Zie ond keizer van Rilland bijwonen. De prins en prinses van Wales waren eerst voornemens er heen te gaanmaar zij zijn verhinderd. Het hoofd der politie heeft van de Fenians een schrijven ontvangen, dreigende dat, indien de wegens den moord in het I'hoenix-park aangehou denen niet oogenblikkelijk worden vrijgelatende Fenians zich wreken zul len door het Londensche centraal-post- en telegraafkantoor in de lucht te doen vliegen. De vondst van nytroglyceriue en helsche uurwerken te Liverpool wordt door de politic als zeer belangrijk beschouwd. Het gevaarlijk tuig stak in eene gewone houten klecrenkisl, die door een man, schijnbaar heel on schuldig, van een pas uit Cork aangekomen stoomschip werd afgehaald. De kist was echter den drager wat zwaar, en dit was aanleiding dat de politie vermoeden kreeg. De aanhouding van den man zal wellicht op hel spoor leiden van de bedrijvers der ontploffing te Londen. Frank Byrne is te New-York aangekomen, waar hij zich metterwoon denkt te vestigen, lig verklaarde zich een voorstander van alle mogelijke uiterste maatregelen legen Engeland, uitgezonderd de aanwending van dyna miet. Daarin kon lip geen heil bespeuren. De bew uste //N". 1" zal, volgens hemnooit gevonden worden. liet geruchtdal Engeland aan de Vereenigdc Stalen heeft voorgesteld zamen te werken tot de formatie eeuer internationale politie, wordt vol- stekt tegengesproken. Volgens een bericht aan Daily Newv zal Frankrijk, alvorens do vijan delijkheden op Madagascar een aanvang nemen, in eene circulaire aan de mogendheden de beweegredenen uiteenzetten die tot handelen nopen. Men verneemt echter, dal eenige stammen op het eiland zich reeds voor Frank rijk verklaard hebben, en dientengevolge de vijandelijkheden slechts zullen bestaan in het kastijden van koningin Ranavlo en hare raadgevers. De Amcrikaansche schepen, in den Zuid-Allanlischen Oceaan gestatio neerd, hebben order ontvangen de kusten van Madagascar in den kring hunner bemoeiingen op te nemen. De Egyptische regeeiing heeft uil Londen bericht ontvangen, dat Roth schild het ontwerp voor de liquidatie der staatsdomeinen aanneemt, behou dens eenige wijzigingen in de bijzonderheden. liet gerucht dat de Oriental and Peninsular-stoomvaartmaalschappij voornemens is, hare mailverzending over Rrindisi te verleggen via Marseille, wordt door de Romeinsclte Diritlo tegengesproken, onder opmerking dat het contract lusschen den staat en de genoemde maatschappij, betredende de mailverzending via Brindisi, eerst met het jaar 1888 eindigt. Volgens een telegram aan de Standard uil New-York was daar, in een brief uit Lima van 3 Maart, de lijding ontvangen, dal president Calde- ron de vredesprelimiuairen had geteekend. De inhoud is nog onbekend, maar men meent te weten, dat Tarapaca aan Chili en Tacna en Arica aan Bolivia zullen worden afgestaan. Peru zou eene vergoeding ontvangen, die nog niet was vastgesteld. Men zegt, dat de Chileensche troepen den 10'1"1 dezer zouden beginnen het noorden van Peru te ontruimen. Het plan bestaal te Calcutta, eene internationale tentoonstelling te houden van edelgesteenten. Daar zal niet alleen de schitterende verzameling te zien zgn, die onlangs te Jcypore was uitgestald, maar hel bestuur heeft ook onderhandelingen aangeknoopt met vorsten en prinsen van ludië, om hunne juweelen voor de tentoonstelling te leenen. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dal in het noorden van Zoeloe-land groote verwarring heerscht en dat er gedurig bloed vei goten wordt. De Zoeloes hebben, zegt de berichtgever, een strooptocht in de Transvaal gemaakt, vier kralen vernield en vee weggevoerd. De Boeren dreigen nu met wraakneming In het geannexeerde gedeelte van Zoeloe» land is het dajrentegen volkomen rustig, en volgens sommige berichten, die, naar de correspondent meent, wel geloof verdienen, zal dit gereser veerde of geannexeerde district nog blijken het behoud van Zoeloe-land te zgn. FK AM BRIJH. PARIJS, 30 Maart. Het Journ. off. bevat de wet door de beide kamers aangenomen op de invoering van de Frausche rechterlijke macht in Tunis. Er worden aldaar een gerechtshof van eerste instantie voor geheel Tunis met de hoofd stad als zetel en zes rechtbanken, te Tunis, Goletla, Bizerta, Susa, Sfax en Kef ingesteld. De consulaire rechterlijke macht, welke met de nieuwe wet in tegenspraak i<wordt afgeschaft. De aangekondigde veiling van kunstvoorwerpen en zeldzaamheden, loebelioorendc aan den heer S. VV. Josephns Jitta te Amsterdam, heeft dezer dagen in het hotel Drouol te Parijs plaats gehad en in haar geheel 496,859 fr. opgebracht. Door het springen van een petroleiimloestel is verleden Woensdag avond in een oliepakhuis te Marseille brand ontstaan, waaibg vier personen in de vlammen omgekomen en verscheidene andere gekwetst zgn. Te Castang, een dorp in I'érigord, overleed dezer dagen een man, die een zonderling testament naliet. Geen papier in huis hebbende, en bij tes tament zgn geheele fortuin (20000 fr.) willende laten aan de meid die hem had opgepast, schreef hij met krijt op het iuschuifblad zijner tafel, dal hij Anna üelmas tot zijne universcele erfgename maakte. Toen de man dood was. bracht Anna Delmus haar testament of liever het schuilblad naar de griffie en het koste ijk stuk werd verzegeld. De rechtbank zal nu uitspraak moeten doen over de geldigheid van het stuk. ItCITICHLAli». Tegenover de geruchten dat eene ontbinding van den rgksdag ophan den zou zijn, moet de keizer gezegd hebben dat, al mocht hij zich verkla ren tegen eene wet op de militaire pensioenen, waarbij de officieren in de gemeentelijke belastingen worden aangeslagen, daarom toch geene ontbin ding van den rijksdag zal plaats hebben. -- Brieven uit St. Petersburg melden, dat in de vorige week in een der Pelerburgsche voorsteden een bureau van samenzweerders is ontdekt. Er had eene bloedige botsing met de politie plaats Eenige gendarmen werden zwaar gewond; acht verdachten zijn in hechtenis genomen. Nadat dezer dagen de hoogeschool voor boschcultuur te Pulawa (district Warschau) wegens socialislisch-nihilistische woelingen der studenten gesloten was geworden, zijn thans twintig dier woelgeesten naar de vesting te Pe- tersburg overgebracht. De Poolsche studenten te Pulawa stonden in verbin ding met de Russische studenten te Petersburg, zooals uil huiszoekingen en brieven gebleken is. OOSTEKR IJ H. Uit Weenen meldt mendat de conversie der Hongaarsche goudrente zoover is gevorderd, dat een consortium (bestaande uit Rothschild, het Credit-Anstalt en het Disconto-gesellschaft), de optie heeft voor 70 millioen gulden aan 4 pets. goudrenle. De lieer Szapary, minister van financiën, heeft legen l Juli 1883 de aflossing van 50 millioen 6 pets. goudrente aan gekondigd. Het consortium biedt eene conversiepremie van 6 pet. aan, bjj convertering in een 4 pets. fonds, niet gegarandeerde rente. Uil het onderzoek der politie te Buda-Pest is gebleken, dat de moord op graaf Majlalh door verscheidene personen moet gepleegd zijn. Toe» Majlalh te bed wilde gaan, werd hem van achteren een strik om den geworpen. Majlalh verweerde zich tegen de moordenaars, die hem met jjze. ren stangen het gelaat vermorselden en met lange keukenmessen wonde» toebrachten. Twee sleutels, welke op het nachtslot van Maljalli's kamers pastenwerden onder de vensters gevondenen evenzoo een kleine mei bloed bevlekte handschoen. Dit laatste voorwerp leidde op het spoor va» twee verdachte werklieden, waarvan de een van Czecliische afkomst is; dt tweede is een Italiaan. Bij de huiszoeking in beider gemeenschappelijke wo ning werd de tweede handschoen van gelgke grootte gevonden. De be doelde werklieden brachten den nacht, waarin de moord geschiedde, buite» hunne woning door, kwamen eerst des ochtends terug, verwisselden van kleederen en zijn sedert verdwenen, maar worden achtervolgd; er beslaat groot vermoeden, dat zg de schuldigen zgn. Behalve voorwerpen van waarde (waaronder een prachtig horloge, een geschenk der keizerin) moeten ooi familiepapieren ontvreemd zijn. Over liet algemeen is men hier overtuigd, dat nevens diefstal eene persoonlijke wraakoefening in het spel is. De bo vengenoemde Czechische arbeider moet met een hnssaar der lijfwacht. Breszei genoemd, omgegaan hebben. De vrouw en dochter van den vermoorde be vonden zich te Weenen, toen de moord plaats vond. Koloman Majlalh, die wegens erfeniszaken met den vermoorde in het jaar 1875 een langdurig proces voerde, woont in den laatslen tijd te Presburg. Uil het voorloopig onderzoek zijn gronden van ernstige verdenking lege» den lijfhuzaar Breszek aan het licht gekomen. Op den avond voor moord op den heer Majlalh gepleegd, nas hij met een vreemdeling op dl plaats gezien waar des morgens het koord hing waarlangs de moordenart vluchtte. Een gevangene, die betrokken was geweest bjj den bekenden dief stal van ridderorden in liet paleis van graaf Andrassy, verklaarde daaren tegen dat hij en zgne makkers reeds in den vorigeti zomer van plan ware» geweest in hel paleis van den heer Majlalh in te breken. Den lijlhussaar Berecz was tegen 1 April den dienst opgezegd. De hier verschijnende blad» wijzen er op, dal wellicht gedacht kan worden aan eene daad van wraak, aangezien voor eenige jaren Majlalh met een armen bloedverwant een pro ces gevoerd heeft over eene rijke erfenis. De politie heeft een mes en hand schoenen gevonden, die de moordenaar in zgne vlucht verloren heeft, vermoorde is 65 jaren oud en hij was zeer sterk. De lijk plechtigheid is zeer indrukwekkend, liet hof en de aristocratie ijjt daarbij schitterend vertegenwoordigd. RUSLAND. Het programma der kroning van den keizer van Rusland te Jlosct» bestaat uil vgf aldeelingen. De leestelijke intocht in Moscou opent de plecl) tigheden, waarna openlijk den volke wordt aangekondigd, dat Czaar Alfl- ander UI en zijne gemalin Maria Feodorowna zullen w orden gekroond K beheerschers der Russische landen en volken. De derde afdeeling betreft* versiering der Uspenski Scoboz of kerk der Hemelvaartwaar de kronig zal plaats vinden; dan volgt de plechtigheid der kroning zelve en eindelp eene beschrijving der versiering van de groote feestzaal, de Granowitp Palala, in het Kremlin. Wanneer geen groote officiëele plechtigheden pU hebben, zullen gala-voorstellingenbals, volksspelen, gecoslumcerdc optoel ten en vuurwerken aan de bevolking worden aangeboden, De groote go* dienstige plechtigheid is de deelneming van den keizer en de keizerin t» hel II. Avondmaal, waarbg eene bijzonderheid is, dal alleen bij deze genheid de keizer het 11. Avondmaal gebruikt op de wjjze der priester! terwijl de keizerin op gelijken rang blijft met de overige geloovigen. keizerin zal bij de plechtigheid der kroning een mantel dragen van gotl laken, bezet met hel rijkswapen van Rusland en met edelgesteenten bezaail De kroon welke keizerin Maria dragen zaldiende ook bij de kroning Katharina II en wordt geschat op eene waarde van drie millioen roeW Aan haren scepter prijkt de beroemde diamant «Urlofl", die acht kar» meer weegt dan de ^Koh-i-noor". liet rijtuig, waarin de keizerin bij* feestelijken optocht zal gezeten zijn, werd door Frederik den Groote keizerin Elisabeth ten geschenke gegeven; het is een dubbele gouden tf met een in wit atlas gevatte glazen voorwand en hangende in roodlW len banden. De acht paarden, die 11. M. door de straten van Moscou znlli trekken, dragen dekkleeden en tuig van rood fluweel met cdelgesteenb overladen. Z. K. 11. de kroonprins van Zweden en Noorwegen zal, volgent Novoje H remja. de kroningsfeesten te Moscou bijwonen. De Petersb. tfjedomosli deelt mededat de vorsten van Mouten? en Bulgarije persoonlijk derwaarts gaan. CAIRO Bij ee' aedan liter df ipcrbeve PETER ugen ut ingewei autvesle gis zijn eenigi Ie lessen CI1ARI ieeft biel Iraten rinkels en zgn iracht fit verse PaRU trees vo li» Chat Het waaraan then, zi [l! De ut( aan liscbrijk werl he bel Wa schoten eenmaal n eer d twee di en daar nabij h hun ro waarvai de saus belust Oude T Hinder Nieuwi Oude I Nieuw Cerst Clieval Zware Lichte Duiven l'aardi Boter Turl Langr zw weit ƒ2.25 slukgt 186! kwal kipper Vei ossen dito Sfhotl ƒ110 ƒ185 ƒ85; Va fliage? week, soort

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6