BU1TENLAN DSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. te Brussel, de geïntimeerden in deze, waren dan ook van plan het [op te geven, toen als laatste noodschot (zoo pleitte hun advocaat ror. Bolhuis, van Utrecht) de heer Q., werd geconsulteerd, die de zaak nog jou aanvatten, maar onder conditie (volgens geïntimeerdeu) dat hij hij ikking geen recht op loon zou hebben. Hij toog aan 't werk. machines gesteld, slooten en greppels gegraven, de geheele administratie, inde over'drie ton, kwam op hem te rusten, maar het eind van de ffas dat 11a drie jaren geïntimeerden den heer Q.ontsloegen, volgens omdat van de zaak niets terecht kwam, terwijl de kosten, geraamd op waren gestegen tot drie ton, doch volgens den appellant, onver- ontijdig en op een oogenblik dat goede resultaten waren verkregen, [peiiant legde rekening en verantwoording van zijn beheer af voor de bank te Middelburg; men werd het daarover eens, behalve over een ran ƒ27000 die de heer Q., voor zich in rekening bracht als betaling ijjn arbeid. dl de rechtbank ontzegde hem dien eischop grond dat lastgeving was eclitsverhoudmg tusschen partijen (de lasthebber heelt geen recht op daar de aan Q verstrekte procuratie die verhouding bepaalde en I10- jdi omdat daarvoor pleitte de aard der onderneming, die L. nog eens fd had, nadat de besie zaakkundigen een goed resultaat voor onmo- hadden verklaard. Heeft de eerste rechter te recht aangenomen, dat Igdaatsverhoiiding uit de procuratie moest worden opgemaakt, ol moest veeleer worden heslist. ook met het oog op uitvoerige correspondentie, het stuk den lieer Q. slechts gegeven was om tegenover derden in zijn gnighcid te kunnen optreden? En indien er al van lastgeving en niet huur van diensten sprake moet zijn, moet dan niet in een zaak als waar iemand in zijn eigrn beroep is opgetreden, worden aangenomen, lelooning is usantiëelkunnen geïntimeerden, zoo noodig, worden toe- lot hel geluigenbewijs, dat appellant zich verbonden heeft, bij mis- jn° zijne diensten gratis te praesleeren of zou dit strijden met art. B. VV. [ie en meerdere vragen waren aan 's hofs oordeel onderworpen. Uit- ik 28 Mei. De commissionnair F. P., uit Zoeterwottde, die jl. Donderdag wegens hheiii in geschrifte en bedriegelijke oplichting voor bet gerechtshof te ivenhage terecht stond, werd heden, met vrijspraak van de oplichting, ake van valschheid veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 2 boeten van 50. De rechtbank te 's Gravenhage, kamer van strafzaken, heeft, overeen- tij liet gevoelen van het opeub. min., dat op dien grond van vervolging algezienen de zienswijze van den advocaat mr. Hurrelbrtnck uit j, den kantonnier V. T.vrijgesproken van diefstal van ijselsteenen hoorende aan hei rijk, omdat ook h. i. de beklaagde niet met arglist 1 werk gegaan bij het vervoer der steeuen naar eene andere dan de iwezen plaats. DeHaagsche gemeenteraad heeft heden, op voorstel van burg. en weth., Ben de Haagsche kermis te laten doorgaan, doch als voorzorgsmaat- alleen te weren de tenten, kramen enz., afkomstig uit de door besmette steden Rotterdam, Dellshaven en Schiedam Burg. en weth. hebben aan den gemeenteraad eene afwijzende bescliik- ioorgedragen op het adres van eeu aantal kleinhandelaren in sterken om eene meer billjjke regeling van het vergunningsrecht. Burg. en zijn zich niet van gegronde bezwaren tegen de bedoelde regeling 11. BELCflE Antwerpen zijn de arrestanten van liet opstootje in vrijheid gesteld. Bij het Kattendijdok te Antwerpen is een lijk opgevischt van een Ï*soondie volgens de papieren een Hollander zou zijn. J EIV Cr E L A IV i9. Ie./ IVews verneemt, dat de heer Jorissen die nog te Londen is, drnigen tijd bljjven zal. ipry te Dublin in het tweede proces ter zake Kelly heeft gisteren ^■raadslaagd zonder het eens te kunnen worden over de uitspraak 11 a ontbonden. «■Ml II ge ongeregeldheden hebben verleden Zaterdagavond te Dover, in tw* plaats gehadwaar verscheidene onbeschaafde lieden in een ust stoorden en, de deur uitgezet zijnde, hel kunstrijdersgezel- (Aüe vertooning, toen de wagens naar de station reden om naar Kïqïorden overgebracht, te lijf gingen. Er werden geweer- en pis- Mn gelost en veertien der verlonners gekwetst. De lieer Henderson, tv 'naars, ontving eene doodelijke wonde. Eerst tegen middernacht demt hersteld en kon het circus onverlet vertrekken. FK Ai KK1JU. stm t heeft gisteren op verzoek van den minister Tirard de con- •»et verzonden aan de financiëele commissie. De zitting is daarop M t it 4 ure om het rapport af te wachten. De rechterzijde protes- Itiadt ikkelijk tegen deze overhaaste discussie. Ut c immissie in den senaat heeft hel conversie-ontwerp aangenomen, hat i j bepaald op morgen. In 4e figiirantenloge van het Théètre Ambigu te Parijs heeft eenige lat voor de voorstelling eene gasontploffing plaats gehad. Een 20-tal tien zijn gekwetst; eeuigen daarvan zelfs zwaar. Het publiek, niets 4e ontploffing wetende, in den waan gebracht, dat de voorstelling es ziekte van een acteur was uitgesteld, verliet de zaal zonder dat is gebeurde. de maand December 1880 werden aan een koopman te Parijs voor «aarde an 200,000 fr. eflecten ontvreemd, zonder dat men de dieven ontdekken. Dezer dagen werden bij een der wisselaars eenige dér ge- stukkeu door een le^arijs woonachtigen Nederlander, Van Reiscn ®4, ten verkoop aangeboden. De politie, hiervan in kennis gesteld. Van Ii.'isen in hechtenis; docii het bleek, dat bedoelde stukken door on Bugiiet aan hem verkocht waren. Deze laatste wordt ijverig gezocht. Te llesseges heeft in eene mijn eene ontploffing plaats gehad. Men reeds dat er 9 personen gedood en 3 gekwetst zijn; maar er ontbre- 0; 127 werklieden op hel appèl. Men vreest derhalve, dat het aantal fas groot zal zijn. Te Ajaccio hebben de haven-arbeiders liet werk gestaakt; zij verlan- ®e loonsverhooging van 1 fri per dag. De havendammen worden it bezet. SPANJE, De minister van oorlog heeft tengevolge van eene levendige woorden wisseling met de begrotingscommissie verklaard, dat hij zijn ontslag zou nemen. De minister-president Sagasla kwam tegen dit besluit op. ITALIË. Volgens bericht in den Ifloniteur de Rome heeft het Vaticaan recht streeks mededeeling ontvangen, dat de kroning van den Czaar is vastgesteld op 27 Mei. Naar men uit Milaan aan de Belgische Indêpendance schrijft, is men daar ijverig bezig aan het verzamelen van geld en het maken van plannen voor eene wereldtentoonstelling in 1887. OCIT8GHLANB. Bij de gisteren gehouden beraadslaging in het huis der afgevaardigden over het voorstel- Windt horstbetredende het lezen der Mis en het bedienen der Sacramentenwees de minister van eeredienst met nadruk op de ver zoeningsgezindheid der regeeriug en beriep zich op de nog gevoerd wordende onderhandelingen, die door liet aanhangig voorstel bemoeilijkt zouden wor den. De wensch der regeering komt overeen met dien van den voorsteller. Slechts wat het beginsel betreft verschillen zij. De weg, door den voor steller ingeslagen, zou niet tot het doel leiden. Op de nota, die in de vorige week van de enrie was ontvangen, had de rijkskanselier een ant woord in gereedheid gebracht, dat thans aan de goedkeuring des konings was onderworpen. Het bevatte positieve voorstellen, die, naar hij hoopte, waarschijnlijk tot eene overeenstemming zouden leiden en den grondslag vormen voor verdere voorstellen lot wjjziging. Hij was in zijne verklaring tot de uiterste grens gegaan van hetgeen zonder kwetsing der oogmerken van de curie en zonder gevaar voor het staatsbelang door de regeering kon medegedeeld worden De regeering vreesde echter niet voor de behandeling van het voorstel. Na eene beraadslaging, welke bijna zes uren duurde, werd liet voorstel van den heer Windthorst, bij hoofdelijke stemming, met 229 legen 133 stemmen, in tweede lezing, verworpen. Daarentegen werd met 209 tegen 154 stemmen aangenomen een voorstel der conservatieven, waarin de verwachting wordt te kennen gegeven, dat de regeering, zoo spoedig de onderhandelingen met Rome dit zullen gedoogen, tot eene orga nieke herziening der Meiwetten zal overgaan, in dien geest dat het op dragen der Mis en hel toedienen der H. Sacramenten voortaan niet strafbaar zullen zijn. Door de Nordd. Allg. Zeit. wordt verzekerddat het gerucht, van New-York uit in de wereld gezonden, alsof de Chineesche havenstad Swa- tow zich in een soort van staat van beleg bevindt, tengevolge van de hou ding der Duitsche oorlogschepen, volkomen ongegrond is. Sedert het einde van Januari bevindt zich geen Duitsch oorlogschip in de haven van Swatow. -- Prins Wilhelm van Pruisen vertrekt eerstdaags naar Praag, waar hij aan kroonprins Rudolf van Oostenrijk een bezoek zal brengen. Te zijner eere zullen door het Oostenrijksche hol eenige feesten gegeven worden. Hij zal deelnemen aan de hofjachten in Stiermarken. Men maakt zich ongerust over het lot van de stoomboot Babsburg. van de Amerikaansche Lloyd. Reeds in het begin der maand heeft zij New- York verlaten, maar is nog niet te Southampton binnengeloopen. RUSLAND. De toebereidselen voor de kroning van Czaar Alexander III zijn in vollen gang; de regeering legt er millioenen aan ten koste, en de rijke edellieden, burgers en kooplui wedijveren, om den keizer eene schitterende ontvangst te bereiden. Op de uitgestrekte chodynski-vlakten waardegroote volksfeesten gegeven zullen worden, verrijzen tal van kramen, tenten en allerlei gebouwen, waaronder ook een keizerlijk paviljoen, vanwaar de Czaar en zijne gemalin de geheele vlakte kunnen overzien. Men verwacht dat min stens 400,000 personen aan het feest zullen deelnemen. Eten en drinken zal kosteloos aan het volk verstrekt worden uit 120 versierde goederen- waggons, die lijdelijk in buffetten herschapen en op een rij geschaard zullen zijn. I11 vier groote schouwburgtenten en een circus, door Salamonsky opgericht, zullen voorstellingen gegeven worden en twaalf militaire muziek corpsen zullen, te zamen met twaalf zangvereenigingenconcerten geven in de open lucht. LONDEN, 25 April. (Part. tel. B.) Heden komt te Philadelphia de con ventie der Iersclie Landlcague bijeen, tot stichting van een nationale liga voor Amerika. In het programma van dit nieuwe bond wordt voorgesteld, om zich ver verwijderd te houden van de dynamietpartijen aan te dringen op de instelling van een lersch parlement; voorts ten behoeve van de boeren onalhankclijk grondbezit in het leven te roepen, waartoe de regeering de (later terug te betalen) sommen zal voorschieten, en eindelijk den post van onderkoning op te heffen. BERLIJN, 25 April. (Part tel. II.) De poging van het gezantschap der koningin van Madagascar, om een verdrag van handel eu vriendschap te sluiten vindt hier een goed onthaal, nadat de Malgaclien van het denkbeeld betredende liet beschermheerschap hebben afgezien. BERLIJN, 25 April. (Part. tel. B.) De uilslag der zitting, heden door het huis der afgevaardigden gehouden, wordt in parlementaire kringen als eene persoonlijke nederlaag voor den minister van eeredienst, den heer V011 Gossler, beschouwd. De minister had namelijk een beroep op de meerder heid gedaan, om geen besluit hoegenaamd te nemen, terwijl de conserva tieven, met behulp van het centrum, eene gemotiveerde orde van den dag doordrevenwaarin zoowel de herziening der Meiwetten voorgesteldals bij de regeering aangedrongen wordt, om maatregelen te nemen, opdat de geestelijken niet langer wegens liet opdragen der Mis en het toedienen der 11. Sacramenten gestraft worden. Bij vorige discussiën over den /'Kultur- kampf" vergeleken, was het heden gevoerde debat veel kalmer. NEW-YORK, 25 April. De Herald schal het aantal dooden ten gevolge van den cycloon, in de staten Mississippi, Georgia en Zuid-Garolina, op twee- a driehonderd, en dat der gewonden op duizend. BREMEN, 2ö April. De Lloydstoomboot Babsburg, wier uitblijven be zorgdheid wekte, is door het stoomschip Standard den 17df° April op 48° breedte en 23° lengte, met gebroken as, gepraaid. Aan boord was alles wel. ROME, 25 April. (Part. tel. B.) Thans is definitief bepaald dat de wereld tentoonstelling niet te Milaan maar te Rome gehouden zal worden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3