BU1TENLAN IJSCH E BERICHTEN. winterjas met fluweelen kraag. Zijn ondergoed is ongemerkt. Heeft bij zich ƒ2.50. Deze man, die in de laatste dagen blijken van krankzinnigheid heeft ge geven, heeft gisterenavond zijne woning verlaten met zijn 11-jarig doch tertje, dat heden moest aangenomen worden, dit meisje is gekleed met donker bruin geruiten stollen jurk met wit slaand kraagje, zwart rond stroohoedje met hrtiin lint, bruine gesloten mantel met mouwen met flnwee len opslagen, dito zakken en kraag en peleriën, zwarte kousen en laken laarzen met knoopenblauw baaien rok en wit ondergoed. Zijne vrouw vreest dat hij zich zelf en zijn kind van het leven heeft beroofd. Na eene kortstondige zikte is heden te 'sGravenhage in bijna 58-jari- gen ouderdom overleden de heer dr. D. J. Sleyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs voor de provinciën Zuid- en Noordholland, Friesland, Groningen en Drenthe Het ouderwijs verliest in Item een even warm als kundig voorstander en bevorderaar. Het ridderkruis van den Nederl. Leeuw sierde zijn borst naast dat van 't Legioen van Eer. Het hoofd-comité voor de oprichting van hel standbeeld van Hugo De Groot, dat voor de vervaardiging van het beeld besloten heelt, bestaat uil de heeren mr. E. Cremers, oud-minister van buitenlandsche zaken, voor zitter, prof, T. M. C. Asser te Amsterdam, prof. J. T. Buys te Leiden. mr. F. B. Coninck Liefsting, vice-president van den hoogen raad, prof. J. A. Fruin te Utrecht, mrs. A A. De Pinto en J. Pols, raadsheeren in den hoogen raad, mr. R. J. graaf Schimmelpenninck Van Nijenhuis, oud-minister van financiën, prof. B. D H. Teilegen te Groningen en dr. Th. C. L. Wijnmalen te 'sHage, secretaris en penningmeester. Eene plotseling woest geworden koe van den landbouwer B B., aan den Sloterweg in de Haarlemmermeer, greep vlak bij het erf eene werk vrouw aan, beet haar geweldig in den bovenarm en wierp haar ver volgens met de horens over eene tamelijk breede sloot. De toestand der vrouw was zoo ernstig dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het Hbl. heeft vernomen, dat van wege de gemeente Amsterdam op 1 Mei een feest zal gegeven wordenwaarvan de geschiedboeken zullen gewagen. Ten eerste zal op den avond van dien dag aan alle wrrklieden, die bij het maken der gebouwen en de inrichting der tentoonstelling werk zaam waren, door de gemeente een-luisterrijk feest worden gegeven in het Volkspaleis. Ten tweede zal de hoofdstad HH. MM. den koning en de koningin, de regeering des lands en de volksvertegenwoordiging, de diplo matie, de commissiën uit den vreemde en alle autoriteiten, die daartoe in aanmerking komendes avonds te gast nooden. Zij heeft daartoe eene overeenkomst getroffen met den heer Rafifalovich, den directeur van den Parkschouwburg, welk lokaal eerst 1 Juni e. k. voor het publiek wordt opengesteld, maar reeds 1 Mei zijne deuren zal openen voor de genoodigden der gemeente Amsterdam, die daar zullen worden vergast op een luisterrijk schouwspel en vermoedelijk de beroemdste kunstenaars van onzen tijd zullen optreden. Ook verneemt genoemd blad, dat op 2 Mei e. k. door het uitvoerend comité der tentoonstelling een bal wordt gegeven in het Volkspaleis, en den dag daar aanvolgende door den commissaris-generaal den heer Ed. Agostini, in de benedenlokalen van het Panopticum. Met den hevigen Noordewind van II. Dinsdag geraakten twee jongens met een bootje uit de Tesselschc haven en werden met kracht van land ge dreven. Daar het onbevaren knapen waren en een der roeiriemen gebroken was, liepen de jongens groot gevaar. Een viertal koene visschers, van wie sommigen meermalen menschen hebben gered, sprongen in eene schuit en mochten er in slagen de waaghalzen uit hun gevaarlijken toestand te redden. De burgemeester van Amersloort, mr. F. H. Van Persijn, heeft zijn ontslag gevraagd. Voor de wedrennen te Nijmegen op 19 Mei a. s. zijn de volgende paar den ingeschreven Nijmegen-Stakes: Martinet, Boraine, Evening-Standard, Madeion, Mon Prince, Royaldrea, Jburg, Vieur, Brune, Rostroppe en Cassolette. Gelderland Cup: Fol Amour, Faëton. Internationale harddraverij: A. Stechow, Gramotiey; O. Stechow, «V-fga- woy; C. Decker, Progaschy; Domhricourt Legronk, ZazuobaT. W. baron Van Tuyll, Pourtchak; Ph. Previnaire, Queen of Diamonds; G. H. Van der Wedden, Victor; J. Van der Wedden, Nelle; G. Huitink, Phoenix; Esponet, Sijrata en de Vereeniging van Vieren met Hausse. Nationale harddraverij: A. H. Jurgens, Apollo; D. Stokwar, Donna; A. De Ridder, Emma; de Vereeniaing van Vieren, Hausse, J. Roele, de Juno- rent; J. U. Everts, Bommelta II en III; G. 11. Van der Wedden, Victor, en J. Van der Wedden, Nelle; P. Smit Jr.Telegraaf en Meteor, P Zoeleman, Mariane en Victoria, L. Quarles van UflordSophia, en G. Rees, Koningin. Door den heer Dankbaar is aan het Rootnsch-Katholiek parochiaal armbestuur te Winsen een legaat besproken, beslaande in eene hofstede, gelesen op de '/Haanman" onder Winsen, waarvan de vermoedelijke gelds waarde wordt geschat op 2400en door den heer P. Corsten, dezer dagen te Breda overleden, zi]n o. a. de volgende Ies3leu vermaakt: ƒ6000 aan de O. L. Vrouwen, 4000 aan hel parochiaal armbestuur der kerk. 4000 aan het 11. Viucentius-gesticht, 1000 aan het ziekenfonds der H. Familie. De twee te Eindhoven gevestigde lucifersfabrieken geven thans aan ongeveer tweeduizend arbeiders werk, terwijl zij geregeld van orders voor zien zijn. Niettegenstaande de opheffing van het Fransche handelstractaat, gaan er wekelijks groote verzendingen van dit artikel naar Frankrijk. Eene jonge dochter uit Dttssen passeerde gisterennamiddag op eene wandeling naar Aimkerk de Duitsche molens en werd door de wieken zoo danig getroffen, dat hoofd en bovenlijf werden verpletterd. *8 GRAVENHAGE, 12 April. Door Z. M. is aan dr. S, E. Oudschans, te Leeuwarden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der orde van Nichan Iftikhar van Tunis. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester der gemeente 'sHeei- kerke, Z. D. Van der Bilt La Motthe, secretaris dier gemeente; tot burgs meester van Maashees, A. M. H. Bonants; tol burgemeester van Gilze, J. Hoevenaars; tot burgemeester van Monlfort. W. Van Ophoven; tot bur. gemeester van Ambt-Vollenhove en Stad-Vollenhove. A. J. Ten Cate, secre. laris dier gemeenten; tol burgemeester vau Benthuizen, II. La Rivière, st- cretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd lot schoolopziener in het arrondissement Hat. derwijk J. L. Boon, en lol schoolopziener in het arrondissement Beetster- zwaag mr. W. H. Jonkers. Door Z. M. is F. L. Hemkes, te Noordwijk, voor het tijdvak van 25 April 1883—1884 benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Venloo. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1883, aan L. M. Verheydteervol ontslag verleend als concierge van het koninklijk kabinet van zeldzaamhedei Door Z. M. is benoemd tot hulponderwijzer bij de pupillenschool Nienwersluis, de onderwijzer P. Van Nes, milicien-korporaal bij het 4' reg. infanterie. Door Z. M. is jhr. C. A. E. A. Van Panhuys, rijks-commissaris bij Jj maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, eervol ontheven van zijM betrekking van rijks-commissaris bij de Hollandsche ijzeren spoorwegmaai. schappij, wegens de exploitatie van den Noordhollandschen staatsspoorweg, Door Z, M. is pensioen verleend aan: H. J. M. Hoeben, wed. vac J let be Knypers, in leven ingenieur-verificateur van het kadaster; J. W. Sanders, commies bij 's rijks belastingen; J. Struik, commies-verificateur 1< caiegorit l0CUDQe bij de invoerrechten en accijnsen; C. Franken, tweede stempelaar bij het r' kantoor van het buitengewoon zegel te Amsterdam; H. N. Saalberg, zti ook schrijvende Zaalberg, commies le klasse bij 's rijks belastingen. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot 1" de 2' luit. J. F. Vetbake, van het wapen, gedetacheerd bij het leger it Nederlandscb-Indië, en bij het le reg.de 2e luit. H. C. Verheul, ?ai het corps. De luitt. ter zee 2de kl. J. G. P. KraijenhofF van de Leur en H. G. J.| Fondter de Bauchène, worden respectievelijk met 16 en 21 dezer geplaais aan boord van Zr. M". wachtschip te Willemsoord, eerstgenoemde in van met 26 April aanstaande. De Nederlandsche gezant te Brussel, baron Gericke Van Herwpen is heden naar zijn diplomatieken post teruggekeerd. De 2e secretaris van het Britschc gezantschap hier ter stede, de het Helyar, zal die functie eerlang nederleggeu en deze stad verlaten. In zijne correctioneele zitting deed het gerechtshof alhier uitspraak o| het appel van het vonnis der rechtbank alhier, waarbij de Voorburgsck brugwachter A. J. van het hem ten laste gelegde is vrijgesproken. Het Ittl heeft overwogen, dat bekl. terecht was vrijgesproken van de aanklacht*» het doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en mos ten voorzien, maar oordeelde hem schuldig aan het door een beambte o! bediende van een spoorweg niet sluiten van eene beweegbare spoorwegbrij 15 minuten vóór den voor de aankomst van den trein bepaalden tijd» veroordeelde hem tot eene boete van 10. 1 [erin rerblij I - T rings' en na a gil 'e arleiDi loodig I tangevi lit kot De inde i Kur i lil in»! - N rente teelt d d dat - H lesteld. tringen [roeve odsdie te aart - H liugen - ran eet traat ijettet - U ilaard (gelen lakers BELGIE, weken worden op de ceintuurbaan van Sedert verscheidene (Zuid) naar Schaerbeek talrijke diefstallen gepleegd. Stoutmoedige kwaal doeners klimmen 's nachts, terwijl de goederentreinen in de stations stil staan, in de waggons en werpen, wanneer de treinen voortrijdenallerhande koopwaren, balen koffie, vaatjes boter enz. op den weg. Zij springen» den trein, vóór deze in een volgend station weer stilstaat. Hunne mede plichtigen voeren onderlusschen de gestolen goederen wég. De politie staatsspoorwegen heeft een onderzoek ingesteld. E ti K 1, A M LONDEN, 11 April. Het hoogerhuis heeft uitspraak gedaan in de zaak van Clarke tegel Bradlaugh, wegens onbevoegd zitting nemen en stemmen in het lagerhui Bradlaugh werd vrijgesproken. Door die definitive uitspraak van bet hoogst! rechtlichaam zijn de vonnissen der lagere gerechtshoven, die allen Bradlaigl in het ongelijk stelden, vernietigd en het gevaar van de verschrikkelijk boeten, waarmede Bradlaugh bedreigd werd, is van hem afgewend. Dt uitspraak rustte hierop, dat onder de eedswet van 1866 geen gewoon lil zulk eene actie kan instellen en dat dit aan de kroon moet overgelaltt worden. De heer O'Connor Power heeft aan de regeering voorgesteld, vijl lioeu uit te trekken, om landverhuizing der Ieren of kolonisatie, in hï land zelf te bevorderen, ten einde den nood van Ierland te lenigen. BS geld, door de schatkist voorgeschoten, zou kunnen gevonden worden uitJt opbrengst der bebouwde gronden in Ierland. De Globe verneemt, dat de heer O'Donavan Rossa in antwoord op ds t!r0l|dei brief van den heer Sullivan, die de dynamiel-politiek afvalt en wiens bril in giooten getale in de Vereenigde Stalen is verspreid, den heer SulliM heeft gewaarschuwd voorzichtig le zijn. Men heeft u eenmaal gespaad f( schrijft de dynamiet-apostel, maar denkt er aan, dat alles zijne grenza t heeft, ook het geduld. De zelfmoord van een neef van den eersten minister maakt te Londö een zeer pijnlijken indruk. De heer Hugh Williamson Gladstone trad Zat» dag te Liverpool een koffiehuis binnen en bestelde een glas bier; nauwelijl had hij het uitgedronken, of hij zond stervende op den grond; hij had n« a[) gelegenheid mede te deelen, dat hij strychnine had ingenomen. Alle gen» Het tan de oongev mando i - D lemen ingegro - N als de tingen kabinet l D .wei b :ei dre Ia den - Te nachts, «troleu Vi tonale {«gaan. terder tan den -De Bagoate Pitely, Ijk hel Itais de Werd di ïajlailt' Waclillje. platen. Wachtte [rond e iep on Spanga #11 mot H «ere; De k Een t - Zv 'orwe 'erts. LOND «bliek 'e koni middelen waren te vergeefs: hijstierf na verloop van een kwartier, JpLI "KL*

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2