «La Bénédiction des Poignards", Schroder; 8. Kroningsmarsch, (Russia), H. A. Grentzius. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. verkochte hoeveelheid. prijzen. Laagste j Hoogste 25 Mei. Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 9372 lammeren. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd: 32 stapels, te zamen 998 stuks kazenwegende 4799 KG. Bestede prijzen van ƒ26 lot f 29.50. 557 4 stuks. 75.- f180.— 0 It 9 0 0 40 V 46— «178— 254 0 «165.- «325— 30 «186. «365— 111 «150. «265— 106 er «180. «342— 82 31.— 79— 111 4.50 10— 16 28. - 62— 168 17- 26.— 400 9 25— 45— 9372 8— 19.50 78 17— 38— 408 V 6.25 16— u, 199 kalveren, 568 schapen en ADVERTENTIES. Ondertrouwd: Mr. P. A. VAN BUTTINGHA WIGIIERS, Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bjj hel Kantongerecht, met Leiden, 24 Mei 1883. CLAS1NE BRUMUNÜ. Receptie: Zondag 27 Mei a. s.Hooigracht,36. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: JOHANNES CORNEL1S VERHOEVEN en Leiden, 24 Mei 1883. EUPHEMIA MARIA RIETBERGEN. [Herplaatsing wegens misstelling.] Gisteren avond overleed, tot diepe droefheid van mij en mijnen Zoon, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot Mr. PAULUS DU RIEU, in den ouderdom van 66 jaren. Wed. Mr. P. DU RIEU, Leiden, 24 Mei 1883. J. Mispelblom Beijer.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3