ten, een prijs van 1000 ir. uit te loven voor liet vinden eener methode, met behulp waarvan op gemakkelijke manier de tegenwoordigheid van magarine in boter kan aangetoond worden. Landb Lte heer Alberdingk Thijm heeft zjjn historisch bljjspel, dat voor het aanstaande Grotius feest bestemd is, voltooid. Hel wordt naar XVII' eeuw- schen trant ingeleid door een «voor-redenaar". Meermalen heeft men Hugo De Groot op de planken gebrachto. a. heeft Kotzebue hem in een «milieu" laten optreden, dat geheel doortrokken is van den Duitsch-dramatischen geest van 1800 en zoo onhistorisch mogelijk. Onze Hollanders daarentegen hebben «a propos" van Hugo Oe Groot gemeend, dal hel genoeg was de huw'lijkstrouw van «Maria Van Reigersbergen" in eindelooze alexandrijnen te verheerlijken, en alle partij getrokken van hel afscheid op den rand van de bewuste «kist". Naar wij vernemen heeft prol. Alb. Thjjm het geluk gehad de hand te leggen op een advies door den beroemden jurist te Am sterdam uitgebracht, tijdens zijn verblijf aldaar, en heeft zich dit geleend tot cene tooneel-intrige. Deze vond, die ook eene historisch literarische «portée" schijnt te hebben, doet ons nieuwsgierig naar de voorstelling uil zien. De Amst Te Zallbommel beslaat eene vereeniging van werklieden, die ten doel heeft door eene kleine wekelijksche bjjdrage aan zieke werklieden uiikee- ringen te doen. Thans is besloten, dat zij, die aan pokzickle komen te Ijjden, geen uitkeering zullen ontvangen, wanneer niet bewezen is dat vac cinatie van het gezin plaats had. ls,'°, 2Je0 en 3,ln Juni zal le Breda een driedaagsch muziekfeest plaats hebben, uitgaande iau de Vereeniging van Toonkunsienaren. Men schrijft aan de V. li. C. uit Eindhoven onder dagteekening van '24 dezer: Tusschen Arendonk en Reusel (N. B) werd in het vorig jaar eene dynamietfabriek opgericht. De burgemeesters van beide gemeenten hadden reeds protest aangeleekend tegen het in werking brengen dezer gevaarlijke inrichting, en zij mochten hierin in zoover slagen, dat de exploitatie buiten gewone voorzorgsmaatregelen moest nemen en groote aardwerken rond de labriek opwerpen. Zondag II. n u had daar eene ontploffing van geringe beteekenis plaats in het bureau van den directeur. De oorzaak is nog niet met zekerheid bekend. Gelukkig was de directeur afwezig; anders had hjj het misschien met den dood moeten bekoopen. Het gebouw is groolendeels vernield. •s GRAVENHAGE27 Maart. Door Z. M. is P. Menschaar, commies der posterijen 1' kl., benoemd tot inspecteur der posterijen in de provinciën Friesland, Overijsel, Gronin gen en Drente, standplaats Zwolle. Door Z. M. is de heer T. 11. Olfen, gewezen onderschout voor de po litie te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is pensioen verleend aan G. K. Rutjes, gewezen rijksveld wachter 2e kl. (brigadier). Door Z. M. is in plaats van den eerste luitenant-magazijnmeester der artillerie J. C. Van llofien. in rang en betrekking verplaatst naar Terneu-, zen. de eerste luitenant-magazijnmeester der artillerie F. Hotz, thans dienst doende bij de artillerie stapel- en constructiemagazijnen te Delft. Door Z. M. is benoemd bij 's rijks werven: tot schipper op een werk- vaartuig, de matroos I). Van den Broek; tot baas der smeden, de comman deur M. Hopmans; lot teekenaar 1' kl., de teekenaar 2' kl. C. D. Glaassen en J. H. Kramme, en lot opzichter der conserveerders W. F. Hendrikse. De plaatsing van den luitenant ter zee 2e kl. P. F. 11. Volcke met 21 April a s. aan biord van liet fregat Evertsenwordt, op zjjn verzoek, ingetrokken en daar aan boord met dien datum geplaatst de luit. ter zee 2' kl. J. II Strootman. De minister van oorlog zal op den 29sle" Maart aanst. geen audiëntie verleeneu. Aan de tweede kamer zijn o. a. ingediend de volgende wetsontwerpen: 1*. strekkende om het voorschot uit 's rijks schatkist aan de Indische mid delen, in afwachting van het tol stand komen van een geldleening, van 36 millioen te verhoogen tot 45 millioen, daar het te verwachten is dat het kastekort in den loop vau 1883 het eerstgenoemd bedrag zal overschrijden; 2». om ten behoeve der in 1884 te houden internationale landbouwtentoon stelling een subsidie toe te kennen van 100 000, op de begrooting van 1884 uit te trekken. Naar wjj vernemen heeft Z. M de keizer van Japan onzen minister van builenlandsche zaken jhr. Rochusscn, benoemd tot grootkruis der orde van de Rijzende Zen. HU. MM. de koning en de koningin hebben den eersten Paaschdag in de Kloosterkerk deelgenomen aan het H. Avondmaal, dat bediend werd door den hofprediker d'. Van Koetsveld. II. M. de koningin woonde den tweeden Paaschdag de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bij onder hel gehoor van d* Pfender. H. K. II. prinses Hendrik is hedenochtend ten 8.40 ure naar Berlijn ver trokken vergezeld van haar hofmaarschalk. De zaakgelastigde en verdere leden der hgalie van Japan alhier zijn heden naar Amsterdam vertrokken, ten einde zich aldaar te kwijten van eenigc bemoeiingen in verband met de inzending van hun vaderland ter in ternationale tentoonstelling. Bij arrest van het gerichtshof te 's Gravenbage, den 19d,[1 dezer in raadkamer gewezen, is N. J. K., 33 jaren oud, zonder beroep, geboren te Overschie. wonende te Delfsliaventhans gedetineerd, verwezen naar's hofs openi-are terechtzitting, beklaagd van: te Botterdam of elders in Nederland gedurende de laatste jaren en wel na 3 October 1878 bedriegelijk met het doel om ze uit te geven, te hebben nagemaakt 34 bankbiljetten, ieder van j60, alle gemerkt en genummerd C. R. 2150, en een bankbiljet van 100, gemerkt en genummerd A. IJ. 5408; en des bewust, van drie der genoemde val.-clie bankbiljetten ten bedrage van 60 bedriegelijk gebruik gemaakt door één dier billetten op 26 Augustus 1879 in den winkel van G. T. te Rotte dam in te wisselen tegen zilvergeld; een ander door zijne bijzit H. M D, Sen in September 1882 te doen uitgeven bij M. B., huisvrouw L. De J. te Dt hevi haven (Coolsche straal); en hel derde te Delfshaven op 2 October 1882 de den winkeljongen A. T.f in dienst van den winkelier in kruideniersware we" J. G. Van V. le Rotterdam, in betaling te geven ter voldoening eener Paui hem, beklaagde, aan dezen v. V. verschuldigde winkelschuld groot /2ij 'ns" waarop aan hem door dien winkeljongen namens v. V. voornoemd, een ®aa' drag van 57 72 is terugbetaald; en alzoo ter zake van: 1». het bedrieg® namaken van 35 briefjes of biljetten eener door de wet bekrachtigde (gy toriseerde) bank; 2°. het desbewust gebruik maken van drie dier nagemait "e bankbiljetten. Deze zaak zal den 26""1 April in de openbare terechtzinj, b'as van het hof worden behandeld, liet opeub. ministerie zal worden waar; Ten; nomen door den adv.-geu. mr. Gregory. bouw oodei geree B IJ I T E NLANDSCHE B E R I CIIT E N. BELGIË. Volgens een telegram uit Brussel aan den Figaro, heelt de koning n Belgie de doodstraf, tegen de gebroeders Peltzer uitgesproken, veranderd levenslange gevangenisstraf. De vermoedelijke inbreker in het ministerie van binnenl. zaken ii Antwerpen in hechtenis genomen, waar hij goeden sier maakte van onrechtmatig verkregen schal. Er werd nog eene som van omstreeks480#! bij hem gevonden, en in een paar dagen tijds had hij reeds*700 fr. kwist. De man heet Ferdinand Dupont, is 22 jaren oud, van beroep stol en geboren te Ixelles; hij is vroeger werkzaam geweest in het minister met welks inrichting hij dientengevolge bekend is. EUR RI.AKD. LONDEN, 26 Maart. De avondbladen bevatten eene dépêche uit Dublin, waarin gei wordt, dat de geheimzinnige persoon, onder den naam van //Nomrncr bekend, zich thans te New-York bevindt. De Engelsche regeering zou nu New-York de stukken hebben overgezonden belreflende de indenliteit vandi< persoon, met verzoek om uitlevering. Volgens de Standard wordt naar men verneemt tusschen de mognl heden onderhandeld over de herziening en uitbreiding der conventie Va miliiz beden De men 'i druist De reeds miraa decitn De geuit tien i sntwo ln bet of. geen g Mosko In ver in te dragen Ger.ève, overeenkomstig den wensch, welke dienaangaande in 1874 op conferentie te Brussel werd geuit. De Daily News verneemt, dat de «Peninsular and Oriental-companv' welke in 1873 haren zetel van hier naar Brindisi verlegde, zich op Juli a. s. weder hier zal komen vestigen. De voordeelen, welke Brinii aanbiedt, moeten niet opwegen tegen het verlies van vracht. De plaatse! dagbladen geven hunne ingenomenheid met het besluit der maatschappij f°slwt kennen. SAN Luidens een telegram uit New-York aan de Daily News, is de ln na he World nu geheel tot de dynamiet-partij overgegaan. Het blad acht de ast tngst i wending van ontplofbare stollen, zooals kortelings te Londen, wettige om KAA logvoering zedeljjker zelfs en minder wreedaardig dan de gewone, nwïi ouderwetsche manier van politieke geschillen te beslechten. Engeland m# regeeri van nu af maar begrijpen, dat elke nieuwe onrechtvaardigheid jegens Is lat er land het met gevaar bedreigt. In de slachthuizen te Montevideo, in Zuid-Amerika. worden jaarljjJwoordi ongeveer een millioen runderen geslacht. Niettemin neemt de veestapel dar te lande niet merkbaar af, zoodat men gerust kan aannëmen, dat Urugui! een 10 millioen runderen bezit. Te Bucnos-Ayres slacht men er 500.000 p« jaar. Men vindt daar echter meer schapen. FR 4MHKMK. PARIJS, 23 Maart. Tot goedmaking der kosten van het buitengewoon gezantschap, li naar Moscou zal vertrekken om de regeering der Fransche republiek lew tegenwoordigen bij de kroning van den Czaar, zal aan de kamers, ontrü dellijk na hare weder-bijeenkomsteen crediet van 250.000 Ir. gevragi worden. Aan het hoofd van het gezantschap zal de heer Waddington sla gezonden, om de voorwerpen aan boord te nemen door de Afrikaansck kolonie bestemd voor de internationale, koloniale en uitvoerhandeltenioot stelling te Amsterdam. Dit schip zal te Amsterdam blijven met 25 nut die belast worden met het bewaken van de Fransche inzendingen. zijnde conversie: «Wij meenen te weten, dat de minister Tirard al diep ruchten ten stelligste tegenspreekt. Hij laat geene gelegenheid voorbijgaai, om de ongegrondheid daarvan aan te toonen en heeft in 'i bijzonder d« specialen beurscommissaris gemachtigd lol de verklaring, dat al de plano# welke men hem in dit opschrift toeschrijft, onjuist zijn. Te Nice is het plan ontworpen eene tentoonstelling van internaliotó nijverheid gedurende den volgenden winter te houden. Frankrijk zou 1# zijn overwicht op Italië's nijverheid toonengelijk het besloten is, nut Havas zegt, zich te Amsterdam met Duitschland te meten op het gekit van nijverheid SPANJE. fegimen PARI 'ao een uq wij Volge, de zaal Meldw BERL StToelt WEEI Joden u 11 *egens 'loek ui Joden zi De ministerraad heeft besloten, jaarlijks zekere som te besteden den bouw van gepantserde schepen, die met Armslrong-kanonnen gewapftji zullen worden. He minister van builenlandsche zaken verklaarde in den ministerraad, de banvl de onderhandelingen over de handelsverdragen met Duitschland, Italië, WLr orli tugal en Canada worden voortgezet. overledci Den 22',ei1 dezer werd in de Sint Sebastiaankerk een Italiaan gevanf" »ekt en

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2