PER TELEGRAAF. gende deel van de brug is 3,455 voeten lang. De hoogte is in het midden 135 voel boven de oppervlakte van het water, bij hoog peil. De feestelijke opening van die brug was op 24 Mei bepaald. Maar die datum ergerde de Ieren te New-York zeer, omdat het de verjaardag van koningin Victoria is, en z(j de opening op dien dag als eene beleediging voor hen beschouwden. Z(j dreigden, de brug met dynamiet te vernielen, als de datum niet veran derd werd, en de New-Yorksche gemeenteraad heeft nu verzocht, dat de opening op 30 Mei bepaald zou worden. Uit Florida wordt gemeld, dat aldaar eene scheepvaartkanaal-maat schappij met een kapitaal van 26 millioen dollars is opgericht, ten doel hebbende een kanaal door Florida te graven, met welk werk reeds in Sept. zal worden begonnen. Naar men uit San Francisco bericht, keeren de Chineezen voortdurend in grooten getale van daar naar hun land terug. Zaterdag II. vertrok weer een schip, dat 103 Chineezen aan boord had, en sedert de wet tot beper king van de immigratie werden aan 6695 Chineezen certificaten van terug keer verstrekt. FH4N KH1JH. De heer Waddington, die als buitengewoon gezant Frankrijk vertegen woordigt bij de kroning van den Czaar te Moskou, heeft drie rijtuigen voor zich en zijn gevolg. H§t ééne heeft hij gekocht van maarschalk Mac Mahon. Het is hetzelfde rijtuig, waarvan deze zich bediend heeft, toen hij in 1861 keizer Napoleon vertegenwoordigde bij de kroning van koning Wilhelm van Pruissen. Het tweede rijtuig heelt hij laten maken, en hel derde is hem geleend door den president der republiek. Acht paarden zijn naar Moskou gezonden ten behoeve van de drie rijtuigen. Elk paard kost 700 fr. van vervoer, met inbegrip der daarbij behoorende manschappen of oppassers. Men heeft de paarden vooraf het gedonder van het geschut en muziek doen hooren, om hen niet te doen schrikken, als te Moskou bij de plechtigheid het geschut losbarst en de muziek de lucht vervult. De paarden hebben zich bij die proeven goed gehouden. Zij verroerden zich niet. Het tusschen Frankrijk en Noorwegen gesloten handelstractaat werd eergisteren door de Storthing goedgekeurd. Nog steeds komen bijdragen in tot het oprichten van een standbeeld of andermonument voor Gambetta. De negende lijst beloopt 6209.80 fr., zoo dat thans reeds beschikbaar is de som van 136 822.65 fr. Volgens,'de uitkomsten van de volkstelling van verleden jaar, waren te Parys 45281 Belgen, 31190 Duitschers, 21577 Italianen, 20810 Zwitsers, 10789 Engelschen, 9250 Nederlanders. 5927 Amerikanen, 5786 Russen, 4982 Oostenrijkers en 3616 Spanjaarden. ITALIË. De afgevaardigde Piccoli, die eenigen tijd geleden, met zijn rijtuig van de Ripettabrug te Rome naar beneden stortte, is aan de gevolgen zjjner wonden overleden. UIIlTICIlL.iN ik. Volgens de Kreus. Zeit. is de toestand van Bismarck in den laatsten tjjd weder verergerd; het is vooral de nerveuse aangezichtspijn, die bijzon der hevig is. De geneesheeren hebben hem alle inspanning verboden en hem vermaand zich voor gemoedsbeweging in acht te nemen. Voor het gerechtshof te Herlijn is gisteren een geheimzinnig socialisten proces behandeld. De beschuldigde is de wetenschappelijke medewerker aan de Koninklijke Bibliotheek. Hjj heet Hugo Schmidt, is 28 jaren oud, en wordt van socialistische kuiperijen verdacht. Drie en twintig getuigen, onder welke uitstekende personen, waren gedagvaard, o. a. de beroemde hoogleeraar Lepsius, de opperhofprediker Kogel, de bekende biograaf van prins Bismarck: geheimraad Hahn, en de voormalige adlatus van prins Bismarck: geheimraad Wagener. In het belang van de «openbare rust en orde", werd op voorstel van het openbaar ministerie de zaak met gesloten deuren behandeld. Zelfs die vertegenwoordigers der pers, welke anders bij geheime zittingen worden toegelaten, werden ditmaal uitgesloten. Hugo Schmidt moet o. a. in werkplaatsen revolulionnaire geschriften onder de arbeiders verspreid hebben. Sedert vijf jaren reeds bekleedde hij zijn aan zienlijken post aan de koninklijke bibliotheek. De beschuldigde werd door het hof na eene langdurige beraadslaging, tol zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij lot een verboden geheim bondgenootschap be hoorde. -- Eene nieuwe reis door Zuid-Afrika. In het begin van deze maand Mei hebben de med. dr. Bachmann en de apotheker dr. T. Wilms, uit Mun ster, eene reis aangevangen, die verscheidene jaren zal duren en Zuid-Afrika op het oog heeft. Bepaaldelijk de Transvaal is het doel van het onderzoek en hoofdzakelijk uit het plant- en dierkundig oogpunt zal het land worden opgenomen. Maar niet minder zat worden gelet op het handelspolitiek be lang ten behoeve van Duitschland. Te Karlskrona woedde onlangs een hevige brand, die 30 familiën van hun huis beroofde. In drie uren lijds had de verwoesting plaats, niettegen staande de brandspuiten in den besten staat waren en tijdig hulp boden. Verscheidene menschenlevcns gingen verloren. RÜ8LAI». Een horlogemaker te Kichenev heeft een klok gemaakt, die hij aan den keizer en de keizerin van Rusland bij hunne kroning ten geschenke zal aanbieden. Die klok speelt op sommige uren het volkslied: «God be- scherme den Czar" en geeft eene voorstelling van de kroningsplechtigheid. Bij het slaan van het uur vliegen twee deuren open; men ziet de Hemel- vaartskerk te Moskou; de deuren van die kerk gaan open en daarbinnen staat de aartsbisschop dier stad, die, omgeven door prachtig uitgedoschte waardigheidsbekleders, den Czar en de Czarina afwacht, en hen bij hunne komst met wijwater besprenkelt. Dan neemt den Czaar de kroon uit de handen van den aartsbisschop aan, zet zich die op het hoofd, eg kroont daarop ook zijne gemalin, waarna de deuren weder dichtgaan. Lnidens bericht uit Moskou heeft in de vorige week de Oka eet vreeselijk offer van menschenlevens geëischt. Ofschoon de ijsgang nog aan. hieldhad eene met ongeveer 200 menschen beladen bark eene vaart onder- nomen. Een groote (jsschol stiet zoo krachtig legen het vaartuig, dat dii omsloeg. Slechts aan 70 menschen gelukte het hun leven te redden; d( overigen geraakten onder de schol en kwamen zoo om. TIIRKIJ De geldkist van het Ottomanische rijk blijft voortdurend in een li(. klagenswaardigen staat. Bij het einde van den Russisch-Turkschen oorlog werd van de Porte geëischt, dat ze de schade der Russische kooplieden zo; vergoeden. Het bedrag werd door eene commissie bepaald op 10 millioen francs. Tot dusverre is deze schuld niet afgedaan. Onlangs deed de Porie een beroep op de mogendheden, om Servië, Griekenland en Bulgarije te dwingen, hunne schulden te Konstantinopel te betalen. De Russische gezant, de heer Nelidoff, verklaarde, dat Rusland zich hiertoe niet wilde leenen, aangezien Turkije zelf zijne verplichtingen niet had voldaan. De minister, van den Sultan doen thans bovenmenschelijke pogingen, om het geld bijeen te krijgen. De publieke dienst en hel leger eischen veel. daarbjj komend; zware leeningen, zoodat er bijna niets overbljjft, om de Russische schuil af te doen. BERLIJN, 11 Mei. (Part. tel H.) De onbeleefde houding, onlangs dooi de ministers tegen het parlement aangenomen (waarop de bekende nederlagei der regeering volgden), moet het gevolg zijn van een schrijven, door det keizer tot de ministers gericht, waarin hjj hun mededeelde, dat hel ontsla; der ministers Von Stosch en Von Kameke een gevolg was geweest, dat ij met geen genoegzame klem zekere kroon-rechten gehandhaafd hadden (d; macht van den keizer om te bevelen «kommando gewalt.") ST. PETERSBURG11 Mei. (Part. tel. H.) Voor de kroning te Mosk# zijn opnieuw strenge maatregelen door de politie afgekondigd. Bij ile feestelijken optocht mogen geen daken beklommen, noch venstet geopend worden. In de straten, waar de stoet passeert, mogen ges pakjes, parapluies, slokken, binocles of dergelijke voorwerpen in de haul gedragen worden, omdat daarin dynamietbommen zouden kunnen verbot gen zijn. PARIJS, 11 Mei. (Part. tel. U.) De heer Antonin Proust heeft zich aai het hoofd gesteld van een comité voor een Parijsche wereldtentoonstellin; te houden in 1889, ter herinnering aan de groote revolutie. De Parijsche accjjnsen hebben tot 1 Mei 1M millioen minder opgebrack dan het vorige jaar, zoodat men voor 1883 een tekort op het gemeentelij! budget verwacht. St. PETERSBURG, 11 Mei. (Part. tel. H.) De Czaar heeft besloten, naai aanleiding zijner kroning, drie weken te Moskou te bljjven. De brjzettin; van Gortschakofl's stoffelijk overschot, dat eerstdaags uit Baden verwack wordt, zal alsdan in het beroemde klooster Sergius plaats vinden. VVEENEN, 11 Mei. (Part. tel. H.) De defintieve behandeling van het be kende Tisza Eslar-Joden-proces is tot 4 Juni uitgesteld. De vcreenigde liberalen hebben een dankadres aan hnnne kiezers uitge vaardigd, en hen lot verderen strijd voor de vrije school aangespoord. PARIJS, 12 Mei. Volgens het Mém. dipl. heeft de Sultan verklaard fi Engelsche suprematie over Egypte te zullen aannemen, wanneer zjjn souveré niteit, bjj afzonderlijk verdrag, gecontrasigneerd door alle onderleekenaan van het tractaat van Berlijn, wordt erkend. IW «J E X tl) W D E W. Mijnheer de Redacteur! K. is wel zoo goed geweest te antwoorden op mijn' vraag «Hoe noei men hel nu als er 15 dagen méé heengaan terwijl het verslag (nl. van det Gemeenteraad) stenografisch is"? Ik ben daarvoor dankbaar, maar kan n; met dat antwoord niet vereenigen. K. begint met te zeggen dat ik mij vergis, want dat de Gemeenteverslagei van de Courant van zoogenaamde oude richting ook stenografisch werdet behandeld. Ik zal dat niet tegenspreken maar ik wil toch opmerken, da! zoodal het geval is geweest, er wel eenige gronden voor mijne vergissin; bestonden. Als ik van stenografische verslagen lees, dan stel ik mij die voor als li zijn verkregen door middel van de versnelde wijze van schrijven, met let- kens, zooals in de ls,t en 2Je kamer plaats heeft, waardoor het mogelijl wordt, om hetgeen 's morgens is gesproken, reeds dezelfden avond in dt couranten mede te deelenzooals b. v. door het HandelsbladVaderland, N. R. Courant en het Dagblad van Z.-H. en 'sGravenhage geschiedt. Daar nu het besproken verslag vroeger wel eens 8 dagen na de zittinj uitbleef dacht ik dat het niet stenografisch was, omdat ik mij niet kon voorstellen, dat er 8 dagen noodig waren voor dalgeen wat de groote Bla den in één dag kunnen doen; vandaar mjjne vergissing; heb ik gedwaald! Errare humanum est. Het is echter mogelijk dat aan het uitgeven van een Gemeenteraads-verslas formaliteiten zijn verbonden die vertraging ten gevolge hebben, en geljjkt spoed met de kamerverslagen van de groote Bladen onmogelijk maken, maar dat zoo'n stenografisch verslag 15 dagen na de zitting moet uitblijven daar van heb ik geen hoogte; daarom stelde ik de vraag: Hoe noemt men hel nu? enz. enz. enz.; K, antwoordt daarop »I)ie de naam heeft van vroeg opstaan komt nooit te laat". Dit antwoord komt mij minder juist voor. Onder verbetering zoo ik mecnen de waarheid meer nabij te zijn door te antwoorden «Die de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6