BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Dinsdag 27 Maart ÓHS3JV". 72. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN24 Maart. Door burg. en welh. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, na in gewonnen advies van de commissie van fabricage, aan A. C. Van der Helm vergunning te verleenen lot het leggen van een sloep voor zijn huis in de Janvossensieeg n°. 41en aan W. F. Van der Reijden lot het leggen van een riool ter uiiloozing van een privaat van zijn huis aan den Nieuwen Rijn n° 53 door de siraat naar de gracht, evenzoo het verzoek van de firma Tieleman en Dros om een spreekbuis ie leggen door de straat in de Middelsteeracht tusschen de kantoren der firma wijk 7 n°. 568 en wijk 7 n° 684/90 en n11. 701/3. Ook wordt door burg. en welh. voorgesteld gunstig te beschikken op het verzoek van A. L. J. Aldenhoven om restitutie van betaald schoolgeld. Eenigen tjjd geleden heeft een zouteloos, maar tevens voor de politic alhier hatelijk stukje in verschillende dagbladen de ronde gedaan; het gold toch in het kort gezegd niets meer of minder dan dal de Leidsche dienaren van Hermandad zich door de zonen van Minerva laten omkoopen. Hel is thans op verzoek van de politie zelve dat wij het vroeger omschre ven feit ten stelligste tegenspreken. De redactie echter heeft geen oogenblik getwijfeld aan de onwaarheid van hel geschrevene; de Leidsche Courant kan er zich dan ook op beroemen genoemd stukje niet in hare kolotnnien opgenomen te hebben. Bij het sluiten van den wintercursus. Woensdagavond II., van het genootschap: Mathesis Scientiarum Genitrix alhier, eindigde ook voor dezen cursus de heer J. W. Schaap, gemeente-architect, met de zoo welwillend door hem waargenomen lessen. Wij achten het niet ongepast hierbij in herinnering te brengen dat de heer Schaap in Augustus 1833 als onder wijzer aan het genootschap werd aangesteld, tengevolge waarvan over wei nige maanden een tijdstip aanbreekt, waardig om niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zooals blijkt uit achterstaande annonce zal 1' Mei a. s. de Praktische Ambachtsschool alhier geopend worden. Bestunrderen roepen ouders of voogden op, welke hunne zoons of pupillen als leerlingen wenschen te doen inschrijven. De goede vruchten, welke de elders reeds bestaande inrichtin gen van dien aard hebben opgeleverd, nopen ons een woord van aanbeve ling niet achterwege te mogen laten. Een ieder, wien zulks mogelijk is, aarzele niet de aan hunne zorg toevertrouwde jongelingen naar die school te zenden, ten einde hen daar te doen vormen tot degelijke, niet alleen theoretische, maar ook praktische werklieden. Vooreerst zal het onderwijs zich niet verder uitstrekken den tot het timmeren en smeden. Om de toe gang gemakkelijk te maken zijn de voorwaarden zoo billijk mogelijkgpsteld. Gisterenavond is een man, wonende aan de Oostdwarsgracht, bij zijne woning in het water gesprongen, doch onmiddellijk door twee voorbijsan- gers gered en in zijne woning teruggebracht. De reden hiertoe is onbekend, ofschoon men vreest, dal hij aan verstandsverbijstering lijdt, aangezien hg vooraf het plan tot zelfmoord had te kennen gegeven en daarom alle ge vaarlijke voorwerpen uit de woning waren verwijderd. Het gelukte nog niet, als men zich naar buiten begal om van de lente te genieten, bewijzen van haar beslaan op Ie doen, wel overal nog eene dorre natuur te ontmoeten, waarbij de snijdende wind spoediger rechtsom keer deed maken, dan anders het geval zoude zijn, ons overtuigd houdende dat de lente nog maar alleen door aankondiging in den almanak begonnen was. Dat men echter de kurtst verstaat den winter voor de lente te doen wijken en wel door middel van in een wintertuin dc lente te tooveren, is ook ons in deze stad gebleken. Die daarvan zich willen overtuigen, tffleenen wij gerust te mogen aanbevelen den wintertuin te gaan bezoe ken, welke in «Die Porie van Cleve", Breestraat 175, gebouwd is. Een goed gekozen langwerpig vierkant, boven doelmatig van licht voorzien, grotsgewijze gebouwd uit kurk- en boomschors, met een rjjzig middelstuk dat van sierlijke planten uit het oosten, met exemplaren uit de vogelen wereld voorzien is, vijf kolossale spiegels in de wanden, die eene menigte frissche bloemen en planten weerkaatsen, met een fraaien stemmigen parket- 'loer, een meublement van stoelen en tafels in overeenstemming met het geheel, dat alles vormt een wintertuin, zooals in onze stad nog niet ferd aangetroffeneenig in zijne soort is. Hel geheel werd ontworpen dooi den heer P. G. Lancel. architect alhier, bijgestaan door de heeren Rietber gen als metselaar, J. Blansjaar als timmerman, Van Dam als schilder, maat niet het minst door den heer J. D. Speet, bloemkweeker, die als decorateur, bekleedcr der wanden enz., niet het minste deel van dc eer, aan alle toeko mende, mag ontzegd worden. Deze plek grond vertoond eene lustwarande, een aangenaam gezellig geheel, waar het wezenlijk een genot mag genoemd Hordei) te verpoozen. Ook aan de veel gerestaureerde koffiekamer, hetzij door een nieuw plafond, vernieuwden vloer, fraaier meubelen, een tweede 'iljart, dat er aan toegevoegd is, is een sierlijker aanzien gegeven. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende fee week dageljjks van 53 tot 68 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. Hel surnumerairs-examen voor de Maatschappij tol exploitatie van staatsspoorwegen zal op Donderdag 12 April a. s.des voormiddags te 10 "feit, aan het centraal-burèau der maatschappij te Utrecht plaats vinden. - Naar de N. R. C. verneemt, is het plan, dat baron Fagel den koning Hl de kroning van den Czaar zou vertegenwoordigen opgegeven. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Maart te Marseille. Volgens bij de regeering ingekomen ambtsbericht, zal, gedurende de maanden December, Januari en Februari eerstkomende te Calcutta, onder het beschermheerschap van den onderkoning van Britsch-Indie, eene inter nationale tentoonstelling op het gebied van nijverheid, kunst, enz. gehouden worden. Tot het bekomen van inlichtingen worden belanghebbenden ver wezen naar de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid, te Haarlem, aan welke de stukken omtrent deze tentoonstelling zijn toege zonden. (M. Ct.) De officiéele mededeeling is ontvangen, dat de te St. Petersburg te houden internationale tentoonstelling van tuinbouw is uitgesteld lot het vol gende jaar, en wel omdat zij dit jaar zou samenvallen met de aanstaande kroningsfeesten te Moscou. waaruit allerlei moeielijkheden zouden kunnen ontslaan. Wat voorts betreft tijdsbepaling, voorwaarden, programma enz., voor de aanstaande tentoonstelling vastgesteld, deze blijven alle onveranderd van kracht ook voor de tentoonstelling en het daaraan verbonden congres voor 1884. Op verzoek der keizerlijke Russische tuinbouwmaatschappij heeft de heer Krelage te Haarlem zich bereid verklaard ook voor de tentoonstel ling van 1884 als haar vertegenwoordiger voor Nederland op te treden. --De koningin van Rumemé, zuster van den prins Von Wied, zal hare bloedverwanten te Neuwied bezoeken en misschien ook een uitstapje naar Nederland doen. I' ad Men meldt uit Katwijk aan Zee; In deze week kwamen bij afwisse ling met harde oostenwind 15 a 25 schuiten aan, welke besomden /60 a ƒ262 in 4/6 dagen: voor de visch werd in de laatste dagen een nooit ge kende hooge prijs besteed: voor levende groote tarbot 10 5/16 per stuk, klein soort tarbot ƒ5 a 6 per stuk, tong ƒ0.50 a ƒ1.30 per stuk, rog ƒ0 90 a ƒ2.50 per stuk, steur ƒ0.20 a 0 30 per stuk, bunschol ƒ1.25 a ƒ150 per stuk, binnenlekschol 10 a ƒ17 per mand, braad ƒ7 a 8 per mand, scharren ƒ6 a ƒ8 per mand. Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Noordwijk aan Zèe: De felle oostenwind noodzaakte een groot gedeelte van onze vissehersvloot huiswaarts te keeren, terwijl ruim 60 schuiten hier onder den wal aan anker liggen. De vischprijzen zijn zeer hoog, de aanbrengst ongekend laag. Voor reeders en visschers belooft de kantvisscherij dit jaar weinig voordeel. Wat reeds eenigen tijd te Vlaardingen gevreesd werd, is thans zeker heid geworden. Het loggerschip Gorinchem II, schipper A. Drop, reeder de heer J. Pot, te Vlaardingen, is in de jongste stormen bij het huiswaarts keeren eene prooi der golven geworden en met man en muis vergaan. Twaalf jonge mannen, waaronder verscheidene vaders van huisgezinnen, verloren daarbij het leven. Een aldaar aangekomen sloepschip rapporteert dén mast en het want, alsmede wrakstukken van het loggerschip te hebben zien drijven. Bij den Haarlemschen gemeenteraad is ingekomen een verzoek van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatsch. om stoomtrams te mogen doen loopen tijdens de tentoonstelling tusschen Haarlem en Amsterdam. De Fransche consul te Amsterdam, graal De Saint Foix, bevindt zich thans te Parijs om met de regeering middelen te beramenteil einde eene zoo groot mogelijke deelneming aan de tentoonstelling te bevorderen. De Passage aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam zal op 15 Mei e. k. feestelijk worden geopend. Alleen door den Holl. spoorweg worden aan het station "Nieuwe Vaart" te Amsteidam 1500 wagenladingen voor de aanstaande tentoonstelling verwacht. De groote ijzeren loods in de Stads Rietlanden wordt daarvoor ook in gebruik genomen tot opslag der goederen. Door de rederijkerskamer «Jacob Van Lennep", te Amste dam, zal op 12 April in het lokaal Maison Stroucken eene tooneelvoorstelling gegeven worden ten voordeele der edele redders van de bemanning der festa. Alsdan zullen worden opgevoerd: «Leiden in 1574", dramatische schets in drie afdee- lingen, door J. M. E. Dercksen, en «Een Amsterdamsche rederijkersgrap", blijspel in een bedrijf. Eergisterenavond is in de Laurierstraat te Amsterdam een jongentje, dat alleen thuis was, in slaap geraakt en tegen de kachel gevallen. Ge lukkig dat de buren te hulp kwamen, de knaap heeft echter deerlijke brand wonden aan zijn gezicht bekomen. Gisterennacht, omstreeks 2 uur, is aan het station Naarden—Bussum door het wegzakken van een wissel een goederentrein ontspoord waardoor een tiental waggons min of meer ernstig werden beschadigd. Eenige wag gons zitten nog diep in het zand gewoeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door dit ongeval is het rechterspoor van Hilversum versperd, zoodat de treinen, die van dien kant komen, op hel linkerspoor moeten worden overgebracht. Terwijl de eigenaar naar Alkmaar was, is te Akersloot de boeren woning van den heer J. Heine afgebrand. De koeien en eenige kostbaar heden werden gered, maar 2 paarden, 1 varken, 7 pinken en 15 kalveren zijn in de vlammen omgekomen. Alles was laag verzekerd. De weduwe van den vorigen burgemeester van Blokker, wijlen den heer Joh. Koster, heeft aan de Herv. gemeente harer woonplaats Wester- Blokker een tweetal sierlijke zilveren schenkkannen geschonken, om ge bruikt te worden bij de avondmaalsviering. In de directie der marine te Willemsoord heeft zich eene commissie van zee-officieren enz. geconstitueerd, met het doel liet onderling bestudeeren van alle belangrijke vraagstukken die zich nu en dan op het gebied der marine voordoen. Op eene den 10'° Maart jl. in de receptiezaal van het directie-gebouw gehouden vergadering, waarop 35 zee-officieren van alle rangen, officieren der mariuiers en van administratie en ingenieurs der marine, aanwezig waren, werd .besloten eene circulaire aan alle zee-officieren enz. te zenden, met het doel hen lot lidmaatschap uit te noodigen. Tot leden van het bestuur werden gekozen: kapt. luit. t/z. J. C. Joekes, presi dent; luit. t/z. lc kl. F. K Engelbrecht; luit. t/z. lc. kl. L. Haramakn-- luit. t/z. 1" kl. A. E. Akerbom Schokker, le secretaris; ingen'; Turk, penningmeester; luit. t/z. le kl. P. Zegers Veeckens; kapt. dei nt J. B. Verhey, 2' secretaris. De bewuste circulaire is reeds verzonden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5