IJ] IIM (II I] 84 VT. 1883. V. *1. VRIJDAG 6 APRIL. STADS-BERICHTEIV BINNENLANDSCHE BERICHTEN. en ehooi tgem :kwa; I' nil aar it )Ct. iCt. r.i ct, Ct. l)e Courant verschijnt dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 150, franco p p f 2- i/mderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. I I I De prijs der AdvertenUën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar [plaatsruimte. [Ie BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, mvst! Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer J. Kimmel, wel geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: twee lease Kroomairasseneen donzen matras, een veeren peluw, een kaf peluw, twee saaien bedgordijnen, twee veeren kussens, een bedlaken, tweesloopen, twee wollen dekens, een moltonnen deken, twee katoenen dekens, een vloermat, een vloerloopereen damesshawl, een tafelkleedeen pantalon, drie stoelen,' een tafeltje, een beddetafeltje, een cachenez, een paar pantoffels, een vest toebehoorende aan de weduwe C. M Duits Wesseling, wonende te Leiden, door pokken zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomenonteigend en vernietigd. Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 {Staatsblad n\ 134) Besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te ont- eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet op de gebruikelijke ifrjjze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd, (.BIDESden 5ie' April 1883. DE KANTER. LEIDEN, 5 April per ambtszaken lusschen de gemachtigden of taxateurs voor den aankoop Sfcn perceelen ten behoeve van eenig rijkswerk onderling en tusschen de machtigden of taxateurs ter eenre met de hoofdingenieurs en de ingenieurs f an den rijkswaterstaat. de burgemeesters en bewaarders der hypotheken Sen van het kadaster, in wier kring de aan te koopen perceelen gelegen f ijn Ier andere zijde. De Staatscourant van 5 April behelst een reglement voor de betaling j lao tonnegelden in de opengestelde Chineesche havens. -Het U.v.'sGr. zegt in zijn uommer van gister: "Een paar weken f eleden werd door de Leidsche Ct. getwijfeld aan de juistheid van ons be- I chl, dal in het Bosch een rcigerspaar nestelde." Niet getwijfeld aan de i istheidnaar onze berichtgever wenschie op te merken. In de L. C. van Maart, toen het streng begon te winteren, schreef hij o. a.: «Betrekkingen oor de vogels, die zich naar de milde natuur regelen aangeknoopt, zullen I» J'wel worden afgebroken. Hel reigerspaar, dal in het Haagsche bosch l ten nest ging bouwen, zal bel werk wel weder opgeven." Zeker, hel werk .tod gestaakt, edoch de betrekking niel verbroken, en nu de lentedagen het too góed nieenen, beginnen de vogels in ernst hunne nesten te bouwen, al Hèeten zij zelfs geen reiger. Dezer dagen verscheen bij den uilgever J. B. Woliers, te Groningen, bet eerste nummer van een weekblad voor pharmacie. onder redactie van ,C. VV. Cocx, T. E. Van Dijk, H. Van Gelder. J. De Groot, M. L. Q, Van j Ledden Hulsebosch, 11. Nanning, G. B. Schmidt en D. Teessen, met mede- j toking van de hoogleeraren dr. H. Welers Bet tinkUtrecht; dr. E. A. li Van der Burg, Leiden; dr. J. W. Gunning. Amsterdam; dr. P. C. Plugge, )j Croningenen W. Stoeder, Amsterdam. Dit weekblad zal, behalve oor- tfronkelijke stukken, uittreksels bevallen uit de voornaamste tijdschriften, die op de pharmacie in haar geheelen omvang betrekking hebben, verder berichten en mededeelingen op pharmaceuiisch gebied en de bespreking van lit nieuwe uitgekomen werken, welke voor den apotheker belangrijk zijn. t - Men schrijft ons: Eerst, reeds vroeg in het voorjaar, werd de vis- i «ehersvlool (foor lal van stormen uit zee verdreven of belemmerd in het bedrijf en, er kwam geen visch. Nu is hel zulk mooi, stil weer, dat de Isciiersvloot niet kan visschen of wind in 't zeil vangen om aan te zetten, if komt dus weer geen visch. Bij elkander genomen komt er eigenlijk bel gelieele jaar geen zeevisch, het zeevisscliersjaar op vijf maanden gerekend Hel comité van uilvoering voor de internationale koloniale tentoonstel- li"? te Amsterdam verzoekt de inzenders in de Nederl. afdeeling hunne inzendingen te willen afzenden, daar men in genoemde afdeeling lolde U ontvangt daarvan gereed is De gestelde termijnen voor de inzending zijn j liet toepasselijk op de nevengalerij en de machinegalerijuit den aard der aak hebben de inzenders die daar plaats besproken hebben groote vrijheid 21.1 (ienaangaantlc. /Ill- Onder liet drietal dat Z. H. wordt aangeboden tot benoeming van eenen h '|jS ferkvoogdzou als bisschop van Haarlem op de eerste plaats in aanmerking bomen de hoogeerw. lieer C. J. M Bottemanne, sedert 1877 president van hit seminarie te Warmond. Het stoomschip Prinses /Marievan Batavia naar Amsterdam, arri- 'eerde te Suez 4 April en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip C. Fel- foei, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Padang. He I.ÜJtpróis Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Marseille. Naar de IV. R. C. verneemt heeft Z. M. benoemd lot grootkruis der mjsfewezïisïlqtïc.k; Orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer Nagaoka Mariyoshi, laat stelijk gezant van Z. M. den keizer van Japan; en tot ridder van genoemde orde den heer d'Andrade, laatstelijk secretaris van het gezantschap van Portugal bij het Nederlandsche hof. De shah van Perzië heelt den Nederlandschen gezant te Londen, den lieei C. M. E. C. graaf Van Bylandt, benoemd tot grootkruis der orde van den Leeuw en de Zon. H- R. H. de groothertogin van Sakseti-Weimar heeft aan de commissie voor hulpverleening aan de nagelaten betrekkingen van de onlangs veron gelukte visschers doen toekomen eene som van ƒ500 voor die van Modder gat en van ƒ250 voor die van Urk. Dinsdag 10 Aprilden 300tD geboortedag van onzen beroemden land genoot Hugo De Groot, meent het hoofdcomité voor het huldelijk te Delft slechts eenvoudig te moeien vieren. Zij heeft mitsdien alle presidenten en secretarissen van de subcommissiën en vertegenwoordigers van de pers uit- genoodigd zich dien dag op hel raadhuis aldaar te vereenigen tegen des na middags 1 ure. Ten 2 ure zal een tocht naar het grafmonument in de Nieuwe Kerk worden ondernomen, alwaar de voorzitter van liet hoofd comité eene toespraak zal houden en op hel monument een krans zal wor den nedergelegd. Gedurende de plechtigheid zal door den heer Van Thienen orgelmuziek worden uitgevoerd. Voor niet-genoodigden zijn kaarten a 50 ets. verkrijgbaar. Naar wij vernemenzal Z. K. H. prins Alexander der Nederlandenprins '.an Oranje, eere-voorzitter van het comité, bij de plechtigheid ten raadhuize en in de Nieuwe kerk worden vertegenwoordigd door Hd' adjudant en waarnemend hofmaarschalk, den luitenant-kolonel Hojel. Te Haarlem is gisterenavond ongeveer 9 uren een felle brand uitge- Li. m." de konnfglllv«Jir gwcvimju CÏI iiuu. >a. moeder Von Wied zijn gisterenavond te Amsterdam aangekomen. De hooge gasten werden aan het station omvangen door den heer De Burenstam, den Zweedschen gezant bij ons hof, en door eenige aldaar vertoevende Zweed- sclie dames. H, M. begaf zich dadelijk naar het Amstel-hötel, waar zij dezelfde appartementen betrokken heelt, als bij haar bezoek in het vorige jaar. Per Hollandsehe spoor van 12 ure kwam gisterenmiddag de moeder onzer koningin, de vorstin van Waldeck-Pyrmont, met gevolg te Amsterdam aan en begaf zich rechtstreeks naar liet Amstel-hólel. Gisterenmiddag omstreeks 1 ure is eene vrouw op den Cruqinsweg te Amsterdam door den spoortrein overreden. Beide beenen werden verbrijzeld. Per brancard is zij naar het gasthuis vervoerd. Een bejaard man, die voor zaken te Amsterdam was en per ongeluk de Wijngaardsteeg aan de Warmoesslraat was doorgeloopenwerd daar den iioed ontnomen, welke men in een huis naar binnen wierp. Toen de man zijn hoofddeksel wilde halen, werd hij door eenige handen aangegrepen en hem een ƒ30 ontnomen. Weenende liep de man naar de politie, die dade lijk een onderzoek instelde, maar het geld niet terug vond. Voor het hof te Arnhem stond eergisteren terecht H. C J., leerling aan het gymnasium te Kampen, beschuldigd van doodslag door onvoor zichtigheid. C. bad een revolver van Amerikaansch model gekocht. Na eenige moeite vond hij bij den geweermaker Witte te Zwolle patronen, die er op pasten. Een dezer patronen stak hij in de revolver; de gelegenheid om het wapen, ter beproeving, af te schieten, had hij op dat oogenblik niet; de ontlading van een revolver achtte hij gevaarlijk. O. legde het wapen geladen op de bovenste plank van een boekenhanger in zijne kamer en liet het daar vier dagen liggen. Die bovenste plank was de gewone plaats voor de revolver; de meid en verdere huisgenooten wisten dit en C. had vroeger gezegd, dat zij niet ge laden was. Dit nam niel weg, dal de twintigjarige dienstbode. Doortje S. er toch bevreesd voor was 's Morgens moest de kamer opgeruimd worden. Eene kennis der dienst bode was daarbij tegenwoordig. Deze wil de revolver schoonmakenafstof fen, er mede spelen, of wat dan ook: eensklaps gaat het schot af, treft Doortje S. in den slaap en doodt haar onmiddellijk. De kennis eene naaister bad, volgens haar zeggen, de revolver laten vallen en zoodoende was liet schot afgegaan. Was C. voor dit ongeluk strafschuldig? Neen zeide de rechtbank te Almeloo, en ontsloeg C. van alle rechtsvervolging. Hel O. M. kwam in hooger beroep en ter terechtzitting van het hof be streed de advocaat-generaal het vonnis dier rechtbank en wel hoofdzakelijk op grond, dat de wet twee gevallen van aansprakelijkheid kent. De C. P. strait hem //qui a commis" en hem //qui a été la cause". C. was in het laatstgenoemde geval, liet requisitoir was ƒ100 boete, subsidiair zeven da gen gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. ,1. Van Gelein Vitringa, verdedigde het vonnis der rechtbank te Almeloo Pleiter voerde aan, dal het M. art. 319 C. P. verkeerd interpreteerde en dat men niet zeggen kan, dat C. de oorzaak van den dood van Doortje S. is, daar tusschen zijne onvoorzichtige handelingen en den dood van het slaclitofler eene door den beklaagde niet te voorziene

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1