ftEIDSCHE COURANT. 100. i, 1883. ZATERDAG 28 APRIL. STADS-BERICH TEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. e beij o «nj, rlei R. ort fi ngevo De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van arl, 201 der Algemeene Politieverordening van den 6llcn November 1879 Gemeenteblad n°. 9) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en Kei éénmaal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennisgeving vanJ lurgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd irorden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 April 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, Gezien art. 5 der Wet van den 28'1"1 Juni 1881, Stbl. n°. 97, tot rege- 41 ling van den kleinhandel in sterken drank enz.; -|| Brengen ter algemeene kennis dat door O. C\ REMMERSWAAL een ver- "lioekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank het klein in het perceel Levendaal n°. 19. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche 'ourant. 81Burgemeester en Wethouders voornoemd 54DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 April 1883. E. KIST, Secretaris. 6 it. et. m. LEIDEN, 27 April Gisterenavond had in de Nutszaal weder eene buitengewone vergade- ins plaats van de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging tot tordering van Zondagsrust. Als spreker trad op de heer H. C. Van der 7#yde. Naar aanleiding der gevoerde discussiën op de laatst gehoudene 6 rgadering gevoelde spreker zich gedrongen nog eenige woorden tot toe- li kling te spreken. Had de heer Buytendijk de heiliging van den Zondag sschien wel wat veel besproken, dit nam echter niet weg dat door hem bedoeling van de Vereeniging, den Zondag als rustdag te verkrijgen, het helderste licht was gesteld. Spreker trachtte dan ook van zijnen kant het breede dat hooge belang te betoogen en er op aan te dringen dat al f mogelijke zou worden in het werk gesteld die Zondagsrust te verkrij- o, ook zoo noodig in verband met de gezondheidsleer. Eendrachtige nenwerking om dat doel te bereiken was allerwenschelijkst, zonder par- iheid, opdat men, was eenmaal het doel bereikt en de rost verkregen, als vrienden kon scheiden en ieder van kant de heiliging bevor- en. Op de vraag van den voorzitter of er discussie werd verlangd, ant- mdde de heer J. H. Donner dat het hem genoegen deed eene uitnoodiging hebben ontvangen tot bijwoning dezer vergadering. Met belangstelling 1 hij spreker gehoord. Hij bekende niets tegen de beginselen te hebben, arvoor legde hem den rustdag te na aan het hart, doch zou nimmer kun- beslniten lid van deze Vereeniging te worden, omdat niet de bedoeling de negatieve heiliging van den Zondag. Ook in Engeland en Amerika ut de heiliging op den voorgrond; wanneer men het motief dat de rustdag van Goddelijken oorsprong laat varen, vreest spreker voor misbruik, van- ar dat volgens zijne meening de Vereeniging op dit standpunt niet moet ven staan. De voorzitter dankte den heer Donner en voelt zich gedron- te verklaren dat de Vereeniging niets anders bedoelt dan zich op socia- bodem te plaatsen en den Zondag vrij te maken. Door den heer Kouw rd, als wi.koian, in het midden gebracht dat volgens zijn inzicht deze k geheel op. maatschappelijk gebied moet behandeld wordenvolgens zijne tuing gevoelt de kerk zich niet sterk genoeg; vooral van de zijde der kgevers wordt krachtige ondersteuning verlangd. Ook in dien geest ver arde zich een ander werkman. De heer Chavannes had met genoegen 21 oord dat de heer Donner zich niet tegen de Vereeniging had verklaart hare beginselen betreftgedreven door broederliefde kan kracht geboren len en is eenmaal den rustdag verkregen dat ieder voor zich die dan heilige, beer W. Scheller trad in eene beschouwing omtrent den oorsprong van Sabbath en schelste deze als eene godsdienstige instelling bij Israël, hij zich keurde de heiliging zeer goed, doch vreesde onvruchtbare werking 'neer de Vereeniging dit op den voorgrond stelde. Met den schrijver van .Dei Rom. 14 moest spreker instemmen dat niet één dag, maar iederen dag, ge heel ons leven, geheiligd moet worden. Prof. Prins verklaarde dat hij zich ontevreden had gevoeld op de vorige bijeenkomst en de oppositie van den heer Donner had toegejuicht; hier behoorde geen sprake te zijn van heiliging, alleen Zondagsrust op maatschappelijk gebied te verkrijgen was de roeping der Vereeniging; aansprakelijkheid omtrent die viering was voor ieders verant woordelijkheid. Hrj wenschte alleen in bedenking te geven toch vooral acht te slaan op hét gehalte van de leden, niet op de contributie die betaald zal worden; ieder moet krachtdadig medewerken het groote doel te bereiken. Na nog eenige besprekingen door de heeren Donner, Kouw, Chavannes, Scheffer en Prins, waarin de eerste nogmaals vvklaarde zijne beginselen niet te kunnen prijs geven en vandaar niet als lid kon toetreden, waarop door den heer Scheffer werd verklaard zich die houding van den heer Donner niet te kunnen begrijpen, sloot de voorzitter de vergadering, met dankbetui ging aan de sprekers en van zijnen kant de verzekering gevende, dat het ook zijne vurige begeerte was, dat, na de verkrijging van den Zondag als rustdag, ook zijne heiliging niet zal achterwege blijven. Voor het verlaten der zaal werden de aanwezigenvoor zoover zulks nog niet was geschied, verzocht als lid toe te treden. De Staatscourant van heden bevat staten, betreffende: den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand Januari 1883, vergeleken met dien over dezelfde maand van de beide voorgaande jarenden invoer der voornaamste katoenen en wollen manufac turen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedurende de maand Januari 1883. BJiikp.ns mpdpHpplinff van Rpn rnngul.ffAnopooi Ann -» sabon, is de haven van Bangkok, te rekenen van den 8"tn Februari jl. door de Portugeesche regeering verklaard besmet te zijn met cholera, ter wijl de havens aan de golf van Siam door haar, van hetzelfde tijdstip, van besmetting met die ziekte verdacht worden. De Britsche regeering heeft het ressort van haren vice-consul te Har- lingen uitgebreid tot Terschelling, dat tot nu toe onder den vice-consul te Texel ressorteerde. Stc Bij de betrokken besturen is de overweging aanhangig van de vraag, of met het oog op het heerschen der pokken te Rotterdam en omstreken, de indeeling van de miliciens der lichting voor 1883 uit die gemeente in de garnizoensplaatsen zal worden uitgesteld. De beslissing in deze is nog niet genomen. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 'sHage 14 candidaten geexamineerd; afgewezen werden 9 en toegelaten de heeren P. A. Schar- wachter, van 's Gravenhage; D. Westerduin, van Scheveningen; J. DeHoogh, van Leiden; J. Smit, van Berkel, en L. G. Van Randwijk, van Rotterdam. Het stoomschip Conrad van Amsterdam naar Batavia vertrok van Malta den 26 April. Het stoomschip Limburg, van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Gibraltar. Naar men verneemt zal de heer Borret, lid der tweede kamer voor het district Tilburg, die dit jaar moet aftreden, zich om gezondheidsredenen niet weder verkiesbaar stellen. -- Ten behoeve der loterij van het nieuw op te richten Oude Vrouwen huis te Breda hebben HH. KK. HH. de groothertogin van Saksen-Weimar en prinses Marianne der Nederlanden ieder ƒ100 gezonden, terwijl Z. K. H. prins Alexander een prijs tol dat doel heeft toegezegd. De 49e gewestelijke vergadering van het Nederl. onderwijzersgenoot schap in Zuidholland zal op den 19dt" Mei a. s. te Delft worden gehouden, en waarin o. a. behandeld zal worden het voorstel van de Afd. Leiden I, tot wijziging van het reglement. Bij genoegzame deelneming zal na afloop der vergadering een gemeenschappelijke maaltijd worden gehouden. Amsterdam telde op 1 Januari II. 350,201 inwoners. De heer F. S. Tas, oud-strijder van Waterloo, is te Amsterdam op 90-jarigen leeftijd overleden. De vereeniging van oud-strijders aldaar, die in 1865 bij hare stichting 125 leden telde, heeft nu nog twee leden, de een is president, 93 jaar oud, de heer L. Las, de ander is secretaris, 90 jaar oud, de heer I. Stijlsel. Gisteren middag zijn de 29 Sttrinaamsche inboorlingen per doorloopen den wagen uit Parijs te Amsterdam aangekomen, bestaande uit: 3 bosch negers (m.), 7 Indianen (m).2 vrouwen, 6 kinderen, 1 plantage neger, 2 negerinnen, 1 kind, 1 Karboez (m.), 1 vrouw, 1 kind, 1 Mulat vr.) met kind en 1 vrouwelijke mesties. Jansen Van Leeuwen en Le Dreux, die verdacht worden tien weken geleden te Breda den moord gepleegd te hebben op den voerman v. d. B.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1