s BINNENLANDSCHE BERICHTEN. alle iezei YK.EI tiiJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van JHaandag 30 *4pril 3883, JV". 303. LEIDEN28 April Gisterenavond is aangehouden de 15-jarige knaap H.. die een paar duiven (gewoon soort) wilde verkoopen. van welke dieren hij de herkomst niet verklaren kon. Als eene bijzonderheid verdient melding, dat genoemde jongen jl. Maandag ter zake diefstal van duiven en konijnen voor de rechtbank ie 'sGravenhage terecht heeft gestaan en zijne veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf door het 0. M. werd geeischt. Dengene, die omtrent eerst- getnelde duiven inlichtingen kan geven, worden verzocht daarvan mede- deeling te doen aan hel commissariaat van politie. lieden is alhier door de politie aangehouden een manspersoon, in deze gemeente niet te huis behoorende, genaamd G. S. B.die zich aan bedelarij jiad schuldig gemaakt; hij is naar de gevangenis te 'sGravenhage overge bracht. Gisteren in den vroegen morgen ontstond in de broodfabriek van den beer M. P. D. aan de Hoogewoerd een begin van brand, en wel in het pla fond der machinekamer, veroorzaakt door de hitte van den schoorsteen der machine. Onder toezicht van den directeur van hel brandwezen werd die brand door het werkend personeel met eenige emmers water gebluscht. Door de Israëlitische Tonneelvereeniging //Eendracht" zal Maandag aanst. in het lokaal //Ephraim" eene looneeluitvoering worden gegeven ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoders van den laatslen storm te Urk en Moddergat. Werd er reeds veel gevraagd en ook door velen aan die roepstem gehoor gegeven, toch bljjft de nood groot en aar zelen wij niet deze voorstelling onder de aandacht van Leidens ingezetenen te brengen. Genoemde vereeniging heeft zich reeds vrjj gunstig doen kennen zoodat wij ons vleien, dat niemand zich de geringe entrée (50 ets.) zal be klagen en het bewustzijn smaken ook het zjjne te hebben bijgedragen tot leniging der ramp van die ongelukkigen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 lot 65 volwassen personen en 5 tot 12 kinderen. Pakketten, het gewicht van 3 kilogram niet. te bovengaande, kunnen met 1 Mei e. k.. zonder aangilte van waarde, per post over Duitschland of Frankrijk naar St. Thomas, St. Jan, Christiaausted en Frederiksted (Deen- sche Antillen) verzonden worden. Het port, bij vooruitbetaling te voldoen, bedraagt voor elk pakket, bij verzending over Duitschland 1.75, en bjj verzending over Frankrijk f2. r- De eerstvolgende verzendingen van brieven enz. naar Curasao langs den weg van New-York zullen geschieden 9 en 25 Mei en 13 Juni e. k. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat voor de opengevallen kan toren te Maurik c. a. en te Ouderkerk a/d Usel (ressort Lekkerkerk) zich voor alsnog geene bevoegde sollicitanten aangemeld hebben. Ontvangers en andere ambtenaren dier belastingen, krachtens de beslaande regelen tot een dier betrekkingen benoembaar, kunnen zich mitsdien alsnog lot 15 Mei e. k. bij het departement van financiën daarvoor aanmelden, onverschillig of zjj overigens tot mededinging naar die kantoren bevoegd zijn. Het stoomschip Prinses IPilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille den 27"' April. Het stoomschip Soendavan Amster dam arriveerde gisteren te Batavia. De Limburg, van Java naar Botterdam, passeerde gisteren Sagrès. De Utrecht, van Rotterdam naar Java, vertrok heden naar Marseille. Binnenkort zal de staat overgaan tot den gedeeltelijken verkoop der lan- derjjen te Zwaluwe. behoorende totdedotatie vanwjjlcnZ.lv li. prins Frederik der Nederlanden. Nagenoeg 150 heet. zijn in dezen eersten koop begrepen, alle landerjjen van de eerste qualiteit. De schatters voor den verkoop zijn reeds benoemd. Het schroelstoomschip 1' kl. Leeuwardenkommandant de kapt. ter zee Van Woelderen, komende uit Oost-Indië, wordt spoedig, waarschijnlijk over een paar dagen, binnen verwacht. Indien het voorstel om de lijn Leiden—Katwjjk door de Holl. spoor wegmaatschappij te doen exploiteeren wordt aangenomen, bestaat het plan om eerstgenoemde Ijjn te verbinden met Noordwijk en de stoomtram ook 784 aan de Holl. maatschappij in exploitatie te geven. [Obl.) 60| pe hoofdingenieur Waldorp is naar Buenos-Ayres vertrokken tot liet ontwerpen en uitvoeren van plannen voor havenwerken aldaar. Naar de IV. li. C. verneemt zijn de hh. De Monchy en Van Rossem. pakhuismeesteren te Rotterdam, in onderhandeling met de directie der kon. maatschappij //de Schelde" te Vlissingen. over den afstand van terreinen aan tie havenwerken aldaar, voor den opslag van petroleum. Een onbekende heeft aan de Inrichting voor doofstommen onderwjjs te Roltrrilam de belangrjjke gift van 2500 geschonken. Eene gelijke gilt ontving ook de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooghjders in Zuidholland, van een onbekenden menschenvriend. Z. M. de koning verleende gisteren te Amsterdam audiëntie aan parti culieren Z. M. heeft tevens een onderhoud gehad met jhr. C. A. Van Sijpe- steinou,l-gouvcrneur van Suriname, en de heeren W. J. L. Grobbee, minister van financiën, en F. G. Van Bloemen Waanders, minister van koloniën. Uil. MM. de koning en de koningin brachten hedenmorgen hun gewoon jaarlijksch bezoek aan Arti et Amicitiae". Bjj hunne terugtocht naar hel paleis de Prins-Hendrikkade passeerende, hadden aldaar alle schepen hun feeslvlaggen ontplooid, op de l/assenaer stonden de jongens in het want cn deden een luid hoezee hooren. Na het dejeuner brachten HH. MM. een bezoek op het raadhuis; vervolgens reden zjj naar het Aquarium. Daarna brachten Hll MM. een bezoek aan de koningin van Zweden in het Amstel- hólel. lieden middag was er diner ten' hove, waarbij o. a. genoodigd zjjn de leden van den gemeenteraad enz. Woensdagmorgen te 9 u. 15 m. vertrekken HH. MM. de koning en de koningin met prinses Wilhelmina per extra-trein van de Ned. Rijnspoorweg maatschappij van Amsterdam naar Luxemburg. In de Belgische afdeeling op de tentoonstelling le Amsterdam zal o. a. Prijken het kasteel te Arolseu. de geboorteplaats van 11. M. de koningin, vervaardigd uit stukken band, veters en dergeljjke artikelen. De eer van jj. deze aardige gedachte komt loc aan de firma F. Van Damme en Zonen, te Hamtne bjj Dendermonde. De wis- en natuurkundige afdeeling der koninklijke academie van we- .Dtuf '«schappen vergaderde gisteren in het Trippenhuis te Amsterdam. 40 711 100! 51 65 123' 881 50 92i 77! 118 41! 1# it i» 41! 111 100 10!' De commissie belast met het uitbrengen van een rapport in zake den brief der Nat. Vereeniging van Ned.-Indië wordt diligent verklaard, ten einde Zich nog eens persoonlijk tot den minister van koloniën te wenden en hem te verzoeken op het vorig besluit dienaangaande terug te komen. De heer Von Baumhauer deelt mede, dal de Holl. Maatschappij van We tenschappen voor de uitvoering der plannen van den heer Sluyter 1000 heeft toegestaan, mits de daarvoor benoodigde ƒ7000 worden bijeengebracht. De secretaris leest daarop een rapport voor van den heer Schols omtrent de bladen met aanteekeningen van de peilschaal le Urk. De conclusie van het verslag is om die waarnemingen ter beschikking te stellen van den mi nister van waterstaat, handel en njjverheid. De lieer Hoffmann brengt verslag uil over de verhandeling van den heer A. A. W. Hubrecht en stelt voor die verhandeling in de werken der Aca demie op te nemen, met welk voorstel de vergadering zich vereenigt. De heer Donders doet daarop eene mededeeling over spectroscopische verge lijkingen. Spr. besprak eerst een toestel met gekoppelde spleten, waardoor men 3 spectra verkrijgt en dus vergelijkingen kan maken lusschen twee ge combineerde spectraalkleuren en eeue eenvoudige spectraalkleur. Door deze vergelijkingen zijn de verhoudingen der kleuren op te sporen; terwijl zij tevens merkwaardige gegevens aanbieden ter opsporing van den overgang van liet normale zien tot kleurenblindheid Daarna sprak de heer Engelman o»er dierlijk chlorophyl. Uil proefnemin gen door spreker gedaan bleek, dal de chrorophyl. die voorkomt in het dierlijk organisme, hoogst waarschijnlijk geen parasielische planten zijn, zooals men langen tijd heeft beweerd. Ten slotte deelde de heer Behrens nog het een en ander mede over een onderzoek van oude gesteenten, door Juiightihn medegebracht uit Java. Nadat de heer R. D. M. Verbeek, correspondecrend lid der Academie, had medegedeeld, dat hij weder naar Indië ging vertrekken, werd hem door den voorzitter namens de vergadering een hartelijk woord van aTscheid gebracht. De vergadering ging daarop in buitengewone vergadering over. Hbl Gisteren voormiddag te circa 8 uren is de villa Chambesrj. toebehoo- rende aan den heer J. en bewoond door de dames v. d. S.aan den Vaart- weg te Hilversum, eene prooi der vlammen geworden. Huis en inboedel waren verzekerd. Van den inboedel is veel gered. I e oorzaak is neg on bekend. De erfenis van mevr. de wed. Westenbrink Meijer, geb. Mulder, ver maakt aan het Prot. bestedelingenhuis le Arnhem, bedraagt de vermoede lijke geldswaarde van ƒ26000, bezwaard uiet een levenslang vruchtgebruik van ƒ500 en ƒ400. Aan de llerv. gemeente te llien en üodewaard is door wjjlen D. Van Eldik een legaat besproken, bestaande in eene erfstelling, waarvan de vermoedelijke waarde geraamd wordt op ongeveer 4000. Door den heer K. Zijp, burgemeester te Twisk, is, bij gelegenheid van een huiseljjk feest, ƒ2400 geschonken aan de armen dier gemeente Men meldt uit Zwolle: Nu de eieren verkocht worden bij groote par tijen voor 2.25 en 2.75 de 100 stuks en de vette kalveren 1.15 de KG. opbrengen, beginnen de boeren de kalveren met eieren te mesten. Men verwacht, dat spoedig de eieren duurder zullen worden. De varkensziekte in den omtrek van Zwolle kan als geëindigd beschouwd worden. Te Leersum is eergislerenmorgen opgevischt liet lijk van Cornelis Niekerk, koopman aldaar. Daar men bij hem eene portefeuille miste, die geldswaarde moest bevatten, zoo vreest men, dat hier aan eene misdaad moet gedacht worden. Voor het gerechtshof te 's Herlogcubosch stond eergisteren terecht J. 11. M., ontslagen gcagreëerd klerk ten kantore van den rijksontvanger te Dongen, beschuldigd van in genoemde betrekking en in de registers van de grondbelasting, het personeel en het patent, niet minder dan 195 valsch- heden gepleegd te hebben en zich aan 138 misbruiken van vertrouwen te hebben schuldig gemaakt. De feiten werden door hem erkend, en het O. M. eischic eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Eergisterenavond omstreeks 10 ure ontstond door eene onbekende oor zaak plotseling brand in een huis te Mook, waarin herberg werd gehouden, loebehoorende aan J. Lamers, in de onmiddellijke nabijheid van de spoor wegbrug over de Maas gelegen. Het huis brandde geheel af. De vlam greep zoo snel om zich heen, dat aan het redden van de roerende eigendommen niet viel te denken. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Bij een hevigen brand, die Donderdagavond te Catsop (Limburg) woedde, zijn vier huizen en eene schuur in asch gelegd. Eene groote partij graan werd hierbij vernield, terwijl 3 koeien en een varken in de vlammen om kwamen. Slechts een gedeelte van het verbrande was verzekerd; de oorzaak is onbekend. 's GRAVENHAGE, 28 April. Door Z. M. is F. E. Van Nispen, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maassluis, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen le Zalt-Bommel. De 12" Mei a. s. zal het buitengewone gezantschap, hetwelk is opge dragen Z. M. den koning te vertegenwoordigen bij de plechtige kroning van den Czaar, de reis naar Moskou aannemen. Het hoofd en de leden van Zr. M». buitengewoon gezantschap bij de kroningsfeesten van den Russischen keizer, zullen le Moskou verblijf houden in een geheel huis dat voor de missie gereserveerd is. Li Fong Pao, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Chineesche rijk te Berljjn en 'sHage, is heden, vergezeld van dr. T. lfreyer in laalstgemelde standplaats aangekomen en afgestapt in het Hotel den Ouden Doelen. Bij de voortzetting van de zaak tegen N. Z. K.beschuldigd van het namaken en opzettelijk in omloop brengen van muntbiljetten, op gisteren voor het gerechtshof, nam adv.-gen. mr. Gregory het woord en stelde de driestheid in het licht waarmede door besch. was te werk gegaandoor eerst bQ onbekende en later bij hem bekende personen die.biljetten ter inwisseling te geven; zoodoende had ook deze misdadiger zelf het bewijs zijner schuld der justitie in handen gegeven. Adv. gen. stelde zich twee vragen ter beantwoording: 1°. heeft de besch. de ten processe voorhanden biljetten vervaardigd 2". Zooja, heeft hij dat ge daan met boos opzet? Beide vragen kond<n z. i zeer stellig bevestigend be antwoord worden. In aanmerking de schade door hem berokkend, dat minstens op 1500 kan worden geschat, kou het niet anders ol zoo iemand moest zwaar gestrait Wordendaaraan zou z. i wel niet worden getwijfeld. Door zijne handelingen was het publiek vertrouwen niitermate geschokt en om dat vertrouwen weder tot kalmte te brengen oordeelde Z. E.'G. A. het noodig dat eene buitengewoon voorbeeldige straf zou worden opgelegd. Adv.- gen. requireerde ten slotte de veroordeeling van besch. tot 15 jaren tucht huisstraf en 38 geldboeten van 50. Als verdediger van besch. trad op nir. C. A. Vaillant, die volgaarne in-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5