hebben zich bereid verklaard tot deelneming aan den nalionalen en inter nat ionalen Zangwedstrijd, welken de liedertafel "Zanglust" voornemens is in de maand Juli a. s. te Amsterdam te houden. De verschillende uitge loofde medailles zijn allen door de feestvierende liedertafel ten geschenke ontvangen. Men bericht met zekerheid betrekkelijk den 111-honderdsten verjaardag van Hugo Grotius' geboorte, te vieren den 9d,° April e. k.te 7% uur, in de groote zaal van Odéon te Amsterdam, dat het woord zal gevoerd worden door de volgende heeren I. Over het doel dezer feestviering, door J. W. Brouwers. II. Over de ingezonden gedichten voor den wedstrijd Rembrand, Hugo Grotius, Vondel, namens de jury, de heeren A. J. De Bull, J. Verdam, J. W. Brouwers, met mededeelingen uit het bekroonde gedicht, door dr. J. Verdam. III. Over de inzendingen der beeldvormkunst, met tentoonstelling van het te bekronen beeld van Hugo Giotius, en van de te bekronen groep van Hugo Grotius en Vondel, door W. J. Hofdijk, namens de jury, de heeren Aug. Allebé, P. J. H. Cuypers en W. J. Holdijk. IV. Over Hugo Grotius als Nederlandsch geleerde, door dr II. C. Rogge. V. Over Hugo Grotius als rechtsgeleerde, door mr. Joan Bohl. VI Over Hugo Grotius als Nederlandsch dichter, door prof J. A. Alber- dingk Thijm. Voor de verslaggevers van hladen en tijdschriften vrije toegang tot voor hen gereserveerde plaatsen. De toegangskaarten zijn genommerd en worden slechts tot een bepaald getal verkrijgbaar gesteld aanst. Zaterdag hij alle voorname boekhandelaars en aan Odcon. Is eenmaal het bepaalde getal nommers uitgereikt, dan is geen toegang meer verkrijgbaar. Toegangskaart voor één heer 1 1.— voor heer en dame 1.50 Een dienstmeisje te Amsterdam is naar het gasthuis vervoerd met he vige brandwonden, het gevolg van het onvoorzichtig aansteken van een petroleum-toestel. Bij gelegenheid van de plechtige onthulling van het standbeeld van graal Jan Van Nassau zal, bij genoegzame medewerking, van wege de regeringscommissie in de zaal van Tivoli te Utrecht eene feestcantate wor den uitgevoerd, die door den heer R. Hol zal worden gecomponeerd. Dinsdag namiddag jl. vertrok een Arnhemmer, vader van een zeer tal rijk gezin, die doer hard werken het brood voor de zijnen moet verdienen, met den trrin van 12 uur 27 naar Wezel. Bij zijne aankomst vermiste hij eene zwart lederen portefeuille, inhoudende 1100 aan bankpapier, bene vens eenige adreskaarten. Onder de vrouwen te Paesens is er eene, die door de laatste zeeramp niet alleen haren man, maar ook haren vader, twee broeders, drie zwagers, twee ooms en twee neven verloor, dus hare elf naaste verwanten van het mannelijk geslacht. Zij is 30 jaren oud en blijft met drie nog jonge kin deren achter. Aan den spoorweg hij Gilze Rijen is eergisteren het lijk gevonden van een werkman aan de steenoven aldaar. Er was geene beschadiging zicht baar. Men vermoedt dat hjj door een buffer aangereden is. •s GHAVENllAGE, 30 Maart. Door Z. M. is R. F. baron Van Raders, ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Haaksbergen, benoemd lot ontvanger derzelfde middelen te Duiven (residentie Westervoort) en zijn de na te noemen surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen benoemd L. R. Wenlholl, uil de inspectie Zwolle lot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dalfsen; K. De Graaf, uit de inspectie Rotterdam, tot commies ter inspectie der directe belastingen en accijnsen te Amsterdam; F. S. Van der Goot, uit de inspectie Leeuwarden, tol ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Haaksbergen; G. J. Landweer Jz.uit de inspectie Groningen, lot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuw-Buinen (gemeente Bor ger); II. W. Houwink, uit de inspectie Leeuwarden, tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Heiloen O. Verhagen, uit de inspectie Eindhoven, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wadenoyen. Door Z. M. is ingetrokken de bij Zr. M4. besluit van 7 Maart 1883 n". 14, gedane benoeming van P. F. A. Van Wintershoven, tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Ginneken c a met bevestiging in zijne tegenwoordige betrekking als ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Thorn. Door Z M. is de benoeming van den burgemeester van Ilpcndam, R. Van Dam, tol secretaris dier gemeeute goedgekeurd. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 411"1 April 1883, des voormiddags te elf uren. Zr. M*. gezant te Brussel, baron Gericke Van Ilerwijnen, wordt aan staanden Zondag hier ter stede verwacht tot vervulling van het voorzitter schap der commissie voor hel in de volgende week te houden examen voor gezantschaps-atlaché. Gisteren vereenigde de gezant der Fransche republiek, de heer Legrand, verschillende diplomatieke en burgerlijke autoriteiten aan een diner in de woning der legatie. De inspecteur van politie P. Rietdijk alhier deed gisteren eene hoogst belangrijke aanhouding. Op heeler daad betrapte deze ambtenaar zekeren Van L., van beroep smid, op den verkoop van een aantal goederen, welke hij zich, zooals later bleek, langs den weg van diefstal met inbraak had loegeeigend. Na zijne arrestatie is ten huize van den verdachte nog eene groote hoeveelheid artikelen, o. a. ijzerwaren, karpetten en manufacturen in beslag genomen, vermoedelijk herkomstig van ontvreemdingen, die reeds sedert geruimen lijd dagteekenen en eveneens met braak vergezeld gingen. Ook is ten huize van dien smid teruggevonden eene aanzienlijke partjj ge goten letters, welke aan 's landsdrukkerij, alwaar hij eenmaal aan het werk was, gemist werden. De politie heeft dus een goede vangst gedaan. Hedenochtend wist deze persoon, toen hij door een politieagent in het gebouw aan de Nieuwe Haven voor de commissaris zou gebracht worden, zijnen geleider te ontsnappen. Hij ijlde de straat op, doch had niet lang genot van zjjne vrijheid, daar de ontvluchte, achtervolgd door een aantal politieagenten, op de Schedeldoeksch Haven werd gevat en naar het com missariaat teruggevoerd. De aankomst van de eerste spoortreinen uit Amsterdam hier ter stede ondervond heden circa een half uur vertraging, tengevolge van een dérail lement van een rangeertrein in het centraal station te Amsterdam. Door den schok ontbrandde eene lading lucifers in de twee aangehechte goede renwagens verpakt, waardoor ook nog brand ontstond. Hel verkeer op het station werd daardoor belemmerd. BUITEN LAN DSC H E BKR IC IIT E N. Aan éon d ien«' de gro t>Ü BELGIS. De minister van oorlog heeft besloten een detachement soldalen te zen- f ?i: den, om de Belgische afdeeling in de tentoonstelling te Amsterdam te be waken. De soldaten van dit detachement zullen- gekozen worden onder die welke Fransch en Vlaamsch kennen. De kosten van liet verblijf van het detachement te Amsterdam (1 April tot 25 October) zullen betaald worden door de Belgische algemeene commissie en er zal aan ieder soldaat eene maaudelijksche schadevergoeding verleend worden. De vereeniging in de Belgische hoofdstad, die naar het doel streeft om van Brussel eene havenstad te maken, zoodat de zeeschepen tot voor de stad zouden kunnen komen, «Le cercle des installations maritimes" ge- heeten, zet hare studie van dit vraagstuk met ijver voort. Zij heeft giste ren weder eene vergadering gehouden, bij welke gelegenheid de zaak uil oeconomisch, financiéel en technisch oogpunt, vooral door den voorzitter, den algevaardigde O. Scailquin opnieuw uitvoerig aanbevolen werd. Het plau beoogt, gelijk bekend, de verbinding van Brussel door een groot scheepvaart- kanaal en de uitgediepte en verbreede rivier de Rupel met de Schelde, welt werk op eene uitgave van 15 a 18 millioen frs. geschat wordt. Eene com missie van drie leden, bestaande uit den heer Scailquin, den ingenieur Gobert en den architect de Blois, zal in de maand Juli naar Amerika ver trekken, ten einde de voornaamste haveninrichtingen in de Vereenigde Sta len te bezoeken. Naar een Belgisch blad meldt zullen Armand en Léou Peltzer in de gevangenis van Leuven hunne straf ondergaan. Zij zullen waarschijnlijk belast worden met het afschrijven der dictaten van de studenten aan de hoogeschool van Leuven. Van de opbrengst van hunnen arbeid zullen zi 's Zondags alleen, een liter bier en wat tabak mogen koopen. In de spijzen die hun zullen verstrekt wordenzal niet veel verandering worden gebracht Het gewone voedsel der gevangenen te Leuven bestaat uit brood en zwarlt koffie; 's middags een potje soep, waarin driemaal per week eet stuk Amerikaansch spek of bouilli gekookt is. De gebroeders Peltzer zullen het grijs gewaad der gevangenen moeten aantrekken. Zoodra zij it het gevangenhuis van Leuven aankomenzullen hun de baard en de knevels baéls afgeschoren worden. Het haar wordt kort gesneden. Daarna zullen beidt tdeul broeders in verschillende cellen worden opgesloten. Dan zal hun leven ui standvastigen arbeid beginnen, zonder ophouden zullen zjj moeten werken, tot om 7 of 8 uur het rustuur slaat. Het zal op geen zacht veeren bel zijn, dat zjj zich zullen neérleggen, maar op een harde matras, die mei op den grond legt. Dat is, in het kort, het leven, dal de gebroeders Peltzer te Leuven wacht. E lï E I. A SI. e» orde ees rijdt aaro leeui Khte i va tl til, toe i lerit jeg n line': belli tl Z' liet ïiier jpilo ieh leid i d tod, rans «esti nden hal oniu bi Viedr LONDEN, 29 Maart. De heer Mc. Coan heeft in het lagerhuis aangekondigd, dal hjj bij dl tweede lezing van het wetsontwerp op den parlementairen eed eene rnolii zal indienen, houdende, dat elk wetsontwerp, waaidoor de toelating ui atheïsten vergemakkelijkt wordt, ondoelmatig, tuconstitutionneel en pc vaarlijk is. De poliiie te Liverpool heeft zich gisteren meester gemaakt van eeor kist met ontplofbare stoffen en helsche machines, welke per stoomschip ti Cork was aangebracht door een persoon, die korten tijd na zijne ontscho ping in hechtenis is genomen. Deze inhechtenisneming wordt door de pol' tie als belangrijk beschouwd. Uit een onderzoek is gebleken, dat deii beslag genomen kist nitroglycerine bevatte. Hedenochtend is in de nabf beceil heid van Liverpool een jonge Ier gearresteerd. Hij is spoorwegbeambte wordt van medeplichtigheid verdacht. De Evening Post meldt als gerucht, dat de regeering van Groet Brit tannic het kabinet le Washington tracht over te halen tot medewerkt aan het oprichten eener internationale politie tegen de anarchisten Een zeilschip met eene gevaarlijke lading springmaleridel heeft in nabijheid van Mumbles, bij Swansea, het anker uitgeworpen. Naar men») heeft hel schip 3% Ion toroït aan boord, een springstof, die in krat' met 70 ton dynamiet gelijk slaat. Het schip kwam van Liverpool, de lading van Carthagena, waarheen liet thans, daar de Engelsche auW teilen de lossing niet willen toeslaan, weer onverrichter zake zal terugkeeren. Volgens de iXetc-York o\ld zouden ook tusschen Chili en Per»' vredespreliminairen zijn geteekend. Bijzonderheden ontbreken echter. De New-Yorksche spoorwegkoning Vanderbilt opende Maandagavond) zijne nieuwe woning in de Fifih Avenue. Verscheiden duizenden waren aanwezig, en bun amusement kostte den Crcsus niet minderi» 100,000 dollars. Te Buenos Ayres heeft op 25 Februari een felle brand gewoed negen huizen in de asch heeft gelegd. Hij ontstond in een laarzenwie' jewot daaroi lie a vertre van 'Staa ieon le se litslri van i liet provjr ft'ljk In Ier blijkt) minis get. zij v einde 'olge hei en ni He van le oi Deze en di

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2