BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 23 .Jpril 3333, Jf". 95. S Yl !t#li tolitl aai de tulpen. Gelukkig hebben zij droog, zonnig weer gehad en dat heeft zeer »eel goed gedaan. De pruimen hebben bijna uitgebloeid en de peren en appelboomen zijn beladen met eene menigte bloemknoppen; bijna alle vruclitboomen beloven een heerlijken bloei. De vorst in Maart heeft vol strekt geen kwaad gedaan aan de bloesemknoppen, want zij waren nog vast gesloten. De minister van binnenlandsche zaken brengt Ier kennis van belang hebbenden. dat de bi.rekking van leeraar in wiskunde aan de rijks-hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus te Roermond te vervullen is. Jaarwedde yi8ü0. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 1 Mei aanst. aan te melden bij den hoogleeraarinspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 'sGravenhage. üe minister van financiën brengt ter kennis van brlanghebheuden bat de in het jaar 1883 uitgegeven schatkistbiljetten, voor zooveel die nog niet door de belanghebbenden zijn opgezegd, op de hieronder genoemde vervaldagen zullen worden afgelost, te weten: De schatkistbiljetten, uitge geven in de maand Maart 1883, op 1 Juni 1883. die in de maand April 1883. op 1 Juli 1883. die in de maand Januari 1883, op 1 Juli 1883, die inde mnand Februari 1883. op 1 Augustus 1883. De betaling zal geschie den ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amster dam of van de betaalmeesters, door wien ze zijn afgegeven, tegen intrek- bij liking der biljetten. Bij de aflossing zal, legen ougezegelde quitant ie en si wegens rente worden betaald; voor schatkistbiljetten, in Maart of April uitgegeven, 10 per stuk; voor schatkistbiljetten in Januari of Februari uit gegeven, ƒ20 per stuk. Formulieren voor renie-quilaniiën zijn kosteloos verkrijgbaar bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en bij de voornoemde betaalmeesters. In bijvoegsels tot de Staatscourant zijn beden opgenomen staten, be vattende de staMstiek van de Rijnvaart over 1882. Het uitvoerend comité van de Internationale koloniale en uitvoerhandel- Leiii :erd. teeshft hl, II 5 Ce REI EEN C >ON ritirg pW d. I id. v. Aand. ad. v. Aani Aand. L. 874 5 pCt 5 3 3 3 buitenl. heen J.G "H®', tentoonstelling te Amsterdam bericht aan belanghebbend- dat van alle aldeelingen in het hoofdgebouw de Nederlandsche het meest is gevorderd en er alle kans bestaat, dat zij op den openingsdag als geheel gereed zal kun nen worden beschouwd. Vele exposanten schijnen het echter voldoende te hebben gevonden de kasten of tafels, de geraamten der uizendingen nu te stellen en voornemens te zijn tot het laatste oogenblik te willen wachten om de goederen zelf te plaatsen. De commissie voor de afdeding acht hel daarom noodig de inzenders te «vijzen op de dringende noodzakelijkheid om tonder verwijl hunne etalages geheel af te werken en hunne goederen te plaatsen en daarbjj te voegen dat zij 24 uren vóór de opening noodig acht om aan het geheel de laatste hand te leggen en een algemeene schoonmaak Ie houden, weshalve in de Nederlandsche afdeeling op Maandag 30 dezer 'geen toegang verleend kan worden aan eenigen inzender of diens werkvolk. Door de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, afd. Bussum, zal p0t.j Mdaar op 28 April a. s. eene zanguitvoering gegeven worden. Alsdan d- tullen worden uitgevoerd: Erlkonigsdochter", van Gade; Agrippina", ptM-van Gernsheim; «Loreley", van lliller; «Geistliche Lieder", van Mendelssohn. Misten: mej. Chr. Veliman, de heer J. Rogmans en dames en heeren dilet- toten; directeur de heer Jaques flartog. - Het stoomschip Zeeland, 3 Maart van Rotterdam vertrokken naar Aand. a,ai arrive 'de 20 April te Padang. De Koningin Emma, van Amsterdam F laar Batavia, arriveerde te Port-Said en ging 21 April het kanaal in. De Wtises tf'ilhelminavan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd en 21»1"1 April. Volgens de /V. R. C. hebben de koning en de koningin der Neder- 'linden gisteren ten 1 ure, Oat lands Hötel verlaten en zijn in een open rijtuig aar Claremonl gereden. Na het «luncheon" met den hertog en de hertogin an Albany gingen HH. MM. naar de wedrennen in Sandown Park. Kort óór 6 uur kwamen zij aan het Walton-station, waarna de koninklijke rein bijna onmiddellijk vertrok. De consuls waren op het perron aan- tezigniet echter de gezant, dien de koning hedenochtend in het hötel ntvangen heeft. De gezant overhandigde bij die gelegenheid het album Nederlanders te Londen; de koning was met dit geschenk zeer inge- teii. Het vertrek van het koninklijk paar werd door hel schoonste reder begunstigd. - HH. MM. de koning en de koningin zijn gisteren even 8 uur te itensboiirgh aangekomenwaar het koniuklijk jacht F alk gereed lag om naar Nederland terug te brengen. - HH. MM. de koning en de koningin worden Woensdag a.s. op het pCt sleis tc Amsterdam verwacht. Het gevolg zal bestaan uit de heeren graaf cbimmelpenninck van Nijenhuis, Van C.1, "e. Taels van Amerongen van Hewich, Bentinck. Duuionceau en Alewijn, benevens de hofdames Van de »ll en Van Ittersum Het prinsesje zal op 1 Mei te Amsterdam kouten, den volgenden dag met hare koninklijke ouders naar Luxemburg te trtrekken. - Naar men verneemt zal H. K. H. prinses Hendrik, die zich nu Ie Ber in bevindt ter mede-regeling der nalatenschap van wijlen H. D. grootvader, if binnenkort vestigen o|> het landgoed Bakkershagen, vroeger het cigen- M) van wijlen Z. K. H. prins Frederikthans het eigendom van Z. D. H. tu prins Von Wied. - Men meldt aan de iï/.R.C. uit Wassenaar van 19 April: Gisteren 'middag omstreeks 5 ure ontstond alhier in de bosschen aan den straatweg pCI. ibij de buitenplaa.«Zuydwijk" een hevige boschbrand, die, gevoed door 'droge ruigte tusschen het houtgewas, zeer om zich heen greep, doch, wr inmiddels toegesnelde personen, met het opwerpen van zand en hel raven van greppels spoedig gestuit werd, echter niet zonder over eeneaan- wkelijke oppervlakte schade aan het houtgewas se nebben toegebracht, "r kort na het blusschen van den brand werd, daiix zij de activiteit van onbezoldigde rijksveldwachters J. en W. Knijnenbt -g, door hen een per- 1011 aangehouden van zeer verdacht voorkomen, ditelkens trachtte zich °r de vlucht tc redden, maar ten slotte voorloopig vrij logies verkteeg d' dorpsgevangenis. Hij bekende daarop den brand te hebben veroorzaakt °r het wegwerpen van een brandende lucifer, waarmede hjj zijne pijp to zilv. 'd aangestoken; doch deze bekentenis strookte niet met hel vinden van [eescbe]'1? smeulende overblijfselen van onder- en bovenkleederen midden in het 'y Hamb! Wh, Meer waarschijnlijk is het dus dat hij, van kleederen verwisseld -. -i i hhonrlyi i j -i.i ir__.:nr>:; db'nde, zijn oude plunje door brand heeft willen vernietigen. Bij hem 'fd nog gevonden een pak met schoone kleedingstukkenwaarvan het hem leieljjk was de rechtmatige wijze van eigendomsverkrijging te bewijzen, lelijk alzoo van een diefstal afkomstig. De Zitidhollandsche Gymnastiek-onderwijzers-vereeniging zal op 3 Mei ap 3t'e 's Gravenhage hare algemeene vergadering houden. lÊj? Het dividend der aandeelen Afrikaansche handels-vennootschap te Rot- t.^ttn over het afgeloopen jaar zal 7% pCt. bedragen. - Tusschen de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is eene overeenkomst gesloten, waarbij aan eerstgenoemde maatschappij gedurende de aanstaanden zomerdienst een tot het personenverkeer beperkte //running-power" wordt verleend. Vijf treinen der Exploitatiemaatschappij zullen in iedere richting dagelijks tus schen Amsterdam en Utrecht loopen. [Fad.) De IV R.C. verneemt, dat Jaantje Cornelia Struik, de zoogenaamde "tnillioenen-juffrouw", ernstig ongesteld is, en daardoor d' behandeling der strafzaak tegen haar en hare mede-beschuldigden eenigszi„s zal worden vertraagd. Het instructieschip iUamix is gisterenmorgen van Hellevoetsluis naar Amsterdam vertrokken. De omstreken van Haarlem bieden tegenwoordig weer het bekoorlijk schouwspel aan der bloeiende hyacintenveldenwelker zachte geur den be zoekers reeds van verre op den adem van het koeltje te gemoet wordt ge voerd. Sinds de stoomtram, in aansluiting met den Haarlemschen trek, de beweging zoozeer vergemakkelijkt, verdient een uitstapje derwaarts in dub bele male de aandacht, üe Noord- en Zuidhollandsclie stoomtram rijdt af in den Hout en voert zijne passagiers over Heemstede naar Hillegom, Lisse en Sassenheim, om vervolgens over Oegstgeest naar Leiden te gaan. Wan neer men echter plaats neemt tot Hillegom. krijgt men een overzicht van de geheele bloeiende landstreek, waar nageltak en tulp om den voorrang dingen in heerlijke kleurschakeering. Bil Naar men meldt, is door de agenten van de Nederlandsche bank, namens de hoofddirectie, tot de verschillende kassiers, handelaren enz. de uitnoodiging gericht om zich te onthouden van het stempelen van bank biljetten. De benoemingen van den directeur en het verdere personeel bij 's rjjks museum te Amsterdam worden spoedig na 's koaings terugkomst hier te lande verwacht. Indien hel /V. v. d. U. goed is ingelicht dan zjjn de meest in aanmer king komende candidaten voor de benoeming van een directeur van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam de hh. d'. H. A. Zegers en dr. F. J. Van Leent, heiden militair geneeskundige. -- Met de demping van het Damrak te Amsterdam, ten behoeve van den bouw eener nieuwe beurs, is gislerenochtend een aanvang gemaakt. De werklieden aan de «Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij" hebben thans alle verzet opgegeven en zijn weder rustig aan den arbeid. Naar de Nijm. C. mededeelt zal de exploitatie van den Nederl. Z. O. spoorweg met 1 Mei e. k. ovetgaan in handen van de Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van Antonie Mensen, oud 35 jaar, geboren te Etten, beschul digd van valschheid in authentiek en publiek geschrift. Den 31,leD Juli 1881 verscheen de beschuldigde met zekeren Van Balenburg ten kantore van den notaris Bossers te Prinsenhage en stelde Van Batenburg voor als zijn broe der Cornelis Mensen. Van Batenburg liet zich dezen valschen naam ook ge ven. Op verzoek van den beschuldigde werd toen door den notaris eene akte opgemaakt, waarbij de persoon, die zich ten onrechte noemde Cornelis Mensen, onder hypothecair verband zijner onroerende goederen verklaarde borg te blijven voor eene som von ƒ5500, welke som door zekeren J. J. Van Langelaar aan den beschuldigde werd geleend. Het openbaar ministerie eischte eene tuchthuisstraf van 5 jaren Het hof achtte de schuld van den beklaagde aan de ten laste gelegde feiten bewezen en veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren en twee geldboeten ieder van ƒ50. Een te Venloo wonende remmer op den Linksrheinischen goederentrein had eergisteren bij het station üerdingen het ongeluk van den trein te vallen en geheel vermorzeld te worden. Eergisterenavond brak er te Gemert brand uit in het oude kasteel, bewoond door de paters Jezuïeten, Het hoofdgebouw is totaal uitgebrand, alleen de muren zijn staande gebleven. De bewoners waren allen in diepe rust en verlies van menschenlevens heeft men echter niet te betreuren. Naar men zegt, is het kasteel bij de Maagdenburgsche assurantie-maatschappij verzekerd. De schade wordt op circa twee ton geschat. Tengevolge van gedane uilgaven tot wering van besmettelijke vee ziekten en in verband met de verwachting van nieuwe, is voor onteigening en daarop vallende kosten van wegens longziekte verdacht vee. geen geld meer beschikbaar. Daar staking van den maatregel van afmaking van ver dacht vee, ook in hel spoelingsdistrict, zou doen verloren gaan hetgeen reeds gewonnen is, acht de minister van binnenlandsche zaken het nood zakelijk, dat de post voor schadeloosstelling met 100 000 worde verhoogd. De aanvraag daartoe is bij wetsontwerp aan de tweede kamer ingezonden. Tot 11 April jl. zijn 550 verdachte runderen na onteigening afgemaakt waarvan de kosten f 137.386 hebben bedragen. Door verkoop van vleesch en huiden is 23772.70 in de schatkist teruggekeerd. Over de uitkomsten van den maatregel wordt gezegd, dat de toestand in het spoelingdisiriet dezen winter gunstiger is dan in den vorigenzoodat de minister het raad zaam acht met kracht op den ingeslagen weg voort te gaan. De in het loopende jaar aanvankelijk zeer gunstige opbrengst der middelen doet hem verwachten dat deze verhooging van 1 ton uit de gewone rijksinkomsten kan worden bestreden. Mocht zulks onverhoopt het geval nie' wezen dan zal later eene verhooging van hel bedrag der vlotten deschuld oioelen worden voorgesteld. liet afdelingsverslag is verschenen over het wetsontwerp lot suhsi- dieëring van de Koninklijke Nederlandsche Lokaalspoorwegmaatschappij te Apeldoorn voor de overbrugging van de rivier den- IJsel bij Deventer. Verschillende leden hadden, vooral met het op den min gunstigen toestand van 's lands financiën, bezwaar legen het verleenen van het gevraagde sub sidie. In ééne afdeeling werd deze wetsvoordracht in het algemeen met ingenomenheid ontvangen. Dergelijke steun van staatswege aan hel initia tief van particulieren werd in het algemeen belang wenschelijk geacht, wanneer, zooals hier, het voorgenomen werk door onmiddellijk belang hebbenden zoo krachtig werd ondersteund. Vele leden achten hel wen schelijk daar waar de regeering zulke zware eischcn stelde, volgens haar noodzakelijk voor het rivierbelang en de scheepvaart, ook door haar sub sidie werd verleendterwijl die kosten te hoog en te drukkend zijn voor de overigens zeer soiiede maatschappij en die spoorweg zonder dat niet tot stand kan komen. Door sommigen werd voorgesteld het gevraagde subsidie

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5