leislscillï courant. ZATERDAG 21 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. N°. 94, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 20 April. Heden morgen is door de politie alhier de persoon van F. W.27 jaar oud, aangehouden ter zake het zonder voorkennis van de markt weghalen van eene koe, die hij had medegenomen naar zijne woning aan de Uiterstegracht in de Rozenpoort en deze daar had gezet op een plaatsje, met het doel om dat dier te slachten. Het beest is aan den eigenaar, den landbouwer T. J. B., afgegeven; doch daar gebleken is dat P. W. zulks gedaan heeft in eene vlaag van krankzinnigheid, worden dan ook maatregelen genomen om dien persoon in een gesticht te doen opnemen. De 10-jarige G. J. P. viel heden morgen in het water aan de Langegracht, doch werd spoedig door zekeren P. op het droge gebracht. Een paar uren later viel de sjouwer D. van eene schuit aan het Gangetje in bet water, die door de hulp van eenige personen uit z(jne hachelijke positie werd verlost. Ook is gisterenavond de stadswerker V. aan de Langegracht van eene schuit in het water gevallen, doordien de boom, waarmede hij dezelve voortduwdein den grond bleef vastzittendoch werd spoedig daaruit door eenige personen gered. Gisterenavond, ongeveer 8 uur, is een begin van brand ontstaan ten huize van den kleermaker H. A., aan den Middelweg, tengevolge van het omvallen der petroleumlamp. Door er een deken over te werpen was het gevaar spoedig geweken. Een rondventer in oudheden heeft alhier een aardig koopje gedaan. Hij kocht een porseleinen kop en schotel voor den geringen prijs van ƒ12,50 en verkocht ze dadelijk te 'sGravenhage aan een antiquaar voor den kolossalen prijs van 650. Het kopje was van Fransch Sèvres-porselein, zoodat de rondventer een mooi winstje had. Dit feil leert opnieuw, hoe men voorzichtig moet wezen bij het van de hand doen van oudheden. Bij de gisteren aan het direcliegebouw der marine te Amsterdam, on der nadere goedkeuring van den minister van marine, gehouden aanbesteding, waarvan de levering moet plaats hebben bij de directie der marine te Wil lemsoord, zijn voor vlagdoek aannemers geworden de hh. Van Hartrop Zoon, te Leiden, voor j 1242 81. Namens den koning is door den minister van waterstaat, enz. de aan den heer B. M. Duyser, te Katwijk aan Zee, verleende vergunning tol den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding tusschen zijn koffiehuis en de halte van den stoomtram, beide aldaar, gewijzigd en dien concessio naris vergunning verleend die geleiding te verleggen naar de verplaatste halte in de Tramstraat aldaar. Aan het examen voor de acte als onderwii7Pr onderwierpen zich gis teren 14 candidaten. Er werden 8 afgewezen en 6 toegelaten. Toegelaten: de hh. J. Den Hengst en A. A. M. Van der Heul, van Rotterdam; J. Piek, van Charlois; F. F. Duyverman, van Leiden; M. A. A, Van Mook, van 'sGravenhage, en P. J. Bettink, van Bergambacht. HH. MM. de koning en de koningin worden morgenochtend met het stoomschip De Valk te Vlissingen verwacht, van waar zij per trein van halftien naar Den Haag zullen vertrekken. Het stoomschip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Aden den ID11"1 April. De heer m'. J. W. Schuurman zalnaar wij vernemenmet 1 Juni a. s. zijn ontslag als lid van den lioogen raad nemen. (/V. v. d. D.) -- Ds. P. S. Bartstra, pred, te Wassenaar, heeft voor hel beroep naar de Ned. herv. gemeente te Veen (cl. Heusden) bedankt. De bekep.de luchtreiziger Crommelin zal in den Haag in Juni a. s. met zijn ballon opstijgen uit den tuin van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Eergisterenavond is te Haarlem een voermansknecht, die in verregaan- den staat van dronkenschap door een zijner kennissen werd te huis gebracht, met zijnen geleider in zijn huis van de trappen gevallen, waarop hij wei nige oogenblikken daarna den geest gaf. Hij was reeds dikwerf wegens dronkenschap veroordeeld. Gisterenmiddag is een woonhuis afgebrand, staande op den Ringdijk hij de Ljjnden, in de Haarlemmermeer. Een en ander was tegen brand schade verzekerd. Eergisteren is te Amsterdam een verdienstelijk ingezetene overleden, de heer Fokke IJntes Kingma, directeur der inrichting voor doofstommen, spraakgebrekkigen en achterlijke kinderen. Voor eenige maanden sloeg een man de sfSegelrniten stuk van den horlogemakerswinkel op den Vijgendam te Amsterdam en deed een greep in het uitgestalde. Doch werd dadelijk gevat. In den afgeloopen nacht is in denzelfden winkel de ruit stuk geslagenthans met beter gevolg. De dader toch ontkwam met vier horloges, niettegenstaande hij onmiddellijk werd nagezet, daar de bewoner van het huis toevallig op was en het feit zag plegen. Voor de slachtoffers van de ramp te Muiden is nu in het geheel t 27,744 14 bijeengebracht Te Nederhemert ontstond eergisterenavond op het vasteland een om vangrijke brand, tengevolge waarvan twee boerenhofsteden in de asch zijn gelegd. Het huisraad en de levende have zjjn gered. Slechts een der pan den was verzekerd en de oorzaak is tot nog toe onbekend. Met den Middelburg—Vlissingschen stoomtram, in de nabijheid van eerstgenoemde gemeente, had eergisterenochtend een ernstig ongeluk plaats. Twee personen uit de gemeente Koudekerke deden alle poaingen om het wiel van hunne kar, dat tusschen de rails der tram was beklemd geraakt, te bevrijden, niettegenstaande de stoomtram in onmiddellijke aankomst was. Zij schjjnen het laatste oogenblik ten nutte te willen hebben maken, met het noodlottig gevolg echter, dat eene botsing onvermijdelijk scheen. Beide personen werden omvergeworpen en overreden. De een werd naar het gasthuis vervoerd, de ander in zijne nabijgelegen woning gedragen. De toestand van hen is vrij voldoende. Beide beenen van G.die gebroken waren, zijn gezet kunnen worden, terwijl het gebleken is dat B. slechts kneuzingen aan een been bekwam Het aantal executanten, dat zich reeds heeft opgegeven voor het koor van hel in Juni te Breda te houden muziekfeest der Vereeniging van Neder- landsche Toonkunstenaren, bedraagt 289. Gisterenavond circa 10 uur heeft in de wijk Heereurijtsche hoeven te Tilburg een felle brand gewoed, waarbij twaalf woningen, aan vijf ver schillende eigenaars behoorende, geheel zijn in de asch gelegd; van de meu belen, kleederen enz. is weinig kunnen gered worden. Men verneemt, dat alle de gebouwen, doch de meubelen van slechts 3 of 4 der bewoners, tegen brandschade verzekerd zijn. s GRAVENHAGE, 20 April. Door Z. M. is benoemd: .tot griffier van het gerechtshof te Leeuwarden mr. J. F. L. E. E. Scheidius, vroeger griffier van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, te Arnhem; tot rechter in de arrond.-rechtbank le Leeuwarden mr. A. Hoeth, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Almelo; tot kan tonrechter te Rotterdam teerste kanton) mr. C. P. E. HanegraalF, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Alkmaar-, tot deurwaarder bij het ge- rechtshol te 's Hertogenbosch L. J. Govers, thans deurwaarder bij de arrond.- rechtbank aldaar. - Door Z. M. is F. J. van Grasstck, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Domburgbenoemd tot ontvanger dier middelen te Colijns- plaat. Door Z. M. is benoemd tof notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Wieringerwaard, J. P. Backx, candidaat-notaris te Heilo. -- Door Z. M. is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest en bewaring le Breda mr. C. H. B. Boot, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is aan m'. W. K. S. Van der Mandele, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervoi 'ontslag verleend als kantonrechter-pladtsvervanger te Delft. Door Z. M. is aan jhr. F. Van den Bosch, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Diemcn. Door Z. M. is aan J. A. Bientjes, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Utrecht, en tot leeraar aan die school benoemd H. Koldewijn, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Roermond, uit welke betrekking bij eervol wordt ontslagen. Door Z. M. is N. Schuit, commies der posterijen 2« kl.benoemd tot directeur van het postkantoor te Voorschoten. -- Door Z. M. zijn benoemd tol telegrafist 3C kl. bij de rijkstelegraaf J. H. Wennekes, G. Kiveron, G. Blok, P. A. Wolswijk, W. P. Hartsholt,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1