e s o BIJVOEGSELbehoorcnde lot de Leidsche Courant van Maandag 9 *April 3883If0. 83. f f ering dat ERINGÏ De rechtbank te Arnhem heeft bevel van gevangenhouding verleend den persoon van H. J. V., behangersknecht te Qosterbcek, als ver- S °P Maart jl. in bovengenoemde gemeente de woning van H. Uonk 15 hebben in brand gestoken. Bedoelde persoon is reeds meermalen met de ami justitie in aanraking geweest, o. a. heeft hij eene gevangenisstraf van 2 jaar andeeli andeelj its. entegei utter, iris. een ju omer* geblol ets bao< Prijs Voor eenige dagen kwam zekere R. Smit, een man van omstreeks 24 jjar en zoon van den landbouwer W. Smit te Lellens, op jammerlijke wijze «n het leven. Hij had een voer stroo geladen, en bij het «binden" brak de oude boom, waarmede het stroo vastgesnoerd zou worden. Mei het achterste gedeelte van den boom stortte de jonge man met zulk eene kracht #p den gronddat hij dadelijk een lijk was. Gisteren voormiddag ten half negen is door eene onbekende oorzaak Irsnd ontstaan in eene woning, deel uitmakende van een blok van 14arbei derswoningen in de Sligte onder Almeloo, nabij het terrein der afgebrande stoomspinnerij aldaar. In weinige oogenblikken had het dak van alle wo- oin°en vuur gevat, daar de stroodaken en de wind de vlammen snel ver breidden. Het instortende dak deelde aan sommige zolders het vuur mede. Alle perceelen zijn uitgebrand. Het grootste gedeelte der inboedels is gered, (oh »an hen die afwezig waren. De woningen zijn het eigendom der firma Gebr. Scholten O. - Bij het beproeven der voltooide hulpbrug te Kampen zijn eergisteren, door liét breken van een lonw, acht personen in den IJsel geraakt. Zij eerden spoedig weder opgevischt. 'L M. de koning heeft aan drie veroordeelden in het tuchthuis te Leeuwarden voor vlijt en goed gedrag geheel ontslag verleend, aan een zes maanden, aan drie vier maanden, aan zes en twintig drie maanden en aan een zes weken afslag van straltijd. - Terwijl men te llarlingen bezig was eene schuit vol ier te pompen, zp twee kinderen van den schipper, die zich in hel vooronder bevonden, door de uit de ier opstijgende gassen "bedwelmd geworden. Door een derde kind op den grond liggende gevonden, werden zij door den vader ijlings in de open lucht gebracht. Het gelukte hem een der kinderen bij te brengen; het oudste echter, een jongentje van 8 jaren, was reeds bezweken. 'Ml 5lj 6» 12fl 88| 50| o 611 51) 681 1281 31! li 1581 55[ 111 431 131 '211 1.571 uslü >li4« - Vergelijkende' staat van de Nederiandsche Rijnspoorwegmaatschappij over de maand Maart 1882/83: Reizigersaantal opbrengst Bagageaantal tonnen i opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren, aantal tonnen dito opbrengst levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten Totale ontvangst 1883. 1882. 1883. 1882. 192,309 194,096 190.76l.46J ƒ194,531 61 J 295 360 4192.12 5147.51 71837 93160 164,159.81 209.694.04J 7080.45 6048.42J 4.563.73 4947.72J 370,757.57J- ^420,369.32 1883. 1882. Totale ontvangst van af 1 Januari f\,074,592.74}! f 1,182,340.42* zijnde per dag-kilometer52.36 58.32. ♦De definitive ontvangsten bedroegen in 1882 meer dan destijds voorloopig werd opgegeven over de maand Maart 10444.80; over de maanden Januari Maart 25959.15. Sedert 1 Febrnari I8S2 deelt de stroomtram EdeWageningen met 8 kilo meters in de ontvangsten. LEIDEN—WOERDEN. aantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren, aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten Totale ontvangst 1883. 1882. 1883. 1882. 11880 11486 f 6195.41J 5868.85J 12 9 79.64 73.56 J 2152 2086 1986.04 1835.49 105.74 41.36J 63.93 4 80 Totale ontvangst van af 1 Januari zijnde per dag-kilometer 8430.76J f 1883. 23604.65 7.28 K 7824.071 1882. 23046.48 7.1 '8 GRAVENUAGE, 7 April. Rij resolutie van den minister van koloniën a. i. van den d4"1 April 1883, lit. D n°. 40, is de heer L. W. D. zich noemende W. L. D. Onken, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Leiden, gesteld ter beschikking; van den gouverneur-generaal van Nederlandscli-Indiö, om Ie wrden benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche laai- en letterkunde aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Soerabaia. Het spoorwegongeval, dat onlangs nabij Voorburg plaats had, werd heien weder in herinnering gebracht tengevolge van het hooger beroep foor den officier van justitie bij de arrond.-rechlbank te dezer slede inge steld tegen het vonnis, waarbij de brugwachter A. J. is vrijgesproken ter 'ike »an het door hem gepleegd verzuim van het niet sluiten der brug. Rel appel in deze zaak werd heden door het gerechtshof te 'sGravenhage behandeld. De bekl die nog bij de Rijnspoorwegmaatschappij in dienst is, erkende in den bewusten ochtend zich te hebben verslapen, maar meende, dat het ongeval aan hem niet kon geweten worden, daar de signalen het ""•■gesloten zijn van de brug aangaven en de machinisl daarop had moeten lellen. Adv.-gen. mr. Gregory wees er op) dat het ongeluk niet had kunnen gebeuren, wanneer de bekl. zijn plicht was nagekomen. Al was de chef van het station Voorburg ook nog zoo achteloos geweest, door het openla ten van de brug was gevaar voor den trein en verwonding het gevolg ge weest. Het requisitoir strekte tot vernietiging van het vonnis en veroor deeling van den bek', tot 45 dagen eenzame opsluiting. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. Tegen F. S., oud 21 jaar, koopman, en Th. P. v. D.gepensioneerd onderofficier van hel leger in Ned.-Indië, thans koopman en zaakwaarne mer, beiden laatstelijk wonende te 'sGravenhage, is ter zake van oplich ting, hij beschikking van de raadkamer der arrondissemenls-rechtbank al hier, rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend. De oud-minister van buitenl. zaken, de afgevaardigde Cremers, gaf gisteren ten zijuen huize eene luisterrijke soirée, alwaar tal van personen uit de aanzienlijke en diplomatieke kringen verschenen. Onderscheidene leden der commissie toe het afnemen der diplomatieke examens, eenige hoofdambtenaren van het depart, van buitenl. zaken en enkele leden van het Nederlandsch diplomatieke corps, waren heden de gas ten van Zr. M'. gezant te Brussel, baron Gericke Van Herwjjnen, die in het Ilolcl Paulez een diner gaf. BUI TENLAN DSCH E BERICHTEN. ENGELAND, LONDEN, 6 April. De hertog van Edinburg zal Engeland bij de kroning van den Czaar Ie Moskou vertegenwoordigen. Het hoogerhuis heeft heden zijne goedkeuring verleend aan het voorstel tot benoeming eener gemeenschappelijke commissie uit beide kamers, tot onderzoek der doelmatigheid van den kanaal-tunnel In het lagerhuis bevestigde de heer Harcourt, in antwoord aan den heer Northcole, de berichten omtrent de gevangennemingen te Londen en te Birmingham. Bij het technisch onderzoek bleek, dat de kist, die de in het Strand gevangen genomen persoon bij zich had, drievierde centenaar van een zeer ontplofbare stof bevatte. Men ontdekte eveneens eene fabri catie van ontplofbare sloflen op groote schaal. Een van de personen, die te Londen gevat werden, had eene aanzienlijke som gelds in zijn bezit, waar van het grootste gedeelte in Amerikaansche banknoten. De heer Harcourt kondigde tevens aan, dat hij aanst. Maandag een wels-ontwerp zal indienen betreffende het bezit van ontplofbare sloflen. De urgentie zal daarbij wor den voorgesteld. Te Londen heeft men de hand gelegd op een Ier, die in het bezit be vonden werd van eene doos met dynamiet. De doos is naar Woolwich ge zonden om onderzocht te worden. Het kasteel van Windsor wordt buiten gewoon bewaakt. Vier der gevangen genomen personen (dr. Gullagher, James Norman, ilènry Wilson en Henry Dalton, wiens ware naam John O'Connor zou zijn) verschenen gisteren voor de rechtbank van politie, de drie eersten onder be schuldiging van het bezitten van ontplofbare stoffen met het doel om dig voor een misdadig oogmerk te gebruiken, die laatste wegens medeplichtigheid. De zaak is tot aanstaanden Donderdag uitgesteld. De redacteur van de City Presse heeft eene mededeeling ontvangen, dat men zijn bureel vóór 28 dezer in de lucht zal doen vliegen. De Üiiblinsche correspondent van de Times meldt, dat de behandeling van de zaak der moordenaars van lord Cavendish, die Dinsdag zou voor komen, ui'gesleld is, omdat de beschuldigden geen advocaat kunnen be talen. Er zal hun dns van wege de kroon een worden toegevoegd. Dit veroorzaakte echter oponthoud. De correspondent gelooft, dat hel feit, dat zij thans door hunne geestverwanten in den steek gelaten worden geene aanmoediging voor anderen is om een nieuw moordcomplot te vormen. Lord Granville heeft liet spit en houdt zijne kamer. De heer Jorissen, wiens gezondheid te wenschen overlaat, zal weldra voor eenige dagen Engeland verlaten. Daarna zal hij hier terugkomen en verscheidene weken blijven. Hij verklaarde, dat hfi elke gelegenheid, welke zich aanbiedt, zal aangrijpen om de thans lusschen Engelands regeering ett de Transvaal bestaande vriendschappelijke betrekkingen te versterken. Hij zal trachten spoedig een onderhoud met lord Derby te krijgen. Het voornemen bestaat te Londen een eleclrischen spoorweg aan te leggen onder de Theems in een nieuwen tunnel van Charing Cross naar Waterloo met dubbel spoor. De treinen zullen zeer spoedig achter elkander rijden met eene snelheid van 19 kilometers per uur, en men hoopt daardoor, eenige vermindering Ie brengen in het maar af te drukke verkeer boven den grond. Advocaat Broadley, dc verdediger van Arabi-pacha, vertrekt eerstdaags naar Cairo om te pleiten voor Ismail-pachaden ex-Khedive, in eene civiele vordering van dezen tegen de Egyptische regeering, welke zaak echter niet met de domcin-qtiaestie in verband slaat. Blijkens bericht uil Kopenhagen aan de Standard begint het in Noortj- Sleeswijk met de verdrijving van Dcensche onderdanen ernstiger te worden. Er zijn reeds GO personen het land uitgezet. Uit Nevv-York wordt gemeld, dat de heer Rogers, luit. ter zee bij de Vereenigde Staten, de kanaalvvcrken op Panama heeft bezocht en er aan twijfelt of het kanaal in 1880 voltooid kan zijn, alsook of de raming der kosten, door den heer De Lesseps gemaakt, goed zal uitkomen, daar er reeds 13 milliocn fr. is uitgegeven, ofschoon het werk nog nauwelijks is aangevangen. -- De heer Peter Cooper, de beroemde Amcriltaansche philanihroop, stichter van het Cooper-Institute te New-York, is den 4<tcn April aldaar overleden in den ouderdom van 92 jaar,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5