ƒ33000. Voor dit feit zulle» ook ter zake van medeplichtigheid terecht staan haar genoemde broeder Gerrit en Hoetink. De dagvaarding houdt ver der in eene beschuldiging ter zake van diefstal ten nadcele van den juwelier Bosch te Amsterdam, door Jannetje zelve gepleegd en waarbij als mede plichtigen gisteren eveneens gedagvaard zijn Van Zutphen Van der Heem en Consenhcim, allen in preventieve hechtenis te Botterdam. De heer P. M. Kamerling, fabrikant in Indische harnachementen te Breda, is o. a. door den minister van waterstaat enz. benoemd tol lid der internationale jury voor de toekenning der bekrooningen op de Amsterdam- sche tentoonstelling, en wel voor de 2e afdeeling (uitvoerhandel, groep VII, werktuigengereedschappen en vervoermiddelen). Men verwacht dat Zaterdag avond e. k. de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam voor het eerst electrisch zullen worden verlicht. Ofschoon de werkstaking aan de kon. fabriek voor stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, tengevolge van het te werk stellen van Engelsche werklieden, in der minne geschikt is, heelt een deel der ketelmakers aan genoemde fabriek de werkzaamheden gisterenochtend niet hervat, alseischende een loon van 2 cent per uur meer. Twee jongens openden eergisterenavond, toen de doorvaart reeds ge sloten was, eene brug over het kanaal buiten de Bergpoort te Deventer, ten einde er een schip door te laten. Zij verzuimden echter de brug daarna weder goed te sluiten, met hel noodlottig gevolg, dat. toen er kort daarop eene vrouw overging, de brug in beweging geraakte, en de vrouw er tus- schen geklemd werd en op de plaats dood bleef. Eergisterenmiddag had in het gezicht der Heldersche kust een betreu renswaardig ongeluk plaats. De Urker vischschuit n». 76, schipper W. De Jong. van de visscherij terngkeerende en over de Noordergronden op het Nieuwedicp willende aanhouden, zeilde op het aldaar gezonken liggend wrak der stoomboot Gulf of Panama, waardoor het vaartuig zwaar lek werd e» op zjjde viel. Den vier opvarenden (twee vaders met hun zoontjes) gelukten het op de schuit te klimmen alwaar zij de hulp, welke hun van in de nabijheid zeilende visschersvaartuigen werd aangeboden, afwachtten. Aan eene lijn. welke hun werd toegeworpen, wierpen schipper en knecht zich met hunne kinderen in den arm in zee, doch door de losgespoelde en rond drijvende luiken enz. waren zij, hoe noode ook, verplicht hun last los te laten om zelve niet eene prooi der golven te worden. Het lijk van het kind des schippers, dat een pleiziertochtje had meègemaakt, werd nog drijvende opgehaald, doch hel andere verdween iu de diepte. De sleepboot Hercules ter opsporing van het vaartuig uitgezonden, vond het dwars van de Koog drjjvende en nam het op sleeptouw, doch nadat mast en zwaarden waren afgeslagen, zonk het wrak op betrekkelijk korten afstand van de haven en Hercules keerde slechts met een paar stukken wrakhout terug. 's GKAVENHAGE, 25 Mei. Door Z. M. is benoemd tot lid van den hoogen raad van adel, jhr. C. A. Van Sypesteyn, oud-gouverneur van Suriname en oud-lid van gemeld college, te 's Gravenhage. Door Z. M. is benoemd tot kautonrechler-plaatsvervanger iu tiet kanton Delft, mr. I'. A. Tukker, leeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool te Delft. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die ge durende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1833, belast zal zijn met hel afnemen van de wis- en letterkundige examens, vermeld in art. 2 van het kon. besluit van 12 Februari 1879 Stbln°. 35) dr. C. A. Engelbregt, hoog leeraar-directeur der rijks- hoogere burgerschool te Utrecht; tot lid en secretaris A. J. Nijland, dislricls-schoolopziener te Utrecht; tot leden: dr. D. J. Janssen, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; P. Van Mourik, leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht; J. lloltappel, leeraar aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Utrecht; M. A. E. Roberti, oud-lector in de Franschc taal en letterkunde te Utrecht; G. Van der Waals, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: d'. G. I. I). Mou- nier, te Utrecht; J. E. Fischer, directeur der hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Utrecht; W. Kreling, leeraar aan de rijks- hoogere burger school met vijfjarigen cursus te Utrecht; dr. J. H. Hisgen, oud-lector in de Duitsche taal en letterkunde te Utrecht; P. H. Van Moerkerken, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht; A. Bourquin leeraar aan het gymnasium te Utrecht. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die ge durende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1883, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 {Stbl. n°. 222), d'. L. C. Van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; lot lid en secretaris M. 11. Timmerman, dirigeerend officier van gezondheid 2* kl. te Amsterdam: tot leden: dr, S. Talma, hoogleeraar te Utrecht; d'. B. J. Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam; d'. J. E. Van Iterson J.Az., hoogleeraar te Leiden; d'. T. Halbertsma, hoogleeraar te Utrecht; d'. W. N. H. Sanger, hoogleeraar te Groningen; dr. H. Snellen, te Utrecht; dr. C. L. G. Becht, te 's Gravenhage; dr. Th. üentz, lector aan 's rijks universiteit te Utrecht; A'. H. VVelers Betlinkhoogleeraar te Utrecht: d'. P. Q. Brondgeest, lector aan 's rijks universiteit te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: dr. P. K. Pel, hoogleeraar te Amsterdam; dr. C. L. Wurfbain, hoogleeraar te Amsterdam; dr. J. E. Van der Meulen, lector aan 's rijks universiteit te Utrecht; dr. A. E. Simon Thomas, hoog leeraar te Leiden; d'. G. 11. Van der Mey Jr.hoogleeraar Ie Amsterdam; J. Polak, apotheker Ie Amsterdam; A. G. H. Van Genderen Storts, arts, oud-oflicier van gezondheidadsislent bij de oogheelkundige kliniek te Utrecht tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1883, belast zal zijn met het afnemen van de practische exameus van apotheker, vermeld in art. 11 der meergenoemde wet, d'. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en secretaris W. Stoeder, buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam; tot leden: dr. C. A. J. A. Oude mans, hoogleeraar te Amsterdam; Jac. Polak, apotheker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Gro ningen; dr. E A. Van der Burg, hoogleeraar te Leiden; dr. D. J. Coster, t( Amsterdam; dr. F. C. E. Van Embden, apotheker te Utrecht. Door Z. M is de heer dr. H Schobinger, arts te Basel, benoemd toi tijdelijk officier van gezondheid 2' kl. bjj dc zeemacht, en de heer J. Haak, apotheker te Zwolle, benoemd tot apotheker 2e kl. bij hel personeel van den geneeskundigen dienst in Nederl. Indié. De militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht w. De Booy wordt met den laatsten dezer, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst, tengevolge van lichaamsgebreken, eervol uit die lie- trekking ontslagen. Openbare vergadering van den raad van stateafdeeling voor de ge- schillen van bestuur, op Woensdag den 30,len Mei 1883, des voormiddag! ten elf ure. Tot ons groot genoegen vernemen wjj dat 11. K. H. prinses Marianne voortdurend in beterschap toeneemt, zoodat de dagelijksche mededeeling vai berichten omtrent hare ziekte is gestaakt. De tweede kamer heelt in hare avondzitting van gisteren aangenomen de ontwerpen lol wijziging der wetten, regelende de bevordering euz. d# militaire officieren bij de zeemacht. Door de heeren De Casembroot en Van der Hoop werd nogmaals de pensionneering van vier vlagofficieren ter spraki gebracht en nogmaals gevraagd of die pensionneering in eenig verband stool met de Adderzaak. De minister van marine verklaarde, dat de pensionnee ring geschied was overeenkomstig de wet. Wat de Adderzaak betreft, zon der een oordeel te vellen over de oorzaken der ramp, was zijne overtuiging loch stellig, dat de gewezen kommandant der marine te llellevoelsluis in geen geval schuldig is, daar de Adder had moeten worden begeleid dooi een convooischip uit Amsterdam. De commissie lot onderzoek der bezwaren van de Vereeniging van leer aren voor het middelbaar onderwijs tegen de uitsluiting van leerlingen dei hoogere burgerscholeu voor eene verbintenis met subsidie voor den militaire geneeskundigen dienst, heeft gerapporteerd, dat de tegenwoordige minister van oorlog in zoover niet het gevoelen van zijn voorganger verschilt, dathr die stelselmatige uilsluiting niet wenscht. Dit onderwerp zal later wordet behandeld. Na behandeling der huishoudelijke raming in Comite-generaal is de kamt! op reces gescheiden. BUITENLAND SC 11 li HER l Clfi'KN LUXEMBURG. Bij rescript van 22 dezer, gedagteekend uil Walferdange, verklaart J koning dat hij, naar de rapporten en documenten welke van de regeerin zijn uitgegaan, en na zich persoonlijk van den tegenwoordigen toestao-: overtuigd te hebben, zijne volkomene tevredenheid betuigt over de loyal nakoming van art. 5 en de bcdoelingeu der hooge contractanten. (Sloopim der vestingwerken). Hij draagt den minister van slaat op, daarvan rnedt deeling te doen aan de mogendheden, die tot het tractaal van Londen hel ben medegewerkt. Het bal ter eere van HH. MM. den koning en de koningin, eergisteren avond op het raadhuis gegeven, was schitterend. Bjj aankomst van H11. Ml den koning en de koningin op hel plein voor het raadhuis, gingen er juich kreten op. H. M. de koningin was getooid met een diadeem van brillantei Vele personen werden aan HH. MM. voorgesteld. Zjj vertrekken van hie terug naar Berg, waar z{j tot 1 Juli zullen bljjven. BELG IE. Te Gent zal de Kon. Vereeniging des Mélomanes den leo en 2" Jui aanst. een nationaal muziekfeest geven. Den eersten dag worden muziel werken uitgevoerd van de Belgische componisten Ilanssens, Gevaert, Benoil Samuel, Waelpui en Hubert; den tweeden dag van de klassieken Beet hoven Mozart, Weber, Cherubini, Grétry en anderen. De solisten zijn de damt Beumer, Flament, de heeren Warot, Fontaine en Thomson. Koor en orches beslaat uit 500 personen, onder directie van den heer Henri Waelput, zullen o. a. medewerken aan de 9e Symphonie van Beethoven. -- Te Ethe, bij Virionis de vroegere stationschef Etienne voor e« som van 100,000 fr. bestolen aan verschillende effecten. De politie dot onderzoek. Het bevel tol aanhouding van de daders der misdaad bij den Parjjschet juwelier is bekrachtigd. ISGBl.AVEi. In het lagerhuis verklaarde de heer Fitz Maurice, dat de gedachte wisseling met .Mexico hoop geeft dat de diplomatieke betrekkingen met da- land spoedig hervat zullen worden. Hij gaf verder te kennen, dat dl regeering nooit hei plan heeft gehad een diplomatieken agent bjj het Vaticaai te vestigen, 's Pausen brief aan de lersche bisschoppen is niet op aanleidin; van de Engelsche regeering uitgevaardigd. Engeland heeft formeel bij it Porie geprotesteerd tegen het heffen van acht percent rechten op de invoer artikelen. Ashley verklaarde dat de regeering niet voornemens is zich It mengen iu de biniienlandsche twisten van Zocloeland. Gisterennamiddag had er opnieuw eene bijeenkomst van reeders plaali om over .dc wcnschelijkheid van het graven van een tweede Suez-kanaal It handelen. Er werd besloten eene vereeniging te vormen, ten einde den aan leg van een tweede kanaal te verzekeren en 20000 bijeen te brengen W dekking der voorloopige kosten. Voor hel meerendeel dezer som werf dadelijk door de aanwezige reeders ingeschreven. Den secretaris werd opge dragen aan de regeering kennis te geven van het stichten der vereeniging» van het doel dat zij beoogt.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2