luidnuui: COURANT. ZATERDAG 26 MEI. STADS-BERICHTEN lilmissie-examen Hoogere Burgerschool voor jongens. POLITIE. BINNENLANDSCHE BERrCHTENT lis, id. 1883. ling S°. 138. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- hfzonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f J.iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. art, i'jen m, :voerd BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissie-examen voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens, cursus 1883/4. zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 13, 13 en 14 Juli aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. 72 85 x 51% 65% 24% 88% 51 94 82% 79 79% 62 99% 78 61% 57 11% 64% 21 46% 29 35% 16 26 43% 13% 00 43 03% 32% 28 47 12% Ingezetenen, die, in verband met het zomersaisoentijdelijk hunne wo ningen verlaten, worden verzocht daarvan aan het politiebureel mededeeling Ie doen. LEIDEN, 25 Mei Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van dr. J. Knap pert, is door hel kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier tot predikant tij die gemeente beroepen d'. K. W. Vethake, pred. te Leeuwarden. Aangezien ulte. Augustus de pacht geëindigd is van de haardasch, de ruiluis en het puin, alsmede van het baggeren in de gemeentewateren, en Daar het oordeel van burg. en weth. de gemeente-reiniging in eigen beheer log al bezwaren van flnanciëelen aard oplevert en de uitkomsten van der- lelijke gemeente-inrichtingen op verschillende plaatsen niet tot navolging llrekkeu, aarzelt genoemd college niet den gemeenteraad iu overweging te [eten lot het uitschrijven van eene openbare verpachting over te gaan voor den tjjd van 10 jaren. en weth. hebben aan den raad overgelegd een staat, bevattende Wn 15-tal posten der begrooting over 1882, welke gebleken zijn niet vol- 86i%loende te wezen ter bestrijding van de vereischte uitgaven, lot een geza- ïenlijk bedrag van ƒ3452; zij stellen voor in dit tekort te voorzien door «verschrijving van een vijftal posten, waarop eene voldoende som beschik- taar is en tot de vaststelling van den staat van al- en overschrjjving te «luiten. Heden morgen had op de Haven zekeren H. B.tijdens hij op een rij- ig van een begrafenisstoet zat, het ongeluk door een zenuwtoeval getrof- en te worden. Zonder letsel bekomen te hebben is de man, na bijgemaakt Ie zijn, te voet huiswaarts gekeerd. Gisteren avond ongeveer 7 uren geraakte in de Singelslool buiten de lorschpoort een kinderwagen, waarin een 2-jarig kind gezeten was, te later, doordat de geleider, een 11-jarig broertje, zich te dicht aan de laterzijde begaf. Zonder letsel bekomen Ie hebben werd de kleine door eU kleedermaker Gans op het droogc en naar de ouderlijke woning gebracht Dat de eerste jaargang van //Lelie- en Rozenknoppen", Weekblad voor leisjes, onder hooldredactie van mej. C. Alberdingh Thijm, een gunstig nthaal vond, bewijst dat de uitgevers, de hh. Nijgh en Van Ditmar, te otterdam, niet aarzelden daarmede voort te gaan en dezer dagen het eer- Ie notnmer van den tweeden jaargang het licht zag. Wij gelooven dan ok dat het die belangstelling ten volle verdient. Op aangename wijze keet dit tijdseUrift het jeugdige schoonc geslacht bezig te houden over dat- roe wat haar zoo zeer nuttig en noodig is. Wij raden hen aan kennis te taken met deze voor Hollandsche meisjes zoo boeiende lectuur, opdat een luim debiet den uitgevers moed en kracht geve op den ingeslagen weg oort te gaan Men meldt ons uit Voorschoten: Gisteren heeft er een proefrid plaats ebatl van de IJselsloomtram van Voorschoten naar Wassenaar, die in alle 21.—; pzichten naar wensch is afgeloopen. Op den lsl,n Juni a. s. begint de ge- 57%; (gelde dienst van Wassenaar over Voorschoten naar Leiden. Het Staatsblad bevat in ii°. 43 een kon. besluit van 11 Mei, houdende lat voorwerpen van de pakkelpost, die bij verzending van de eene binnen- tndsehe plaats naar de andere over vreemd grondgebied vervoerd moeten 'orden, bij het uitgaan aan het laatste kantoor der invoerrechten en accijn- jaüM, tn worden gepakt in kisten of manden, door het bestuur der posterijen te verstrekken. Deze kisten of manden worden door de ambtenaren van dat kantoor verzegeld en bij de wederaankomst in Nederland onder die verzege ling vrij ten invoer toegelaten. Op den 5d,° Juni a. s. zal door de directie der artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, wordenaanbesteedde levering van groote blauwe dekens en touw. Het stoomschip Conrad arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Mar seille 24 Mei. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 24 Mei. De Foorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, werd gisteren te Barcelona binnengesleept met gebroken tunnelas; alles wel aan boord, het stoomschip zal te Marseille repareeren. De heer J. C. W. Fischer, officier van gezondheid le klasse in Nederl.- Indië, is benoemd tot ridder der 3de klasse der orde van St. Stanislaus van Rusland. Hel toelatingsexamen voor de IIde afdeeling der krijgsschool voor offi cieren (krijgskundige en intendance-cursus) zal Dinsdag den 26!,eD Juni e. k. en volgende dagen te 's tlage plaats hebben. Voor eerstgenoemde cursus zijn 4, voor laatstgenoemden 3 adspiranten. Bjj artikel 9 van de regeling van het personeel van's rijks stoomvaart dienst, den lslen Mei II. in werking getreden, is bepaald, dat een machinist leerling le klasse of machinist 3' en 2' klasse bij het afleggen van onvol doend examen niet binnen drie maanden tot een herhalingsexamen worden toegelaten. Ten tweeden male geen voldoenden graad behalende, mag eerst zes maanden daarna eene derde poging worden toegestaan, en hierbij weder niet slagende, worden zij niet meer tot het afleggen van examen toegelaten. Wij vernemendat Dinsdag jl. aan het departement van justitie een samenkomst heeft plaats gehad van de ministers van binnenlandsche zaken en justitie met den heer Nabaraouy Bey, president van eene gemengde recht bank in Egypte, en dat daarbij gebleken is, dat de Egyptische regeering er veel prijs op schijnt te stellen, ecnige rechterlijke ambtenaren, hetzij leden der gerechtshoven, der rechtbanken of van het openbaar ministerie aan de Egyptische hoven van appèl en rechtbanken aldaar te verbinden, hetzij voor den tijd van vijf jaren of langer. De bezoldiging aan het lidmaatschap van het hof van appèl te Kaïro verbondenbedraag 25000 frank per jaar. Bij ontslag na vijf jaren wordt deze som nog eenmaal bij wijze van pensioen uitgekeerd. Een verblijf van 25 jaren geeft aanspraak op een jaarlijksch pensioen ten bedrage van het halve traktement. Aan het departement van justitie bestaat gelegenheid omtrent de voorwaarden nader in kennis te worden gesteld ook ten opzichte van diewelke op de rechtbanken betrekking hebben. [F.) De bekende stoomboot Louise, kapt. Burmeister, die thans te Lubeck in lossing ligt, zal in dezen zomer weder de poging wagen, om deKarische zee in het belang van den handel te bevaren. De sedert 30 jaren in de IJszee bevaren kapitein Hallman zal dit keer het beheer voeren over de Louise, ten einde uit te zien naar het verblijf van de Dymphna en de Farna, en eventueel de bemanning van de Farna naar eene Europeesche haven te brengen, ingeval het schip zelf daartoe niet in staat mocht zijn. tiet voornemen is in het begin van Juli de Louise te doen vertrekken. Op Krakatoa (eiland in de straat Sunda) heeft sedert 20 dezer eene hevige vulcanische uitbarsting plaats. Een aardbeziënptantcr, die jaar op jaar wanhopend dreigde te worden onder de verwoestingen der slakken, heeft een middel gevonden om zich van dit ongedierte te zuiveren en geeft het allen medeplanters ten einde er de proef van le nemen. Men bestrijke kool- of slabladeren met sterke boter of bedorven vet en legge die tusschen de planten, 's Morgens zal men eene heele menigte vinden, die er zich aan vergasten en met de bladeren gemak kelijk zijn te verwijderen. Na acht avonden nieuwe te hebben neergelegd en acht ochtenden ze te hebben weggehaald zullen de bedden geheel zijn gezuiverd. (Amst.) Gisteren is de millioenenjuffrotiw. Jannetje Struik, in hare cel gedag vaard om te verschijnen op den llen Juni e. k. voor de arrond.-rechtbank te Rotterdam, ter zake van onderscheiden oplichtingen, waarvan de opsom ming vele bladen schrifs beslaat. Het voornaamste der ten laste gelegde feiten is eene bcdriegelijke oplichting voor de som van ƒ245,000, waarbij haar broeder, Gerril Struik, ook als hoofddader is betrokken. De bekende Hoelink wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan dit feit. Verder wordt aan Jannetje ten laste gelegd eene bedriegelijke oplichting voor de som van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1