ai: COIIRAMT. MAANDAG 21 MEI. STADS-BE DICIITEN Inschrijving Schutterij. Kosleloozc inenting met stol' afkomstig van het Kalf. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. 117. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De-prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2.- nfzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die ver zuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen Ier Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Binsdag den 22en Mei ek., des voormiddags tusschen 9 en 12 oren. Zij herinneren wijders deit belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den len Juni aanstaande worden gesloten en dat zij, die zich nift vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbendendat gelegenheid beslaat tot kosteloozc Vaccinatie en Rcvaccinatie, met stof afkomstig van hel Kali. voor onvermogendenin het lokaal der Stads-Waag, en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 39 Mcl, Woensdag 6 Juni, Donderdag 14 Juni, Katerdag 23 Juni Maandag 2 Juli, Dinsdag 19 Juli, Woensdag IS .full, Donderdag 26 Juli, Zaterdag 4 Augustus a. s. en zoo vervolgens met eene tiisschenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 Mei. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 61 volwassen personen en 2 tot 9 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting «Rhijnzigt" 410 zwembaden door heeren en 10 door dames genomen. De temperatuur van liet Rijnwater is 17° Celsius. De minister van binnenlandsche zake:. iv-igt ter algemecne kennis, dat in het gebouw der rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, te beginnen op Maandag 11 Juni 1883, zal plaats hebben liet examen, bedoeld in art. 11 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. n°. 78), omvattende de wetenschap van liet schoon (aesthetica), de kunstgeschiedenis, de ontleed kunde en de doorzichtkunde. Zijdie bovenbedoelde examen wenschen al le leggen moeten zich minstens acht dagen voor den bepaalden tijd schrif telijk bij den directeur der akademie aanmelden, bij wien de noodige inlich tingen te bekomen zijn. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dal voor dertig studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche univer siteiten de gelegenheid bestaat om, tusschen 1°. Augustus 1883 en uit". Juli 1884 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Nederiandsch-Indië, onder genot van een subsidie van ƒ8000, overeenkomstig het voorschrift, vastgesteld bij 's ko- nings besluit >an 18 April 1878 n°. 21 en gewijzigd bij kon. besluit van 7 Maart 1881 n°. 8. Zie verder de Staatscourant van heden. -- In de afdeelingen van de tweede kamer werd in zake machtiging op de algemeene rekenkamer lol verevening van betalingen, gedaan en nog te doen ter zake van hel aanbrengen van onderscheidingsteekellen aan vis- schersvaariuigenvrij algemeen de opvatting van de rekenkamer juist ge oordeeld. De wet zelf is duidelijk genoeg omtrent dit punt, terwijl bij de behandeling van de wet liet bezwaar, dat op de schippers wordt gelegd, genoegzaam is besproken. In tusschen verklaarden verscheidene leden de ge vraagde machtiging wel te willen verleenen, omdat men den minister wenschte behulpzaam te zijn, waar hij de algemeene en gelijktijdige invoe ring van een zeer nuttigen maatregel wilde bevorderen door deze geringe onkosten ten laste van het rijk te nemen. Het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland heeft tot de Evangelie bediening toegelaten de lih. G. B. Boomer, F. T. Salverda en J. Schuiringa. Voor de akte als onderwijzeres werden gisteren te 'sGravenhage 15 candidaten geëxamineerd; 11 werden algewezen en 4 toegelaten, nl. mej. M. E. Mestring, van Rotterdam; K. Penning, A. Blonk en C. J. J. Struy- venberg, van Schiedam. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Port Said den 18dE" Mei. 1'. M'. gadelschoener Argus, onder bevel van den luit. ter zee 2® kl. jhr. H. M. Speelman, verliet gisteren morgen de haven van Nieuwediep, tot het doen van een tocht naar de kust van Friesland ter bescherming der visschersvloot. In de jongste aflevering van Eigen Haard komt voor een portret van den onlangs overleden hoogleeraar Dozy, met een beknopte levensschets van de hand van prof. M. J. De Goeje. De visschersmeisjes, die de Londensche visscherrj-tentoonstelling gedu rende eenige dagen met hare tegenwoordigheid hebben opgevrooljjkt, zijn allen in goeden welstand weder in het vaderland teruggekeerd. Zij hadden bijzonder genoten van al het schoons, dat men haar had laten zien. Zon dagmiddag waren zij ook bij den prins en de prinses van Wales toegelaten, terwijl zij eene voorstelling in Drury Lane theatre in de loge der prinses hadden bijgewoond. Het succes, dat zij in Londen hadden, was groot en veral waar zij zich vertoonden verdrongen zich de Engelschen om een oogje op hunne eigenaardige kleederdracht te kunnen slaan. Toen zjj uit Londen vertrokken was het perron zwart van de nieuwsgierigen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoogmade is beroepen de heer G. B. Boomer, cand. te Utrecht. Op liet wachtschip te Hellevoetsluis poogde een marinier, die tot 1% jaar militaire detentie was veroordeeld en aldaar zich in arrest bevond, in afwachting om naar de gevangenis te worden overgebracht, te ontvluchten en wel door middel van een luchtkoker op het dek, die in verbinding slaat met zijne cel. Gedeeltelijk was hij in zijn plan geslaagd door zijnen bewa ker te verschalken en van dek een eind touw aldaar bevestigd door dien luchtkoker naar beneden af te vieren. Hij werd echter door de waakzaam heid van den onderofficier der wacht en zijn wachtsvolk in de uitvoering verijdeld-, en is hem de verdere gelegenheid om aldus te ontvluchten, ont nomen. Vanwege de secretarie der mairie van het 10® arrondissement van Pa rijs, is aan den burgemeester van Amsterdam de uitnoodiging gedaan, om in de maand Augustus e. k. te Amsterdam logies Ie verschaflen aan een groot aantal schoolkinderen, die met hunne onderwijzers en onderwijzeres sen de internationale tentoonstelling komen bezichtigen. in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam is gisteren middag een man uit een venster der 4" verdieping gevallen. In deerniswaardige» toestand is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Het bestuur der Prins Alexander-stichting (inrichting voor jeugdige blinden) te Bennekom, ontving eene gift van ƒ500, ingezonden door den heer N. en echtgenoot. Voor zijne bemoeiingen in zake de kunstvischteelt, en de gunstige resultaten op dat gebied verkregen, heeft de Socie'té d'Acclimatation te Pa rijs, aan den heer J. Noot'dhoek Hegt, te Apeldoorn, de groote zilveren medaille toegekend. Op den tweeden Pinksterdag had een twintigjarig jongeling te Eerbeek, bij het doen van gymnastische oefeningen, het ongeluk van een tusschen twee boomen hangenden stok te vallen, en daarbij zoo ernstig inwendig gekwetst te worden, dat hij reeds aan de gevolgen is overleden. Heden zijn te Nijmegen op de terreinen van den heer Bert Brouwer de eerste wedloopen van dit jaar in Nederland gehouden. In de afdeeling Nationale harddraverij (Hendicap) werd de prijs behaald door IVeüe, van den heer G. II Van der Wedden te Nijmegen, de premie door Innocent, van den heer Roelc le Buiksloot; Telegraaf, van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer, was N°. 3 in de baan. In de afdeeling «Nijmegen Stakes" werd de prijs behaald door Mon Prince, de premie door Iburg. Officiers- Steeple-Chaseprijs, Clontarfpremie, Furibond-, derde Lady. Van Pluie werd de berijder afgeworpen. Het weder was fraai, de opkomst gering. (Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1