BUITENLAN DSCH E BERICHTEN. Ook Ie Echterbosch heeft Zondag jl. een groote boschbrand gewoed. Nopens den moord te Onderdendam, meldt men van daar het volgende aan de AmsterdammerSedert eénige jaren woonde de lederhandelaar J. Melis alhier samen met eene huishoudster Margrieta Meijer. Onlangs ging de man failliet, maar de meeste losse goederen werden het huis uitgebracht, en verklaard toe te behooren aan de huishoudster. Daar er vermoeden bestond dat deze zaak niet pluis zou wezen, werd de man in hechtenis genomen, maar later werd hij bij gebrek aan het noodige bewijs van fraude weer op vrjje voeten gesteld. Zaterdagavond nu werd zijne behuizing verkocht, en de kooper, vreezende dat het moeite zou kos'en hem de woning te doen ontruimen en toch het voornaamste gedeelte er ven liefst dadelijk willende betrekken, verhuurde hem een klein deel daarvan, lie volgende dag werd dadelijk besteed om de meubels enz over te brengen. De drukte eischte zeker een extra borrel, waarvan beiden, Melis en de juffrouw Meijer, buiten dien niet afkeerig waren. Hierbij in aanmerking genomen de zonderlinge verhouding die tusschen beiden bestond, is het niet te verwonderen, dat de buren in den vooravond van denzelfden dag weinig notitie namen van het gekrakeel en het vloeken en scheldendat intusschen de voorbereiding schijnt geweest te zijn tot eene tragische ontknooping van het drama. Om- streeksch middernacht werden de zaken van dien aard, dat de buren, niet gaarne langer in hun rust wenschende gestoord te worden, meenden zich er mede te moeten bemoeien. Ze vonden M. Meijer dood op den vloer liggen. De politie, er bij geroepen, arresteerde Melis, en het geneeskundig onderzoek van de heeren Folkersma en Sormani uit Groningen, in verband met het voorloopig verhoor van de getuigen en den ex-lederhandelaar, dat tot laat in den avond werd voortgezet, schijnt van dien aard geweest te zijn, dat er zwaar vermoeden bestaat om laatstgenoemde schuldig te oor- deelen aan den dood zijner huishoudster. Hij is geboeid naar Groningen getransporteerd. Aan boord van het Engelsche stoomschip City of Lisbon, kapt. J. Slack, in lossing liggende aan den spoorweg te Terneuzen, is Dinsdag morgen een matroos uit den mast op het dek nedergevallen, en een paar nren later aan de bekomen verwondingen aldaar in het ziekenhuis overleden. H(j was genaamd H. M. Gee, 49 jaar oud, en behoorde te huis te Whitehaven, in Engeland. Te Pey, gemeente Echt, is een drietal personen aangehouden, onder verdenking van valsche munt te slaan en in omloop te brengen. Het zijn zekere D. en vrouw en een Duitscher, bij hen inwonende. Een onderzoek ten huize van D. leidde reeds tot de ontdekking van vormen van gips, valsche muntstukkenten deele onafgewerkt, en eenige papieren, waaruit bleekdat men met Duitschland in betrekking stond. Er werden in die fabriek marken, dubbele marken tot vjjfmarkstukken toe vervaardigd. De officier van justitie en de luitenant der mare'chausse'e uit Roermond hielden gisteren ter plaatse een langdurig onderzoek. Alle benoodigdhedentot het maken der valsche munt, werden in een tuin begraven gevonden en in beslag genomen. •s GRAVENHAGE10 Mei. Door Z. M. is benoemd tot opziener le kl. der visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, P. M. Voerman, thans opziener 2e kl. bij die visscherijen. Bjj Z. M. besluit is graaf De Pourtalès-Gorgier erkend en toegelaten als consul van Frankrijk te Batavia. De minister van justitie, gelet op art. 11 der wet op het notarisambt, zooals die bepaling is vastgesteld bij de wet van 6 Mei 1878 (Sibl. n°. 29) in verband met art. 1 van het kon. besluit van 4 Juni 1878 (Stbl. n". 81); heeft bepaald, dat het examen bij eerstgenoemd artikel bedoeld, voor het jaar 1883 zal aanvangen op Maandag 2 Juli e. k.en dat het zal gehouden worden te 's Gravenhageen tevens benoemd tot lid en voorzitter der staats commissie belast met het afnemen van gemeld examen mr. J. Kalfl, raads heer in den hoogen raad der Nederlanden; tot leden m'. A. A. De Pinto, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; ra'. M. A. Van den Acker, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; m'. 11. J. Hamaker, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht; m'. W. Hemsing, ontvanger der registratie en domeinen te Gouda; jh'. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, notaris te Groningen; m'. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht, notaris te Amsterdam; tot plaatsvervan gende leden m'. L. U. De Sitter, rechter in de arrondissement-rechtbank te Arnhem; m'. Ph. W. Van Heusdeadvocaat te 's GravenhageH. J. W. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen le Oirschot; F. Meijer, no taris te 'sGravenhage; A. Moll, notaris te Arnhem; tot secretaris m'. A. Teixeira de Mattos, hoofdcommies bij het departement van justitie. De luit. ter zee 2e kl. H, J. Wichers, uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Gilde- meester zitting genomen. Er werden langdurige politieke discussiën gevoerd over de mededeelingen der regeering. De heer Van der Hoeven noemde het ministerie een bijeengescharreld gezelschap, waarin vooral de minister van koloniën een anti-parlementair element was en met het oog op zijn verteden geheel in strijd met de koloniale politiek van de meerderheid der kamer. Hij zou alle wetten daarom afstemmen. De heer Brouwers protesteerde tegen de vorm en inhoud dezer rede, als ongepast en ongegrond. De minister Heemskerk noemde "bijeengescharreld" onparlementair en onjuist het ministerie was volmaakt homogeen en de minister van koloniën was doorkneed in Indische toestanden. Hij noodigde de kamer uit de daden van het ministerie af te wachten. Op eene vraag van den heer Rutgers of de minister van koloniën het billiton- en conversie-vote zou uitvoeren, ant woordde de minister Waanders, dat de regeering geheel het gevoelen der kamer deelde in de billiton-zaak en telegrafisch den gouv.-generaal had aan geschreven elke prejudice uitvoering van het billiton-contract te keeren en conversie-inmenging te weren, terwijl hij zijne Indische middelen wil ver beteren en den toestand zuiveren. Op eene vraag van den heer Schaepnn verzekerde de minister Heemskerk dat het de bedoeling was het mandai van de commissie tot grondwetsherziening niet te beperken dan alleen zoover het noodzakelijke betreft. Over flnanciëele plannen liet de regeerii zich niet uit. Het debat is daarop gesloten. Dinsdag komt de kamer weder bijeen. Het gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak van G. v. d. V. diens huisvrouw P. Z., uit Ellemeet, wegens het afleggen van valsche») tuigenis in eene boetstraffelijke zaak, tot 45 dagen eenzame opsluiting. Voor het hof stond vervolgens terecht de ffidische baboe S.oud 18 jars laatst als dienstbode werkzaam ten huize van den heer v. O., majoor n het Indisch leger, wonende te 's Hage. Zij werd beschuldigd en beken volmondig in het begin van de maand Februari door middel van haar it hehoorende sleutels een bedrag van f 60 aan haar meester te hebben vreemd uit een kistje dat in eene kast was geborgen. Adv.-gen. mr. veld requireerde hare veroordeeling tot vier maanden celstraf. De verdedig) m'. Cort Van der Linden hoopte dat zijn cliënt de laagst mogelijke sir zou worden opgelegd. Het hof deed dadelijk uitspraak en veroordeelde i baboe tot zes maanden gewone gevangenisstraf. Nog werd behandeld de zaak van de Rotterdamschc dienstbode A. D v.; die in het begin van Febr. jl. op den eersten dag de beste dat zir een nieuwe dienst bevond de handigheid had haar nieuwen meeste stelen. Zij ontvreemdde uit eene openstaande lade van een commot. veer 6.50 aan klein geld en uit de lade van eene behoorljjk geslotei na de sluiting te hebben verbroken, drie rijksdaalders. Adv.-gen. r veld requireerde eene veroordeeling tot 8 maanden celstraf. De v Je; m'. Landsberg wees het hof op eenige verzachtende omstandigtu uitspraak is bepaald op aanst. Zaterdag. Bij de dezer dagen te Neuwied verrichte plechtigheid van van de jongstgeboren dochter van HH. KK. HH. den prins en de pr Wied, heeft Z. K. H. de prins van Oranje zich laten vertegenwoc-r.' door zijn adjudant, majoor Beijerman, en waren van het huis vra Z K. H. prins Frederik der Nederlanden tegenwoordig de hofmaarschalk graaf Van Bylandt, particulier secretaris van wjjlen Z. K. H. De heer Oberg, consul-generaal van Turkije, commissaris bij deti toonstelling te Amsterdam, is alhier aangekomen en aan het Hotel Pai afgestapt. In de laatste weken wordt in het Badhuis te Scheveningen ijverig werkt om nog met het begin van het badseizoen met eenige noodzakelj verbeteringen gereed te komen. Zoo wordt o. a.geljjk wjj reeds vro« gemeld hebben, de kurzaal vergroot ten koste van de daaraan grenza leeszaal; eenige apartementen aan de landzijde van het gebouw, rechtst de entrée, worden als leeszaal ingericht. Het aantal logeerkamers is minderd; van daar dat het vereerend aanzoek van prins Albert van Pruis: om dezen zomer zjjne gewone apartementen te betrekken, moest woti afgewezen; de vertrekken, die Z. K. H. in de laatste jaren in gebruik li moeten nu voor lees-, conversatie-, biljartzaal enz. dienen. Het terrasn wel als de kurzaal zullen electrisch worden verlicht. Aan de Electm Verlichtings-maatschappij te Amsterdam is deze taak opgedragen. De bin»: en buitenbaden blijven onder het toezicht van d'. Mess. Voor de »bat mïxtes" is aangewezen de strandvlakte tegenover het hótel d'Orangc. ïi ('leze baden zal waarschijnlijk een costuum worden voorgeschreven ah Óstende in gebruik is. Het comité tot slichting van een Casino te Scheveningen heeft li ontbonden, nu hetzelfde doel dat de Vereeniging zich voorstelde door h."h. Coblijn c. s. zal volvoerd worden en het boHwen van twee zooi theaters voor onze badplaats als eene overbodigheid kan beschouwd wordt BEL6IE, Philippart is bij zijne aankomst te Brussel onmiddellijk in verhoort nomen door een der rechters van instructie. Het verhoor duurde genré tijd. Hij ontkende de hem ten laste gelegde feiten en werd naar des vangeuis des Petils Carmes gebracht, waar hij met zijn advocaat Edira Picard mag confereeren. Hoe het lot toch kan wisselen! Er was een waarin een ieder zich om Philippart schaarde als om een Law. Dit wi toen te Parijs. Hij werd overal ontvangen en stond op hoogst vriendschap pelijken voet met de grooten van den dag. Te Brussel had hij een gr» hotel en te Blankenberghe had hij zich. op den dijk, eene villa doen bot wen, die op een kasteel in de Middeneeuwen geleek. Thans moet dir financiëele grootheid voor den correctioneelen rechter verschjjnen wegense# onteerende beschuldiging, j -- In de 4 pCt. leening van 60 miilioen is voor vijftig maal het gevraagi bedrag geteekend. 35GËLA 1». Het is nu officiéél aangekondigd dat de koningin de visscherij-tenton stelling niet kan openen, maar dat zulks door den kroonprins en de kroot prinses geschieden zal. De minister Granville ontving Maandag eene deputatie van //de Wil king-Man's Sunday Association", die hem verzocht de motie van lord raven le steunenten gunste van het openen van rijksmuseums en galerijt op Zondag. De minister antwoordde, dat hij er op zich zelf vóór was maar dat deze zaak overeenkomstig met de publieke opinie geregeld wordo moest en dat het uiterst moeielijk was te weten, hoe die aangaande d« quaestie gezind was. Kelly, door de jury te Dublin schuldig bevonden, is ter doodt» oordeeld. De vijf ter dood veroordeelde moordenaren van Cavendish en Burl bereiden zich voor tot het ondergaan van hun vonnis, en worden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2