LEIDSCIIE CWËRAIT. 121. IN" 1883. VRIJDAG 25 MEI. STADS-BE RICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. istcl. rnacbi i Üe Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. "*ïi| afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. de aan di en. d oio; in v« ren. 40 725 141 85$ 545 51) 65) 124$ 885 50$ 78' 781 j 61$ 775 80 61 575 1115 64 119 46J 28$ 341, 15$ 126 43 113» 112$ 143» 132$ 127 121 21. 15.571 iislai Draïï De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op liet brandvvezen van den 15 Juni/24 Au gustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Brandmeester aan de Stoombrandspuit E. J. F. VAN DER LINDEN, in de plaats van W. L. Leget, die de gemeente metterwoon beeft verlaten en tot Adjunct-Brandmeester aan de Stoombrandspuit N. W. LEGET, inde plaats van E. J. F. Van der Linden voornoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de Gebroeders Van Wijk C0., houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een stoomketel en stoommachine en het inrichten van een ververij en drogerij in hunne fabriek in de Vestestraai 42. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 7Je° Juni aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Mei 1883. F,. KIST. Secretaris LEIDEN, 24 Mei. Gisteren avond leed deze gemeente een zeer gevoelig verlies door het over lijden van den heer mr. P. Du Rieu, lid van de firma Wed. Paulus Du Rieu en Zoonen, Commissionairs in wol. De overledene mocht de achting genie ten van allen die hem kenden in zijn zoo werkzaam leven. Geboren 4 April 1817 te Leiden, ontving hij aldaar zijne eerste opleiding en zette zijne studiën voort aan de Leidsche hoogeschool, waar hij den graad van doctor in de rechten verwierf. 3 April 1856 werd hem hel mandaat opgedragen als lid van den gemeenteraad en 3 Juli 1866 dat van lid der staten dezer provincie. Onafgebroken bleef hij zitting houden in die colleges en beschaamde bel vertrouwen niet door de kiezers in hem gesteld, door zijn ijver waar hel gold de belangen van de stad zijner inwoning of die der provincie. In eerstgenoemde betrekking had hij ook zitting als lid der commissie voor het stedelijk museum enz. Ook de kamer van koophandel en fabrieken, welke bem sinds verscheidene jaren als haren voorzitter begroette, verliest in hem een krachtigen steun, üe commissie van adn.LLisaiie over de gevangenissen telde hem mede, tol voor eenigen tijd, onder hare leden. Toonde lirj zich steeds een ijverig behartiger van de belangen hem toevertrouwd op maat schappelijk gebied, ook de kerkelijke zaken gingen hem niet weinig ter hartede Walsche gemeente verliest in hem dan ook een nuttig en werk- iaam lid. Sinds jaren ouderling en lid van de commissie voor den openbaren (eredienst, was de overledene een toonbeeld van nauwgezetheid en was het zin lust, waar het mogelijk was, de belangen van die gemeente te behartigen. Zijne nagedachtenis zal steeds in cere worden gehouden. Met hc. stoomschip Moord-Brabant wordt 26 Mei aanstaande 's mor gens ten 11 y2 ure eene brievenmail uit Rotterdam naar Padang en Batavia verzonden. Den 181'" Mei 1883 heeft te Bucharest de uitwisseling plaats gehad 'an de akten van bekrachtiging der tusschen Nederland en Rumenië op 13 September 1881 te 'sGravenhage gesloten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Blijkens mededeclitig van den consul-generaal der Nederlanden te Lis- j sabon zijn de haven van Baros en de overige havens van Sumatra door de Portugeesche regeering vrij verklaard van cholera, te rekenen van den 14Jtn April j|. Voor de pcie als onderwijzeres werden gisteren te 'sHage geëxami neerd 15 candidaten; er werden 8 afgewezen en 7 toegelaten, nl. mej. A. Ik, vuii Dordrecht; J. L. Van Dalen en A. M. Redeker, van Gorinchem; J. I C. Foreman en A. G. Stuart, van Vianen; E. De Beer, van Sliedrecht, en E. W. Stam, van Rotterdam, üe exameus zijn hiermede geëindigd. De luit. ter zee 2C kl. jhr. 11. M. Speelman, de bekende Noordpool- j vaarder, kommandant van den gaffelzeilschoener Argus, zal, naar men ver neemt, waarschijnlijk tot burgemeester van Harlingen benoemd worden. Men maakt thans kunst-ivoor van caseïne en albumine met bijtende kalk, azijnzure aluinaarde, aluin, gips en olie. Wij vinden een denkbeeld aangeprezen, dat wel aanbeveling verdient bij de spoorwegbesturen in ons land. Het komt hierop neder: Meu late in eleganten en vooral in practischen vorm reisgidsen maken, beknopt en zake lijk, bevallende in alphabetische volgorde al de plaatsen in ons land, die een bezoek waard zijn, wat daar te zien en te genieten valt, op welke wijze men er komen en op welke voorwaarden men er verblijven kan. Dit boekske, geschreven in het Fransch of Engelseh, late men in het buitenland kosteloos voegen bij elk kaartje, dat door reizigers naar Nederland wordt genomen. Dat boekske zal op de lange reis gelezen worden en menig tourist bewegen, óf reeds dadelijk eenige dagen langer in Nederland te blijven, dan aanvankelijk zijn voornemen was, óf dat bij eene volgende gelegenheid te doen. Hbl De koningin van Zweden heeft haar vertrek uit Amsterdam, dat op heden bepaald was, uitgesteld. Men heeft begrepen, eene afzonderlijke uitgave het licht te moeten doen zien van het botanisch gedeelte der "Internationale Koloniale en Uitvoer handel-tentoonstelling", waardoor de gelegenheid geboren werd om verbete ring te brengen in de gebrekkige opgaven der inlandsche namen, in de uit Indië ontvangen lijsten van botanische inzendingen voorkomende, die in den aigemeenen catalogus, met het oog op den gevorderden spoed, schier rte herziening nam welwillend op zich de heer m'. S. C. J. W. Van Mussclienbroek, ai. landsche talen met niet minder uitgebreide kennis van de planten-en dieren wereld onzer Oost-Indische bezittingen vereenigt. Zijn verbeteringen zullen nu ook in de Fransche bewerking van den catalogus worden gevolgd. De leek, die deze verbeterde uitgave ter hand neemt, zal vooral met belangstel ling lezen het inleidend woord van prof. Suringar, die een duidelijk over zicht geeft van de Indische plantenwereld. De uitgever E. J. Brill bezorgde dezen specialen catalogus, die dus in zijn verbeterden vorm nog voor den aigemeenen catalogus het licht ziet. Over eenige dagen zal op het terrein der Amslerdamsche tentoonstel ling door de Dresdener kapel, in eene matinée ten gehoore worden gebracht een mozaiek-nationaal over 24 volksliederenopgedragen aan het comité der tentoonstelling en onder leiding van den componist, onzen landgenoot B. Polak Daniels, uit Dresden. Ook in November jl. werd in het Paleis voor Volksvlijt eene symphonie en verschillende andere stukken met goed gevolg door denzelfden musicus gedirigeerd. Door het uitvoerend comité voor de in 1884 te Amsterdam te houden Internationale Landbouwtentoonstelling, in overleg met de Holl.- Maatsch. van Landbouw en de Vereeniging tot ontwikkeling vau den landbouw in Holland's Noorderkwartier, zjjn de volgende wedstrijden uitgeschreven: 1». Een wedstrijd met grasmaaiwerktuigenhooischudders en paardenhooiharken, te houden in de tweede helft van Juli 1883op de bouwhoeve van den heer jhr. P. Van Foreesl, te Heilo bij Alkmaar. 2°. Een wedstrijd met graanmaaiwerktuigen en graanbindwerktuigente houden in Augustus 1883 in een der IJpoiders nabij Amsterdam. De uitvoerige programma's voor deze wedstrijden zijn door het comité verzonden. De tuinderij, dus meldt men aan het Hbl. uit Beverwijk, ziet er voor het oogenblik niet ongunstig uil; aardbeziën en aalbessen staan, evenals de vruchtboomenrijk in bloei en beloven een goeden oogst. In 1882 waren te Apeldoorn 25 papierlabrieken die aan ongeveer 360 personen werk verschaften. Zij vervaardigden ongeveer 45,500 riem schrijf- en drukpapier en 16000 riem pak- en bordpapier, 4fabrieken vervaardigden nog ongeveer 25000 riem machinaal pak- en bordpapier. De vraag naar geschept of handpapier was zoowel voor schrijf- en druksoorlen zeer groot, aan die voor enkele soorten kon niet voldaan worden. Naar het buitenland en naar Ned. Indië werd veel verzonden, terwijl het debiet in het binnenland ook belangrijk was. De landbouwers op de Veluwe zijn druk aan het uitzaaien der boek weit, omdat de tijd daar is, doch het staat te voorzien, dat er wegens de droogte weinig van zal groeien; ook de stand der rogge is tengevolge van dien niet gunstig. Ook is aldaar gebrek aan veevoeder, daar er geen gras in de weide is. In het Rijsenerveennabij Holten, zijn Vrijdag jl. door een zwaren veenbrand eenige honderdduizenden turven in asch gelegd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1