van JUaandag 2 *4pril d883, 370. 77. BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant rijzen ranco tiaar USB& Naar wij vernemen, zal de heer mr. Schuurman, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden tegen 1 Juni a. s. zijne functie neder- Ieggen. A>- Gr.) D'. P. S. Barisira te Wassenaar is naar Bruchem c. a. (classis Bommel) beroepen. De bisschop van Haarlem heeft wel-eerw. heer II. J. Zondag, kapelaan leOverveen, benoemd tot professor in de moraal-theologie aan het seminarie te Warmond. De aanvoer van boter en kaas ter Delltsche markt was in 1882 grooter dan in 1881. De productie neemt toe, naar mate de graanbouw vermindert meer en meer wordt dan ook bouwland in weiland herschapen. Van boter werd ter markt gebracht 709,380 Ned. pd., tegen 675,250 in 1881; van baas werd aangevoerd 778,344, tegen 750,157 Ned. pd. in het vorig jaar. De algemecne aanvoer mag evenwel hooger worden gesteld, omdat een be langrijk deel rechtstreeks aan de handelaren wordt afgeleverd en dus niet ter markt komt. De qualiteit was over het algemeen goed, dank zij de meerdere zorgen, in den laatsten tijd aan de zuivelbereiding besteed. De hoogste prijs voor boter was ƒ88, voor kaas ƒ34; de laagste prijzen waren resp. 52 en f 20. {D. Cl.) Uit het personeel der gist- en spiritusfabriek te Delft zal een harmo nie-muziekkorps worden opgericht. Een twaalltal liefhebbers zullen de eer stelingen zijnwaarvoor reeds instrumenten te Brussel zrjn aangekocht. Ook beslaat het voornemen een zangkoor onder de werklieden dier fabriek op te richten. Werkmansbode Door den Westlandschen stoomstram werden Donderdagmiddag de eerste proefrit gehouden op de nieuwe lijn naar Naaldwijk en wel tot liet gehucht Poeldijk, die met den besten uitslag werden bekroond. Zoowel de baan als de werken beantwoorden volkomen aan de vereischten; ook Heek het dat de weg gemakkelijker rijdt dan die vau 's Gra»enhage naar Loosduiuen. Te Wateringen is eergisterenochtcnd het paard voor een melkwagen, uit den Haag komende, op hol gegaan, doordien het schrikte. Het gevolg was dat de voerman en een Haagsche koopman, die mèe had mogen rijden, beiden van den wagen vielen. De eerste bezeerde zich aan den voet, doch de laatste moest zijn meerijden met een gebroken been bezuren. In de te Rotterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Roiterdamsche Hypotheekbank voor Nederland," onder directie van de hecren mr. II. Mees, B. Van Rossem en C. W. Hoijer, werden als commissarissen herbenoemd de heeren jhr m'. J. W. M. Schorer, commissaris des konings in Noord-Holland, C. Vriesendorp, lid der firma Dekker Vriesendorp. J. ,1. lil. Illankenheijmlid der firma Blankenheijm Nolet en mr. F. S. Van Nerop, directeur der Amsterdamsche bank; en benoemd de heeren mr. A. Van Maamen van Eemnes, lid van de eerste kamer der staten generaalen m'. N. G. Pierson, directeur der Nederlandsche bank en hoogleeraar. Ecnige wijzigingen in sommige artikelen der statuten werden met algemeene stem- men goedgekeurd. In 1882 heeft de bank de som van 3,660,900 ter leen verstrektonder eerste hypothecair verband van in Nederland gelegen on roerende goederen. Het totaal der in 1882 verkochte pandbrieven rentende 4 en 4% pCt.was ƒ3.329 500. liet saldo der in omloop zijnde pand brieven bedroeg op 31 December 1882 ƒ22,849,400. De som der pand brieven. van de oprichting der bank af uitgegeven, bedraagt alsnu ruim acht-en-dertig millioen gulden. Het dividend is vastgesteld op 13 pCt. Üc gemeenteraad te Gorinchem beeft tot onderwijzeres aan de bur gerschool voor meisjes benoemd mej. S. G. Visser, te Noordwijk. De heer P. W. F. Bell is gisteren met de goederen voor de Internatio nale Koloniale Tentoonstelling van de afdeeling Zuid-Afrikaansche republiek Transvaal) Ie Amsterdam aangekomen. De inzending beslaat uit minera- lui, waaronder eene verzameling gedegen goud, struisvederen, tabak, wol, granen, ivoor, horens, vogels, insecten, gedroogde varens en eene groote collectie kaffer-curiositeiten, enz. enz. De permanente commissie der Zuid- Afrikaansche republiek bestaat uit de heeren D. H. Schmiill, voorzitter, W. F. Bell, H. H. Timmer, welke tot haren secretaris benoemd heeft den heer A. Van Rijn, die ook de goederen van uit de Transvaal heeft begeleid. De tramwissel bij de Weesperpoort te Amsterdam is veranderd in eene mechanische inrichting, die verspringt als het paard trapt op een in het tramspoor aangebracht bouten luik. Voor de passagiers wordt daardoor oponthoud, voor de conducteurs het verzetten met den vvissclstok vermeden. Den 1'° Mei a. s. zal het door de Utrechtsche Zendingsvereeniging aangekochte huis op het St. Janskerkhof aldaar in gebruik worden geno men. liet geheel belooft zeer doelmatig te zijn, ook tol huisvesting van de aendeling-kweekelingen. Het lijk van den huzaar k., in garnizoen bij het 3dt reg. te Leiden, is gisteren geheel gekleed met sabel en tasch aan drijvende in de stadsgracht Zwolle gevonden; blijkens zijne verlofpas van 2 Februari jl. had hij tol den 10d'n Februari jl. verlof en was zijne verlolpas den 8S,,D Februari te Wildervank afgeteekend; vermoedelijk is hjj bij aankomst aan het station 'Maar verkeerd geloopen en onopgemerkt in de Stationsbaven gevallen en verdronken. 's GKAVENHAGE 31 Maart. D°or Z. M. is benoemd tol ridder der orde van den Nederlandschen bceuw de heer dr. A. Salomons, geneeskundig inspecteur in de kolonie Suriname. Door Z. M. is benoemd lot directeur der staatsloterij, de heer M. A I. Dosgert, thans directeur der registratie cn domeinen voor de provincie Zuid-Holland. Door Z. M. is de heer J. Contant, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravenpolder benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Willemstad c. a. Door Z. M. is J. Zaaijer Pz. benoemd tot burgemeester der gemeente Dirksland, ten einde die betrekking gelijkelijk waar te nemen met die van burgemeester der gemeenten Melissant en Herkingen, en zijn benoemd tot burgemeester van Zullen, jhr. H. A. D. Coenen tot burgemeester van Oudorp, W. Bos, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Lonneker, A. W. Storm van 's Gravcsande, en tot burgemeester van kantens en Middelslum, J. Witkop van Roijen, secretaris van Middelstum Door Z. M. is aan P. L. Van Putten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Opsave van op non-activiteit gestelde, geplaatste en overgeplaatste offi cieren der zeemacht. Luitenant ter zee 2e kl. W. A. Palm, van non-activi teit, op wachtschip te Willemsoord; idem J. C. P. KraijenhofT van de Leur, vau idem, op idem; luit. ter zee 1' kl.H. J. R. Sutherland, van toege voegd aan den onder-directeur bij 's rijkswerf te Willemsoord, op non-act.; idem J. C. Commijs, van officier van werving te Rotterdam, op idem; idem U. Quispel, van adjudant van den directeur en kommandant der marine te llellevoctsluis en officier van politic bij 's rjjks werf aldaar, op idem; idem H. G. llildebrandt, van rol wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over bet torpedo-instruclie-vaarluig Fnlcnan. op idem; idem P. M. W. T. kraijenhoff van de Leur, van toegevoegd aan liet hoofd van liet vak van uitrusting en belast met bet toezicht op de geschutgieterij bij 's rijks werf le Amsterdam, op idem; idem jh'. J. C. L. Von Schmidt attf Allenstadt, van officier van politie bij 's rijks werf te Amsterdam, op non-act.; idem P. 11. Prager, van adjudant van den directeur en kommandant dermarinete Amsterdam, op idem; luit. ter zee 2e kl. A. Seret, van officier van politie bjj het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, op non-act.; idem G. A. De Brauw, van art ill. inslr.-schip liet Loo. op non-act.; idem J. B. Snethlage, van idem, op non-act.; luit. ter zee 2' kl. P. Zegers Veeckens, van adjudant van den directeur en kommandant der marine te Willemsoord, op rol wachtschip te Willemsoord, en belast met het bevel over het torpedo- instr.-vaartuig Fuleaan-, idem J. Ficltet, van wachtschip te Willemsoord, toegevoegd aan den onder-directeur bij 's rijks werf te Willemsoord, idem C. Hoffmann, van non-act. ais adjudant van den directeur en kommandant der marine te Willemsoord; idem J. J. Stooker, van idem, als officier van politie bij 's rijks werf te Amsterdam; idem J. J. De Brnyne, van wachtschip te Amsterdam, als gedetacheerd bij 's rijks werf te Amsterdam en belast met het toezicht op de vervaardiging en de keuring van artillerie-materieel; idem J. II. Meijer, van gedetacheerd bij 's rijks werf fe Amsterdam en belast met het toezicht op de vervaardiging en de keuring van artillerie-materieel, toegevoegd aan het hoofd van liet vak van uitrusting hij 's rijks werf al daar; idem jh'. J. C. F. Westpalm van Hoorn van Burgh, van non-act. als adjudant van den direcleur cn kommandant der marine te Hellevoetsltiis en officier van politie bij 's rijks werl aldaar; luit. ter zee 2e kl. G. M. Tit- singli. van idem als adjudant van den directeur en kommandant der marine te Amsterdam; idem J. Cardinaal, van idem als ofTicier van politie bij bet kon. instituut voor de marine te Willemsoord; idem B. Brutel de la Rivière, van wachtschip te Willemsoord op artillerie-inslriiciieschip Het Loo\ idem J. P. Van Rossum, van non-act. op idem en de luit. ter zee le kl. II. Bernelot Moens, van het wachtschip te Amsterdam, op iion-acliviteit. De minister van justitie zal op 3 April aanst. geen audiëntie verleenen. De erlprins van Waldeck-Pyrmont is eergisterenavond omstreeks 8 ure uit Kassei in de residentie aangekomen, vergezeld van zijn gouverneur. De broeder van II. M. de koningin werd aan het Rijnspoorstation onl- vjfiigen door jh'. Van Pabst Van Bingerden, kamerheer, en begaf zich in een staatsiekoets van het hol naar het koninklijk paleis, alwaar hij tot Maandag verblijf zal houden om alsdan met HH. MM. de koning en de koningin naar Engeland af te reizen. Wegens de komst van den prins verschenen HH. MM. gisterenavond niet in den schouwburg, alwaar de aangekondigde voorstelling van «Fiammina", door plotselinge ongesteldheid van mevrouw Beersmans, werd vervangen door het blijspel /'Een domme streek." H. M. de koningin begeleidde heden haren broeder den 18-jarigen erfprins van Waldeck Pyrmont, op een rijtoer door de residentie en omstreken. »-• -»«.• m De zoon van den vorst van Waldeck zal morgen te Amsterdam een bezoek brengen aan een zijner aldaar vertoevende verwanten. De nieuwbenoemde raadsheeren in den hoogen raad der Nederlanden, m". M. A. Van den Acker en S. J. llingst, zijn heden in eene plechtige openbare zitting van dat hooge rechtscollege, die door verschillende rechter lijke ambtenaren en leden van de balie zoowel uit de residentie als uit Amsterdam werd bijgewoond, geïnstalleerd. Heden is alhier onder verdenking van moord op eene vrouw, aange houden een inwoner van Gorinchem, genaamd de K, oud 27 jaren, van beroep warmoezier aldaar. De doodslag zou gevolgd zijn op een twist over geldzaken, waarin de verslagene haren schuldenaar scheldwoorden naar het hoofd wierp, waarop deze, in drift ontstoken, haar met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd heeft toegebracht die den dood veroorzaakte. Hel voorval heeft 's nachts plaats gehad, zoodat men vermoedt dat de be drijver in den ochtend Gorinchem heeft verlaten. De aangehoudene moet reeds zijne misdaad beleden hebben. BtHTENLANDSCH K BER1CIITEN. Si ai JE S, !%T Jfc. LONDEN, 30 Maart. De hertog en hertogin van Edinburgh zullen de eenige leden van het Engelsche koninklijke huis zjjn, die de plechtigheid der kroning van den

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5