BU1TBNLAN DSC II E BERICHTEN. lingsgebouw gebracht. De inzenders, die de verpakking onverbroken wen- sclien len toon te stellen, ktinnen de kisten in hel gebouw in ontvangst nemen en bij hunne overige expositie voegen; de te Batavia daaraan gehechte zegels moeten alsdan ongeschonden worden bewaard. De inzenders, die de kisten wenschen te openen en de daarin vervoerde goederen willen tentoonstellen, kunnen zich wenden tot den heer J. A. N. Schagen Van Leeuwen (bureau der Ned. afdeeling in het hoofdgebouw), die alsdan onder zijn toezicht de kisten zal doen openen en de goederen zelf zal verzegelen niet een daar voor bestemd zegel. Het spreekt van zelf dat de goederen «retour de l'Inde" niet door andere kunnen worden vervangen. Voor de tentoonstelling te Amsterdam is 3 April uit Suriname naar Amsterdam verzonden eene belangrijke collectie voor de koloniale tentoon stelling, ook uit een wetenschappelijk oogpunt. Deze bijdrage heelt men te danken aan eeuise belangstellende heeren in Nederland, die het initiatief daartoe namen ea ook voor de kosten zorg dragen. De heer Julius E. Muller lie- ft liet bijeenbrengen eu de expeditie van deze belangrijke bijdrage op zich genomen De bezending beslaat in eeue verzameling ltoodhuiden Boschnegers en andere inboorlingen, Lvarboegers en andere gekruiste rassen, die voor exemplaren van de iulandsche oorspronkelijke en gekruiste rassen in Suriname kunnen gelden 24 in getal. De leden van dit gezelschap zul len leven in een speciaal voor hen ingericht gebouw. Zij brengen hunne eigen hutten mede, zooals zij in Suriname gebruiken, en deze zullen in het ge bouw voor hen worden in orde gemaakt. Tij tens de tentoonstelling zullen zij hunne gewone bedrijven uitoefenenals: helmaken van kruiken uit leem, vlechtwerk, houtsnijden enz., zoodat de bezoekers de genoemde iulandsche volksstammen in hun gewone leven kunnen leeren kennen. De gezonden Roodhuiden, behoorende tot den stam der Arrowakken, zijn de eersten van dezen volksstam, die naar Europa worden overgebracht. Zij bewonen hel binnenland van Guyana en worden voor de oorspronkelijke bewoners van de noordweskust van Guyana gehouden. De Boschjesnegers bewonen het hoog en bergachtig land der bovenrivieren in de kolonie Suriname Zij stammen af van Afrikaansche negerslaven, die in de vorige eeuwen van de plantages zijn weggeloupen en tijdens het beleg der kolonie Suriname door den Frauschen admiraal De Cassard in het jaar 1712 door hunne mees ters naar de bosschen werden gezondenom zich aldaar tot na hel sluiten des vredes te verbergen, maar toen weigerden terug te komen. In latere jaren voegden zich daarbij telkens slaven, die van de plantages wegliepen Meer dan eene halve eeuw hebben zij de kolonie verontrust, tot het bestuur eindelijk verplicht was vrede met hen te sluiten. Bij verdrag van het jaar 1761 werden zij als een vrij en onafhankelijk volk erkend. De onthulling van het grafieekenter herinnering aan de slachtoffers der ramp van de Adder, zal op Donderdag 5 Juli te Helder, den eersten verjaardag van die ramp, plaats hebben. In overleg mei het gemeentebe stuur worden de noodige maalreaelen genomen om het plan der stichting uit te voeren. Het grafteeken zal de namen bevatten der 28 omgekomenen, die in ééne groeve op de algemeene begraalplaats aldaar zijn bijgezet, en verder de namen van alle slachtoffers bij die ramp. Tot het dragen van het grafgesteente zal een gemetseld fondament op hel graf worden aangebracht. Het monument zal door een ijzeren hek werden afgesloten. Het spreekt van zelf, dat de onthulling met eenige plechtigheid zal geschieden. Te Utrecht werden eergisteren middag een vijftal personen in eene tapperij buiten de Weerd op valsch spel betrapt. Het gelukte de politie een er van in hechtenis te nemen; de anderen ontvluchtten. Sinds gisterenmiddag woedt er een lievige bosclibrand. onder het dorp Groesbeek. Een detachement infanterie, onder een kapitein en een luitenant, is omstreeks half zes met schoppen en andere werktuigen uit Nijmegen uit gerukt om hulp te verleenen. Oorzaak alsnog onbekend. Uit de nalatenschap van wijlen jhr. mr. J. A. Sandberg is bij de alge meene armen te Zwolle ontvangen ƒ2000. Bij de kamer van koophandel te Groningen was ingekomen een ver zoek van de heeren Brodie en Hoos, te Amsterdam en Leiden, om onder steuning van het door hen bij de tweede kamer ingediende adres, dit aan de stations-chefs het drijven van handel voor eigen rekening worde verboden. Dit verzoek was in handen gesteld eener commissie, die in een gemotiveerd rapport voorstelde, bedoeld adres niet te ondersteunen. Na breede beraad slaging kwam de kamer van koophandel in hare jongste vergadering tot liet besluit, dat noch de publieke veiligheid, noch liet pHbliek belang bij dat //handeldrijven" geschaad wordt; redenen, waarom zij omtrent het ver zoek der heeren Brodie en Hoos overging lot de orde van den dag. Donderdag hoorde men te Maastricht het hulpgeroep van een jeugdig meisje, dal in de Zuid-Willemsvaart tegen den dood lag te spartelen Alvorens men hulp kou bieden was het reeds een lijk. Het gerucht zegt, dat het kind in het water geworpen is. De jnsiitie doet onderzoek. Onder de gemeente Reuzel heeft eergisteren een Dille brand gewoed, waardoor ruim 50 hectaren veengrond en ruim 80 hectaren dennenbosch zijn afgebrand. De schade wordt begroot op ƒ20000. 's GllAVËNIlAGE, 23 April. Door Z. M. is benoemd tot minister van binnenl. zaken, den heer mr. J. Heemskerk Azn., lid van den raad van stale; tot minister van buiten), zaken, mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, oud-minister van dat departement; lot minister van justitie, mr. M. W. baron Du Tour van Bd- linchave, wethouder vatt 'sGravenhage en lid der stalen van Zuid-Holland tot minister van marine, F. L. Geerling gepensionneerd vice-admiraaltot minister van financiën, W. J. L. Grobbce, otid-hoofdinspecteiir bij het departement van financiën; tot minister van oorlog den gepensionneerden generaal-majoor A. W. P. Weitzel, oud-minister van oorlog; lot minister van waterstaat, handel en nijverheid, J. G. Van den Bergli, hoofdingenieur bij de staatsspoorwegen; tot minister van koloniën, F. G. Van Bloemen Waanders, oud-direcicttr van binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië. Door Z. M. is H. B. H. Malingré, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Leerdambenoemd lot ontvanger der directe I elasiingen en accijnsen te Ginneken, en J Ter Haar, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Balk, benoemd lot ontvanger derzeifde middelen te Ternaard. Door Z. M. zijn benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkan toren C. J. De Breuk en S. Hovenbeiden thans telegrafist 2' kl. bij de rijkstelegraaf. Door Z. M. zijn benoemd: tot commies der posterijen 2' kl. S. Van Delden. H. J. Greven en P. H. Qoeysen, thans commiezen 3' kl.; lot com- mies der posterijen 3 kl II. M. Greven C. L. Van der Loeff, VV. Meijer en J. J. L. Bedioo de Bronovo. thans commiezen 4' kl.; tot commies der pos terijen 4' kl. W. G. A. Fellzer en A. Wychgel van Schildwolde, thans sur numerairs der posterijen. Door Z. M. is de luit.-kolonel N. Epkema van het 6' reg. infanterie op pensioen gesteld. De heer R. C. Jobson, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Warberg, is in die hoedanigheid door de Zweedsche regeering erkend. Z. M. de koning, hoezeer na zijne zeereis in welsland in de residentie aangekomen, gevoelde zich eergisteren, kort na zijne terugkomst op het pa- leis, waarschijnlijk tengevolge van vermoeienis der reis, die, ofschoon voor spoedig, met een vrij hevige tegenwind te kampen had, onwel. Z. SI. heelt dan ook zijn lijfarts geraadpleegddie den koning in den loop van den dag eenige malen heeft bezocht. Tegen den avond was Z. M. nagenoeg geheel hersteld van de gevolgen eener minder aangename zeetocht. De leden van hel nieuwbenoemde ministerie hebben heden voormiddag te elf uren in handen des konings dcu ambtseed algelegd len overstaan van den heer Heemskerk, nieuw opgetreden minister van binnenlandsche zaken, die reeds gisteren daartoe bij Z. M. is toegelaten, en den directeur van het kabinet des konings. Alle bewindslieden verschenen in ambtscos- tuum of uuiloroi bij Z M.met uitzondering der hoofden van het departe ment van koloniën en financiën, die in het zwart gekleed waren. In den loop van den dag hebben de nieuwe ministers de portefeuilles uit handen van hunne ambtsvoorgangers in de gebouwen der departementen overgenomen en hunne betrekking aanvaard. De afreis van het koninklijk gezin naar Amsterdam is bepaald op a. s. Woensdag, 's namiddags 1 ure, per Holl. spoor. Heden ochtend vroegtijdig ging een transport paarden en hofrijtuigen naar de hoofdstad. Uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, dat in den gezondheids toestand van H. K. H. prinses Marianne sedert eenige dagen wederom voor uitgang merkbaar is. Bij haar heden gewezen vonnis in zake de vervolging tegen drie knechts en een 13-jarigen jongen in dienst van den haringkoopman Ie Scheveningentegen wie gevangenisstraf was geeischt wegens schenking van haringen boven het door hunnen patroon toegestane aantal en alzoo wegens diefstal in dienstbaarheid, heeft de arrond.-rechtbank te 's Graven hage beslist, dat de diefstal, zooals die aan bekl. bjj dagvaarding ten laste was gelegd, niet is bewezen en mitsdien het viertal vrijgesproken. Eene dienstbode, die zich een muntbiljet van 10 van haar meeslei toeëigendc en alzoo diefstal in dienstbaarheid pleegde, is door de politie aangehouden en nadat proces-verbaal was opgemaakt naar het huis van arrest overgebracht. Door de directie der IJsel-stoomtramweg-maalschappij werd heden aanbesteed: het gereedmaken der baan, het leggen der sporen en wissels en hel uitvoeren van al de daarmede in verband staande werken voor de lijn Vonrscliolen-Leidschendam. Minste inschrijver de heer J. F. Stuy, te Sliedrecht, voor 13870. Zeldzaam mag liet heeten, dat hedenochtend een sneeuwtapijt den grond en het ontluikende groen bedekte. Betreurenswaardig daarbij dathoe snel de sneeuw ook smolt, ze toch een offer eischte, daar een knaap in de Paulos Potterstraat uitgleed en een been brak. Hij werd per vigelante naar zijne woning gebracht. Heden ochtend werd een begin gemaakt met het aanvoeren op liet Plein van de houten materialen lot opbouw van het circus Carré, dat ge durende de aanslaande kermis aldaar standplaats zou hebben. Op last van den burgemeester moesten echter de verdere werkzaamheden gestaakt worden en zon dit bevel verband houden met de mogelijkheid dal de kermis, ten gevolge van de epidemiën in andere plaatsen, werd verboden of uitgesteld. BELGIE. Ecrgisterenmorgen gebeurde in hel slation ie Leuven een vreeselijk voorval. De hoofdmachinist Marchal van trein 513 wilde zich naar dien van zijn collega van trein 315 begeven, die juist in dit station aankwam. Hij zag echter den trein 506 niet, die juist ook arriveerde en geraakte onder de locomotief, met hel noodlottig gevolg, dat hij eenige minuten daarna overleed. Hij laat eene vrouw en 5 kinderen na. E S «5 E li A re SS. De dagbladen van Lissabon deelen mede, dat de Portugeesche kanon neerboot ettelijke booten, behoorende tot liet Franscli oorlogschip, dat troe pen te Loango landde, doer zijne scholen deed zinken. Donderdagochtend werd te Alexandrië een Arabier opgehangenBallal Joussoul, die bij de opstand in Juni een Europeaan had vermoord. Wel tweeduizend Europeanen, waaronder verscheiden vrouwen, woonden de uil voering van het vonnis bij. Er waren geen Engelsche soldaten tegenwoordig; dc inlandsclte politie handhaafde de orde. FRASHR 33 Sk, Dc regeering is het eens met de commissie voor de conversie, om den termijn van garantie op tien jaar te stellen. Naquet is tot rapporteur be nnen e eene voor gescb Parijs jevan [talie; geladi onmi' in z< zoo i vroeg (innig meer en ee mark Frani Italië 1.5 k boofd. nog De trom, een I i-Kran gen om iet g beerde zondlii crisis Nederl zilling dien (I den 15 Iroonf -1 lad Z lertog «verlet Inch, lerlog lorstel - 1 blirg, teder t bij op< beer A lich te ■C tl zei ijeeng eelt. ver vaaron allerlei taalde catalog: tellen - D ofïi egsta jnen t D kingen Civii den no rendari den coi tlagen mies bi dienst tan dei afw lensb H C. i corr esiden dsist.-i lor, la Depo tan de Slesc •apen [1111(1: lil. de leeren. öepo m dei

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2