B li TN L A N SC H K FÊltTcHTEN. Nierstrasz, met dien datum, aan boord van eerslgenoemden bodem ge plaatst wordt. Lie minister van justitie zal op 10 April aanst. geen audiëntie verleenen. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den li11" April L883, des voormiddags ten elf ure. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de adv.-gen. mr. Van Maanen zijne conclusie voorgedragen in de zaak van de Geldersche credietvereeniging tegen den staat der Nederlandenwaarbij het betreft eene vordering tot schadevergoeding wegens de ontvluchting van den persoon van B. v. C., uit het huis van bewaring Ie Utrecht, waarin deze als gegijzelde was opgesloten. Adv.-gen. kon zich met de gronden voor de vordering niet vereenigen. Hij wederspiak de aansprakelijkheid van den staat en kon niet toegeven, dat door de ontvluchting aan de eischeresse schade was veroorzaakt. Mitsdien strekte de conclusie tot ontzegging der ingestelde vordering. Uit spraak 18 Mei. In den laten avond van 5 Augustus van het vorige jaar had er in de woning van den landbouwer A L. T.te Heinkenszand, een zeer brutaal en vreeselijk feil plaats. Bedoelde landbouwer lag met zijn gezin reeds eenige uren ter ruste toen hij gewekt werd door den uitroep: «vijf en twin tig gulden of de dood, gauw"! Die bedreiging werd in de duisternis gedaan met schorre stem door een onbekend persoon, die blijkbaar door een raam de woning was binnengeklommen. De echtelieden T., reeds zeer bejaarde lieden, waren door dat bezoek zeer onthutst, maar de man, die te kennen gaf aan de vordering van den indringer niet te kunnen voldoendeed zich toch gelden en pakte den ander aan, ten einde hem te verwijderen. Dit gelukte evenwel niet, want de onbekende bezoeker, met een mes gewapend, sneed er duchtig op los en in de worsteling, die daarop ontstond, verkre gen beiden verwondingen. Die aan T. toegebracht, bleken later van zeer ernstigen aard te zijn en het duurde geruimen tijd voor dat hij zijn bedrijf weder kon hervatten. Dat ook de indringer verwondingen bekomen had, was daaruit af te leiden, dat zich bloedsporen vertoonden aan de buiten zijde zoowel als aan den binnenkant van hel raam, waardoor de aanvaller, toen er om hulp geroepen werd, weder ontvluchtte. Bij onderzoek bleek eene kast, in de slaapkamer van T. geplaatst, met de daarvoor bestemde sleutels, die niet werden teruggevonden, geopend was en dat daaruit eenige sieraden en kleedingstukken waren ontvreemd, die voor het grootste ge deelte den volgenden ochtend in de nabijheid der woning van T. werden teruggevonden. Alleen de aangevallene meende zijn belager te hebben her kend en wees als zoodanig aan zekeren J. Z., een 26-jarigcn arbeider, mede te Heinkenszand wonende, die in de gemeente zeer ongunstig bekend was. Bloedsporen, die op den weg naar de woning van Z. leidden, zoo mede eene zware verwonding aan diens linkerhand bevondengaven tot zijne arrestatie aanleiding, sedert welk oogenblik het in de gemeente rustig is en niet meer van nachtelijke avonturen wordt vernomen. De uitnemende instructie, welke hierop ten aanzien van de medegedeelde gebeurtenis volgde, gaf tol de terechtstelling van J. Z. aanleiding, die echter alle schuld van zich afwierp. Het gerechtshof hield zich gisteren met hel onderzoek dier zaak bezig. In weerwil der bezwarende aanwijzingen door een groot aantal getuigen, hield besch. echter pertinent vol niets van de zaak te welen; de verwon ding aan zijne linkerhand had hij zich zelf toegebracht bij het kloven van hout. Adv.-gen. mr. Bijleveld achtte de aanwijzingen z. i. van dien aard, dat aan de schuld van besch. niet te twijfelen was en requireerde milsdien eene tuchthuisstraf van 14 jaren. De verdediger, mr. C. A. Vaillant, geloofde, dat de schuld van zijn client aan hel hem ten laste gelegde niet was bewezen en concludeerde tot zijne vrijspraak. Aanst. Donderdag uitspraak. Z. K. H. de prins van Oranje vereenigde gisteren verschillende hooge diplomatieke en staatsambtenaren aan zijne tafel. Zr. Ms. gezant te Brussel, baron Gericke Van Herwijnen, thans in de residentie aanwezig, behoorde tot 's prinsen gasten. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, biedt morgen aan verschillende bekleeders van hooge ina^onnieke graden ten zijnen palrize een diner aan. De gezant van het keizerrijk Duitschland bij ons hol vertrekt morgen met verlof buiten 's lands. Tot predikant bij de Ned Herv. gemeente alhier is beroepen ds. E. A. Gewinpredikant te Renkum. Heden had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de plech tige opening plaats der bloemententoonstelling, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, waaronder men opmerkte de minister van water staat, de burgemeester enz. Reeds dadelijk na de opening vereenigde zich een talrijk publiek in de zalen en in den tuin. Algemeen werd erkend dat dit jaar èn door aantal èn door schoonheid van planten deze expositie de kroon zet op hare voorgangsters. Ditmaal schijnen de inzenders gewedijverd te hebben om hunne planten door friseli- heid en kleurschakeering te doen uitmunt.en. O. a. wordt zeer geroemd de inzending van baron Van Brienen. door haar pracht en kleurverscheidenheid; onder de collecties palmen en sierplanten noemt men die van de firma VV. C. Van der Laan alhier, zeker eene der merkwaardigste. Aan desamen werking van mevr. Zubli, geb. jonkvr. Van den Berch van Heemstede, met den heer A. A. Vorsterman van Oyen, voorzitter der vereeniging, heeft men cenc verrassing te danken; laatstgenoemde had het denkbeeld opgevat om de wapens van Nederlandsche en Vlaamsche geslachtenwaarop bloemen voorkomen, voor dit bloemenfeestkeurig uitgevoerd lol een harmonisch geheel te rangschikken, waaromheen genoemde dame met kunstvaardige hand een bloemenkader heeft geschilderd. Zoowel uit een kunst- als uit een heraldiek oogpunt versiert dit werkstuk deze tentoonstelling, llun werd dan ook door de jury eene verguld zilveren medaille toegekend. Onder de bekroonden wordt o. a. ook genoemd A. J. Grobbe, te Zoeter- wonde, voor een tafelmiddenstuk, gevuld met vruchten en versierd mei bloemen, eene zilveren medaille. Honderden verdrongen zich gisteren voor het plaatsbureau van den Franschen schouwburg om plaatsen machtig te worden voor de voorstelling van Sarah Bernhardt, die in Mei hier Ier stede als Fedora optreedt. De politie alhier heelt proces-verbaal opgemaakt tegen een vrijer, die zijne aanstaande een «Nederlandschen wensch" toedacht in den vorm van een nagebootst bankbiljet van ƒ40. In plaats van zich tot de uiting van zijne nationale gevoelens te bepalen, liet hij zijne beminde in de waan dal hei papier werkelijk eene waarde van 40 vertegenwoordigde, zoodat de on- noozele deern alvast f 20 in ruil van het.bankje gaf met de belofte om Je rest den volgenden dag te betalen, lutusschen werd hel bedrog ontdekt toen de meid hel nietswaardige papier tegen muntspecie wilde wisselen B E ij «i K E. De kleine Mariette Peltzer is Dinsdag te Brussel gekomen en heeft des middat te 3 uren in de gevangenis des Petils Garmes van haar vader alscheid nomen. Zij werd er gebracht door mevr. Van Calsler, welke met den direc teur der gevangenis en den advocaat in de directeurskamer het hartroereni schouwspel bijwoonden. Het kind heeft volstrekt geen besef van de vreesc lijke waarheid. Armand zal thans noch zijn kind, noch zijn broeder ooi: meer terugzien. E E E A Rf SS. LONDEN, 5 April. De heer Fitz Maurice deelde in het lagerhuis mede, dat het plank staat tol hel aangaan eener Egyptische leening van 4 millioen, waarvan millioen voor de schadeloosstelling en 1 millioen voor dc kosten van k bezettingsleger. Volgens andere berichten zou de lvhedive, krachlens art,} der liquidatiewet, aan dc Ottomanische Bank een voorschot vragen. De heer Chiiders bood het budget aan. Het vorige dienstjaar had overschot gelaten van 98000 De raming voor het loopende dienstjaar aldus: uitgaven 85,789,000, ontvangsten 88,480,000 De minister hoi) het recht op zilver te kunnen opheflen wanneer de fabrikanten zich hebln kunnen ontdoen van het ztiver. waarvan hel recht geheven is. De belast» op spoorwegreizigers wordt voor de laagste klasse opgeheven en opi stedelijke spoorwegen verminderd. Hij hoopt in den loop van het jaar k miuimaaltarief voor inlandsche telegrammen tot op 6 pence te redttcem De inkomstenbelasting wordt verminderd op 6 pence. Het batig slot w«i daardoor op 24000 teruggebracht. De Globe meent dat de bezoekers van de internationale visscherjj-ls toonstelling te Londen zeer verbaasd zullen zijn over den grooten oom der lokalen. Men komt terstond in een gebouw, dat 30 voet breed en voet lang is. De vreemdeling zal spoedig meenen, dat dit nu het getal tentoonstellingsgebouw is. Maar verreweg de grootste helft van den groot vierhoek van de Horticultural Society's Gardens is met zulke gebouwen dekt, zeven a acht in getal en vele kleinere. Daaronder is er een, besl om eene markt van gedroogde en versche visch te zijn. Engeland zal grootste ruimte innemen, o. a. twee gebouwen, een van 37000 en één 30000 vierkante voeten. Maar ook aan Nieiiw-Zuid-Wales, China, Cast en de Vereenigde StatenZweden en Noorwegen, Rusland, Spanje,® land, Belgié en New-Foundland is veel plaats algeslaan. Een persoon, die uit Manchester kwam. is eergisterenavond in Strand te Londen gevangen genomen. Hij werd in hel bezit gevonden eene doos met dynamiet. De politie beschouwt deze aanhouding als 8 belangrijk. Deze arrestatie heeft geleid tot de inhechtenisneming van li andere personen te Lambeth, een der voorsieden van Londen, en toll ontdekking van eene halve ton dynamiet. De politie heeft gisteren, bij eene huiszoeking te Birmingham, groote hoeveelheid nitroglycerine ontdekt en in beslaggenomen. Een pers» Whitehead genaamd, is gevat. Het huis, waar de inbeslagneming geschift' Te Flort hedei ben terug De gaven valscl de aa titeit congr De h congr Verde een g bet c Duitse hoorei gehou insten tverks nemin verdra uit hi milltof Nederl 73 jai bad v aandee aan z( erfenis 1200 5 mill bad g krjjger en de Stracki Op gro bij de digde schouw erfenis, verhoot drie m de pre millioi geringe mej. Si menigti in alle nalaten waarscl daarnet der sch open vielen ontston - B Blumen Dannlio handigd ovatie sympat I gaf doo - D ter de strengst had hel voorkomen van een winkel. Het Star Tliedtre te Stocton-on-Tees is Dinsdagochtend door brand'j nield. Er is niemand bij omgekomen. Uit IJsland wordt gemeld, dat men daar een buitengewoon zachti terweer gehad heeft. De gevreesde hongersnood en liet dreigende aan voedsel voor de huisdieren is daardoor gelukkig afgewend. Dei eilanders bevinden zich zelfs thans door ile van Engeland en andere p (o. a. ook uit Amsterdam) tot leniging van dei verwachten nood gezot( hulp in buitengewoon goede omstandigheden. De naar het eiland ge» mondvoorraad wordt thans te Reikiavik goedkoop aan de bevolking4 kocht. Ook de visscherij leverde eene goede uitkomst, liet bericht van spuwen van de Ilekla blijkt niet juist; het was trouwens maar eene stelling. De in Denemarken gevallen aschregen kan echter afkomstig! van Askja. Katlagja of Vatna Jokuli, waar vulkanische uitbarstingen if hen plaats gehad. Het kafferhoofd Mapoch heeft den wensch te kennen vrede met de Transvaal te sluiten. Hij bood eene belangrijke oorlosj goeding aan, zoomede het betalen eener schatting voor de toekomst,i hij in het bezit van zijne versterkingswerken werd gelaten. De Boen»! langen echter onvoorwaardelijke onderwerping, en derhalve zijn (let delijkheden hervat. F m A W H. Si JU» K. PARIJS, 5 April. Louise Michel is met de getuigen in hare zaak geconfronteerd! verklaard hebben, dat zij hel W3S, die hare bende tot plundering vaf| kerswinkels aanzette. Op verzoek van het Belgisch parket is Simon Philippart te arresteerd. Hij wordt beschuldigd van valschheid in geschrifte enM vraagt zijne uitlevering. (Philippart was voor een tiental jaren de s!(| speculant der Parijsche beurs. Hij stichtte in 1878 de Banqtte EuroF met zetels te Brussel en te Parijs). Volge tenproe digiug boeren versprei inriep, troouop sloegen Tagrblt welke gaan. toen de 1877 w Zelfs il toegelat - U mijn, i derwaai toestan; sappeur voldoen; MA Dl Engelse; gekomei blad vo; betel v afreizen NEW in dc gewoed millioen

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2