LUID S(ll I COURANT. r. ii4. 1883. DONDERDAG 1/ MEI. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Dc prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staats hln". 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deie inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1849 tot 1857 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, znllen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1858 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1883 en het tiende, of dat der geborenen in 1848, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koniuklijk besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad n'. 6), zullen worden geopend op Dinsdag den 15 Mei aanstaandeen op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zicji vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teckening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsenznllen worden ingeschreven met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n«. 87), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter" secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- middags 9 tot's namiddags 4 orenterwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be- wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor dc gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehwwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordendede gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het hnwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, in wiens gehuurte zij wonen, het getal hunner kinderen ledoen cemfircrr n, teneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten vaa heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 'snamiddags 4 uren. Dit, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij dóze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuisen wel Op Dinsdag den 15 Mei 1883, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Woensdag den 16 Mei 1883, de bewoners van Wijk IV en V Op Donderdag den 17 Mei 1883, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Öp Vrijdag den 18 Mei 1883, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiginj*om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe dc gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder griet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in dé eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rjl geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voortnid- igstusschen 9 en tuur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [Staatsbl. n». 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Mei. In hare laatste vergadering heeft de afdeeling voor de wis- en natuur kundige wetenschappen der Koninklijke Akademie van wetenschappen te Amsterdam tot leden dier akademie benoemd dr. P. P. 0. Hoek te Leiden, prof. A. A. W. Hubrecht te Utrecht en prof. H. Kamerlingh Onnes te Leiden. Men meldt ons uit het Westland, dat de tuinders aldaar geen groote schade hebben gehad aan de gelegde aardappelen bij de strenge koude iu Maart en dan ook overal bevroren, uithoofde er in het Westland nog niet veel aan het leggen van aardappelen was gedaan en die gelegd waren zich in den zandigen grond hadden goed gehouden. Sedert het begin dezer maand was begonnen met het opsteken en verzenden der asperges, die gaandeweg zwaarder en blanker waren geworden, omdat het weer meewerkte, vooral toen er een verkwikkelijke regen kwam. Het meeste veldgewas staat voor- deelig en de ooftboomen bloeien uitmuntend, van eenige peren, die uitge bloeid hebben, beginnen de vruchten reeds te zetten. Hoe het met de d-uiven zal gaan, daartoe is het nog wal vroeg om eenige zekerheid te hebbenaalbessen en andere vruchten zullen er echter wel genoeg geplukt kunnen worden. 's Lands middelen hebben over de vier eerste maanden dezes jaars opgebracht ƒ32,503,344 68, zijnde 74091.6iy2 minder dan in die maan den van het jaar 1882. 4/12 deel der raming bedraagt ƒ34,639,724.76. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 12 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ26,801,929.74. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is eene som van ƒ30, door N. N. ouder het postmerk 's Hertogenbosch van 12 dezer, tol voldoening van te weinig betaald successierecht ingezonden. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Point de Galle 16 Mei. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amster dam, arriveerde t^Suez 15 Mei en ging denzelfden dag het Kanaal in. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 16 Mei. Als verdediger van Jaantje Cornelia Struikde zoogenaamde "millioenen- jnffrouw", zal optreden mr. Ph. A. Haas Az.advocaat te Amsterdam, en als advocaat van hare mede-beschuldigden Th. N. Van der Heem en C. D. Consenheim, mr. J. Van Gigch Jz., advocaat te 's Gravenhage. Men leest in de Schiedamsche Courant: Onze lezers zullen zich herin nerendat ter gelegenheid der beslissing tot aankoop van de Plaat in de rivier /'De Maas", in de gemeenteraadszitting van 2 April jl., ter sprake zijn gekomen, twee daarop betrekking hebbende, van hier verzonden, telegram men, en wel een van het gemeenteraadslid den heer mr. A. K. J. Van der Drift, die zich verzette tegen dien aankoop, omdat het besluit daartoe vol gens hem, in eene onwettige vergadering was genomen, en een ondertee kend »Van Velzen", waarbij de notaris, die den verkoop hield, werd aan gespoord, dat de verkoopers het niet te laag zouden laten afloopen, want dat er iemand komt van de gemeente om de Plaat te koopen. Naar aan leiding van laatstbedoeld telegram, waaraan de alhier woonachtige personen Van Velzen genaamd geheel vreemd waren, en dat alzoo vermoedelijk val- schelijk met dien naam was onderteekend, is door hen te dier zake bij de justitie eene klacht ingediend, en naar wij thans vernemen heeft sedert eenige weken de gerechtelijke instructie in deze zaak plaats. Verscheidene personen moeten reeds door den rechtercommissaris te Rotterdam mr. Croockewit zijn verhoord, in het bijzonder de heer Van der Drift voornoemd, wiens tele gram op hetzelfde uur en op dezelfde minuut ter verzending is aangeboden als het valschelijk onderteekende "Van Velzen", tdt'wijl beide telegrammen in hunne adressen ook eene treilende overeenkomst toonen. -- Te 's Gravenhage was het de beide Pinksterdagen niet zoo druk als andere jaren het geval pleegt te zijn. Te Amsterdam daarentegen zooveel te drukker. Met de tram aldaar werden 105,000 menschen vervoerd, met de liavenbootjes 39555. Aan het centraal-statiou kwamen en gingen den eersten dag 185, den tweeden 202 treinen. Het aantal betalende personen op de tentoonstelling op den tweeden Pinksterdag wordt op 16000 geraamd. M'. E. Huydecoper van Nigtevecht, onlangs te Maarsen overleden, heeft aan dc kerkvoogdij en aan de diaconie der Herv. gemeente aldaar ieder eene som van 100Ö vermaakt, vrij van successierecht. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur van de weesinrichting te Neer-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1