waar hij door den kastelein van droge kleederen werd voorzien. Dit nach telijk tafereel sproot voort uit eene liefdesgeschiedenis. Genoemde persoon was uit Gouda naar Kralingen gekomen, om daar zijne dulcinea te spre ken; tusschen hen moet toen eene woordenwisseling hebben plaats gegre pen, en dit zal vermoedelijk aanleiding gegeven hebben tot de gedachte aan zelfmoord, waarop hij zoo spoedig terugkwam. Op den Iiollandschen spoorweg in de nabijheid van Slolerdijk werd gisterenochtend in deerniswaardigen toestand het lijk gevonden van een be jaard man, die daar geheel onbekend is, en waarschijnlijk door een «al op een hard voorwerp doodelijke kwetsuren had bekomen. Men vermoedt, dal hij in de vroegte ongemerkt op een der wagens van den zandlrein geklom men is. om zich kosteloos naar Amsterdam te laten vervoeren, doch, om zich niet in het station te vertoonen, onderweg er is afgesprongen. Aan eenig gereedschap, dat hij bij zich droeg, bleek hij verver van zijn ambacht te zijn. In het lokaal »de Unie" te Amsterdam werd gisterenavond door prof. P. Van Geer, uil Leiden, eene voordracht over de staats-loterij gehouden, en werd door hem in de eerste plaats het wezen van hel hazardspel in zjjne onderscheidene vormen geschetst. Spreker wees er op hoe aan den eenen kant eene wel tol beteugeling van drankmisbruik in hel leven ge roepen was, terwijl de staat der Nederlanden aan den anderen kant het hazardspel in bescherming nam, hetgeen hij alweer aan anderen verbood. Sprekende over den handel in loten, hoe b. v. loten van 60 voor 69 worden gedebiteerd, werd er door hem op gewezen met welke opofferingen de kleine burgerman voor het fonrneeren zorgde, ten koste soms van hel noodige voor zijn huishouden. Spreker was voor geleidelijke opheffing der staats loterij en vreesde de argumenten niet daartegen aangevoerd, als zou het volk zich dan aan buitenlandsche loterijen wagenof als zouden velen daar door in hun bestaan belemmerd worden. Ook werden door hem ernstig de premieleeuingen besproken; een lot kost b. v. ƒ3, die men over 70 jaar terugkrijgt, terwijl die f 3. behoorlijk uitgezet, in denzelfden lijd ruim 40 zouden opleveren Spreker eindigde zijne rede met eene krachtige aan beveling tol sparen als de beste kans tol welvaart. Terwijl de bewoners afwezig waren, heeft door het openschuiven van een keukenraam een dief zich te Arnhem toegang tot een huis welen te verschaffen en zich meester gemaakt van ruim 25 aan specie, een gouden slot met koralen, 2 ringen en 2 hammen. Als eene merkwaardigheid vermeldt de Zutph.. C.dat gisterenmorgen legen 10 uur te Zullen met eene krachtige sneeuwbui een soort van half en half Egyptische duisternis van omstreeks 10 minuten gepaard ging. Men schrijft het toe aan een hoos. Het was op sommige plaatsen in de stad zoo duister, dat men de lichten moest opsteken. - De hertog en de hertogin van Connaughl worden hedenavond per mail- trein uit Berlijn te Vlissingen verwacht, om met een der stoomschepen van de maatschappij Zeeland de reis naar Londen te vervolgen. lie heer Louis Charles De Bourbon (Naundorfl), wonende te Teteringen bij Breda, verklaart in een ingezonden stuk, voorkomende in de Xieuwe Brcdnsche en Ooster/ioulsc/ie Courant van 25 dezer, dat het bezijden de waarheid is wat de Erèncment mededeelt omtrent het vinden van een kistje in de bouwvallen der Tuilerieën, en waarvan de sleutel in hel bezit zou z|jn van eene (hem onbekende) prinses De Bourbon te Amsterdam. Die sleutel, verklaart hjj, is in zijn bezit, terwijl hel tevens onwaar zou zijn dat hel bekende halssnoer van Marie Antoinnelte zich in dat kistje bevond, daar I.odewijk XVIII er reeds eene andere bestemming aan had gegeven. Ten slotte vraagt hij waarom de Fransche republiek aan de Ilollandsche Bourbons weigert hun eigendom te komen halen, waaruil zij bewijzen kon den de eenigc en ware eigenaars te zijn van den verborgen schat van Lode- wjjk XVI. 's GBAVE.N1IAGE, 29 Maart. Door Z. M. is aan G. J. Van Tricht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Steenderen. Door Z. M. is S. P. Sjollema, voor het tijdvak van 1 Mei 1883-84, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden. Door Z. M. is bepaald, dat de bij art. 31 van het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tol het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2' kl.in dit jaar zal bestaan uil: den gepensionneerden vice-admiraal F. A. A. Gregory, voor zitter der commissie tol het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als president; de kapiteins ter zee W. F. H. Cramer en E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, den kapitein-luit. ter zee W. J A. Nollhenius, den luit.-kolonel van het korps marinicis W. L. G. J F. Cramer Von Baumgar- tenen den gepensionneerden luit. ter zee le kl. L. A. Walaardt Sacré, als leden. Door Z. M. is de luit.-kolonel, intendant van het korps mariniers C Deyll, met den laatsten Maart a. s. eervol ontheven van de betrekking van lid der direciie van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemachtouder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten, en met 1 April a. s die betrekking opgedragen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht (schout-bij nacht) II. L. Oudenhoven. Door Z M. is de 1' luit. M. J. Perk, adjudant bij hel 1' reg. vesting artillerie, bestemd om. voor den tijd van driejaren, te worden gedetacheerd by de landmacht in West-lndië. Door Z M. is aan den kapitein ter zee J. M. L. A. P. Wirix, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van tucht voor de koopvaardij en als zoodanig voor den tijd van drie jaren benoemd de kapi tein ter zee W. Stellens te Amsterdam. Door Z. M. is bekrachtigd artikel 1 van het besluit van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 29 Januari 1883 n°. 14, waarbij de referendaris bij het departement van financiën W. Van der Pijl is benoemd j tot tijdelijk lid van de algemeene rekenkamer van Nederlandsch-Indië. enen I' S 18 ;ema: 1» - jebti ijes, lisjes, - Z den i iUW iwelk tudigdi rederik I met - Ue 'Union eeleu rins vi 0 dit - Gi Kite tl. Ui trige j aanpri tor al l tsnietii wo De ii ortgez Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen 1« Inii. der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J. C. C. Six Dijkstra, op zijn verzoekter zake van lichaamsgebreken door verwonding in den strijd ontstaan, eervol ontslag verleend uil Zr. Ms. militairen dienst, met toeken ning van pensioen. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen 2'" luit., kwartiermeester van het leger in Nederlandsch-Indië M. P. H. Krol, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. M». militairen dienst, met toekenning van pensioen. De heer mr. A. F. X. Luyben heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad de gevorderde eedeu afgelegd als raadsheer in het gerechts hof te 's Hertogenbosch. De advocaat mr. P. A. J. Van den Brandeler werd in dezelfde zitting van het hoogste rechtscollege als procureur beëedigd. Bij een heden door den hoogen raad gewezen arrest in zake de erf genamen vau J. E. Van Angelbeektegen de regeering van Nederl. Indië, werd toegestaan het door de appellanten gedaan verzoek lot verhoor op vraagpunten, naar aanleiding van een door haar ingedienden schadestaai, tengevolge der veroordeeling van de Indische regeering tot schadevergoeding wegens verbreking van een contract met den heer v. A. aangegaan tot proviandeering der marinetroepen tijdeus de blokkade bij de tweede expe ditie tegen Atjeh. Iu de maand Januari jl. waren verschillende werklieden werkzaam in een tijdelijk onbewoond benedenhuis op den hoek van de Korte Houtstraat en de Koediefstraat te dezer stede. Het bovenhuis werd bewoond door den heer S.die tevens in gebruik had een kelder onder het benedenhuis gele gen, maar vóór bewoners van het benedenhuis niet toegankelijk. Den 24'» des avonds thuis komende, ontdekte de heer S.dat er een bezoek aan zijn kelder en meer bepaald aan dat gedeelte, waarin gemetselde nissen ongeveer 100 llesschen wjjn waren geborgen, was gebracht. Een 80-tal flesschen wijn waren verdwenen, waarvan eenige bleken op de plaats zelf leeg gedronken te zijn. Bij onderzoek bleek, dat een gat, gezaagd In den vloer van het benedenhuis, juist boven de opgestapelde fh-sschen, waar door thans eene gasprjp gelegd was, toegang tot de wijnbergplaats had gegeven. De politie van het gebeurde onderricht, erlangde al spoedig de zekerheid, dat onderscheidene werklieden zich aan diefstal van wijn hadden schuldig gemaakt. Een hunner was des middags met het stellen van een gasmeter belast geweest, daartoe moest in den vloer eene opening worden gemaakt toen stuitte men op een gemetseld verwulf en daarin werd een gat ge broken voor het leggen van eene gaspijp. De wijn was toen zeer gemakkelijk te bereiken en toen de werklieden eenmaal geproefd hadden zagen zjj er geen kwaad in om gevulde flesschen mede te nemen. Ongeveer 70 flesschen werden in beslag genomen en konden aan den eigenaar wordeu terugge geven. Aanvankelijk werd er eene vervolging tegen zes werklieden ingesteld, doch drie hunner, II. De G., H. K. en B. M. De H., alle timmerlieden, te 's Hage woonachtig, die het meest werkdadig deel aan de ontvreemding had den genomen, stonden heden voor het gerechtshof te 'sGravenhage terecht, Zij bekenden volmondig hun schuld en waren van meening geweest, dat door hen een verloren kelder was ontdekt en de wijn geen eigenaar had. De adv.-gen. m'. Gregory geloofde, dat hel bewjjs van schuld in deze vol komen was geleverd. Hij lette op de gunstige antecedenten van beschul digden, op de omstandigheden waaronder de diefstal was gepleegd en op de verleiding waarvoor zij waren bezweken en eischte eene veroordeeling vaa eiken beschuldigde tot 3 maanden celstraf. De verdediger. mr. W. Van Rossem Bz.was in tegenstelling van hel openb. ministerie van oordeel, dal de schuld in deze volstrekt niet was be wezen. Hel kwam hem voor, dat zijne cliënten dupes waren geworden eener vergissing. Zij dachten aan het vinden van een verloren schat tl) verkeerden daardoor in de dwaling, dat zij zich 'de flesschen wijn mochten toeëigenen. I'leiter wees er op. dat de besch. steeds eerlijk en oppassend waren geweest en meende dal in elk geval de arglistige wegneming uiel was bewezen. Zijne conclusie strekte tol vrijspraak. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op aanst. Donderdag. Ondank is 's werelds loon. Dezen indruk ontvingen ongetwijfeld dt wijn- en bierhuishouder W. en zijne buisvrouw alhier, toen zij ontwaarden dat 's rijks commissaris van politie alhier, de heer Dietz, tegen beiden proces-verbaal had opgemaakt wegens den verkoop van slerken drank i» het klein, in hun koffiehuis aan de Koninginnestraat, zonder daartoe dt vereischte vergunning te bezitten. Volgens de verklaring van het echtpaar toch, heden voor de rechtbank, ook tegenover de opgaven der getuigende drankgebruikers, hadden mant» vrouw niets anders uitgericht, dan op verzoek van en om het werkvolk dat in dezelfde straat aan een in aanbouw zijnd perceel werkzaam was, ui en dan een fleschje jenever in eene nabijgelegen tapperij gehaald en hel vocht tegen betaling van den kostenden prijs, derhalve zonder eenige ver diensten of winst hoegenaamd aan de werklieden geleverd. De ambachli- lieden gaven onder eede echter een geheel ander verhaal, hierop nederko- mende, dat één hunner, bij voorkeur de 18-jarige opperman, in hel koffie huis der beklaagden de borrels ging halen, alsdan uit de toonbank op 'r kast een fleschje werd voor den dag gehaald, waaruit de jenever werd gej schonken, die Zaterdagavond voor gemeenschappelijke rekening werd Ook gebruikte een ander wel eens een glaasje in de tapperij, welk geh' echter door een ander voor hem werd betaald. Van oordeel, dat deze handelingen verkoop zonder vergunning oplever den, eischte het openb. ministerie voor ieder der echtgenootcn eene geldboete van ƒ10 of 1 dag. Uitspraak over acht dagen. -- Aan den alhier gedetineerden Nicolaas Joseph Rouw, beschuldigd het maken van valsche bankbiljetten, welke zaak den 26"1 April e. 2165 m vena ten a fst n; leverii wals i bad v; Bel| Khalve II open d lorigev lat vei (leden tsteld bhuldigi rek vat wet (gen zi iu den - Et bet lelijk oi Iter eet ■derrie liuder i Ir za e - D' d naar linson -Ui' tegen 51 ia bet Walsche e [ebeetei] nederzet dering d - Ui door pri Te brand t 'oornaui bleek h llen ve gevallen Deer da - lit Illinois, ;)i einde g<

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2