LEIUSCIIE C E1A SI f 1883. 36. DINSDAG 24 APRIL. J 371 J 16) 170; STA DS-BER ICIITEN BIN NE N LANDS C H E BERICHTEN. 40; 72; 151', 84) 53) 51; 66 1231 85i 73 57 119) Ill l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- ajzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879 Gemeenteblad n°. 9) houdende, dal ten minste (weemaal in het jaar, en wel éénmaal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 23 April De Vereeniging «Harmonie" gaf gisterenavond hare laatste tooneeluit- voering in dit seisoen. Tot bijwoning daarvan had zich een groot aantal leden en geïnlreduceerden vereenigd in de Stadszaal. Hel programma ver meldde een drietal tooneelstukjes: «De Werkman", drama in 1 bedrijf, in verzen, naar het Fransch door J. L. Werlheim; «De Matroos", looneelspel in 1 bedrijf, naar het Fransch, door W. Greeven, en «Gemeubileerde ka mers te huur", blijspel in 2 bedrijven, door J. Nuyen, te 'sllage, eerelid der Vereeniging. Voor den aanvang deelde de voorzitter mede, dat de ver gadering het genoegen mocht smaken de laatstgenoemde in haar midden te zien. Uit dien hoofde zou een aanvang worden gemaakt met de vertooning van «Gemeubileerde kamers enz." Dit stukje deed zich van niet ongunstige 501 zijde kennen, en de auteur mocht zich verheugen in een goeden uitslag. Vlug en vaardig werd hel afgespeeld en ieder bleek goed op zijne plaats te zijn, zoodat het den aanwezigen menig genotvol oogenblik verschafte. Na kt vallen van de gordijn werd den heer Nnyen een lauwerkrans aangeboden, met ie opdracht; Aan den heer J. Nnyen, schrijver van''Gemeubileerde kamers te kuur", dankbaar aangeboden door de Vereeniging Harmonie te Leiden. De toe juichingen van de aanwezigen bewezen dat men deze hulde op hoogen prijs stelde. Alsntt had de opvoering plaats van de twee eerste nommers van het programma. Op waarlijk verdienstelijke wijze kwelen zich de dilet tanten van hunne voor velen vooral zeer zware taak; de moeielijkheden, die (En drama in verzen oplevertwerden door de vertooners glansrijk over wonnen. Wij zouden te uitvoerig worden wanneer wij in bijzonderheden wilden treden, genoeg zij het gezegd, dat ook nu weder de Vereeniging Harmonie het bewijs heeft geleverd vooruit te streven op de baan der kunst. Ook de dames, die de Vereeniging steeds zoo trouw ter zijde stonden, komt een eerepalm toe voor hun prachtig spel. V. daverend applaus bewees dan ook dat de aanwezigen ten volle instemden met de handeling van enkele leden, namens welke door den voorzitter aan de drie dames een bouquet werd aangeboden Op waardige wijze besloot de Vereeniging hare tourstellingen in dit seisoen en, te oordeelen naar de uitbundige toejuichin gen, welke den vertooners ten deel vielen, had menigeen een aangenomen avond doorgebracht en zweefde het «tot weerziens" op ieders lippen. Een geanimeerd bal hield velen nog langen lijd bijeen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen tan 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, /3.60 en ƒ1.75de laarste 34, 3 50 en 1.75. Gistermorgen is een begin van schoorsteenbrand uitgebroken in het auurhuis van P.aan de Vischmarkt alhier, welke brand spoedig onder toe- zicht van den directeur der brandweer met eenige kat doezen, alsmede door ie hulp van den schoorsteenveger, de heer G., is gebluscht. Door de gevallen sneeuw konden hedenmorgen de werkzaamheden op 9e tane aan het nieuw te bouwen Gymnasium en de Hoogere Burgerschool niet 'orden begonnen. Toen de werklieden later terugkwamen bleek liet dat enkelen in beschonken toestand verkeerden, zoodat dezen den toegang tol 'et terrein werd ontzegd. Dientengevolge zijn er kleine ongeregeldheden Voorgevallen die de tiisschenkomst der polilie noodzakelijk maakte. Drie ier belhamels zijn in arrest genomen. De werkzaamheden werden echter htt overige gedeelte van den dag gestaakt. Volgens hierachter voorkomende aankondiging van hel bestuur van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, zal op Woensdag a. s. Algemeene Vergadering worden gehouden in de Slads-Gehoorzaal; 1411 44 13 20.97k 1157) iislu 4731 Duits na afloop daarvan zal eene tentoonstelling worden geopend van teekeningen en werkstukken der leerlingen van de school van genoemd genootschap, welke ook Donderdag. Vrijdag, Zaterdag en Zondag daaraanvolgende, voor belangstellenden te bezichtigen zal zijn. Wij gelooven dat het otmoodig is een woord van opwekking te spreken om deze gelegenheid niet te laten voor bijgaan een kijkje te gaan nemen en zich zoodoende op de hoogte te stellen van den gang van het onderwijs bij die instelling, welke zich reeds een zoo gmistigen naam heeft weten te verwerven. Belangstelling van Leidens inge zetenen zal zeker de jeugdige lieden ten spoorslag strekken op den ingeslagen weg voort te gaan. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem is ontvangen van /V. /V. een bedrag van ƒ80, wegens te weinig betaald successie-recht. Met ingang van 1 Blei aanslaande wordt te Hardinxveld een rijkslele- graal kantoor met beperkten dagdienst geopend. -- Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Rome van 15 dezer, zullen de schepenwelke te rekenen van den 12'1'0 April jl. uit Bio de Janeiro en omstreken in lialiaansche havens aankomen, geacht worden een onzuiveren gezondheidspas wegens de gele koorts te voeren en derhalve aan quarantaine- maatregelen worden onderworpen. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Lis sabon zijn de havens van Cotta bato Zambales en llocas-sttr in den Philip- pijnschen Archipel, verklaard vrij te zijn van cholera, te rekenen van den 25""" Februari jl. Naar men meldt, zal de beer G. Waelchli, assistent bij prof. Donders, de reis met de ff illem Barents als doctor medemaken en tevens als zoöloog dienst doen. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den 21sln April, üe Gelderland, van Java naar Rotterdam, ver trok heden van Colouibo. De Limburg, van Java naar Rotterdam, arri veerde gisteren te Marseille, üe Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 22sleI1 April. Volgens telegram uit Londen bij de vereeniging van assuradeuren te Amsterdam ontvangen, is het Nederi. schip Prins Hendrik, kapt. De Jong, van Cardiff naar Atjehlek te Lissabon binnengeloopen. De overeenkomst betreffende de exploitatie van den stoomtramweg van Leiden naar Katwijk aan Zee komt hierop neder, dat de lloll. spoorweg maatschappij met de directie van de stoomtram eene associatie heeft aange gaan. waarbij de laatste de tramlijn inbrengt, en de lloll. maatschappij de locomotieven en dc wagens levert en de lijn exploiteert. Na 31 December 1892 heeft elke pari ij recht van opzegging. Levert de exploitatie verlies op. dan komt dit uitsluitend teil laste der spoorwegmaatschappij. Het winstsaldo der winst- en verliesrekening wordt verdeeld in zekere ver houding. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee; In de afgeloopen week zijn er 50 schuiten aangekomen met eene ruime vangst kleine scholletjes, maar weinig tong en tarbot, welke besomden f 90 a ƒ206, gemiddeld per schuit ƒ140 in 5 dagen. Eene groote boot besomde 116 aan kabeljauw, schelvisth en garnalen. Besteed werd voor tarbot 4 a 10 per stuk, tong 0 30 a ƒ0 80 per stuk, kabeljauw 1.25 a 3 per stuk, schelvisch ƒ0 20 a ƒ0 50 per stuk, bunschol 0.60 it 1 per stuk, levend kleinschol 4 a 5 per mand, droogscltol 3 a 4 per mand, droogscharren 3 a ƒ3.50 per mand, droogbraad 2 50 a 2.75 per mand, Hel bouwen Win eene school voor meer uilgcbreid lager onderwijs te Katwijk aan Zee is aangenomen door de heeren Gr. De Best en Kr. Ver loop, aldaar De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de «Maatschappij Noordwijk, tot exploitatie van duingronden", te Noordwijk. Het 35-jarig Lustrum van het Deltlsche studentencorps zal worden gevierd van 9 tot 16 Juli a. s.met eene groote maskerade, voorstel lende: Het bezoek van Philip Dm Goede, hertog van Bourgondië eu Jacoba Van Beieren aan Delft in 1428. Op hel niuztcn feest zullen als solisten optreden de heeren Fissclier en Kiese, Frfiulein Spiesz uit Dresden en Breiden- stein uit Erfurt. De A. C. verneemt, dat de prins van Wales de opening der tentoon stelling te Amsterdam niet zal bijwonen. Van wege hel comité der Internationale Koloniale en Uitvoerhandellen- toonstelling te Amsterdam vertrok in December II. het stoomschip Prins Hendrik met eene bezending verduurzaamde levensmiddelen naar Indië, ten einde die reis heen en weder mede te maken en alsdan daar te worden tentoongesteld. Dit schip is teruggekeerd en de verzegelde verpakking in liet tentoonstel-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1