J volgende week niet uitpakken kunnen beginnen. De reusachtige machinen- galerij, aan wier gereedkomen werd getwijfeld, vordert met rassche schre den. Vele werklieden zijn daar in de weer met hel metselen van lundee- ringen voor groote stukken. In de groote galerij aan het einde, dicht bij den uitgang is de stevige met teakhout bespijkerde fundeering voor Krnpp's inzending (een gedeelte van een ijzeren oorlogschip) gereed. (Hbl.) De te Amsterdam gehouden veiling der in beslag genomen goederen van de milloenen-juflrouw heelt 2000 opgebracht. D'. Jorissen. staats procureur van Transvaal, is eergisteren met familie te Utrecht aangekomen en heelt zijn intrek genomen in het liötel des Pays-Bas. Het gerechtshof te Arnhem heeft H. J. C. te Kampen schuldig ver klaard aan doodslag door onvoorzichtigheid, en hem veroordeeld tot eene geldboete van 100 of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. De be klaagde was door de rechtbank te Almeloo ontslagen van rechtsvervolging. Gisterennacht is te IJselmuiden brand ontstaan in hel huis van den heer J A. Rekvelt te Kampen, en bewoond door drie gezinnen. Men heeft slechts zeer weinig van de inboedels knuuen redden. Met huis is geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Met een paar spuiten uit Kampen werd hulp verleend. Slechts een gedeelte der inboedels was verzekerd. Vanwege het best uur der kon. mil. akademie te Breda zullen eerstdaags naar de Amsierdamsche tentoonstelling worden gezonden, voor de afd. Ned. Oost-Indië, de op de modelzaal zich bevindende belangrijke voorwerpen, op dat land betrekking hebbende, zooals vele Uostersche en Indische wapenen en oorlogsbenoodighedenbenevens vooral in den laatsteu tijd aan de inrich ting geschonken typen van woningen enz., betrekking hebbende op den oor log met Atjeh. Zondag namiddag hadden eenige jongens te Oosterhanle de baldadig heid hel aldaar gelegen Roozebosch in brand te steken, tengevolge waarvan dit spoedig over eene groote uitgestrektheid in lichtlaaie vlam stond. Aan de vereenigde pogingen van een aantal ingezetenen mocht het gelukken den voortgang van den brand, die reeds hel kreupelhout had aangetast, te stui ten en hem daarna, door het opwerpen van aarde, te blussclten. 's GRAVENHAGE, 11 April. Door Z. M. is, op zijn daartoe gedaan verzoek, aan A. A. Verknuteren eervol ontslag verleend als kanionrechter-plaalsvervanger te Apeldoorn. De luit. ter zee 2' kl. G. P. Van Hecking Coleitbrauder, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de Spekstraat alhier werd gisteren eene vrouw door een molenaars wagen aangereden. Zij viel en een wiel ging haar over de borst. Ür. Van Wieringhe Borski verleende haar de eerste geneeskundige hulp. BU1TENLAN DSCH li BERICHTEN. BELG1E. De koning zal binnenkort naar Pau gaan tot herstel zijner ge zondheid. De instructie in de zaak van de anarchisten te Brussel zal spoedig geëindigd zjjn en dan komt de zaak in openbare zitting. In de nabijheid van Namen is eene vrouw uit een in volle vaart zijn- den spoortrein gesprongen, met het doel zich op deze wjjze van liet leven te berooven. Zwaar gewond werd zjj opgenomen. ENGEE AND, LONDEN, 10 April. De gearresteerde persoon, Norman geheeten, zal als kroongetuige op treden. Reeds vroeger was hij heimelijk in dienst der politie. Naar men verneemt heeft de politie de bewijzen in handen van een complot, dat'zich niets minder ten doel stelde, dan verscheidene wijken van Londen tegelij kertijd in de lucht te laten vliegen. Hel dynamiet lag reeds op verschillende plaatsen gereed. Te Salford kwam de politie op toevallige wijze aan belangrijke papie ren over de Fenians. Op de verkooping van een inboedel was eene blikken doos, schijnbaar gevuld met oud papier en prullen. Een policiebeambte raakte in het bezit van de doos en ontdekte verschillende documenten, die betrekking hadden op de Iersche beweging. Er waren brieven bij van par lementsleden. Een en ander werd opgezonden naar het ministerie van bin- nenl. zaken. Volgens den Berlijnschen correspondent van Daily News is het waar schijnlijk, dal de kroning van den keizer van Rusland opnieuw uitgesteld zal worden. Naar men zegt is uit de jongste ontdekkingen, door de politie gedaan, gebleken, dat de re>oluiionuaire partij vast besloten heelt met alle haar ten dienste slaande middelen de kroning te beletten, indien niet voorat een keizerlijk manifest verschijnt, waarin den volke liberale hervormingen geschonken worden. Te Greenville is een hotel ingestortwaarbij veertien personen om kwamen; zij werden verpletterd en verbrand, doordien er in de puinhoopen brand ontstond Verscheiden anderen zijn gewond. Dit ongeluk wordt toegeschreven aan het ontplofleu van een voorraad kruitdie zich in den kelder bevond. F X ft K !.f Si, PARIJS, 10 April. De Temps maak! de eerste lijst der inschrijvingen bekend voor liet standbeeld van Gambetta. Het bedrag is ruim 59000 fr. De president der republiek, de heer Morton, gezant der Vereenigde Stalen, en de Hépubl. jranc. hebben eik voor 1000 fr. ingeschreven; de „Union répnblicaine" van de kamer van afgevaardigden voor 1500 fr.utad. Arnaud de l'Ariège en haar zoon Joseph Arnaud hebben gezamenlijk voor 5000 fr. geteekend. Prins Napoleon tracht in de zuidwestelijke departementen des lands, door tusschenkomst van den heer Cunéo d'Ornano, de nog overige exen, plaren van zijn berucht manilest te verspreiden, doch niet overal gaat gemakkelijk. Zoo heelt de prefect van het departement Charente het au plakken er van in de stad Poitiers verboden, en het volk zelf scheurde manilest af van de muren. Volgens de Gaulois heet Louise Michel eigenlijk mad. Tinayre en h twee zoons. Te Issoire (Puy de Döme) zon zij met een arbeider zijn httwd, die in 1871 als communard werd doodgeschoten. Hare twee zooi oefenen het beroep van graveur uit. Waarschijnlijk door het broeien van stroo is het goederen-station Avignon door brand vernield. De schade wordt op twee millioen begroot. ÜD1T8CHLAN B. In parlementaire kringen is hel gerucht in omloop (waarvoor ecbtt niet volkomen kan worden ingestaan), dat de keizer voornemens is at Bismarck den titel van hertog van Lattenburg te verleenen. Prins Friedrich Karl wordt hedenavond hier terugverwacht. Het eerste onderwerp, dat de Nordd. Ailg. Zeitung heden politiek overzicht behandelt, is opnieuw aan de kabinels-crisis in Nefc land gewijd. Hel orgaan van prins Bismarck noemt de crisis een Hollis dische Idylle", vermeldt de bekende bijzonderheden, alsmede de verkieii; te Amsterdam, en leidt zijne beschouwing in met de woorden: „Gelijk weet heeft de koning der Nederlanden dezer dagen met zijne gemalin reis naar Engeland aanvaard, naar men gelooft om zich op deze wijze onttrekken aan den onaangenamen staatkundigen toestand, voorispruiut uit de volkomen onmacht der liberale partij om de leiding der regeerig zaken op zich te nemen". Het besluit zijn opstel aldus: „Men gelooft dt na den terugkeer des konings eene reconstructie van het kabinet-Van Lyni onvermijdelijk zal worden. Inmiddels baart de kabinets crisis aan hei li zeil geette bijzondere bezorgdheid. Het budget is aangenomen, de algemre verkiezingen zullen eerst in Juni gehouden worden en geen staatkuoij qtiaestie is aan de orde". Het verdient opmerking, dat de Duilsche gezant uit Den Haag, bebtf de gewone audiëntie bij den keizer, ook reeds tweemaal een gehoor hal den kroonprins, die in den laatsten tijd eene buitengewone belangstelliat de staalkundige aangelegenheden toont. Uit Berlijn meldt Reuter, dat de Duitsche rijkskanselier nader 14000 mark uit de rijkskas ter nutte van de Duitsche inzendingen ter slerdamsche tentoonstelling heeft beschikbaar gesteld. Aan hel nieuwe stationsgebouw te Straatsburg was men bezig platen voor het dak omhoog te hijschen. Boven op het gebouw was kraan geplaatst, waarop vijf arbeiders stonden. Terwijl een zwaar zink omhoog geheschen werd, bezweek de kraan en stortte met de man naar beneden. Een hunner lag met gebroken schedel en half verpletterl den grond. De vier anderen werden nog naar het hospitaal gevoerd stierven kort daarna. OOITEKRIJ K. De moordenaar van graaf Majlath, zekere Sponga, is nog niet in hail van de politie. Vermoedelijk houdt bij zich nog te Weenen op, indiei niet reeds verder is gevlucht. Men heelt te Pesth een huisknecht opgespw die dikwijls met Sponga omging. De man is voorloopig in hechtenis den, alsmede twee anderen, die sterke vermoedens opwekten. Een bot had 's daags na den moord een verstuikten voel; men vermoedt, dat den moord van een muur is afgesprongen. De drie gevangenen hebben niets bekend, gelijk reeds door een llongaarsch blad werd beweerd. sc be Mt vrt la ha, bei dif zij fei vs leii ko sle vat 'UI sto ter mi 'S' PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 10 April. Uit liet rapport van het landbouwdeparleij blijkt, dat de stand van den oogst der najaarstarwe op 1 April is ge» 80, tegen 104 op hetzelfde tijdstip van 1882. De gemiddelde stand wat WASHINGTON, 11 April. Het landbottwbtireel bericht dat het voot nog onmogelijk is een opgave te doen van den vermoedelijken oogst der jaarslarwe, aangezien het zaaien den 1" D April nergens nog was afgelooffy, LE1DSCIIE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 10 April 1883). „Hora", Tonneelspel in 5 bedrijven van Victorien Sardou. Nog dreunden mij het handgeklap en voetgetrap in het oor, waai Van Zttylen en zijn gezelschap werden begroet, en reeds riep de Amsterl sche afdeeling van „Het Nederlandsch tooneel" ons naar de Oude Vest, er iels nieuws te aanschouwen in het veelbesproken stuk van Viclt Sardou dat „Dora" ten titel voert en aan den Heer J. H. Róssing eene' treffelijke vertaling dankt. Het onderwerp van dit tooneclspel is in hooge mate boeiend. De Markiezin De Rio Zarès, eene Spaansche dame, die, vóórdat!) adellijken titel droeg, haar door het huwelijk met een ouden grad deele gevallen, hel opera-publiek door verrukkelijk entre-chats en dansfiguren vermaakte, is na 's maus overlijden in een toestand ges welke verre van benijdenswaardig mag heeten. Zij is dood-arm en slechts e'éne hoop om uit haar benarden toestand te geraken, die nan dat hare beeldschoone dochter Dora een echtvriend zal vinden, die de wet der „natrekking" ook verplicht zal zijn voor Mama te zorgen, gelukt echter aanvankelijk niet. Wel zwermen tal van minnaars»! lieve kind henen, maar 't zijn minnaars, die met verachting worden wezenomdat het huwelijk niet op den weg hunner bedoelingen ligt der deze omstandigheden is een aanbod van duizend (rancs maande! toelage, door zekeren Baron Van der Kraft gedaan, mits de ilad de taak van spion op zich neme, eene ware uitredding, welke metI handen door de ongelukkige vrouw wordt aangegrepen. Die dusgetd be on om wo ied dei pat ziji me «R scl Ba: in grt sta eet I bel Do; bet de ils i» ities til H Jong woon mora Fins feh welkt In scl als lat ttit ref tie bel int doi vei Co

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2