LEIBSCf etc 1883. 91. m WOENSDAG 18 APRIL. STADS -PER IC H T E N tdn- SER aaa steil 0.-. 0.-. 'ocJt inden ver ver laar 401 15* 52 51» 68 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 1.50, franco p. P. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliön is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenis, groote letters berekend naar plaatsruimte. ~s2£JUr:iiii rt&nc-j-r-jc ertr vrssTz-rnzx Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 April 1883, des namiddags te twee uren. 1», Benoeming van een derden onderwijzer of onderwijzeres aan de Jon gensschool 2dt klasse. (58) 2». Verzoek van Jhr. VV. I. C. Rammelman Elsevier, om continuatie als archivaris. (69) 3'. Suppletoire begrooting van bet Stedelijk Werkhuis, dienst 1882. (55) 4». Voordracht betrekkelijk'bet in gebruik geven van lokalen in de Smids- steeg aan het Rijk. (56 en 70) 5'. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1883. (57 en 67) 6'. Voordracht betrekkelijk de demping van een gedeelte der Binnenvest- gracht. (59 en 70) 7». Idem betrekkelijk de bewaring van de oude rechterlijke archieven. (60) 8". Verzoek van Dr. G D. L. Hnet aangaande de lijdelijke verpleging van behoeftige krankzinnigen. (63 en 72) 9\ Voordracht tot verkoop van gronji langs de Haarlemmertrekvaarl. (66 en 70) 10'. Verzoek van F. M. Ribot, om een schnitenhuis te leggen. (^71) BIN N'EN LAN DSC HE BERl CII TEN. 50* 92* 61* 86 60* 57* 95* 112* 67* 49* 146* 32i 38* 16* 52» 100* 100* 110 124* 43* 13* 21.0211k 11.51* LEIDEN. 17 April Men kan zich moeielijk een aardiger, geestiger en vrolijker stuk voot den I geest balen dan bet Donderdag alhier le geven »Tètc de Linotle". liet léütrc du Vaudeville te Darijs beeft dan ook met de opvoering van dit Stik een buitengewoon succes mogen behalen. Niet alleen het van geest en taor tintelende stuk zelve, maar ook het spel der zoo gunstig bekende Kteurs en actrices van verschillende Fransche schouwburgen mocht zich ver lengen in den onverdeeldeu bijval van allen. Wij hopen dat ook Leidens mwoners van deze bun aangeboden gelegenheid ruimschoots zullen gebruik maken, vooral nu zij werkelijk iets goeds en iets degelijks kunnen hooren. De minister van financiën maakt bekend, dat de inschrijvingen tot het «komen van schuldbekentenissen in de bij de wel van 16 Maart 1883 Slbl. n°. 34) vastgestelde geldleening van ƒ60,900,000 te zamen een bedrag litmaken van ruim ƒ748,000,000; dat die inschrijvingen mitsdien slechts Itn deele kunnen worden aangenomen, en dat zoo spoedig mogelijk door ^en agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, namens hem linister. aan de inschrijvers schriftelijk van het aan elk hunner toegewezen «drag zal worden keunis gegeven. - De Staatscourant van heden beval oen beknopt overzicht van de krrichtingcn der permanente militaire spoorweg-commissie, gedurende het tar 1882. -Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezeul 'c St. Petersburg, heeft al- kar den 14,1"i dezer de ouderteekening plaats gehad van eene overeenkomst toelating van consulaire ambtenaren van Rusland in de Nederlandsche oioniën. - Met belangstelling verneemt het v. 'stir., dat het bestuur van de Société de Topographic de France", opgericht in 1875. den hoogleciaar F J. Vetli te Leiden en den kapitein F. Oe Ras te 'sGravenhage be- limd heeft tot eereleden van voormelde verecniging. Inderdaad is deze Joeming voor ons land vereerend. Voorzitter is de lieer üe Lesscps, 108* piaris-gencraal de heer Drapeyron, redacteur van ile //Revue de Géogra- ót". De benoemden doelen liet eerelidmaatschap o met den keizer van üilië en meerdere potentaten. - De Leiilsche Fox Studiosorum van 12 April geelt eene korte levens tos van lingo Oe Groot, aan het slot waarvan een photografische afdruk "komt van t ene Lalijnschc vertaling van cenige schoone regelen uit Kuri l's' «Iphigenia", door Oe Groot in het jaar 1629 geschreven in liet Album 'brum von zijn vriend Jason Van Rylandt. Oil album is tegenwoordig bezit vli den heer m'. G. llcshtiysen te Haarlem. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, ver- van Malta den 15l,n April. De Utrecht, van Rotterdam naar Java, Busiiii ?Ieer,!c hedenochtend te Southampton. f 47.30 Heden morgen ten 11 u. 13 nt. moet ouder Stompwijk een knaap, oud 9 lr en bijna 4 maandengenaamd Pietal spelende aan den Vliet te water zijn 'kt, doch door een anderen knaap, oud 13 jaar en ruim 7 maanden, DWJI hniml Gerrilterstond op het droge zijn gebracht. Oe drenkeling kwam Rtlukkig met een nat pak en deu schrik al. Eergisteren herdacht d'. J. Van Doeshurgh, pred. te Zwammerdatn zijne 25-jarige Evangelie bediening. Bij deze gelegenheid hield hij eene leerrede naar aanleiding van II Cor. IV: 7. Op den dag van zijn juhilé den lldf" dezer, zij hem door een aantal zijner gemeenteleden en vrienden stoffelijke bewijzen aangeboden van waardcering en achting. Oe zeildag van de ffillem Barents is nu definitief bepaald op Zater dag den 5den Mei. Naar men verneemt, komen HU. MM. de koning en de ko ningin Zaterdag morgen te Vlissingen aan, om van daar rechtstreeks naar 'sllage te vertrekken. Op Woensdag 25 April gaan HH. MM. naar Amsterdam. De leden der harddraverij- en renverccniging hebben goedgekeurd liet bestuursvoorstel tot het sluiten van eene leuning van 7500 a 3 pCl. door eenige heeren toegezegd, tot verbetering der tribune van liet Haagsche comité. Het deficit van het vorig jaar, ongeveer 11,000, is thans gedekt door de ingekomen contributies. Naar de H. C. verneemt, zijn op de internationale tentoonstelling van tuinbouw, welke 15 April te Gent geopend is, o. a. twee gouden medailles toegekend aan de heeren Gebr. Bijvoet te Overveenvoor bloeiende hyacinthen alsmede eene door de Nederlandsche tuinbouwvereeniging te Gent uitgeloofd voor den inzender die het meest tot opluistering der tentoonstelling zou hebben bijgedragen. De omstreken van Haarlem lokken weder vele bezoekers door liet verrukkelijk gezicht op de prachtige bloembollenvelden. De hyacint; n namelijk staan in vollen bloei, terwijl ook de tulpen zich gaan ontwikke Oe bollen hebben evenwel veel geleden door de.nachtvorsten en den vvi ook klagen de bloemisten over het algemeen zeer over het verlies dal lijden door de ziekte, die zich hij de hyacinthen vertoont. (TV. II. Ct -- Men is in den Parkschouwburg druk aan den arbeid voor de lijdelijke opening op 1 Mei. ter gelegenheid van liet feest daar door de stad Amster dam aan HH. MM. de koning en de koningin en andere genondigden aan te bieden. Het feest zal bestaan uit eene concert, een allegorische voor stelling en optocht op liet tooneel, en hal. Voor Utl. MM wordt in den wintertuin een souper gedekt. Alléén daar wordt electriseh licht ontstoken. Oe zaal wordt met gas verlicht. Oe toegangsprijzen voor de Internationale tentoonstelling te Amsterdam zijn bepaald als volgt: Bij dag des Dinsdags, Donderdags en Vrijdags een gulden, de overige dagen vijftig cent de persoon; bij avond des Zondags en Woensdags vijf-cn-twiniig cent; de overige dagen vijftig cent de persoon. Het paleis op Iset landgoed //Oranje-Nassan" is thans geheel afgewerkt en gemeubileerden gereed om 11II. MM. den koning cn de koningin te kunnen ontvangen, in Juli worden HH. MM. aldaar verwacht, cn indien geen verandering komt in de gemaakte reisplannen, dan zullen 1111. MM. er vier weken vertoeven. Omtrent de wanordelijk liedendezer dagen te Veenendaal uitgebro ken, verneemt de IV. ft. C. het volgende: Nadat Vrijdag de wevers aan de "Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij" het werk hadden gestaakt, Lebben gisteren ook de werklieden, die lot de spinnerij behoorendat voorbeeld gevolgd. In het geheel waren op de genoemde inrichtingen onge veer 800 personen werkzaam, die thans bijna allen Ieegloopen. Ganschc scharen liepen gisteren al zingende en joelende door de stad. Bij deu onder-directeurden heer Onefeld. zijn de glazen ingegooid. Naar men zegt. heeft hij reeds de plaats verlaten. Oc militairen, uit Arnhem ont boden, patrouilleercn door de oproerige menigte, die nog niet geneigd schijnt tot de orde weder le keeren. Eene loonsvermindering van 10 pCt. was de aanleiding tot de werkstaking en ontevredenheid onder de werk lieden. -- In den nacht van Zaterdag jl. is te Otterloo een dennenhoseh van den heer B.te Renktim voor een goed deel door brand vernield. Heidebranden waren gedurende de laatste dagen op de Vrlnwe aan de orde van den dag. Voor de nagelalen betrekkingen van de verongelukte visschers van Moddergat en Paesens was tol Zaterdagmiddag le Leeuwarden bij den pen ningmeester van de provinciale commissie ontvangen een bedrag van 74020.43. Uit 's Herlogenbosch deelt men aan de <V. H. C. mede. dat het be richt, indertijd algemeen verspreid, dat de welbekende uitgebreide fabrieken van den heer Bogaerls le Vuchl aan eene Eugelsche maatschappij voor 1,500,000 waren verkocht, terwijl de heer Bogaerls zelf er directeur vau bleef met eene bezoldiging v^n ƒ12000, slechts ecu loos gerucht is geweest.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1