man in geen twee dagen iets te hebben gegeten, zoodat hem aldaar het noodige werd verstrekt. Hedenmorgen is hij per schuit naar 'sGravenhage vertrokken. Heden voormiddag ten 11% uur ontstond een begin van brand in de woning van v. d. K. in de Doelensteeg. Twee kinderen, een van 6 en een van 1% jaar, waren door de ouders alleen te huis gelaten. De eerste had een kaarsje aangestokentengevolge aarvan de raamgordijn en een deken en matras van het ledikant waren in brand geraakt. Daar de deur gesloten was, moest men zich toegang verschaffen door de deur en eene glasruit stuk te trappen. Met behulp van eenige personen was het onheil spoedig gekeerd. Men meldt ons: Na den eenigen warmen Aprildag van den 19dtn is koude met nachtvorst terstond weer ingevallen, streng genoeg om schade te doen aan de geopende bloesems van fijne vruchten, daar toch heden ochtend het veld met een laag ijs bedekt was. In den ochtend van II. Maandag, toen het veel gesneeuwd had, hingen er ijskegels aan de hoornen en de sneeuw was in den namiddag op het noorden nog niet gesmolten. Zoodra er donder aan de lucht komt. zooals heden, is er nog geen slaat op het weer te maken en blijft groeizaamheid ontbreken, liet weiland heeft geen gras, de hooiberg is bijna leeg en Mei staat voor de deur. He minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van Maandag den 7'1"1 Mei tot en met Zaterdag den 12de° Mei, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, de gelegen heid zal worden gegeven lol verwisseling van een beperkt getal volgestorte recepissen in de bij de wet van 16 Maart 1883 (S/W. li". 34) vastgestelde geldleening, tegen een gelijk nominaal bedrag van die stukken van andere coupures De aanvraag geschiedt door inlevering der recepissen met eene lijstwaarvan de formulieren eerstdaags ten kantore van den agent voor noemd kosteloos zullen worden verkrijgbaar gesteld. De minister behoudt zich de bevoegdheid voor, om de gelegenheid tot verwisseling van recepissen vóór den afloop van bovenvermeld tjjdvak te sluiten en om aan de reeds ingediende aanvragen geen gevolg te geven. Met het oog op hij de regeering ingekomen klachten omtrent de ver plichting, om ten aanzien van uit Turkije aangevoerde tabak bij de douane van dal land het bewijs over te leggen, dat hier te lande het invoerrecht op die tabak is voldaan, en in afwachting van den uilslag der pogingen om die verplichting te doen opheffen, worden belanghebbenden opmerkzaam gemaakt op eene bepaling van het reglement op de Turksche tabaksregie, die de bezwaren aan bedoelde verplichting verbonden, grootendeels doet vervallen Art. 4, al. 2, van dal reglement bepaald til., dat bedoeld bewijs moet vermelden, dat de invoerrechten betaald zijn, of dat de tabak is door gevoerd. Hieruit volgt dus, dat bij niet rechtslreekschen aanvoer in Neder land van tabak uit Turkije, de invoerder kan volstaan met aan de Turksche douane het bewjjs le leveren, dat de tabak, uit de eerste plaats van be stemming, naar Nederland doorgevoerd is. AVc In de Staatscourant van heden wordt medegedeeld de in Indië opge maakte beschrijving der kinabasten die in dit jaar van gouvernementswege hier te lande in veiling zullen worden gebracht. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is het schroefsioomschip le kl Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee H. D Guyot, laatst komende nit (lost-lndië. den 17deD dezer in de Simonsbaai en den 19d"> daaraanvolgende te kaapstad aangekomen. 1 e kom- mandeerende officier had het voornemen 28 dezer de reis te vervolgen. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Utrecht maakt bekend, dat overeenkomstig art. 2 van het kon. besluit van 12 Fe bruari 1879 [Stbl. n°. 34), het tijdvak van 16 Mei lot 27 Juni e. k. door haar is aangewezen voor het afnemen der eerste natuurkundige en der theo retische apothekers-examens, vermeld in artt. 4 en 14 der wel van 25 December 1878 Stbln°. 222). De belanghebbenden, die een dezer exa mens wenschen af te leggen, gelieven zich daartoe vóór of op den 5dfn Mei e. k. aan te melden bjj den voorzitter der faculteit, den hoogleeraar N. W. P. Rauwenhoff, le Utrecht. Bij het op 16 dezer door de directie der Rijnspoorwegmaatschappij aan de regeering ter goedkeuring gezonden ontwerp barer zomerdienst regeling, is o. a. voorgesteld om op de lijn Leiden Woerdenbehalve de 4 gewone treinen, ook in elke richting een sneltrein te doen loopen. Van Utrecht zal die vervolgens het ontwerp, vertrekken 's voormiddags9.23, om 10.20 in Leiden aan te komen, en van Leiden des avonds om 9 uur met aankomst te Utrecht 10.13. Het stoomschip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Port-Saïd den 26 ten April en vertrok denzelfden dag. -- Te Rotterdam hield Zondagavond ds. F. Lion Cachetberoepen van Valkenburg bij Leiden, zijn intreerede in de Groote Kerk van de Ned. herv. gemeente, naar aanleiding van Lucas XIV: 28 30. Des voormid- dags was de nieuwe leeraar, vroeger pred. in Zuid-Aliika en ook gunstig bekend door zijn werk: De worstelstrijd der Transoalers, bevestigd door d\ J. P. Van der Land, met eene rede over de woorden van den Apostel Paulus (I Cor. XV: 14a): «Indien Christus niet is opgewekt, is onze predi king ijdel." Te IJmuiden is binnengekomen en naar Amsterdam opgevaren de Fransche raderkorvet Coligney, een schip met 200 paardenkracht, vier kanons en 127 man. 1111. MM. de koning en de koningin kwamen gisteren ongeveer half drie, vergezeld van het reeds door ons genoemde gevolg, aan het station te Amsterdam aan, waar zij in de fraai versierde wachtkamer werden ver welkomd door den president-commissaris en den administrateur der Holl. IJzeren Spoorwegm. en door den adjudant der koningin van Zweden. Onder wijl liet hel kon. saluut zich liooren uit de vuurmonden van het ter reede liggende oorlogssloomschip Marnix. In open holrijtuigen kwamen de vor stelijke personen op den Dam aan. waar zij door de talrijke menigte met daverende hoerah's werden begroet, hetgeen niet verminderde toen HH. MM. zich minzaam groetende op bet balkon vertoonden. Alierwege wapperde de vaderlaudsche driekleur, ook het wachtschip, lie: opleidingsschip /idmi- r.aal van M- a senaer en het Fransche Oorlogsschip Caravane hadden bij deze gelegenheid alle vlaggen geheschen. 's Middags was er diner ten hove van 20 couverts. Tot 's konings gasten behoorden de commissaris des ko- nings, burgemeester en wethouders, de bevelhebber in de 1® militaire afdee- ling en de directeur en kommandant der marine. Heden verleende Z. M. audiëntie aan militaire en civile autoriteitenwaar onder ook het uitvoerend comité voor de tentoonstelling, gedelegeerden van vreemde hoven, waaronder ook enkele leden van het Chitieeschegezantschap. H. M. de koningin reed heden morgen te 9.45 in open rijtuig uit, ten einde een bezoek te brengen aan het armenhuis. Heden voormiddag verleende H. M. receptie, die druk was bezocht. Aan hel diner ten hove wordt heden o.a. deelgenomen door gedeputeerde staten dezer provincie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren f 3000 subsidie toege staan voor de afd. Bijzondere tentoonstellingen van de internationale expo sitie, ter bestrijding van de kosten van twee groote internationale wedstrij den voor roeien en zeilenop het IJ en der Zuiderzee. Ofschoon neg niet geheel gereed zal vermoedelijk het paviljoen der pers op de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam met 1 Mei zoover gevor derd zijn. dat de journalisten er teil minste hun werk kunnen verrichten. De architect P. J. H. Cuypers maakte de plans voor hel paviljoen, dat door liet comité der tentoonstelling werd gebouwd. Het bevat een schrijfzaai, eene leeszaal, een salon, een bureel van den secretaris en een paar kleinere vertrekken, die alle door den Amslerdamschen journalistenkring met behulp van binnen- en buitenlandsche induslriëelen zullen worden gemeubeld. Daar voor worden deze als tentoonsiellers beschouwd en komen hunne namen als zoodanig in den officiëelen catalogus. O. a bood de firma Boele te Kampen eene colleclie fijne sigaren aan. Ook voor de vreemde journalisten is ge zorgd. De Maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen, de Holland- sclte spoorweg, de Rijnspoorweg, de spoorweg Haarlem Zandvoort, de Centraal- en de Duilsch-Brabantsche spoorweg, hebben vrij vervoer van de vertegenwoordigers der vreemde bladen toegestaan. De meeste hotelhouders hebben zich bereid verklaard om, zoo journalisten bij hen bun intrek nemen, niet meer in rekening te brengen dan 5 per dag voor logies en diner, zonder wijn. Dit tarief geldt voor het Hotel des Pays-Bas. Doelen, Rondeel, Mille Colonnes, Suisse, Adrian. Keizerskroon, Nenf, Polonais, KrasnapolskyBijbel, Haasje, Palais Royal, Hollandais, American-hotel en bet Hotel Garni van mevr. Huffuagel in de Plantage. Daarbij verleenen de directiëti van Artis, de beide Panorama's, Linnaeus, het Oudheid kundig Genootschap, het Broekerhuis. het Panopticum en de Horlus Bota nicus den vertegenwoordigers der vreemde bladen vrijen toegang tol hunne inrichtingen. Voor de binnen- en buitenlandsche journalisten, die bij liet bezoeken der tentoonstelling hun hootdkwartier in het paviljoen der pers kunnen opslaan, is dus zoo gezorgd, dat de te verwachten gunstige indruk van liet geheel niet door kleine onaangenaamheden en gebrek aan gezellig heid zal worden overschaduwd. (flM.) Het waarschijnlijk achtende dat Amsterdam dezen zomer niet in staat zal zijn, aan alle vreemdelingen verblijf te verschaffen, en dal bovendien vele hooge Amsterdamsche prijzen zullen zoeken te ontgaan, door hun vast verblijf in naburige plaatsen te vestigen, heelt de directie der Nederlaudsche Rijnspoorwegmaatschappij aan de regeering machtiging gevraagd tol uitgifte van retourbiljelien' voor alle klassen tegen den prijs der enkele reis, van Amsterdam naar Utrecht, Gouda, Den Haag en Rotterdam, geldig op den dag van uitgifte voor de treinen, die des avonds na 6 ure van Amsterdam vertrekken, en voor de lerugreis op den volgenden dag voor de treinen, die vóór 10 ure des ochtends te Amsterdam aankomen. Hbl In den Ltttkemeerpoldergemeente Sloten, brandde gisteren de boêr^ derij de «Boterbloem" bewoond door J Servaas en toebehoorende aan jhr, J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lol den grond af. De bewoners hadden ternauwernood tijd zich te redden. Behalve al het huisraad, de landbouw gereedschappen, eene partij hooi en stroo en koren, werden 4 paarden, 1 koe eene prooi der vlammen. Een en ander is tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. De nieuwe aartsbisschop van Utrecht is gisterenmorgen te Utrecht aan gekomen en ontvangen door de geestelijke autoriteiten en vele belangstel lenden. Te half elf had in de cathedraal eene plechtige pontificale hoogmis plaats. In het gemeente-ziekenhuis van Den Helder is op 20 dezer een man overleden, over wiens herkomst en verleden eene geheimzinnigheid zweeft. Ongeveer negen jaren geledenwerd de onbekende door een Nederlandsch koopvaardijschip in de haven aangebracht; hoe en waar de gezagvoerder den hulpbehoevenden man had aangetroffen, is nimmer opgehelderd. De man werd in het hospitaal der marine opgenomen, daar hij, door een of ander toeval - men vermoedt ten gevolge van onweder getioff'en, van de spraak beroofd en aan de eene zijde aan verlamming lijdende was. Na eenigen tijd moest de man hel hospitaal verlaten en kwam ten laste der gemeente; zeven jaren geleden werd hij overgebracht naar het gemeente ziekenhuis, waar hij lot aan zijn dood, 2303 dagen, werd verpleegd. Van den aanvang van zijn verblijf af heeft het niet ontbroken aan pogingen om iels omtrent de herkomst en de geschiedenis van dien geheimzinnige te we ten te komen; men meende van iiem begrepen te hebben, dat hij uit Noor wegen, en wel uit Tonsberg, afkomstig was; maar ofschoon door den vice- consul van Zweden en Noorwegen, den heer E Larsen, en door den directeur van het ziekenhuis ernstige pogingen werden aangewend om tot de waar heid te geraken, ofschoon men portretten van hem deed vervaardigen, die opzond naar Tonsberg en den burgemeester aldaar uituoodigde. lot de ont dekking mede te werken, ofschoon deze dat portret op openbare plaatsen deed tentoonstellen, zoowel in die gemeente als in haren omtrek, en onder zoek instelde naar familie-betrekkingen, al die pogingen bleven vruchteloos: de man was en bleef een onbekende en tot zijn dood is het raadsel onop gelost gebleven. {H. en N D. Ct.) Men meldt aan de N. RC. uit FranekeradeelNaar wij vernemen, is vóór eenige dagen uit de sloot, waarin op 22 Mei van bet vorige jaar het lijk van R S. met afgesneden hals werd gevonden, een.scherp geslepen mes te voorschijn gebracht, dal diep in den modder stak. Door het voorbijsloomen van een trein schrikte te Ilinsbek, niet ver van Venloo, liet voor eene kar bespannen paard van een landbouwerwaar door de kar omsloeg, de voerman er onder kwam en onmiddellijk den dood vond. 's GRAVENHAGË 26 April. De bijeenroeping van de tweede kamer, die eerst bepaald was op Dinsdag 8 Mei, is nader een dag verdaagd, zoodat dit staatslichaam Woens dag 9 Met, des namiddags te 3 uren, zal bijeenkomen. Deze verdaging is geschied met hel oog op de verkiezingen voor leden van de prov. staten op den 8en Mei. H. M. de koningin heeft vóór haar vertrek naar Amsterdam de leden van het nieuwe opgetreden ministerie in audiëntie ontvangen. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, omvangt de algetreden minis ters, ten afscheid in hun neêrgetegde functie, ieder afzomfërlijk op verschil lende dagen en op verschillende uren van den dag. ('s Gr. Dgbl.) De gezant van Oostenrijk-Hongarije, graat Von Mtilinen., gaf gisteren een groot diner, waaraan door de vreennie gezantschapssecretarissen en onderscheidene hofdignitarissen met hunne dames werd deelgenomen. Voor het gerechtshof te 's Graveuhage werd heden de volgende pro cedure bepleit. De heer Q. (appellantadv. mr. Vlielander Hein) had op zich genomen om te beproeven de Maarseveensche en Tienhovensche plassen droog te maken. Dit werk had te voren reeds aanzienlijke sommen verslonden, doch slechts teleurstellingen gebaard. De tegenwoordige concessionarissen, de heeren B.j

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2