Inenting direct van het Kalf, PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. kosteloos uitsluitend voor onvermogenden. Onde Vest Ni0. 35, tegenover de Lakenhal, ridder der militaire orde van Onzen Heer Jezns Christus, hem door P jl. den koning van Portugal geschonken. B[j beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, «I de commissie, belast met het afnemen der examens B van art. 60 d C van art. 61 65 der wet van 2 Mei 1863 Stbln'. 50), voor het jaar zining zal houden te Delft; en zijn benoemd tot lid en voorzitter dier nissie, dr. J. Bosscha, hoogleeraar-direcieur der polytechnische school; gleden: d'. G. F. W. Baehr, F J. Van den Berg. E. Gugel, N. H. Hen- lft, E. Steuerwald, m'. B. H. Pekelharing, d'. H Behrens, Cli. M. Schols, i. Snijders CJz., H. A. Ravenek, dr. G. J. Legebeke, hoogleerareu aan de ilytechuische school; dr. L. C. Levoir, A. Le Comte, P. Van der Burg, eeraren aan de polytechnische school; dr. W. F. Koppeschaar. leeraar aan u tioogere burgerschool te 'sGravenhage; d'. C. A. Seheltema, leeraar aan Ie hoogere burgerschool le Delft; J. W. Welcker, ingenieur van den water rat te Alkmaar; D. Maarschalk, ond-direcietii-generaal der staatsspoorwe len in Nederlandsch-Indië le 'sGravenhage; F. Ph. J. Mathieu, ingenieur ,cor het stoomwezen der spoorwegdiensten te 'sGravenhage; A \V. Van leeraar aan de akademie van beeldeude kunsten en technische weten- jchappen te Rotterdam; A. J. H. Beeloo, hoofd-ingenieur der marine te [Gravenhage. en L.C. P. W. Visser, hoofd-ingenieur der marine te Amsterdam. In de zitting van de tweede kamer van heden deelde de minister van koloniën mede. dat de koning de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië verzoek gemachtigd heeft zich naar Atjeh te begeven om persoonlijk zich „n de militaire toestanden te vergewissen. De kamer heeft met 45 tegen 22 stemmen besloten tot behandeling voor het reces van het onteigenings- ontwerp betredende hel kanaal Amsterdam—Merwede (gedeelte Lek-Mer- wede). Eenige kleine ontwerpen werden aangenomen. Morgen komen de overigen aan de orde. B UI TEaNLAN USCH E BEK ICIITEN. LUXEMBURG. Hil. MM. de koning en de koningin deden gisteren namiddag te 2 uren (oa intocht onder heerlijk weder. Z. M. de koning droeg als gewoonlijk een hussaren-uniform. H. M. de koningin een perzikkleurig kostuum. De zaosgezelschappen defileerden voor het paleis en brachten 1111. MM. den wel komstgroet. Er heerschte groote geestdrift. HH. MM. de koning en de koningin en de regeering verschenen op hel balkon. Tot het gevolg behoo- ren de hh. Van Amerongen van Woudenberg, kamerheer; Van Amerongen van Katewisch, secretaris; De Ranitz, referendaris; Gevers Deynoot, secretaris; Be Villers, en de hofdames Van de Poll en Van Ittersum. Z. M. de koning «honk een prachtigen welkom-beker aan het schutterscorps als vertegen woordigende de burgerij en als erfgenaam van de vroegere //francs-archers". Be stad is zeer levendig; de illuminatie zal fraai zijn. Z. M. de koning beeft, naar men zegt, verklaard, dat de vesting genoegzaam gesloopt is gaar bet Londensche tractaat, en zal ze zelf dezer dagen bezichtigen. Palen wijten aan, hoe hoog vroeger de werken waren. Z. M. de koning werd bij zjjn plechtigen intocht in Luxemburg, namens den koning van België, verwelkomd door den heer Pety deThozéc, gouverneur van Luik en den luitenant-generaal de Formanoir de la Cazerie. BELGIË. Nabjj Thuin, in het gehucht de Chêne, is een moord gepleegd. Een pachter heeft eene vrouw met een hakmes gedood; het hoofd en de armen waren letterlijk van het lichaam gescheiden. Na die ijseli.jke daad heeft de moordenaar zich in eene sloot verdronken, die geen 80 duim diep was. ESGELANtt. James Carey, de beruchte verklikker, werd dezer dagen op vrije toeten gesteld. Hoewel hij te Dublin algemeen verfoeid wordt, denkt hjj et volstrekt niet aan de stad te verlaten. Hjj is vermoedelijk van meening, dat zijn leven, zoo men het daarop gemunt heeft, elders al niet veel veiliger ion wezen dan hier. waar hjj althans de bijzondere bescherming geniet van de politie. Toen hjj thuis kwam, vond hij zijne familie feestelijk bijeen, en er werd te zijner eere een groot maal gehouden. Een oogenblik te toren had zijne vrouw een zeer onaangenaam bezoek ontvangen, namelijk tan de weduwe van den zoo pas opgeknoopten Curley. De politie meent de hand te hebben gelegd op de moordenaars van mevrouw Smythe, die verleden jaar in Westweath doodgeschoten werd. tón dezer is vermoedeljjk dezelfde Fagan, die eerstdaags wegens zijne medeplichtigheid aan den moord in het Phoenix-park op het schavot moet. Te Alexandrië, in Egypte, koestert men sedert eenigen tijd de hoop op eene nieuwe herleving. Men herinnert zich nog levendig welk een bloei de stad eenmaal heeft genoten, ten gevolge van haar gunstige ligging. Sedert het kanaal van Suez is geopendheeft de stad veel verloren't geen de verwezenlijking van het nieuwe plan, het graven van een tweede scheep- taartkanaal tusschen de Middellandsche- en de r.yi.fe zee, haar niet slechts in ruime mate zou vergoeden, maar haar wellicht den weg openen tot nieuwen bloei en luister. Er heerscht dan ook groote spanning onder de bevolking. De Standard verneemt uit Durban dat Cetewayo andermaal verslagen is. Zijne volgelingen moeten sterk verminderen. De verwoestingen te Racine (Wisconsin) bepalen zich tot eigendommen tan arbeiders. Uit Illinois worden verdere verwoestingen door den orkaan gemeld; 63 personen zijn er gedood, 200 gewond. Tengevolge der slechte lelegraphische verbinding met Wisconsin, is het verlies van menschenlevens aldaar niet bekend. De mijnwerkers in de Pittsburgsche kolenmijnen keeren Maandag tot den arbeid terug, op de voorwaarden door de arbeidgevers gesteld, totdat een scheidsgerecht zal hebben beslist. El Commercio behelst berichten uil Valparaiso van 11 dezer, waarin bevestigd wordt, dat het protocol van den vrede is onderteekend met de bekende voorwaarden. FBANKR IJ H. Naar men zegt heeft de minister van binnenl. zaken, de heer Waldeck- Bonsseau, de prefecten, de onderprefecten en over het algemeen alle ambte naren en beambten werkzaam bij takken dienst welke onder zijn departe ment ressorteeren, officieuseljjk doen uitnoodigen bijdragen te geven ten behoeve van het oprichten van een gedenkleeken voor Gambetta. De elide ljjsten van giften bij de commissie ad hoe ingekomen bedraagt 6151 fr. zoodat reeds beschikbaar is de som van 149.806.66 fr. De graaf van Parjjs en zjjne familie zjjn sedert eenige dagen van hunne reis in Siciii op hun kasteel te Eu terug. De hertog van Aumale wordt te Ghantilly verwacht. ITALIË. De dagbladen berichten dat tot dusver geen enkel minister zjjn ontslag heeft aangeboden; maar eene oplossing van den tegenwoerdigen toestand wordt heden verwacht. Het bericht dat de Curie haar antwoord aan den heer Von Schlözer had doen ter hand stellen, is onwaar. Tot op heden, 20 dezer, heeft het Pruissische gezantschap alhier nog geen antwoord ontvangen. DCITICHLANO. Omtrent den inhoud der jongste Pruisische nota aan de Pauselijke curie meldt de IVordd. /Uiig Zeit. het volgende: De regeering verklaart, aan de verplichte aangifte der benoemingen van geestelijken eene hooge waarde te hechten, omdat zjj eene behandeling op dei gelijken voet als andere regeeringen ten deze als eene quaestie van eer beschouwt, alsook omdat zulk eene medewerking eene eerste voorwaarde is voor eene gemeen schappelijke werkzaamheid van geestelijke en wereldlijke overheden. De regeering is bereid om, wanneer de curie aan de verplichte aangifte wil voldoen, wettelijke bepalingen op de bevoegdheden van het kerkelijk ge rechtshof in te trekken, levens af te zien van den eisch tot aangifte ook van ntel-geheneficeerde geestelijken, zoodat de geestelijkheid zonder mede werking der regeering in gemis van zielzorg zal kunnen voorzien, en het lezen der mis en de toediening der sacramenten aan niet-gebenefieerde gees telijken zal knnuen opdragen. Onder herinnering aan hare tot nog toe ge volgde tegemoetkomende houding geeft de regeering de overtuiging te ken nen, dat het verschil van gevoelen tusschen haar en de curie veel geringer zou blijken te zijn, zoodra de curie, door in te stemmen met de beperkte verplichte aangifte, het terrein van practische overeenstemming betreedt. Het huwelijksgeschenk van 96 Pruisische steden aan prins en prinses Wilhelm wordt Maandag aangeboden. Het is een zilveren tafelservies met bijbehoorende pièce de milieu, bloemvazen, candelabres enz. De erven van graaf Harry Von Arnim hebben in hoogste instantie een proces tegen het rijk gewonnen. Het betrof het wachtgeld van den voor- maligen ambassadeur te Parjjs van 1 September 1874 tot 1 Juli 1875. De regeering weigerde dat uit te betalen, omdat graaf Arnim h. i. zonder goed keuring van den rijks-kanselier zjjne woonplaats builen Duitschland geves tigd had. Het hooggerechtshof daarentegen nam aan, dat hjj zich toen slechts op reis buitenslands bevond. Te Metz is het plan gevormd, een groot monumentaal gebouw te slichten, waarin het gebeente zal bewaard worden der in 1870 gevallen soldaten. De regeering heeft voor die stichting een crediet van 500 000 tot 1.000,000 mark toegestaan en een genie-officier belast met het maken van een ontwerp. In Zweden is eene fabriek opgericht, waar men uit hout draden ga ren spint, hetwelk sterker en goedkooper is dan dat uit hennip of katoen vervaardigd. Sponga. die nu reeds drie weken ongeveer te Pesth in hechtenis was, heeft eindelijk bekend de moordenaar van graaf Majlatz te zijn, onder bjj- voeging, dat de heiduk Berecz en 's graven bediende Pilely hem hebben geholpen, nadat hij hen daartoe had overgehaald. Ook had hjj, Sponga, het grootste deel van het gerooide geld gehouden. RUSLAND. De keizer en de keizerin ontvingen gisteren namiddag te Moskou de ge zanten en het corps diplomatique, die voltallig waren opgekomen. In de stad heerschte eene buitengewone levendigheid en eene onbeschrijfelijke geest drift. Naar het Kremlin drongen nieuwsgierigen in menigte, om de deputa- tiën en de vele vreemde kleedingen en uniformen te zien. De verlegenwoor- digers der buitenlandsche pers ontvingen vergunning om de kathedralen en het Kremlin binnen te gaan. ten einde de toebereidselen voor de kroning in oogenschouw te nemen en de kronings-insigniën te bezichtigen. Ai de journalisten zijn voorzien van een zilveren herkenningsteeken, alsook van een passagebiljet met hun photographisch portret er op. Het was mooi weder. Heden heeft de intocht des keizers plaats. MOSKOU, 22 Mei. De toebereidselen voor den intocht zjjn hedennacht voltooid. De aanblik der stad is buitengewoon schitterend. Van het Pe- trowski-paleis tot aan het Kremlin, ongeveer een afstand van vijl kilometer, is alles bevlagd en wapperen de Russische kleuren en die van het keizerljjk huis. Langs de straten heweegt zich een dichte menigte in feestdos. Overal ziet men de naamcijfers van het keizerljjk echtpaar, in de meest verschil lende vormen. Reeds vroeg in den morgen waren de vensters dicht met menschen bezet. Velen hadden den nacht op straat doorgebracht, terwjjl de kerken 's nachts druk bezocht waren door geloovigen, die voor het keizerlijk echtpaar baden. Het weder is prachtig. BERLIJN, 22 Mei. De IVordd. Allg. Zeit. bevat den tekst der laatste Pruissische nota aan kardinaal Jacobini. Die tekst komt geheel overeen met de verkorte mededeeling van den inhoud van het document in het blad van gisteren. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. J. C. VAN CRANENBURGH VAN WAIJENBURG. Leiden, 22 Mei 1883. Overleden te Voorschoten Mevrouw de Weduwe J. M. VAN DEN HEU- VELL TREUR, in den ouderdom van bijna 74 jaar. 21 Mei 1883. Eenige en algemeene kennisgeving. WOENSDAG 33 Bel, van 3-4 ure, a 1 per inenting. DONDERDAG 34 Bel, van 3-4 ure, Namens de Commissie, D'. J. C. KIST, Voorzitter. J. A. LONGEPEE, Secretaris.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3