te Hasselt, de heer P. J. A. Groenewalt, thans boekhouder bij dien tak van dienst te 's Hertogenbosch; te Bath, de heer T. P. Krijger, thans boek houder bij dien tak van dienst te Middelburg; te Weert, de heer J. Blok, thans ontvanger te St. Odilienberg; te Bergeyk. de lieer II. J. Van der Ileyden, thans boekhouder bij dien tak van dienst te Roozendaal; te Ede, de heer J. H. Voerman, thans ontvanger te Aardenburg; te Terschelling, de heer G. L. H. Derkx, thans boekhouder bij dien tak van dienst te Venloo; te Vries, de heer H. Edema, thans ontvanger te Peize; te I'eize, de heer C. F. Manden, thans surnumerair te Amsterdam; te Brouwershaven, de heer jhr. W. J. De Jonge, thans ontvanger te Wouw; te Blokzijl, de heer G. M. A. Pastoors, thans ontvanger te Zwaluwe; te Knijpe, de heer W. Van Limborgh, thans boekhouder bij dien tak van dienst te Gouda; te Onder- dendam, de heer W. J. H. Van Uien, thans ontvanger te Grave. In de zitting van de tweede kamer zijn tegen morgen te half 2 uur onderscheidene wetsontwerpen aan de orde gesteld, waaronder de overeen komst met de handelmaatschappij en dat tot aanwijzing der gestichten, waarin gevangenis of hechtenis zal worden ondergaanzoomede de inter pellatie van den heer Roëll, omtrent de voornemens der regeering wegens de uitvoering der wet tot verlegging van den Maasmond. Ook zal morgen worden beslist over het verleenen van het door den heer W. K. Van Dedem aangevraagd verlof tot eene interpellatie aan den minister van koloniën betrekkelijk de uitvoering der ordonnancie nopens den aanslag der landrente op Java en Madura. Blijkens gisteren alhier ontvangen bericht omtrent den toestand van II. K. II. prinses Marianne, werd de dag van eergisteren onrustig doorgebracht, doch was de nacht eenigzins gunstiger. Eergisterenmiddag heeft een jongmensch, zoon van eene geachte fami lie te dezer stede, wiens gedrag nogal te wenschen overliet, zich in het Haagsche Bosch met een revolver in de borst geschoten. Naar het gasthuis vervoerd bleek de toegebrachte verwonding niet gevaarlijk te zijn. Geldge brek was aanleiding tot de poging tot zelfmoord. Een koetsier bij 's konings stallen heeft zich gisteren in die gebouwen door ophanging van het leven berooid. Door het vlam vatten van eenige krullen ontstond gisterenmiddag brand op eene kamer in eene woning aan de Schelpkade alhier, welke de gemeente in huur heeft. Hoewel door spoedig toegesnelde hulp het vuur weldra was gedoofd, veroorzaakte de brand toch nog eene schade van onge veer ƒ3000. BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. BELGIË De Etoile zegt, dat de anarchist Didier, wiens gevangenisstral op het punt is van te eindigen, kennis gekregen heeft van een besluit, waarbij zijne uitzetting wordt bevolen. ENeELAN». De prins en de prinses van Wales, vergezeld van de andere leden der koninklijke familie, de ministers en het corps diplomatique hebben Zaterdag de internationale visscherij-tentoonstelling geopend. Het aantal genoodigden, hetwelk de opening bijwoonde, was groot; de aanblik is schitterend. In zijne redevoering betreurde de prins van Wales de afwezigheid der koningin en het weldadige dezer tentoonstelling voor de visschers van alle landen. Hij dankte uit naam der koningin voor de belangstelling door de deelnemers van alle landen aan den dag gelegd, en voor den ijver door de vertegen woordigers der mogendheden betoond bij het voorbereiden der zaak. De onderhandelingen tusschen Engeland en Portugal over het Congo- gebied hebben voor de bandelaars een ongunstig gevolg. Het schijnt dat bij den koning van Dahomey bekommering is ontstaau. Hij verklaarde, dat de Portugeezen geen bevoegdheid hebben om Whydah af te staan. Hij beriep zich op zijn prerogatief, gelastende dat alle blanken binnen hun domicilie moesten worden opgesloten. De handel staat nu stil. Brady werd gisterenochtend vroeg binnen de gevangenis te Kilmainham opgehangen. Buiten het gebouw, dat door eene sterke afdeeling grenadiers en dragonders beschermd werdwas eene groote volksmenigte bijeen. De rust werd niet verstoord. Toen de zwarte vlag aankondigde dat het vonnis voltrokken was, ontblootte de menigte het hoofd. De advocaten, die door de Egyptische regeering geraadpleegd zijn, opperen de meening, dat de oorspronkelijke concessie aan de maatschappij voor het Suez-kanaal een monopolie toekent, hetwelk echter niet kan worden gehandhaafd, zoo de maatschappij onmachtig is om het hoofd te bieden aan de eischen van den handel. In de diplomatieke kringen doet men uitkomen, dat de zaak definitief moet worden geregeld door de internationale recht banken. Volgens den correspondent van Daily IVeics te New-York verwacht de advocaat van Sheridan en Walsh, die naar Amerika gevluchte Iersche fenians, dat zij weldra in hechtenis genomen zullen worden. Volgens berichten, via St. Thomas te New-York ontvangen, hebben de opstandelingen in Haïti te Miragoane eene brug door middel van dynamiet laten springenwaarbij 200 menschen gedood en even zooveel gewond zou den zijn. 600 vluchtelingen uit Miragoane zijn te Port-au-Prince aangekomen. De Brazza is den 13 April te Gaboon geland. Van verzet van Stanley wordt niets gemeld. De Kaapsche regeering heeft besloten den Basutos een voorstel te doen tot zelfregeering. Er was een algemeenc opstand uitgebroken onder de rebellen in Basuto- land. Overal hebben gevechten plaats gehad. Jonathan en Molappo werden van alle kanten aangevallen. De Europcanenen hebben het land verlaten. Thans is de toestand minder bedeukelijk. De vechtpartijen zijn gestaakt en de rust is hersteld; doch de vrede blijft onzeker. President Brand heeft bij den gouverneur der Kaapkolonie aangedrongen op de naleving van Engeland's bij tractaat beschreven verplichtingen tegen over den Vrijstaat. FKAN ïiK IJ fit De kamer van afgevaardigden heeft met 413 tegen 47 stemmen ver worpen art. 1 van het tegen-ontwerp van Faure, strekkende om tot het vervoer van depêches tusschen Frankrijk, de Vercenigde Staten, de Antillen en Mexico alle ondernemers toe te laten, die het //cahier de charges" aan vaarden. Volgens de France heeft de minister van marine eene dépêche onlvan- gen, waarin gemeld wordt, dat De Brazza het gebied van Loaugo bezet heeft. ITALIË. De Moniteur zegt, dat over het stilzwijgen op de laatste nota van de Pruisische regeering over de herziening der Mei-wetten veel gesproken wordt. Het blad voegt er bij, dat hel jongste votum van den landdag, dal van ouder datum is dan deze nota, dit stilzwijgen nog onbegrijpelijker f maakt. DDITSCHLASIII. De hygiëne-tentoonslelling is] 12 dezer te 2 uur, namens de keizerin door den kroonprins met eene rede plechtig geopend. Onder de aanwezigen merkte men verscheidene vorstelijke personen op, zoomede ministers, den ambassadeur Szechenyi, de gezanten der Duitsche bondstaten en de gemeen telijke overheid. De kroonprins heette de commissie der tentoonstellers en alle medewerkers van harte welkom en bracht in het bijzonder zijn groet aan de vertegenwoordigers der bevriende naburige staten. Vooral aan den steun der Duitsche bondsvorstender overheid van land en steden had men veel te danken. Met voldoening mocht men op het tot stand gebrachte terugzien, en het'leed geen twijfel of het doel, om bestaanden nood te leni gen en welstand te bevorderen, zou in vervulling komen. Bij de behandeling der zaak van de Cimbn'a voor het Seeambt bracht de vertegenwoordiger van den kapitein der Cimbria, de advocaat Stam- mand, in het midden, dat er op de plaats waar de aanvaring plaats had, eene derde stoomboot moet aanwezig geweest zijn en dat de Sultan om voor die stoomboot uit te wijken in de Cimbria moet geloopen zijn. Het Seeambt besloot, op voorstel van den rijkscommissaris, drie deskundigen te benoementen einde te onderzoeken of de in de Sultan gevonden ijzer- deelen van de Cimbria aanwijzing gevendat gebreken in den bouw of ii de uitrusting van de Cimbria tot de ramp aanleiding kunnen gegevei hebben. Volgens de Nordd. /Mg. Zeitung is het gerucht ongegrond, als zot het oorlogschip Elisabeth, op de terugreis uit Oost-Azië naar Europa, hel eiland Madagascar aandoen. Het schip gaat, volgens de ontvangen orders van Singapore rechtstreeks naar Kaapstad, en van daar naar de Westkust van Afrika. RUSLAND, Naar uit goede bron vernomen wordt, heeft de intocht van het keizerlijk paar binnen Moskou den 21,teD Mei plaats, de kroning den 27®'" en de teruj- keer naar de hoofdstad den 10den Juni. TURKIJE. De Iradé van den Sultan, houdende bekrachtiging van hel voorstel be treffende de tabaksregie, is gisteren, met al de daarbij behoorendestukke», naar de Porte gezonden. Lord Üuflerin is naar Weenen vertrokken. Hj had gisteren een onderhoud met den patriarch van Armenië en den bis schop van Erzerum. Mahmoud Nedim is te Konslantinopel overleden. OOST-INDIE. BATAVIA, 11 April. Men schrijft aan de Locomtief, dat de regeering met den keizer vat Solo een regeling wenscht te maken betreffende eenige, door gouvernemenls- gebied omgeven, maar onder den Soesoehoenan ressorteerende gronden. Zoo als men weet, vindt men in de residentie Samarang vele van die//enclaves", die voor het bestuur zeer dikwijls //enlraves" zijn. Een zeer slecht en in zijne mogelijke gevolgen zorgwekkend bericbl heeft eindelijk, dank zij het officieel stilzwijgen, Batavia bereikt. Verstoort en jaloersch over de troonsopvolgingheeft de weduwe van den overleden Sultan van Djokja in den avond van den 5den dezer den kraton verlate» met haren zoon Pangeran Soessing-logo, den pretendent naar het Sultans- gezag. Zestig volgelingen hebben de ontvluchten vergezeld. Nagezet door eene te zwakke afdeeling van 's Sultans lijfwacht in plaats van door eene pet spoor in allerijl aangevoerde Nederlandsche troepen-afdeeling, hebben dt vluchtelingen hunne vervolgers verslagen; althans luit. Kohn en 5 dragonderi der lijfwacht zijn licht en 4 zwaar gewond. Het moge gelukt zijn den 6'" April' den Pangeran gevangen te nemenzijne moeder is ontsnapt en in dit ontsnapping schuilt gevaar voor de toekomst, liet is te hopen dat, zij bel ter elfder ure, met energie gehandeld zal worden tegen de voortvluchtige weduwe en hare volgelingen, voordat deze den tijd hebben zich te doei gelden. Aldus vermeldt het Bat. Hand. het geval, dat voor 6 weken is overgeseind. De weduwe van den Sultan is echter ook gevat, zooals blijkt uil het volgende bericht van de officiëele Jav. Courant. Blijkens telcgraphische berichten verwijderde zich in den avond van i dezer op geheimzinnige wijze uit den kraton te Djokjakarta, Ratoe Kcda- ton, weduwe van den in 1855 overleden Sultan Ilamangkoe BoewonoV,met haren zoon Pangeran Soering-logo en eenige gewapende volgelingen. Beide vorstelijke personen zijn sedert gevangen genomen, waarmede naar vertrouwd wordt de zaak door den resident van Djokjakarta eene krant zinnige daad van Ratoe Kedaton genoemd beëindigd is. {Jav. Ct

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2