LEIDSCHE COURANT. 1883. WOENSDAG 14 MAART. 62. STADS-BERICHTEN Kostelooze inenting met stof afkomstig van hel Kalf. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cenls, groote lelters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brensen ter kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze Vaccinatie en Rcvacclnatie, niet stof afkomstig van bet Kalt, voor onvermogendenin het lokaal der Slads-Waag, en wel op de volgende dagen, als: Dinsdag 27 Februari, Woensdag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 21 Maart, Maandag 2 April, Dinsdag ÏO April, Woensdag IS April. Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag IA Mei, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei Donderdag 7 Juni. Zaterdag 16 Juni a. s. en zoo vervolgens met eene Insscbenruimte van acht. of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te ien uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leidex, 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. 9 LEIDEN, 13 Maart, lledenmorecn is door de politie alhier aangehouden een me! verlof zijnde soldaat van het koloniaal werfdepot, die haar door een paar burgers was aangewezen als zich tc hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden horloge ten nadeele van den goud- en zilverkasthouder v. D. alhier. De minister van financiën maakt bekend, dal het saldo van "s rijks schatkist hij de Nederlandsche bank, op 10 dezer, en de som der betaal middelen op dal tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zanten een be drag uitmaakten van /4 905.227.12. Volgens het dezer dagen door den minister van (inauciën ingediend wetsvoorstel lot regularisatie van de rekening van den staatsdienst, zal tot dekking van bel nadeelig slot over 1876, groot f 6.902.047.43. worden be stemd: liet voordeelig slot van 1874 ad f 5.917.2S1 64% en dat van de rekening over 1875 ad f 926,325.84, benevens 58439.94% van de leening 1873. Van die leening zal dan nog zijn overgebleven 26,593,737 44% waaruit de nadeclise saldo's van 1877, 1878 en 1879 (ten bedrage van 24,901,951 29%kunnen worden gedekt, zoodat tr dan nog overblijft 1.691.786 1 5. Dat saldo en bet goed slot der rekening van 1880 (tc za- men f 4.152 231.96) worden toegevoegd aan de middelen van 1882, met welk bedrag dan de voor dien dienst uitgetrokken vlottende schuld kan worden verminderd. Gedep. siaten van Zuidholland, beslissende op een verzoek der heeren m'. F. A. Th. Weve c. s.om vernietiging van een besluit der vergadering 'an stemgerechligde ingelanden van den Grooien Westeindschen polder, onder Zoeterwoude en Stompwijk, hebben besloten dal besluit, strekkende tot opruiming van de beide verlaten tot uit- en invaart uit eu in den pol der, te vernietigen met dien etlccie, dat daaraan geen gevolg ol uitvoering ®ag worden gegeven. Hel stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, is in den algeloopen nacht te een uur Dungeness gepasseerd. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, arriveerde 11 dezer Ie Marseille. Men meldt uit Katwijk aan Zee: De bomschuiten, welke in den hevi- storm van 6 dezer in volle zee aan anker hebben gelegen eu in IJmui- don waren gekomen, zijn alle behouden tot ons teruggekeerd. Zij besomden ƒ20 a ƒ80 in 8/12 dagen reis, de meeste kwamen zonder viscli aaner werd hesleed voor tarbot ƒ6 a 8 per stuk, tong /025 a ƒ080, bunschol ƒ0.60 a ƒ0.75, rog ƒ0 70 a ƒ1. buiienlekschol ƒ8 a 10 per mand. Op 27 en 28 Maart a. s. zal te 's Gravenhage de algemecne vergade- "ag van de Gymnastiek-onderwijzers-vereeniging in Nederland gehouden «orden. liet moet gebleken zijn, dat de gewezen burgemeester van Loosduinen I ZÖ» vertrek geen h indelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem gevoerde adtninislratidu of van de onder hem berustende waarden. In de gewone vergadering der kon. akademie van weienschappen afd I letterkundegisteren te Amsterdam gehouden, is verslag uitgebracht over den wedstrijd in Lalijnsche poëzie uit het legaat Hoeuflt. Namens de jury, bestaande uit de hh. Borret, Boot en Naber, rapporteerde eerstgenoemde, dat door acht schrijvers tien verzen waren ingezonden, waaronder eene biographie van 2000 hexameters. Het getal verzen was wel groot, doch het gehalie over het algemeen gering. Drie waren niet onverdienstelijk en een was blijkbaar door een talentvol dichter vervaardigd, die reeds meer malen hel eeremei aal behaalde. Aangezien echter dit vers geen eigen vin ding was en veel overeenkomst had met een deel van de «Ilias" van Home rus, werd bel niet prijswaardig gekeurd. Overeenkomstig de conclusie der beoordelaars werden al de gezegelde naambriefjes verbrand en geen der in zenders bekroond. Gisterenmorgen is een jong werkman aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam bij de uitoefening van werkzaamheden tusscheu de wielen eener machine bekneld geraakt eu zoodanig verwond, dat hij eenige uren daarna in het gasLhuis, waarheen hij vervoerd was, is overleden. Zondagmiddag heeft er in de nabijheid van het slation Beutheim een ernstig ongeluk plaats gehad. De rangeermeester K., bezig zijnde met het rangeeren, is door de gladheid uitgegleden en met de beide beenen onder een der wagens gekomen, welke hem even onder de knie zijn verbrijzeld. Te PaesensFriesland, beeft eene moeder bij den laatsten storm drie zoons en een schoonzoon, allen visscherslieden, verloren. Itet getal slachtoffers van een groot gedeelte van de visschersvloot te Moddergatin den Maandag en Dinsdag II. gewoed hebbende storm ver- AxoJ.-aorgrfc OS. vvddiunuur Zdf Ollgt HU vv UC1I Vil O O gitiunuui I U V Vil ll V 52 weduwen en 127 weezen, alsmede vele ouders en broeders en zusters, wien door deze ramp zich alles zagen ontvallen. De toestand is cr aller- jammerlijkst. Te DocUum heeft zich reeds eene commissie gevormd, die zicli belast met hel inzamelen van gelden voor de ongelukkige achterge blevenen. Vrijdagavond toen de wethouder T.uit Hom, Limburg, huiswaarts keerde, werd hij onverhoeds aangevallen en verwond. De dader, zekere H. S., uil Roermond, een uian. die reeds meermalen met de justitie iu aan raking is geweest, nam de vlucht, doch werd den daaropvolgenden dag I aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebraclit. Te Veerssen is 's nachts de groote zjjdcfabriek van den heer R. v. d. i Linde, met een grooten voorraad zijde, linten en verfstoffeneene prooi der i vlammen geworden. De schade is zeer grooi. Een dag vroeger verbrandde j de papierfabriek van de firma Schöller Zonen, te Omen. De oorzaak van beide branden is onbekend. 's GR A VEN 11 AGE 13 Maart. Door Z. M. is de heer jhr. mr. P. J. F. M. Van der Does de Willebois, gezantschapssecretaris 1' kl. by Zr. M'. gezantschap te Londen, bevorderd tot gezantschapsraad. Door Z. M. is J. Ensing, lijdelijk onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen, benoemd tot onderwijzer in het teekenen aan die school. Door Z. M. is den kapitein P. G. Van Schermbeek, van het wapen der genie, vergunning verleend om tijdelijk, en wel voor den tijd van drieja ren, in Japanschen militairen dienst te treden. Door Z. M. is de kapitein A. A. Reyns, magazijnmeester der artillerie te Gorinchem, op pensioen gesteld. Door Z. M. is by den staf van het wapen der artillerie benoemd tot 2' hiit.-magazijnmeester hij de artillerie stapel- en conslructiemagazijnen le Delft, de adjudant-ondeiotïicier II. W. Van Bijleveldt, van het 1' reg. ves ting-artillerie, cn zijn de na te noemen magazijnmeesters der artillerie in rang en betrekking verplaatst, als: naar Gorinchem, de kapitein T. Vis- scher, thans te Woerden; naar Woerden, de 1' luit. J. M. Smccts, thans te Ternenzen; naar Ternenzen, de le luit. J. G. Van Hoften, thans dienst doende bij de artillerie stapel- en construcliemagazijnen te Delft. Door Z M. is benoemd bij den staf van hel wapen der artillerie, tot directeur der artillerie stapel- en construcliemagazijnende luit.-kolonel K. L. Van der lleyden, kommandant van het korps pontonniers. -- De benoemde tijdelijke officieren van gezondheid 2' kl. bij de zeemacht d'. T. M. Gnmphiwicz en dr. J. G. E. Van Pée worden met 16 dezer res pectievelijk geplaatst aan boord van het opleidingsschip Admiraal va fFas- senaer en wachtschip le Willemsoord, de laatste om tevens dienst te doen in het marine-hospitaal aldaar,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1