cod rant. 1883. 78, DINSDAG 3 APRIL. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I, Ueidsciie De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- nfzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar [plaatsruimte. lehoi faart TA1 :rui(| BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de Pieterskerkstraat, wegens vernieuwiug van een riool, jedureude eenige dagen voor de passage met rij- en voertuigen zal ijjo atgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 April tiaar men van goederhand verneemt zal de tegen 3 April a. s. aangekon digde vergadering van de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en weienschappen, tengevolge van een sterfgeval in de familie van prof. J. A. ilberdingk Thijm, niet plaats hebben. - Door de firma E. J. Brill alhier zal op 23 April en zes volgende dagen eene belangrijke boekverkooping worden gehouden. Die verzameling bestaat grootendeels uit de bibliotheken nagelaten door wijlen de hh. prof. dr. J. A. toogaardhoogleeraar aan de universiteit te Leiden, en dr. J. A. Van Ket- wicb Verschuur, med. dr. té Deventer. Alsdan zullen onder den hamer wor- den gebracht werken over genees- en heelkunde, waarbij belangrijke tijd- scbriften en zeldzame uitgaven over natuurlijke geschiedenis, inzonderheid gj,' dant- en dierkunde, over godgeleerdheid, rechisgeleerdheid-en technologie, ilgemeeDe en vaderlandsche geschiedenis, schoone kunsten en pracht- en taalwerken, alsmede verschillende mikroskopen, genees- en heelkundige asirumenten enz. Wij kunnen niet nalaten belanghebbenden op den cala- ogus opmerkzaam te maken, zeker zullen velen daarin iets vinden wat laar hunne gading is. Bij den uitgever Laurens Van Hulst, te Kampen, is de eerste afleve- versclienen van een werkje, getiteld: //Nederlandsche typen en schetsen", tor C. F. Van Duyl. Op waarlijk geeslige wijze worden daarin de vol gde onderwerpen behandeld: de schutter, de jubilaris, de kindermeid en Ie liedertafel van Kwellendam. Naar ons oordeel zijn de typen zoo getrouw iegelijk naar het leven geschetst en laat het zich zeer goed lezen. Uet werkje zal compleet zijn in ongeveer 6 afleveringen met 8 platen en te oor- 5;'pelen naar den inhoud in het prospectus opgegeven van de nog te volgen eo gelooven wij dat uiemand zich den geringen prijs van 35 cents per levering van 48 pagina's druks zal beklagen door zich dit werkje te heb- len aangeschaft. De typografische uitvoering laat ook niets te weuschen over. de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen an 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, ƒ21 '420 en ƒ2.20, de laagste ƒ38, ƒ2000, 4.00 en ƒ2.00. Eergisterenochtend zjjn van de kweekschool voor zeevaart alhier een O-tal ens naar elk der opleidingsschepen Anna Paulowna en Admi ts I Fan ff'assenaer vertrokken. De cursus is aangevangen met een getal lan 90 jongens. - Zaterdag jl. is aan een 40-tal gevangenen in het militaire delentiehuis H leiden gedeeltelijk kwijtschelding van straf verleend. - Tot predikant bij de Ned. lierv. gemeente te Kalwjjk is beroepen ds. IS. Bartstra, pred. te Wassenaar. -Op 20 April zal te Amsterdam, van wege het ministerie van kolo 4», o. m. worden aanbesteed: wollen dekens, lakensoorten en baai, atiw grein enz. - De Staatscoarant van 1/2 April bevat het volgende koninklijk besluit 31 Maart jl. betreflende de staatsloterij. Art. 1. Het plan, overeenkomstig hetwelk thans, krachtens ons besluit 11121 Juli 1874, n'. 18, de staatsloterij is ingericht, wordt in dezer voege jtfogd, dat: met den aanvaug van de 313' loterij o. de bepalingluidende: "Ce betaling der prijzen en premiën aan den toonder van het lotveer- dagen na het uittrekken van iedere klasse onder korting ten behoeve •"'srijks schatkist van vijftien ten honderd, van alle prijzen en premiën een honderd gulden en daarboven en van tien ten honderd van de prijzen beneden"; )BAJWWordl vervangen door deze bepaling: •Ce bepaling der prijzen en premiën geschiedt aan den toonder van het 5'-'ï m m 794 'f4 Malei 66» 119» 118» m 144» 31» 37 16 156» 56» 111 140» 105» 43»' 13» 102»; 1 57»; uslanl lot op den dag, volgende op dien, waarop het is uitgekomen, onder korting ten behoeve van 's rijks schatkist van vijftien ten honderd, van alle prijzen en premiën van één honderd gulden en daarboven, en van tien ten honderd van de prijzen daar beneden. De betaling der prijzen en premiën op een lot, hetwelk door den directeur aan een collecteur of gedelegeerden is af gegeven, geschiedt echter alleen dan, wanneer het lot vertoond wordt door of vanwege denzelfden collecteur of gedelegeerde, aan wien het indertijd is afgegeven." b. de bepaling luidende: •De directeur der staatsloterij zal bjj den aanvang der collecte voor de... loterij een aantal van een duizend loten afzonderen, om daaruit aan inge zetenen van het rijk, geene loterij-handelaren, doch bekend zijnde loten voor eigen rekening te willen spelen, loten tegen inlegprjjs af te geven, mits de prijs van de alzoo afgegevene loten aan hem in ééns voldaan worde"; wordt vervangen door deze bepaling De directeur der staatsloterij zal bjj den aanvang der collecte voor de loterij het vereischte aantal loten afzonderen, om daaruit aan dezelfde ingezetenen van het rijk, geene loterij-handelaren, aan wie in de vorige loterij loten tegen inlegprijs zijn afgegeven, hetzelfde aantal loten als in die loterij tegen inlegprijs af te geven mits de prijs van de alzoo afgegevene loten aan hem in ééns voldaan worde." B. Met aanvang van de 314de loterij de bepalingen luidende: De classicale loten voor de eerste klasse zullen voor den inlegprijs ver krijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse der loterij met niet zijn uitgekomen, mits zij zich daartoe, ten kantore van den directeur der staatsloterij of bij een der collecteurs aanmelden, gedurende de collecte;" vervalt. Art. 2. Het in art. 1 bedoelde plangewijzigd in voege als in dat artikel is aangewezen, zal, voor zooveel door ons geene andere bepalingen worden gemaakt, ten grondslag strekken voor de uitschrijving der 313de en volgende loterijen. Art. 3. Onze minister van financiën wordt gemachtigd om den 313d' en volgende loterijen, overeenkomstig de bepalingen van dit besluit, ten ver- eischten tjjdemet inachtneming der bestaande verordeningen, uit te schrijven en de dagen te bepalen, waarop de trekkingen der verschillende klassen zullen plaats hebben. Hel Staatsblad bevat in N°. 34 de wet van 16 Maart jl., betreflende het aangaan eener geldleening ten laste van den staat. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem door lusschen- komsl van het departement van oorlog is ingekomen eene som van ƒ3, wegens te veel uit 's rijks kas genoten gelden, en dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Grave ingeschreven postwissel, groot /50, door een onbekende ingezonden tot betaling van successierecht. Het Vad. verneemt, dat bij het optreden van het ministerie-Heems kerk de afdeeling handel en nijverheid van het depart, van waterstaat naar liet depart, van binnenl. zaken zal worden overgebracht. Volgens particuliere berichten zal de luit.-generaal Boumeester, kom- mandanl van hel Indisch leger, in Juni aanstaande de reis naar Nederland aanvaarden. (Fad.) Even als vroegere jaren wordt de Willem Barents op de werf "Con cordia" der heeren Huygens en van Gelder te Amsterdam gereed gemaakt voor den aanstaanden tocht naar het Noorden. Het stoomschip Noord-Hollandvan Java naar Rotterdam, vertrok 1 April van Marseille. De Burgemeester Den Texvan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den lsl'° April en vertrok heden van daar. Het stoomschip Drenthe arriveerde 31 Maart van Rotterdam te Batavia. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Sout hampton 1 April. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te lJort-Saïd den 31suo Maart en ging denzelfden dag het Kanaal in. De Foor- waarts, van Batavia naar Amsterdam, passeerde den 315len Maart Malta, en arriveerde heden te Marseille. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maaud Februari 1883 verongelukt 154 zeilschepen, waaronder 5 Nederlandsche; onder dit getal zijn 22 vermiste. In dezelfde maand verongelukten 21 stoomschepen. Gisterenochtend omtrent half zes ontstond brand in het R. K. wees huis voor jongens aan den Schiedamschen Dijk te Rotterdam. De brand was ontstaan in de kelderverdieping, waartoe een afzonderlijke'trap aan de straat

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1