Ë1D8C1IE Ml RAIT. P 1883. 108. WOENSDAG 9 MEI. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. nj at. 9 2)1 ;nd :nd erbo orde De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De ]>rijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- ijsouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 Mei Voor de verkiezing van drie leden der provinciale staten zijn heden van e 1266 kiesgerechtigden 693 stembriefjes ingekomen. - Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de commies kl. H. J. Greven, de commies 4e kl. D. J. Braakenburg en de surnume- air 51. J. Pleyte ten poslkantore alhier hunne functiën zullen uitoefenen. - De le luit. A. F. Lucassenvan het 2* escadron 3e reg. huzaren te 5 Amsterdam, is benoemd tot luitenant-adjudant bij het regiment te Leiden. n - Hedenavond om kwart over zeven is de bliksem ingeslagen in de dien genaamd «de Oranjeboom" aan het Plantsoen, waardoor brand ontstond. F— Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart dezes jaars werd rt museum van oudheden alhier bezocht door 746 personen. -Uil eene nadere aankondiging in dit nummer blijktdat houders van 40; onnementskaarten van ƒ10 voor het Badhuis te Scheveningen dagkaarten tor dames onder hun geleide zullen kunnen verkrijgen a 50 cents. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van be- inghebbendendat de commissie, belast met het afnemen van de practische tamens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 - SfM. n®. 222). zal zitting houden op Donderdag 7 Juni e. k., en volgende 84| gen, te Leiden. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang- gj' èbendeu, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die j23i Idbende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden 505 (gelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet S 25 December 1878 Stbln°. 222), zal zitting houden op Maandag 21 lie. k. en volgende dagen te Utrecht. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebben- 78jm, dat in den loop der maaud Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden 78 (Sten tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift ^apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Mep- 93 1 Voorwaarden vermeld in de Staatscourant van 8 dezer. 365 De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks 60! atkist bij de Nederlandsche bank, op 5 dezer, en de som der betaalmid- 57'jtien op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag itoten van 27,242.062.66% - Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, vertrok giste- rtvan Colombo. liet stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, ver- 12011 »kgisteren van Suez. De Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, 1185 lelde Kaap Rocca den 7d,D Mei. De Gelderlandvan Java naar Rol- Nam arriveerde gisterenavond te Suez. Voor machinist-leerling 2' kl. bij de marine hebben zich 54 sollicitan- 30lJ aangemeld. 361 - De directie der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij en die der Holl. IJzeren Srweg-maatschappij heeft bekend gemaakt, dat de retourkaarlen in lui-verkeer afgegeven op 12 en 13 Mei a. s. voor den terugkeer geldig tot en met 15 Mei d. a. v. - Een veertig leden van de gymnastiek-vereenigingen «Hellas" en «Olympia" sHage hebben, onder leiding van de directeuren, een turnmarsch ge- akt. Eerst vertrokken zij per spoor en per stoomtram naar Bodegraven nndeldet: van daar naar Leiden, een marsch die van ruim 10 uur tot 1 vier duurde, door prachtig weder werd begunstigd en door het zingen turnliederen werd veraangenaamd. Het onw:der, dat gisterenavond boven Den Haag losbrak, heelt, be kt eene alleraangenaamste verkwikking van tuinen en weilanden, een «is veroorzaakt in de telephonische gemeenschap van de stoomtram sthen Loosduinen en het station, ten huize van den heer J. 11. Van der f De bliksem vond eene afleiding langs den lelephoondraaddie zich in de deuropening van genoemde herberg ombuigt en daar zijn eind- 21.- ut vindt in de naast het bufï'et staande batterij. Nog voor die batterij tikt te hebbenwerd de draad afgebroken en stond het voorhuis een inblik in lichte laaien gloed. Glazen werden van het buffet geslagen en toonbank beschadigd, maar persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 'Óisgeuoolen waren gelukkig spoedig van den sfihrik bekomen. [D. v. 's Gr.) -In zake het spoorwegongeluk bij Veenenburg op 4 Februari, heeft het 'chtshof le Amsterdam bij arrest van gisteren het vonnis bevestigd 111 1005 111 1425 104 125» 435 13 76 Hosta 47.41 Deüt der arrond.-rechtbank te Haarlem, waarbij de machinist W. A. J. tot eene celstraf van twee maanden is veroordeeld. Ten behoeve van eene gelijkmatige regeling van de spoorweg-uurwer ken, wordt thans door het hoofdkantoor van de rijkstelegraaf te Amsterdam, dagelijks in den vroegen ochtend, een tijdsein gegeven aan de llollandsche, Staats- en Rijnspoorwegen. De koningin van Rumenië, die thans te Neuwied vertoeft, zal waar schijnlijk nog in deze maand de Tentoonstelling te Amsterdam bezoeken. Gisteren is de diamant-tentoonstelling te Amsterdam geopend. Te elf uur kwamen eenige genoodigde autoriteiten in het sierlijke gebouwtje bijeen, om het eerst de belangrijke expositie te zien. De heer mr. G. Van Tien hoven, burgemeester, de wethouders RoëH, Bergsma en Driessen, de heeren Cordes, Agoslini, Tasson, allen met hunne dames, werden door het bestuur uit het comité van diamantslijpers ontvangen en door den heer S. W. Jo- sephtts Jitta welkom geheeten. Aan de dames werden bouquetten aange boden. Nadat eenige versnaperingen waren gebruikt, werd de prachtige expositie, die eene waarde vau misschien 2% millioen vertegenwoordigt, in oogenschouw genomen. Vijfendertig inzenders hebben in 52 vitrines hunne schatten geëtaleerd. Een aantal belangstellenden hebben de onderneming bovendien financiëel gesteund. De eerste vitrine bevatte heden in schitte rende edelgesteenten een «welkom Burgemeester in ons midden", met een gekleurd stadswapen van diamanten opgesmukt. Aan het gebouw bevindt zich voortdurend een brandwacht, die eene brandkraan, twee extincteursen een seintoestel ter dispositie heeft. Des nachts wordt het gebouw door een agetit van politie en een brandwacht bewaakt. (d.) Te Veenendaal hebben de onruststokers het nog wel op de goedgezinde arbeiders der Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij gemunt. Zoo trachtte een der belhamels bij den opstand, zekeren J. v. L., geholpen door zijne twee makkers, een oppassend werkman J. v. G. geld en sigaren af te persen. Toen deze niet genegen bleek te zijn iets af geven, wierpen zij hem in het water. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Te Oostermeer heelt zich eene ongehuwde moeder uil wanhoop met haar kind in het water gestort; beiden zijn er levenloos uilgehaald. Zij was door haren minnaar verstooten. Door hel hoofdbestuur der Schippersvereeniging «Schuttevaer" is aan den nieuwen minister van waterstaat enz. een adres opgezonden in zake de verbetering van het Zwolsche Diep. Het hoofdbestuur treedt niet opnieuw in bijzonderheden, maar dringt sterk er op aan, dat de verbetering van het Zwolsche Diep spoedig ter goedkeuring aan de tweede kamer zal worden voorgedragen. Donderdag morgen heeft er brand gewoed in een dennenbosch nabij het landgoed «Twickel" bij üelden. Men beweert, dat de brand ontstaan is doordat eenige jongelui, hongerig geworden zijnde van het dauwtrappen, een vuurtje aangelegd hadden om in de hcete asch eieren te koken. In de vorige week hebben te Asch en te Reckheim, aan de Zuid-Wil lemsvaart, boschbranden gewoed, waarvan de schade op ƒ75000 wordt begroot. Eenige jongens le Schoonoord hebben door middel van lucifers een bosch in brand gestoken, waardoor eenige hectaren bosch zijn verbrand. i Zij hebben reeds hunne daad bekend. Uit llarlingen wordt gemeld: De hoofdoorzaak van het uitwijken van zoovele arbeiders gezinnen uil het noorden en westen van Friesland naar Amerika moet gezocht worden in het nagenoeg verdwijnen van den vlas bouw, die gedurende de laatste vijf jaren telkens minder is geworden, ten gevolge der daling van de vlasprijzen. liet vlas eischt van het oogenblik dat het opkomt tot aan de aflevering telkens arbeid, waardoor de bouwman als het ware steeds in voorschot is; natuurlijk rekent hij op terugontvangst vau dat gelden bij de lage prijzen der laatste jaren is hem in dezen zoo menige teleurstelling geworden, dat hij het niet meer geraden acht dezen tak van landbouw te beoefenen. Volle arbeiders verdienen 8 cent per uur, de mindere 6 cent! Bij zulke verdiensten gaat men lichtelijk over tot emi- greeren. Ook koolzaad, anders een belangrijk product in deze streken, wordt weinig verbouwd, in aanmerking van den ontzaglijken voorraad, welke van dit artikel nog van vorige jaren overig is. ZCt.) Zaterdag werd door den ambtenaar van hel O. M. bij de rechtbank te Middelburg tegen een schoenmaker te Ritthem, die beklaagd was van het afleggen van een valschen eed in eene civiele zaak183 dagen celstraf en ontzetting van zijn burgerschapsrechten geëischt. Uit Onderdendam wordt gemeld, dat Zondagnacht aldaar vermoedelijk

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1