LEIDSCHE CÖURAN MAANDAG 16 APRIL. STADS-BERICIITEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. J883. >A( oil out. ne«i :ui| go, reu M°. 89. Üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. tolii olitl aai BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter alsemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan M. Ovebduin Jr. en zijne rechtverkrijgenden, tot plaat sing van een stoomtoestel tot het drogen van tooi en sajet in het perceel in de Haarlemmerstraat n°. 16; En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 April 1883. E. KIST, Secretaris. il 151 Si! 123! 88! 83^ 9) 51 119! m 3#i lit 16fi 521 lilt lOflt 129| 121 21. 1.51' ush a Jeiïi LEIDEN, 14 April. Gistereuavond gaf de Leidsche Trio-vereeniging hare derde uitvoering in het Nulsgebouw en ditmaal met welwillende medewerking van den heer Doesburg (alt-viool). Ook deze uitvoering voldeed, even als de beide vorige malen, ten zeerste het publiek, dat echter niet in grooten getale was opge komen, hetgeen wel te bejammeren is. De «Sonate voor viool en piano" van Veracini, door de heeren Striening en Enderlé ten gehoore gebracht, verdient alle mogelijke lof, zoowel voor de eenheid en gelijkheid van hun spel, als voor de bezieling en gloed hunner voordracht. Niet minder voldeed de «Slreich-Trio" (Serenade op 8), van L. Von Beet hoven. Het was in dit werk van den grooten meester, dat wij gisteren avond voor het eerst kennis maakten met den heer Doesburg. Zijn spel is zuiver en goed geaccentueerd, zoodat hij bij een volgend optreden de be scheidenheid, die hem gisterenavond beheerschte, gerust kan laten varen. Een weinig meer kracht derhalve en wal meer zelfvertrouwen in zijn be paald goed spel zullen den jeugdigen violist niet schaden. Het «Praeludium und Fuga", van J. S. Bach, na de pauze door den heer Enderlé voorgedragen, was, volgens onze bescheidenc meening, het glanspunt van den avond. De moeielijkheden en bezwaren, om dat voor orgel bestemd stuk op de piano weer te geven, werden door den heer Enderlé glansrijk overwonnen, zoodat de luidruchtige applaudissementen, die hem na het einde van dit stuk ten deel vielen, voorzeker ten vuile verdiend waren. Niet minder talentvol was zijn spel op de zwarte toetsen in zijne «Schwarze Tasten-étude", van F. Chopin. Ook hiermede mocht hij vele bijvalsbetuigin gen inoogsten. Het concert eindigde met een «Trio" (Op. 6), van W. Bargicl, dat even eens aller goedkeuring wegdroeg; vooral de «allegro energico" en de «andante" voldeden bij uitstek. Gisterennamiddag, omstreeks 4 uur, is uit den Maresingel het lijk op gehaald van zekeren P. v. d. B.oud 23 jaar, gewoond hebbende bij zijne ouders in de Kaarsemakerstraal alhier. Het lijk, dat in vergevorderde staat van ontbinding verkeerde, is naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Heden voormiddag te 10 uur heeft er een schoorsteenbrand plaats ge had ten huize van den tapper S., aan den hoek van den Zuidsingel en de Heercngracbtwelke spoedig werd gehltischt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 lot 65 volwassen personen en 8 tot 13 kinderen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat de betrekking van leeraar in de Fransche en Hoogdnitsche 'aal aan de rijks- hoogere burgerschool van drie-jarigen cursus te Warflum 'e vervullen is. Jaarwedde 1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komer.gelieven zich vóór of uiterlijk op 25 April a. s. aan te melden bij den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs d'. M. Salverda te 's Gravenhage. De minister van marine brengt, ten vervolge op de aankondiging in de Staatscourant van 2 Maart jl.ter kennis van belanghebbenden, dat lot het in de maand Mei aanstaande te houden vergelijkend examen voor machi nist-leerling 2* kl.alsnog zullen kunnen worden toegelaten jongelieden, die geboren zijn in het jaar 1864. De officier van justitie te Amsterdam brengt ter kennis, dat in den laatsten lijd aldaar valsche bankbiljetten in omloop gebracht zijn. Deze zijn zoodanig nagemaakt, dat een ieder in zijn belang gewaarschuwd wordt op zijne hoede te zijn. Naar wij vernemenzegt het Bbl.is het lijstje van het kabinet- Heemskerk III, door de /V. R. C. heden gegeven, inderdaad grootendeels juist. Alleen zou voor marine de gepensioneerde vice-admiraal De Haes op treden De meeslen willen echter van zulk een zonderling allegaartje niets gelooven. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille den 13deD April. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 13 April. Om den grooten toevloed van belangstellenden, welke zeer storend is voor den geregelden gang der werkzaamheden in de Nederl. afdeeling uitvoerhandel der tentoonstelling te Amsterdam te verminderen, heeft men moeten besluiten voortaan niemand in deze afdeeling meer toe te laten dan op vertoon van het speciaal voor die afdeeling geldige toegangsbewijs. Het ligt voor heeren inzenders der genoemde afdeeling ter beschikking, bureau Paleis voor Volksvlijt, op vertoon van het bewijs van toelating als inzender. Van wege de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, aldeeling Alkmaar, zal op 17 April, des avonds te acht uur. in de zaal Harmonie aldaar, eene uitvoering worden gegeven. Alsdan zullen ten gehoore worden gebracht: koorwerken van Haydn, Mozart, Bruch. Brahms en Mendelssohn Bartholdy, «Liederen voor Baryton" van Schubert en Schumann, «Sonate appassionata" van Beethoven. Solisten: dilettanten. Door de afdeeling Amsterdam op 21 April, des avonds te 7% uur, in het Paleis voor Volks vlijt. Alsdan zal worden uitgevoerd: «Judas MaccabSus" van H&ndel. Als solisten zullen optreden: mejj. W. Gips van Dordrecht, A. Assmann van Ber lijn. de hh. L. Riese van Dresden en E. Fischer van Dresden. Volgens bericht aan de y.R.C. uit Louden, zijn HH. MM. de koning en de koningin der Nederlanden naar Oatlands teruggekeerd. De Japansche en Perzische gezanten, de hertog en de hertogin van Richmond, lord en lady Manners en lord Cranbrook bezochten gisteren in Grosvenor-hotel het vorstelijk echtpaar. De koningin bezocht eergisteren het hooger- en lager huis en de National Gallery. - Door den raad der gemeente Oegstgeest is dezer dagen tot ontvanger dier gemeente benoemd de heer G. Lubbe aldaar. Bij het verrichten van eenige werkzaamheden aan de binnenzijde van de nieuw gebouwde pastorie der R. K. kerk in de Van Oldenbarneveldstraat te Rotterdam, zijn gisterenmorgen door het verzakken van eene stelling een zevental werklieden van eene vrij aanzienlijke hoogte gestort. Buiten ver wachting zijn zij er allen nog al wel afgekomen. Vijf bekwamen lichte kwetsuren, zoodat zij te voet huiswaarts konden gaan, één werd per vige- lanle naar zijne woning gebracht, terwijl de andere naar het ziekenhuis is vervoerd, maar toch zijn val geen ernstige bezorgdheid verwekt. Door den heer A. Benders Wz.te Dordrecht, is eene beweegbare luchtdrukladder uilgevonden lot redding van menschen bij eventueelen brand in gebouwen, theaters enz. Deze ladder kan zelfs tot eene hoogte van 24 meiers worden opgesteld en in slechts vijf minuten tot redding gereed zijn, en kan vier personen tegelijk naast elkander een veilig heenkomen ver zekeren. Op het terrein der Internationale Tentoonstelling te Amsterdam zal een bijkantoor der posterijen en der telegrafie worden gevestigd. Dat bij kantoor zal, voor den duur der tentoonstelling, dagelijks geopend zijn op de urenwaarop de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk is. In dat kantoor zal levens, in verbinding met den postdienst, de dienst der rijks-postspaarbank wordt uitgeoefend. Voor die gelegenheid worden spaar bankboekjes in gereedheid gebracht, voorzien van een kenmerkend opschrift, ter uitreiking aan lien, die aan bedoeld kantoor een inleg in de rijkspost spaarbank wenschen te doen. Gelijk alle andere postspaarbankboekjes zijn ook deze in het gansche rijk geldig. Aan alle postkantoren en voor den dienst der postspaarbank opengestelde hulpkantoren der posterijen in geheel Nederland kan er later op ingelegd worden en terugbetaling gevraagd. Voorts wordt, in het hoofdgebouw der tentoonstelling, eenige ruimte, bij Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1