IllhSdll COURANT. 1883. DONDERDAG 12 APRIL. 86. STADS-BERICIITEN. JACHT EW VIS3CHERIJ. n o* B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. ien-! ent aen, I aai I i lien i mo- area ener I Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. «tij afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. ge l De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte, der I De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1883/84 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschakten. of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der tisseherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zij. behoor ijk ingevuld en onderteekend. vóór den 15dcn April dezes jaars moeten terugbezorgd lijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten lot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden 24 Maart 1883. DE KANTER. 10 it 2% 5 it 4H 4% 1 1 8H 46 3 37a I 2% '8* 6» 16 7 it 5* 7# 0 9 ik Oit 6* 3 li 8% 6* 2 ia 1 OH 36 36 3* >76: land '.30; .BEI LEIDEN, 11 April Gehoor gevende aan de vriendelijke uitnoodiging van den heer C. H. De Goejedirecteur der kweekschool voor zeevaart alhier, begaven wjj ons lenmorgen naar de aangewezen plaats om het prachtige kunstgewrocht in oogenschouw te nemen, waarmede de zoo even genoemde kweekschool op de weldra te houden internationale tentoonstelling te Amsterdam zal prijken. Dit bestond namelijk uit eene de natuur zeer getrouw nagebootste minia tuur albeelding van het gebouw dier schoolomgeven door de hierbjj be- hoorende tuinen, en alles op eene schaal van 1/100. Uiterst bewonderenswaardig was de fijnheid, waarmede het van tin op getrokken huisje was afgewerkt. Nielshoe klein het ook in de werkelijk heid ware, ontbrak aan dit werk. Beweegbare windwijzers, de wapperende driekleur, het borstbeeld van wijlen den zóó beminden prins Hendrik der Nederlanden, alles trof men ook hier aan. Alle eer en lof komt dan ook voorzeker toe aan den meester, door wiens hand dit werk is daargesteld en ougetwjjfeld zal deze schepping van onzen stadgenoot den heer C. H. Kouw op de tentoonstelling eene waardige plaats innemen. Niet weinig echter zal hiertoe bjjdragen de bij dit gebouw toe- behoorende tuinen met bloemperkende schepen met hunne tuigen. De grooie slevige en dikke kabeltouwen zijn hier vervangen door koorden 'au menschenhaar, de masten door touwtjes, die niet kunnen bozen op de dikte van eene naald, de bloemperken zijn versierd met levende voort brengsels uil het rjjk van Flora. En de heer De Goeje èn de heer West palm Hoorn, beiden officieren ter zee, zullen ongetwijfeld hunne moeiten, bunne zorgen aan dit gedeelte van het werk besteed, beloond zien door '(onverdeelde goedkeuring en bewondering van allen, die het willen aan schouwen. 3c Leidsclie ingezetenen behoeven niet eens te wachten totdat de tentoon- Wfnrg zal zijn geopend, zij behoeven zich zelfs niet eens door den stoo tenden afstandszwelger naar de hoofdstad te doen verplaatsen, de heer De fo'je toch heeft de welwillendheid dit kunstgewrocht morgen tusschen 24 "to ter bezichtiging le stéllen van allen, die belang stellen in de kweek- tbool, waarbij levens de gelegenheid zal opengesteld worden om een pen- 'tkike te offeren ten behoeve der nagelaten weduwen en weezen der \thikkig omgekomenen van hel eiland l.'rk. Niet alleen dus dat Leidens inwoners het prachtige straks omschreven ónstprodiict kunnen bewonderen, niet alleen ddt zij daarbij een 13-tal boon uitgevoerde photographiën van den heer J. Goedeljee, voorstellende «el het uitwendige als inwendize der kweekschool, kunnen aanschou- tnaar bovendien wordt hun de gelegenheid gezeven gedurende deze Ogenblikken liet angename met het weldadige te paren. Voorzeker zullen (1, zeer velen van dit aanbod gebruik maken. 9e minister van koloniën a. i. brengt ter kennis van belanzhehbenden, 11 de commissiewelke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Wand van hel examen voorgeschreven bjj art. 4 van de verordening op beuoemeu van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indië, zooals het laatstelijk is gewijzizd bij II van het koninklijk besluit van 12 Mei 1878, hare eepste vergadering zal houden le 'sGravenhaze den 18,ltD Juni 1883. Zij die verlangen het examen af te legzen. hetwelk nader is omschreven in het nieuw rezlement, vastgesteld bij beschikking van den minister van koloniën, dd. 17 Miart 1879, letter D, n°. 40[\ederlandsche Staatscourant van den 22t'D dier maand, n°. 68). behooreii zich uiterlijk op den IT" Mei 1883, bij een op zezel geschreven request, aan te melden bij het departement van koloniën, onder nauwkeurige vermelding van naam, voornamen, woonplaats en daz en plaats van zeboorte. Verdere bijzonderheden worden in de Staatscourant van 11 dezer medegedeeld. in de Staatscourant van heden is opzenomen het verslag van den secretaris van liet Nederlandscli zezantschap teWèènen, over liet «Heimalhs- recht", of het recht van domicilie in Oostenrijk. Blijkens mededeeling van den consul generaal der Nederlanden te Lis sabon is, te rekenen van 10 Febr. II., de haven van Para door de Portu- geesche rezeerinz besmet verklaard met de gele koorts, en worden de overige havens der provincie van dien naam, sedert denzelfden datum, als van die ziekte verdacht beschouwd. Bij de te Amsterdam gehouden verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebracht, aftreding 1883, 1639 geldize stemmen. Gekozen is de heer J. Uirks met 997 stemmen. De lieer H. W. Van Marle bekwam 642 stemmen; aftreding 1885, uitgebracht 1639 geldige stemmen. Gekozen is de heer A. Gildemeesler met 1006 stemmen. De heer A. baron Scliimmelpenninck van der Oye verkreeg 633 stemmen. Voor de akte als onderwijzer werden heden te 'sGravenhage geëxa mineerd 16 candiilaten; 8 werden afgewezen en toezelaten: de heeren 11. M. Michaël, A. F. W. Loep en W. Rijneveld, van Gouda; B. U. Poldervaart en A. Nugteren, van Rijsoord; L. J. Van Leenen, van Brielle; K. Lengkeek, van Hoogvliet, en J. Scheygrondvan Gonderak. De klachten, welke door onze visschers lezen de Engelsche worden zeuit, zijn in den laatsten tijd weer menizvtildiger dan ooit. De vorige week nog werden enkelen door eene groote vlootwelke zich op korten afstand van de kust ophield, van hun want beroofd. Een en ander schijnt aan de rezeering aanleiding te hebben gezeven om zich het lot de visschers aan te trekken, daar hel schroefstoomschip Bonaire aanstaanden Donderdag of Vrijdag ter bescherming naar de Noordzee zal vertrekken. Bij het cenlraal-comite' lot inzameling van gelden voor de betrekkin gen der bemanning van de Adder is van de sub-commissie le Amsterdam een schrijven ontvangen tot nadere toelichting van haren vroeger geniten wensch, dat er een blijvend fonds mocht worden zesticht. in dat schrijven wordt gezezd, dat haar oordeel in ieder geval zou zijn, dat de rente van de som die over is gebleven, in de eerste plaats moet dienen ter ondersteu ning naar behoelte van de nagelaten betrekkingen der slachiofiers van de Adder, en later om hunne kinderen te helpen, tol b. v. hun 181" jaar. Te Hóvre zal op 17 en 18 Juni e. k. een internationale wedstrijd ge houden worden voor zang-, harmonie- en fanfare-vereenizingen. Ook Neder- landsche gezelschappen worden tot deelneminz uitgenoodizd. De eerste prijs beslaat in een voorwerp ter waarde van 500 fr. en 2000 fr. in specie. De consul der Nederlanden te Hivre, de heer Bunge, is bereid tol hel verstrek ken van nadere inlichtingen. D». P. Bartstra, pred. te Wassenaar, heeft voor het beroep naar Bru- chem en Kerkwijk bedankt. In de volgende week zullen le Wassenaar verkocht worden alle koeien en paarden van wijlen Z. K. H. prins Frederik, thans het eigendom van den prins Von Wied. -- Gisterenochlend is te Rotterdam aan boord van het Ned. fregatschip Merry, liggende in reparatie nabij het droogdok aan de overzijde der rivier, het lijk gevonden van den scheepswaker IJ., die zeer waarschijnlijk door een val in het ruim van genoemd schip eene doodelijke wond aan het hoofd had bekomen. Er zijn op dit oogenblik 2500 man aan den arbeid op de tentoonstel lingsterreinen en in de gebouwen te Amsterdam, welk getal met niet min der dan duizend wordt vermeerderd. Volgens eene matize berekening zijn er duizend Amsterdamsche schilders en timmerlieden aan liet werk. Men ziet er Belzische soldaten, Belgische werklieden, Franschen, Uuitschers, En- gelsclien en Javanen aan den arbeid. De Cliineezen en Japanners verzuimen niet, dagelijks den stand der werkzaamheden in hunne afdeelingen in oogen schouw le komen nemen Beiden zullen vermoedelijk in het begin van de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1