LEIRSCHE COURANT. 1883. 99. VRIJDAG 27 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. F. J. De Vrind, J. A. Loebèr en H. Westdijk. In de 2C klasse B aan: A. de zei de sn n btf| fid ig Juiisel "gin iel :e ongen au Ig "de ii in.; iconn osiers zijn 83, >esiin! □enset elke ng In keizti "t zei lot 4 versie vil. r, gel ib. Ng -« iiiun geb. i. Z. Tijn, geb. -II. ,31 f. 59j 15j B. A. in 'I V'au I Dm l)e Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- rege! meer 25 cenlsgroote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 April. Gisterenavond begaven velen zich naar dc Stads-Gehoorzaal om getuigen te zijn van de plechtige uitreiking der prijzen aan die leerlingen van Mathesis drpilscientiarum Genitrix, die zich door bijzondere ijver en vlijt gedurende het afgeloopen jaar deze onderscheiding hadden waardig gemaakt. De voorzitter, prol. Lorentz, opende de vergadering met het geven van een verslag van de belangrijke feiten, die zich gedurende het verschenen 'an jaar hadden voorgedaan. Deze school verdiende, volgens spreker, de bijzon dere sympathie van allen, omdat zij toch de leerlingen aanspoort tot werken en hen den arbeid leert liefhebben. De waarheid hiervan werd voldoende geslaafd door de 3321 teekeningen van de leerlingen der handteekeiischorl en dc ruim 2000 van die der bouwkundige school. De juistheid en netheid waarmede zij afgewerkt waren, pleiten genoeg voor de ijver, de opgewektheid en de liefde, waarmede de leerlingen zich aan hun werk wijdden. Nooit toch kan eene goed afgewerkte teekening geleverd worden door een slordigen jongeling, nooit een ingewikkeld bouwkundig vraagstuk opgelost door een domoor. Met ingenomenheid begroette spreker de weldra hier op te richten praciiscbe ambachtsschool. Hij hoopte dat ook deze aan het voorgestelde doel zoude beantwoorden en menigeen zoude vormen lot een degelijk en ervaren werkman. Ten slotte bracht hij zijn welgemeendeu dank aan den heer Schaap voor al hetgeen hij, gedurende eene tijdruimte van meer dan F.S) 50 jaar, dat deze aan deze school èn als onderwijzer èn als bestuurslid verbonden was, gedaan had; hij hoopte, dat, niettegenstaande hij thans als lid van het bestuur moest aftreden, liij toch met dezelfde ijver, met dezelfde t toegenegenheid de belangen van Mathesis Scientiarum Genitrix zoude be- M. Cl bartigen. Vervolgens ging hij over tot het uitreiken der medailles aan lien, die J. Lafin de verschillende uilgeschreven wedstrijden den eerepalm hadden behaald ook wel aan diegene die zich door werkzaamheid die eer hadden waardig beloond. De lijst der bekroonde leerlingen laten wij hier volgen. Diploma van voldoend afgelegd eind-examen in de wis- en natuurkundige y Dd! [rakken werd uitgereikt aan: H. J. Sloos, J. De Nie, J. A. Verhoog. L. Couvée, A. J. Gooszen. J. Koorenhoff. M. D. N. Van Rest, L. Van den Berg, F. Van der LaakenJ. Van den Berg, D. 11. Terburgh. De drie eerstge- loemde leerlingen kregen bovendien nog aauleekeningen voor beschrijvende meetkunde en perspectief. Dit jaar werd voor het eerst na een schriftelijk examen aan 3 leerlingen, die het vorige jaar reeds diploma hadden verkregen voor de wis- en natuur kundige vakken, een afzonderlijk getuigschrift toegekend voor bouwkunde. Deze leerlingen waren: B. 11. W. Willebrands, B. E. Spijker en W. Fontein Prijsvragen. Voor Bouwkunde: 1. Het omwerpen van een hoofdin gang met balkon voor een deftig woonhuis: v.. romein, kleine zilv. med., K. Piketgroote bronz. med., G. Heenk, groote bronz. med. 2. Het ontwerpen van een schuifwand met betimmering voor een salon: I. H. W. Willebrands, groote bronz. med., H. J. Plaujer, kleine bronz. med., B. E. Spijker, kleine bronz. med. 3. Het maken van eene perspectivische teekening van een te geven ont werp: W. Fontein, groote bronz. Died., W. C. La Feber, kleine bronz. med. 4. Het vervaardigen van een slingertrap volgens op te geven schets: N. lielis, groote bronz. med. 5. Het vervaardigen van eene wenteltrap volgens op te geven schets: N. 1.C. Van Rijuswou, groote bronz. med., A. 11. Romer, kleine bronz. ined. Bandteekensc/iool: 1. Het uateekenen van een pleisterornament: N. B. E Van Rijuswou, kleine zilv. med., A. A. Schreuder, groote bronz. uied., 2. Het natei kenen van een pleisterornament: B. H. W. Willebrands, kleine zilv. mee., J. A. Verboog, groote bronz. med. Boetseer/Hoste: In deze klasse werd dit jaar geen prijsvraag uilgeschre- ktt. Aan den leerling L. Couvée werd evenwel als blijk van bijzondere tevredenheid een boekwerk vereerd. Er waren 2033 bouwkundige teekeningen, 3321 handteekeningen en 72 Doeiseci'siukUai. Eervolle vermeldingen werden toegekend in de lc klasse ei aan: M. Van den Braude, I». W. Van den Broek S. Flippo. C. A. Kres, C. W. Lindenhof, E. Staats, P. Verschragen. J. Van Wijk en F. Blansjaar.In de 1' kl. B aan f.A. Van Beijeren Bergen en Henegouwen, A. J. C. Ippius Fockens, J. Van toveren, F C. Den Ouden, J. 11. Peelers, L. Vooys. J. Valk, L. M. Val- tetiburgJ. Verpoorte. In de 2de klasse A. aan: A. J. Blansjaar, J. Ber tram, J. J. Van den Rercli, J. T. Van der Blij. P. 11. Faes. G. Van den vel, VV. F. li. liievit, J. Noest, F. L. T. Van Oosten, H. M. Verbuist, I Dekker, D. N. Dee, W. A. Groen, J. Kriest. A. Moerkerk, J. C. Marks, C J. De Nie, H. K. De Nie, P. Smit en J. Veldhuizen. ln de 3e klasse A aan: F. T. J Christiaanse. G. J Van der Mark, J. Ossevoort, A. J. Par- mentier, A. J. P. Rovers. ,1. Selier, li. A. Van der Waals, F. A. Wempe, G. F. Van Beukeriug en D. Komen. In de 3e klasse B aan: J. H. P. Colpa, W. Helvenslein. B. Kooreman. J. Nuyt, A. PlaujerF. H. Sala en J. H. Teen- wen. In de 4e klasse aan: C. J. Broers, C. 11. Van der Drift, P. Van Hooi donk, G Van der Hert, H. Hoek, A. Ivors, P. M. J. Van Oerle, G. C. Riet bergen, F. W. Schnreider. C. M. Cremer, J. Vijl brief en K. De Carpentier Wildervanck. lil de 5e klasse aan: L. Van den Berg, L. Couvée. A. J. Gooszen, J. Hoeks. M. D. N. Van llestJ. Koorenhof. F. Van der Laaken en N Nelis. In de 6' klasse aan: J. De Nie, A. Renier, H. J. Sloos, J. A. Verhoog en P. De Wilde. Voorts nog aan: C. Lieste, P. N. Petri. A. A. Schreuder. B. E. Spijker, B. II. W. Willebrands, N. Piket, W. C. La Feber, W. Fontein, G. Heenk. Bevorderd werden van de le naar de 2e kl. M. Van den Brande, P. W. Van den Broek. W. N. Bongenaar, J. Van Eyk. S. Flippo, C A. Kres, C. W. Lindenhof. H. Staats. P. Verschragen. J. Van Wijk, F. Blansjaar, P. A. Van Beijeren Bergen en Henegouwen, J. Fles. A. J. C. Ippius Fockens, C. J. Van Hoogeveen, W. S. Den Houter, J. Van Klaveren, T. C. Den Ouden, J. 11. Peelers, L. Vooys, J. Valk, J. Vijlbrief, L. M. Valkenburgh, J. Ver poorte, A. 11. De Munck, J. W. Schwenck. Van de 2e naar de 3» kl. A. J. Blansjaar. J. Bertram, J. J. Van den Bosch, J. W. Broekhuizen. J. T. Van der BlijP. H. Faes. G. Van den Heüvel, N. Kloots, W. F. K. De Kievit, K. A. Karstens, J. Noest. F. L. T. Van Oosten, H. M Verhulst, P. J. De Vrind, J. A Loebèr, H. Westdijk, L. Crispijn, N. Dekker, N. D. Dee, J. Kriest. H. Korswagen, S. A. Moerkerk, J. C Marks, C. J. De Nie, H. K. De Nie, P Smit. J. Veldhuyzen. J A. Van Wijngaarde, W. A. Groen. Van de 3e naar de 4e kl. D. C. Van Altenburg, G. D J. Beulink. G. F. Van Beukering. F. T J. Christiaanse, W. üelnaay. G. Groenendijk. D. Komeu, G. J. Van der Mark, H. J. .1. Maas, D. M. Nolet, J. Ossevoort, A. .1. Par- mentier. A. J. P. Rovers. J. Selier. 11. N. Van der Waals, F. A. Wempe, W. P. J. Brittiju, J. 11. P. Colpa, P. J Epskamp. W. HelvensleinD Kloots, A. Klinkenberg, B. Kooreman. H. D. F. Meijer. J. Nuyt, A. Plaujer, F. H. Sala. J. 11. Teeuwen, J. Walle. Van de 4e naar de 5" kl. J. G Van den Bergh, C. J. Broers. F H. P. Boom. C. H. Van der Drift, J P. J. Van Ewijk, P. Van Hooidonk. G. Van der Hert, H. Hoek. C. C. Van Ingen, A Kors. P. M. J. Van Oerle, A Poptie. G. C. Rietbergen, J. H. Rozier, P J. Van der Waals, C. M. Cremer, J. Vijlbriel. A. Van Varik, K. De Carpentier Wildervanck. Van de 5e naar de 6' kl. L. Van den Berg, H. J. Belterman. C. J. Van Beukering, J. Van den Berg, L. Couvée. A. J. Gooszen, M. D. N. Van Hest, J. Koorenhof!, F. Van der Laaken, N. Nelis, A. 11. Romer, F. N. Schaap, H. Terburgh, C. Verhoog. Na afloop hiervan begaven allen zich naar de groote zaal, om aldaar de verschillende producten der leerlingen in oogenschouw te nementerwijl de muziek der schutterij niet weinig er toe bijbracht om het feestelijke van i dezen avond te verhoogen. In de ledenvergadering, die hierop plaats had, bleek o. a. uit de rekening en verantwoording dat de financieele toestand van dit jaar oneindig veel j gunstiger was te noemen dan die van het vorige jaar, zoodat hel tekort, dat toenmaals ƒ1251 bedroeg, thans gereduceerd was op een van 271.89%. ln de vacatures, ontstaan door het aftreden van de bh. Sala, Schaap en Van Bemmeleu, deze laatste was herkiesbaar, werden achtereenvolgens gekozen de hh. Van Loenen, opzichter van Rijnland, K. De Boer, opzichter der rijksgebouwen en prof. Van Bemmelen. Met het oog dat verscheidene leerlingen der praclische ambachtschool en die van Mathesis Scientiarum Genitrix wederkeerig de beide scholen zoude bezoeken en niet allen instaat waren de hiervoor verschuldigde schoolgelden te betalen, stelde prof. Lorentz voor in de wel eene bepaling op te nemen, waarbij leerlingen der ambachts school den toegang lot Mathesis zoude verleend worden voor eene jaarlijksche contributie van ƒ2.50. Prof. Bierens de Haan zegt. dat het voorstel op zich zelf ten zeerste zijne goedkeuring wegdraagt, maar vraagt of het bestuur reeds eene begrooting heeft gemaakt in hoeverre dit mindere schoolgeld van invloed zal zijn op den financiëelen toestand. De voorzitter gelooft dat deze invloed zeer gering zal zijn. Nadat de vergadering het voorstel met algemeene stemmen had aangenomen en niemand meer het woord verlan gende, sluit de voorzitter de algemeene vergadering. Tegen T. v. S. is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake verbreking van afsluiting en het stukslaan eener glasruit in de fabriek van De G. aan de Langcgracht. Gisterenavond omstreeks 8 uur sprong in het water aan den Witte Singel een 67-jarig man; door wanhoop gedreven poogde hij een einde aan zijn leven te maken Spoedig werd hij echter, met behulp van een roei bootje, op het droge gebracht door een korporaal van de kweekschool voor zeevaart en een besteller van het Haagsche en Delftsche veer. Na aan het politiebureau gebracht eu geneeskundig behandeld te zijn, verklaarde de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1