|III>S(III COURANT. DONDERDAG 29 MAART. «2e, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. lekei: gez't >ndht fan e;: chaali 74. eo pl» m 55] 85' 794 6) 99 1111 31' 31' 161 11>5 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- af zonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar fplaalsruimto. LEIDEN, 28 Maart. Het reglement voor de school van het genootschap: Mathesis Scienlia- rum Genitrix alhier, vermeldt dat de winlercursus duurt tot het laatst van Jlaart. Het Paaschfeest zou echter juist dit jaar die verordening hebben kunnen verstoren, indien het bestuur des genoolschaps, dal den duur van den winlercursus niet bjj de «eek, veel minder bij het uur uitmeet, maar altoos bedacht is het onderwjjs vruchtbaar te doen zijn, niet had goedge vonden dat in de vorige week de lessen zouden eindigen en in deze week, de vacantie- of Paaschweek, de overgangs-examens zouden plaats hebben. Evenals de leerlingen zich daaraan gaarne onderwerpen, hebben de leeraren, door plichtbesef gedreven, zich terstond bereid verklaard, van hun rusttijd af te staan, waarhij nog komt dat de zomercursus in de eerste dagen van April begint, leder belangstellende in eene inrichting als het genootschap aal ongetwijfeld zulk een maatregel waardeeren en, naar wjj vertrouwen, gaarne de overgangs-examens van de leerlingen bijwonen, hetgeen voor deze Diet minder streelrnd is dan voor de leeraren, welke die examens ziillen afnemen. De gelegenheid nu daartoe bestaat voor dit jaar op Donderdag 29 Maart van 7 lot 10 uren. Vrijdag 30 Maart van 6 tot 10 uren, Zater dag 31 Maart van 7 tot 10 uren, telkens des avonds in het gebouw op de Pifterskerkgracht. - Hedenmorgen Ie 11% uur is een met sleenen geladen schubje door Ic grooten diepgang iu het Galgewater gezonken, zonder dat dit eenige hinder voor de scheepvaart veroorzaakt. De schipper is onmiddellijk met ecu (jjjlsclmiije gered. - Hij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staien-generaal in het kiesdistrict Amsterdam (aftreding 1883) werden uitgebracht 1927 geldige stemmen; volstrekte meerderheid 964. Eene her stemming moet plaats hebben tusschen den heer Dirks die 787 en den heer Van Mnle die 569 stemmen verkreeg. Op den heer Gildemeestcr aren 483 stemmen uitgebracht. En voor de verkiezing, aftreding 1887. bedroeg het getal geldige stemmen 1937; volstrekte meerderheid 969. De heer Gildemeester verkreeg 819. de Iw Schimmelpeuninck 588 en de heer Kappryne 475 stemmen, zcodal eene herstemming tusschen eerstgenoemden moet plaats hebben. - Te rekenen van 1 April e. k. zullen alle plaatsen in Nedirand, welke lol dusver nog niet iu den dienst der pakketpnst waren opgenomenvoor dien dienst worden opengesteld. In verband met de arlt. 11, 12 en 16 der wet van 21 Juni 1881 (StU. n°. 70), is dientengevolge het port der ge frankeerde brieven, met gemeld lydstip, voor het geheele rijk als volgt: Voor een brief tot 15 grammen 5 cents; boven 15 tot en met 100 grammen 10 cents; boven 100 tol en met 250 grammen 15 cents; boven 250 tot en met WOgrammen 20 cents; boven 500 tot en met 1000 grammen 25 cents. (St. C.) - De minister van waterstaat enz. brengt Ier kennis van belanghebben den, dat ter opleiding tot de betrekking van telegraphist 2' kl. bjj de rijks telegraaf. na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus aanslaande, leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van ƒ1 Deze leerlingen kunnen na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te heb- hen,dingen naar de betrekking van telegraphist 2® kl., aan welke betrekking aan- 'Wkeljjk eene jaarwedde van f 900 is verbonden. Zjjdie zich aan het bedoelde Mderzoek wenschen te onderwerpen, moeien zich vóór of op 31 Juli e. k. 1 het depart, van waterstaat enz. daartoe aanmeldendoor een op zegel (i geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en "Mnplaats. Verdere bijzonderheden worden in de Staatscourant van 28 toer gemeld. "Be minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks scbrikisi bij de Nederlandsche bankop 24 dezer, en de som der betaal- middelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een be- dta? uitmaakten van f 5.023,898 96 - Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Lis sabon, is de haven van Rio Janeiro door de l'orluseesche regeering besmet rklaard met gele koorts en worden de overige havens der provincie van dien naam beschouwd als verdacht met die ziekte besmet te zijn, te reke- "e" van tien 25s1'0 Februari jl. üe havens van Alboy en Celui (Philipprjn- fche eilanden) zijn vrij vctklaard van cholera, te rekenen van den 29slD Januari jl. StC.) Blijkens bericht van den consul der Nedeilanden te Monrovia moeten, >c rekei.en van 1 Februari jl.. de invoerrechten in Liberia op rum, brandc- 111 wijn, jenever en andere alcoholische dranken, zoowel als op kruit,geweren, tabak en koperen ketels, in goud betaald worden. Verder is een additio neel uitvoerrrcht van 1 dollarcent per bushel vastgesteld op palmpilten, zoo dat daarvan thans in het geheel een uitvoerrecht van 3 cents per bushel wordt gelieven. Voor alle soorten van rubber, gutta-peicha en caoutchouc bedraagt het uitvoerrecht een dollarcent per pound. S(C.) Z. M. de koning zal bij de kroning vau den Czaar vertegenwoordigd worden door een buitengewoon gezantschap, bestaande uit de hh. mr. baron Schimmelpeuninck Van der Oye, jhr. Boreel, jh'. mr. Van Tets, jh'. Steen gracht en graaf Van Lyndenluit.-kolonel der hussaren. Naar wij vernemen, heeft het Z. K. II. prins Alexander der Nederlan den, prins van Oranje, behaagd voor een aanzienlijk bedrag in te schrijven voor het binnen de gemeente Delft op te richten standbeeld van Hugo De Groot. Tevens vernemen wjjdat door het uitvoerend comité voor het op te rich ten standbeeld besloten is den 300 jarigen geboortedag, op Dinsdag 10 April a. s. eenvoudig, doch plechtig te herdenken door een krans te leggen op het grafmonument van De Groot in de Nieuwe Kerk te Delft. Het hoofd-comité, genoodigden enz. zullen vooraf ten raadhuize te Delft worden ontvangen. Na een weinig gelicht ie hebben, trachtte het stoomschip Zuid-Holland hedenochtend met hoogwater en assistentie van sleepbooten vlot te komen; het bleef echter zitten en men gaat voort met lichten. -- liet eentraal-comilé voor de inzameling en verdeeling van gelden ten behoeve der nagelalen betrekkingen van de verongelukte bemanning van Zr. M*. rammonitor ridder heeft thans van zijne bemoeiingen verslag gege ven. liet totaal der bijdragen is geweest 80,862.85Na gehouden over leg is van die som besteed /60 302.62, volgeuderwijze: aan 3 weduwen eene inschrijving op het groothoek der N. W. S. 2% pCl. groot 9358.12%; aan 21 weduwen, moeder-weduwen en gebrekkige ouders eene lijfrente, tut een bedrag van ƒ33,067; aan 34 betrekkingen eene uitkeering in eens, te zamen groot 17,080en aan de personen, die wegens inschrijving grootboek of lijfrente eerst over eenige maanden betaling erlangen, 797.50. Iu verband met den wensch, door de sub-commissie Ie Amsterdam uitgedrukt, tot het stichten van een blijvend fonds, in het algemeen voor de nagelaten betrek-, kingeu van hendie in 's lauds zeedienst door renig ongeval het leven moch ten verliezen of voor den zeedienst ongeschikt mochten worden, werd door het ceiilraal-comité eene som van 20,717 49% voor dat doel aangewezen, welke som nog is vermeerderd met ƒ157 26, van ontvangen rente en andere kleine voordeelcp. lie contracten van lijfrente zijn aangekocht bij de oudste der beslaande levensverzekering-maatschappijen hier ie lande, d. i. de IIoll. Sociëteit van Levensverzekeringen te Amsterdam. Omtrent de oprichting eener vereeniging voor het scheppen van een fonds, waarvoor aanvankelijk dus 20,717.49% beschikbaar is, wordt door het centraai-comité verzekerd, dat daartoe slappen worden gedaan. Het verslag eindigt met dankbetuiging voor de betoonde belangstelling van het Nederlandsche volk. De Kon. Akademie van Wetenschappen, afd. wis- en natuurkunde, te Amsterdam, zal op Zaterdag 31 Maart aldaar eene gewone vergadering houden. Het gerechtshof ie Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende strafzaak legen A. F. Holland, den 17-jarigen diamantsljjpersleer- ling, die in de vorige week terecht stond ter zake van den op Nieuwjaars avond in de Nieuwezijds Armsteeg aldaar gepleegden doodslag op den slach- trrsknecht Ilcck. Het hof aelilte het feit bewezeu, doch vereenigde zich met het gevoelen der verdediging, dat de door beschuldigde ondervonden aan het feit voorafgegane mishandeling het misdrijf verschoonbaar maken. Hij is mitsdien schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, verschoonbaar door provocatie, en deswege veroordeeld lot 1 jaar celstraf. Het Hbl. deelt mede. dat op Dinsdag 1 Mei e. k. mevr. Sarah Bern hardt met het gezelschap van de Vaudeville te Parijs, in den Stadsschouw burg te Amsterdam zal optreden als »Fedora". Het centraal comité »an het Nederlandsche Weerhaarheidsbond heeft in zjjne te Utrecht gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten, in den loop van den zomer van dit jaar een nationalen schietwedstrijd te doen houden en tot deelneming daaraan, als gewoonlijk, ook leger, marine en schutterij uil te noodigen. Pogingen zullen worden aangewend om den wedstrijd te houden te 's Gravenhage. Reeds sedert geruimen tijd werd uit de geldlade van een der buffetten aan het spoorwegstation te Leeuwarden geld vermist, zonder dat men den dader kon ontdekken Een paar politie-beaiubten zouden zich nu schuil houden op eene plaats, van waar zjj alies konden zien wat in de wacht kamer voorviel, zonder dat zij te zien waren. Zóó geschiedde het eenige dagen op een daarvoor uitgekozen stil uur. Eindelijk echter werd de moeite

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1